Дежурна Ординација! #2

Член од
3 август 2012
Мислења
431
Поени од реакции
1.012
Имам проблем со зуење на ушите веќе подолго време ради одредени грешки,бев на ушно неколку пати и сега последен пат ми дадоа Неуробион да пијам и Бетахистин но никакво подобрување не чувствувам а ги пијам веќе едно 2 месеца,дали некој што има слично искуство да ми даде совет...инаку не ми е оштетн слухот многу,значи ништо страшно само што навечер кога легнувам да спијам ужасно ме замара
Тинитус? Баш и неможеш засекогаш да се ослободиш од него, и јас го имам, не е јако зуење ама кога се е тивко најчесто го слушам. Пробај со некоја тивка музика навечер на компјутер, или на радио нешто пред спиење, притушено да ти свири, јас пред некој месец јако се зезнав на еден концерт без памукче, без ништо во увото, три дена после тоа додека да ми се врати на „левелот“ кајшо можам да го игнорирам само некоја тивка притушена музика ми беше спасот, инаку ми се чини перницата во уво ми беше:D
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Со помош на гастроскопија ми открија така по прилично голема хијатусна кила и гастритис. Знае ли некој да ми состави во кратки црти што не смеам и што треба да јадам т.е. некој си режим на исхрана?!
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Со помош на гастроскопија ми открија така по прилично голема хијатусна кила и гастритис. Знае ли некој да ми состави во кратки црти што не смеам и што треба да јадам т.е. некој си режим на исхрана?!
So slicna dijagnoza (hijatus hernija, napredna forma na gastritis i duodenitis) bev i jas pred edno godina i pol.
Eve shto smeniv jas od togas: Se otkazav od przena hrana, zacineta hrana(razni sosovi, chili, luto, premnogu soleno, premnogu kiselo) konzervirana hrana (pasteti, kolbasi, salami...), nikakvi sendvici, tostovi...nikakvi sokovi ni gazirani ni negazirani.
Ne jadev edno vreme citrusno ovosje (portokali, limoni i sl) sega gi jadam ama vnimavam koga i kolku.
Ne pij kafe, ako pusis prekini vednas, alkohol nikako barem dodeka ti se stabilizira sostojbata, posle mozes ama vnimavaj da ne preteruvas.
Gledaj da gi otkacis slatkite, torti, kolaci...(ako sakas blago, mozes da jades med, a i svezite urmi se odlicni)
Ne se prejaduvaj, nemoj da gladuvas podolgo vreme, gledaj obrocite da ti bidat mali no pocesti, 4, 5 pati na den.
Nemoj da legnuvas vednas posle jadenje barem edno 3 saati.
Pij poveke voda, toa mnogu pomaga.
Sto mozes da jades: varena hrana e ok, pecena gledaj da izbegavas barem dodeka ne se smirat bolkite, gledaj da jades poveke corbesta hrana, supa od zelencuk mene mnogu dobro mi deluvase na stomakot.
Jadi sirovo ovosje i zelencuk. Mene bananite mnogu mi pomognaa koga ne mozev nisto da jadam.
Toa e toa vo glavno. Da ne go pretrupuvam postot, ako sakas moze da ti kazam i nekoi prirodni lekovi koi mene mnogu mi pomognaa za pobrzo zazdravuvanje.
I ke zaboravev, gledaj da gi svedes nervozite na minimum :) probaj da meditiras ili na bilo koj nacin da se opustis.

p.s se izvinuvam za latinicata, nemam kirilicna poddrska na ovoj kompjuter
 

xla

Член од
15 мај 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво,
пред некое време при не толку силен удар т.е набивање удрив со тупаница во ѕид :( направив што направив грешка раката т.е тупаницата ми отече.Посетив човек кој што сите одат кај него да ги мести и ме намести ми рече дека само сум ја набил раката,раката помина горе доле ..во петокот повторно ја повредив при вежбање на и повторно ја набив.Бев повторно кај него тек вчера и ми го рече истото,дека раката ми е набиена и ништо не ми е.Раката не ме боли ниту пак зглобот освен што знае зглобот од време на време да ми крцне.Проблемот ми е следен:
Кога ќе го исправам средниот прст осеќам како да ми е набиена коската и раката ми е отечена сеуште,дали некој од овде мози и би сакал да ми појасни за што станува збор со оглед дека човекот ми го намести зглобот а прстот т.е коската не ми ја ни допре,и дали е до тоа што ми е отечено ми го осеќам така прстот? Еве како изгледа сето тоа:

http://send-picture.com/img-5374fa4704d8f.html
http://send-picture.com/img-5374fa6129888.html

Ви благодарам однапред.
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
Каков магнезиум да земам? Магнезиум карбонат, магнезиум оксид или магнезиум цитрат?
 

The One

Оној шо ќутит а све знајт
Член од
16 март 2008
Мислења
189
Поени од реакции
39
Здраво, сакам да прашам што може да бидат следниве симптоми : забрзано чукање на срцето, пад на притисокот (30/50 - 40/60), зголемување на притисокот (100/150), омалаксаност, поспаност. Сите овие симптоми се случуваат од време на време, значи не се конзинстентни или регуларни. Бев на лекар на интернист и се проверив со ултразвук. Докторот на повеќе наврати ми рече дека се е ок во однос на органите и на вени/артерии. Крвната слика е добра и овие симптоми не траат подолго од пола саат. Некоја идеа што би можело ова да биде и каде да се обратам ?
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.963
Поени од реакции
6.195
ве молам за помош, на мојта женска и одкријаа обична жутица А , а ние пред недела,2 имав сексуален однос заштитен и бакнежи дали има шанси да ја имам и јас или не ?
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
ве молам за помош, на мојта женска и одкријаа обична жутица А , а ние пред недела,2 имав сексуален однос заштитен и бакнежи дали има шанси да ја имам и јас или не ?
И да ја имаш ќе ти помине.
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
Абе уживај жутица А е тоа, ништо страшно :) 90% од децата до 10 годишна возраст веќе ја прележале и после се имуни. Веројатно и ти веќе како мал си ја прележал па сеа ќе немаш гајле ;)
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
Здраво, сакам да прашам што може да бидат следниве симптоми : забрзано чукање на срцето, пад на притисокот (30/50 - 40/60), зголемување на притисокот (100/150), омалаксаност, поспаност. Сите овие симптоми се случуваат од време на време, значи не се конзинстентни или регуларни. Бев на лекар на интернист и се проверив со ултразвук. Докторот на повеќе наврати ми рече дека се е ок во однос на органите и на вени/артерии. Крвната слика е добра и овие симптоми не траат подолго од пола саат. Некоја идеа што би можело ова да биде и каде да се обратам ?
Исто во однос на прашањето, и мене ме интересира во што е проблемот, притисокот увек ми е 90/70, 80/60 .... крвната салика во ред, бев кај специјалист ми кажа повеќе течности овошје ова она... а нз дали има човек на планетава што повеќе течности од мене пија, исто чувстувавам и малаксаност....дали на некој му се случувало до сега?
 
Член од
13 август 2010
Мислења
956
Поени од реакции
1.099
@The One и @tigrica92 и јас ве дружам со симптомиве, мислам дека некаде спомнав ама ќе се повторам пак, сметам дека до времето е, наглите временски промени си го прават своето, организмот не може лесно да се адаптира и ете ти главоболки, варирање на притисоки што уште не. Бев и јас на лекар, проверував крвна слика, срце, правев тест и за скриен шеќер и се е во ред а јас пак не се чуствувавам како што треба. Низок притисок ме утепа, само ми се темни пред очи. Чаре сега за сега не знам.
 
Член од
10 мај 2014
Мислења
17
Поени од реакции
1
веќе две недели имам чудни болки во левата града а во десната се повремени истите и многу по кратко траат. бев кај матичната ме прегледа и ми рече дека немам ништо. закажав за ехо на дојки но дека сум во ПМС дали има врска тоа што ќе покаже на ехото?
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Вака - бидејќи сум нововработен и ме осигураа здравствено пред некоја недела а немам добиено електронска картичка ниту плави картони - ме интересира дали може да одам со старата книшка (на која што има потпис/печат дека сум здравствено осигуран како вработено лице) и фондот да ми покрие %.

Доколку не може, какво чаре ми препорачувате додека ја чекам Ел. картичка ???
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
@The One и @tigrica92 и јас ве дружам со симптомиве, мислам дека некаде спомнав ама ќе се повторам пак, сметам дека до времето е, наглите временски промени си го прават своето, организмот не може лесно да се адаптира и ете ти главоболки, варирање на притисоки што уште не. Бев и јас на лекар, проверував крвна слика, срце, правев тест и за скриен шеќер и се е во ред а јас пак не се чуствувавам како што треба. Низок притисок ме утепа, само ми се темни пред очи. Чаре сега за сега не знам.
Да ама мене не ми е од сега туку од години уназад....а ми е страв и шубе да идам на доктор[DOUBLEPOST=1400443737][/DOUBLEPOST]
веќе две недели имам чудни болки во левата града а во десната се повремени истите и многу по кратко траат. бев кај матичната ме прегледа и ми рече дека немам ништо. закажав за ехо на дојки но дека сум во ПМС дали има врска тоа што ќе покаже на ехото?
Кога имаш закажано? Кажи ми што ќе направиш.
 

Kajgana Shop

На врв