Даночен Рај во Македонија

Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Не значи дека тој што заработува најмногу отвора најмногу работни места. Распределбата на даночниот товар мора да биде во согласност со даночната моќ на секој поединец. Знам дека си против од постоење даноци, ама без нив не би постоела ни државата како институција, така што гледај на нив како на нужно зло. Друга приказна е менаџирањето на истите.
Не,стимул за зголемен број на вработувања и ширење бизнис.

Твојот став го оправдува чувањето пари под перница шо уопште не е добро за држава шо треба да се развива,го гуше системот и нема циркулација на пари.
Океј, ве читам и двајцата.
А која е потребата од постоењето на државата? Шо е тоа шо она ни го нуди, а шо не можеме сами да си го обезбедиме?
 
Член од
22 август 2014
Мислења
35
Поени од реакции
22
И јас сум за прогресивен данок. Туку си викам да се збогатам прво дури е рамниов данок, а после нека има прогресивен ако сакаат и 50% нека е.
Иначе рамниот данок го држат за да привлечат инвестиции, ама зошто тие не доаѓаат не знам. Изгледа имаме некои скриени трошоци со мали букви.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
И јас сум за прогресивен данок. Туку си викам да се збогатам прво дури е рамниов данок, а после нека има прогресивен ако сакаат и 50% нека е.
Иначе рамниот данок го држат за да привлечат инвестиции, ама зошто тие не доаѓаат не знам. Изгледа имаме некои скриени трошоци со мали букви.
Имаме скриени трошоци, односно неповолна клима за бизнис како и услови.

Ние дефакто немаме данок бидејќи најпрво странските инвестиции се ослободени од персонален данок, а второ бидејќи данокот не се пресметува на добивката туку на даночно непризнаените расходи.

Секако оние што ги имаат податоците треба да направат едноставни собирања и одземања од досега вложеното и досега добиеното па да видиме од кај сме.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.074
Поени од реакции
581
Океј, ве читам и двајцата.
А која е потребата од постоењето на државата? Шо е тоа шо она ни го нуди, а шо не можеме сами да си го обезбедиме?
Ако нема потреба од држава тогаш ни во прв ред немало да се формираат. Мислам дека е твоето прашање е крајно екстремно.
Државата е потребна за да обезбеди минимални јавни добра кои се неопходни за секој поединец.
-Образование
-Ред и стабилност
-Судски систем
-Здравствен и социјален систем
-Инфраструктура
и ред други.
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Ако нема потреба од држава тогаш ни во прв ред немало да се формираат. Мислам дека е твоето прашање е крајно екстремно.
Државата е потребна за да обезбеди минимални јавни добра кои се неопходни за секој поединец.
-Образование
-Ред и стабилност
-Судски систем
-Здравствен и социјален систем
-Инфраструктура
и ред други.
Само шо не се формирани волево, туку присилно. :)

И да, се шо наброја на слободен пазар приватни фирмички можат да го прават. И го прават, во различни држави различни категории се вршат сосем природно и сосем лесно од институции кои не се на државата. :)
 
Член од
10 јули 2014
Мислења
86
Поени од реакции
36
.[/quote]
Ако нема потреба од држава тогаш ни во прв ред немало да се формираат. Мислам дека е твоето прашање е крајно екстремно.
Државата е потребна за да обезбеди минимални јавни добра кои се неопходни за секој поединец.
-Образование
-Ред и стабилност
-Судски систем
-Здравствен и социјален систем
-Инфраструктура
и ред други.
Auuuuu u prevod se da obezbedi.
Uste zgora na toa da se ima visok ekonomski rast i niski dolgovi. E ova niedna drzava vo istorijata na covestvoto ne uspeala da go postigne. Totalno ne realni celi.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.074
Поени од реакции
581
Auuuuu u prevod se da obezbedi.
Uste zgora na toa da se ima visok ekonomski rast i niski dolgovi. E ova niedna drzava vo istorijata na covestvoto ne uspeala da go postigne. Totalno ne realni celi.[/quote]

