Двојно државјанство

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Zdravo Decki

Znam deka za vakvo prasanje ne treba da otvaram nova tema, no navistina mi treba pomos.
Ke moze li nekoj da mi gi kaze prednostite i slabostite na dvojnoto drzavjanstvo ?

Blagodaram odnapred. :D
 
Член од
29 јануари 2008
Мислења
821
Поени од реакции
410
Слабости немаш единствено ако не се донесе закон во една од двете држави од која поседуваш документи за државјанство па да треба да се откажеш од едното.. Предности Многу..
 
Член од
6 декември 2010
Мислења
238
Поени од реакции
158
Зависи од која држава ти е второто државјанство. Ако е од држава членка на ЕУ, тогаш предностите се знае кои се, како државјанин на унијата ги имаш сите можности и права што ги имаат државјаните од земјите членки, пр. слободно да патуваш, без ограничување на времето за престој, право да се вработиш во земја од ЕУ, без никакви работни визи(ова е веројатно и најголемиот мотив зошто некој вади двојно државјанство) итн....
Она што би било некаква слабост од двојното државјанство е обврските за плаќање даноци во земјите чие државјанство имаш. Зависи како е регулирано двојното оданочување помеѓу двете конкретни земји, за граѓани кои се истовремено државјани на двете земји, значи слабост евентуална би биле давачките спрема државите кои треба да се плаќаат.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.737
Поени од реакции
9.863
Zdravo Decki

Znam deka za vakvo prasanje ne treba da otvaram nova tema, no navistina mi treba pomos.
Ke moze li nekoj da mi gi kaze prednostite i slabostite na dvojnoto drzavjanstvo ?

Blagodaram odnapred. :D
На кое конкретно второ државјанство мислиш ?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Zdravo Decki

Znam deka za vakvo prasanje ne treba da otvaram nova tema, no navistina mi treba pomos.
Ke moze li nekoj da mi gi kaze prednostite i slabostite na dvojnoto drzavjanstvo ?

Blagodaram odnapred. :D
Само предности имаш. Поготово ако си од мешан брак ти следува и по закон. Терај, земи си без гајле.
 
Член од
19 ноември 2011
Мислења
50
Поени од реакции
10
:)Мене не ме боли ами тебе те боли. Човикот пита за двојно државjанство а не за гр'чко или шкотско.
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
зависи за какво државјанство станува збор, јас лично, не би зела ( ако немам корист од истото ) ..а ако ми е само за да возам кола за 200евра поефтина, а да сум гордо Б'лгарче - no thanks, I'll pass ..
 
M

Mussolini

Гостин
:)Мене не ме боли ами тебе те боли. Човикот пита за двојно државjанство а не за гр'чко или шкотско.
бате, почни да користеш македонска кирилица... благодарам на разбирањето...
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Ne ne mislev na konkretno drzavjanstvo. Imav prasanje po Gragjansko Obrazovanie koi se prednosti i slabosti na dvojnoto drzavjanstvo.

Fala vi decki :D
 
П

Пепси_

Гостин
а што е потребно за да извадам германско или словенско државјанство на пример или само бугарско можеме ?
 
Член од
11 јануари 2011
Мислења
72
Поени од реакции
12
Имаш три начина за добивање на државјанство :
- JUS SANGUNIS ( начело на крвна врска или потекло )
- JUS SOLI ( начело на подрачје, територија)
- JUS DOMICILI ( начело на постојан престој )
 

Messanger

Аскер
Член од
15 октомври 2011
Мислења
380
Поени од реакции
344
Zdravo Decki

Znam deka za vakvo prasanje ne treba da otvaram nova tema, no navistina mi treba pomos.
Ke moze li nekoj da mi gi kaze prednostite i slabostite na dvojnoto drzavjanstvo ?

Blagodaram odnapred. :D
Нешто што со сигурност знам е дека немам во предвид да се продавам, посебно за Бугарски пасош. Чекам да поминат и овие 6 месеци па да влезам во 18 да не дојде ден да ме малтертираат дома да вадам бугарски пасош - Некој ќе рече што ако животот ти е во опасност и ти зависи од таков пасош, ако си сиромав па сакаш работа во странство, кола?... - Подобро ужасен крај отколку ужас без крај ( немаш појма што доаѓа во иднина и каков закон може да донесат државите за кои ти имаш државјанство )

• Ако сето тоа беше корисно до сега сите ќе имавме различни државјанства...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom