Двојно државјанство

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
човеков ве праша да објасните ако знаете а вие тука се испотепавте меѓусебно и пак не успеавте да му одговорите...
 
A

AnFem

Гостин
Зависи од која држава ти е второто државјанство. Ако е од држава членка на ЕУ, тогаш предностите се знае кои се, како државјанин на унијата ги имаш сите можности и права што ги имаат државјаните од земјите членки, пр. слободно да патуваш, без ограничување на времето за престој, право да се вработиш во земја од ЕУ, без никакви работни визи(ова е веројатно и најголемиот мотив зошто некој вади двојно државјанство) итн....
Она што би било некаква слабост од двојното државјанство е обврските за плаќање даноци во земјите чие државјанство имаш. Зависи како е регулирано двојното оданочување помеѓу двете конкретни земји, за граѓани кои се истовремено државјани на двете земји, значи слабост евентуална би биле давачките спрема државите кои треба да се плаќаат.
За болдираното, и јас мислев така, ама зависи од земјата. Имаш право на вработување веднаш, без работни визи (зборувам за земја која е членка во ЕУ), но не и неограничен престој, пак ќе повторам, зависи од земјата. Во секој случај, факт e дека имаш на тој начин повеќе предности и многу полесно можеш да добиеш престој, за разлика од тоа ако имаш само македонско државјанство.

Интересниот момент ми беше, ако си имал 3 државјанства, стануваш „граѓанин на светот“. Awesome!

Нешто што со сигурност знам е дека немам во предвид да се продавам, посебно за Бугарски пасош. Чекам да поминат и овие 6 месеци па да влезам во 18 да не дојде ден да ме малтертираат дома да вадам бугарски пасош - Некој ќе рече што ако животот ти е во опасност и ти зависи од таков пасош, ако си сиромав па сакаш работа во странство, кола?... - Подобро ужасен крај отколку ужас без крај ( немаш појма што доаѓа во иднина и каков закон може да донесат државите за кои ти имаш државјанство )

• Ако сето тоа беше корисно до сега сите ќе имавме различни државјанства...
Од каде тоа дека се продаваш? Луѓе, срамота е бе уште со овакви размислувања, дај излезете малку од кутијата. Ќе имаш ужас без крај во тоа Македонијата, ќе се мачиш (не мора да значи, но најчесто е така) и ти, и жена ти, и децата... И покрај тоа, уште се чукате во гради, си тетовирате лавови и сонца и глумите патриоти. Па стварно не можам да разберам!
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Хрватите ќе частат државјанство по повод влегувањето во ЕУ или не?
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.729
Поени од реакции
9.839
Дозволено е пчуење и вреѓање на други членови на форумов???
Што не кажете, малце да се опуштам а Цитро - Игоре?
За мене да , само за оние кои ме дираат таму кај што нетреба
 

Kajgana Shop

На врв Bottom