Сите овие јавни добра се обезбедени помалку или повеќе од сите развиени (па и земји во развој) во светот.
Како што јас знам секоја држава има образовен систем, полиција, судство, фонд за здравство, патна инфраструктура. Токму поради обезбедување на овие јавни добра, потребно е да постои соодветен даночен систем. Ова до сега го имаат голем број на земји кои воедно имаат економски раст и ниски долгови. Во Западна Европа и Скандинавија гледаме дека е можно. Сега ако ти живееш во некое племе во Африка тоа е веќе друго.
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
Ако нема потреба од држава тогаш ни во прв ред немало да се формираат. Мислам дека е твоето прашање е крајно екстремно.
Државата е потребна за да обезбеди минимални јавни добра кои се неопходни за секој поединец.
-Образование
-Ред и стабилност
-Судски систем
-Здравствен и социјален систем
-Инфраструктура
и ред други.
Значи не постои држава кај нас..Потврди ми едно нешто од ова што го напиша дека постои кај нас,....
Образование одиш си купуваш диплома за некоја пара и имаш факултет,
Ред и стабилност важи само за сиромавиот свет, т.е за аргатската класа
Судскиот систем не дај боже да имаш некој спор,ако немаш човек може ќе умре судијата додека се заврши
Здравствен и социјален систем..............
-Здравсво ако немаш пари нема да се лечиш ќе умреш како куче..
-Социјален случај со 1000 ден социјалка или пак 2000 ќе ти помогнат
Е брат у срце ме погоди со инфраструктурава....Да ти е кеиф да си купиш авион или хеликоптер и да ја прелеташ цела држава за да не си ја кршиш колата или пак да си платиш такси да се возиш...
Што имаме ние----?????.....Загреови брат загреови
А данок зошто да се плаќа кога има кредити.Па додека може да се цеди и да се краде нека се мава па после кога ќе дојде нож до коска кој го ебе народот.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.074
Поени од реакции
581
Значи не постои држава кај нас..Потврди ми едно нешто од ова што го напиша дека постои кај нас,....
Образование одиш си купуваш диплома за некоја пара и имаш факултет,
Ред и стабилност важи само за сиромавиот свет, т.е за аргатската класа
Судскиот систем не дај боже да имаш некој спор,ако немаш човек може ќе умре судијата додека се заврши
Здравствен и социјален систем..............
-Здравсво ако немаш пари нема да се лечиш ќе умреш како куче..
-Социјален случај со 1000 ден социјалка или пак 2000 ќе ти помогнат
Е брат у срце ме погоди со инфраструктурава....Да ти е кеиф да си купиш авион или хеликоптер и да ја прелеташ цела држава за да не си ја кршиш колата или пак да си платиш такси да се возиш...
Што имаме ние----?????.....Загреови брат загреови
А данок зошто да се плаќа кога има кредити.Па додека може да се цеди и да се краде нека се мава па после кога ќе дојде нож до коска кој го ебе народот.
Види мојот пост се однесуваше генерално како заклучок за тоа зошто се потребни даноците. Никаде во него не пишува дека истиот се однесува на Македонија, туку на поимот држава како инситуција воопшто.
Ако веќе зборуваме за Македонија, да ние сме за греота ама не сме ни без ништо.
Образование како такво имаме и е достапно на секого. Еве јас завршив, па не ја платив дипломата.
Ред и стабилност постои иако не како што би требало.
Здравство иако катастрофа барем некое основно ниво е достапно.
Инфраструктурата е широк поим и иако тоа како на многу држави ни е слаба карика сепак пред куќа не метеш песок секој ден.
Да не се сфатиме погрешно, не сум проповедник дека кај нас е добро туку дека не е без ништо.
Зошто да се плаќаат даноци кога има кредити. Епа, а од што ќе се враќаат тие кредити. Од љубов??? Ова пак како за нас така важи и за сите други земји.
 
П

Пепси_

Гостин
Значи не постои држава кај нас..Потврди ми едно нешто од ова што го напиша дека постои кај нас,....
Образование одиш си купуваш диплома за некоја пара и имаш факултет,
Ред и стабилност важи само за сиромавиот свет, т.е за аргатската класа
Судскиот систем не дај боже да имаш некој спор,ако немаш човек може ќе умре судијата додека се заврши
Здравствен и социјален систем..............
-Здравсво ако немаш пари нема да се лечиш ќе умреш како куче..
-Социјален случај со 1000 ден социјалка или пак 2000 ќе ти помогнат
Е брат у срце ме погоди со инфраструктурава....Да ти е кеиф да си купиш авион или хеликоптер и да ја прелеташ цела држава за да не си ја кршиш колата или пак да си платиш такси да се возиш...
Што имаме ние----?????.....Загреови брат загреови
А данок зошто да се плаќа кога има кредити.Па додека може да се цеди и да се краде нека се мава па после кога ќе дојде нож до коска кој го ебе народот.
А види кој краде (освен ако и ти не си еден од нив) рајот уопште не е за нас,каков стимул дава на домашното производство да се шире ? зошто даночниот рај не се направе за нас,туку се обратно е.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Само шо не се формирани волево, туку присилно. :)

И да, се шо наброја на слободен пазар приватни фирмички можат да го прават. И го прават, во различни држави различни категории се вршат сосем природно и сосем лесно од институции кои не се на државата. :)
nekoj treba da se vrati vo prva godina ekonomski. ili pa nekoj preterano go velici M.Friedman. sto i da e,ne e na arno.
privatno sudstvo? privatni sudii da delat `pravda`? najs
prvaten red i poredok? sto znaci ova?deka minco(najbogatiot makedonec spored forbs) kje moze da ubiva lugje na ulica bidekji ima najmnogu pari? ili pa da bide `survival of the fittest` a se somnevam deka ti kje prezivees kako `fittest`.
privatno obrazovanie kako edinstveno? togas site kje bidat pravnici i ekonomisti. drzavata e tuka da se pogrizi deka kje ima kadri i od ekonomski nerentabilnite profesii a opstestveno potrebni.
striktno privatno zdravstvo? ako nemas pari,umri? najs
ima i drugi ekonomisti osven M.Friedman,procitaj i drugi knigi.
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
Види мојот пост се однесуваше генерално како заклучок за тоа зошто се потребни даноците. Никаде во него не пишува дека истиот се однесува на Македонија, туку на поимот држава како инситуција воопшто.
Ако веќе зборуваме за Македонија, да ние сме за греота ама не сме ни без ништо.
Образование како такво имаме и е достапно на секого. Еве јас завршив, па не ја платив дипломата.
Ред и стабилност постои иако не како што би требало.
Здравство иако катастрофа барем некое основно ниво е достапно.
Инфраструктурата е широк поим и иако тоа како на многу држави ни е слаба карика сепак пред куќа не метеш песок секој ден.
Да не се сфатиме погрешно, не сум проповедник дека кај нас е добро туку дека не е без ништо.
Зошто да се плаќаат даноци кога има кредити. Епа, а од што ќе се враќаат тие кредити. Од љубов??? Ова пак како за нас така важи и за сите други земји.
Добро јас пишав така само дека тука се прави за неа муабет.Не е битно таман си е.Не дека не се живее таман работа,во глобала друга ми беше поентата на тоа што го пишав.
А напредок како поединка како би гледал.Кај нас само институции има.
А види кој краде (освен ако и ти не си еден од нив) рајот уопште не е за нас,каков стимул дава на домашното производство да се шире ? зошто даночниот рај не се направе за нас,туку се обратно е.
Камоли да бев еден од тие.Не ја разбра суштината на тоа што го пишав,нема врска.
За нас обичните смртници нема ништо.Ние сме модерни робови.
 
Член од
22 август 2014
Мислења
35
Поени од реакции
22
Во Македонија БДП е 8 милијарди а буџетот на државата е цирка 3 милијарди. Од тука значи само централната власт собира 40% од БДП. Ако кон ова се додадат и буџетите на општините можеби ќе стигнеме до 50%. Во сите западноверопски земји и САД државната потрошувачка се движи од 30-40% од БДП. Значи она што РМ го собира на име на даноци, такси, царини, казни и пенали е во најмала рака еднакво (ако не и повеќе) на сите други развиени земји. Па оттука не држи вода теоријата дека Македонија е даночна оаза.

Е сега земете во предвид и дека СДИ се ослободени од одредени давачки во првите години од инвестицијата, процентот оди уште нагоре. Економистите на потенцијалните инвеститори најверојатно го гледаат овој факт. Значи џабе ако корпоративниот данок е 10% кога вкупните давачки кон државата на едно претпријатие на годишно ниво релативно се подеднакви со другите земји во Европа.

Бројките се тие, јавни се и само треба добро да се толкуваат.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.074
Поени од реакции
581
Е сега земете во предвид и дека СДИ се ослободени од одредени давачки во првите години од инвестицијата, процентот оди уште нагоре. Економистите на потенцијалните инвеститори најверојатно го гледаат овој факт. Значи џабе ако корпоративниот данок е 10% кога вкупните давачки кон државата на едно претпријатие на годишно ниво релативно се подеднакви со другите земји во Европа.
Бројките се тие, јавни се и само треба добро да се толкуваат.
Целата дебата е дека Мк е даночна оаза на СДИ кои инвестираат во слободните економски зони. Да, за нив е токму тоа. Тие имаат поволности и тие се многу на број. Поради нив се менуваат закони им се даваат секакви права. Работата е дека од сево ова Македонија како држава сума сумарум нема никаков бенефит освен политички поени на владеачката гарнитура.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom