Дали ја следиме правилно Библијата?

S

SpaceTraveler

Гостин
"Потоа го видов големиот бел престол и Оној што седи на него. Земјата и небото бегаа од Неговото присуство, но не најдоа место каде би се скриле од Него. Ги видов и починатите луѓе, мали и големи - сите до еден стоеја пред Божјиот престол. Прво беа отворени некои книги, а потоа и Книгата на животот. На починатите им беше судено според она што за нивните дела го пишуваше во книгите. Морето ги предаде луѓето загинати во него, а и Смртта и Адот ги предадоа умрените луѓе што тие ги држеа. На сите луѓе им беше судено според нивните дела. А потоа, Смртта и Адот беа фрлени во Огненото Езеро. Огненото Езеро е втората смрт. Секој човек чие име не се најде запишано во Книгата на животот беше фрлен во Огненото Езеро." (Откровение 20:11-15)[DOUBLEPOST=1465418225][/DOUBLEPOST]
brat ne mi navede ni edna pricina razumna za koi se vo pravo, I drugo, kaj pisuva vo biblijata deka postoi pekollll navedi mi stihhhh, da te vidam ti sto vernik si :icon_lol:
Ова да те видам што верник си како на натревар да сте кој повеќе библиски стихови научил на памет. :)
 

hypoterrian

Young Free Thinker
Член од
12 јуни 2016
Мислења
162
Поени од реакции
49
Настрана празници и икони,христијаните уште на самиот старт прават огромен грев припишувајќи му на Бог син.Бог е еден тој нема ниту син ниту придружник.Бог Јахве таков му се објавил на Мојсеј,така е пишано во Берашит и Тевратот.Така верувале патријарсите,така треба и ние да веруваме.Чуј, Израелу!Господ е наш Бог,Господ е Еден!Затоа љуби го Господа,својот Бог, со сето свое срце,со сета своја душа и со сиот свој разум.Второзаконие 6(4-5).Тука не се спомнува ниту син Божји,ниту мајка Божја.Нема ниту светци,ниту попови.
Религијата е во кратки црти верба без докази. Наместо да ни ја читаш Библијата дај ни нешо надвор од Библијата.[DOUBLEPOST=1465971988][/DOUBLEPOST]
За да му угодиме на Бог, не е доволно само да веруваме дека тој постои. Библијата вели дека дури и демоните веруваат дека постои Бог (Јаков 2:19). Но, јасно е дека тие не ја вршат Божјата волја и дека тој не ги прифаќа. За да нѐ прифати Бог, мораме да ја вршиме неговата волја, а не само да веруваме дека тој постои. Исто така, мораме да ги прекинеме врските со лажната религија и да почнеме да го обожаваме Бог на исправен начин[DOUBLEPOST=1465160654][/DOUBLEPOST]ШТО ВЕЛИ БИБЛИЈАТА: Во врска со лажните учители, Исус Христос рекол: „По нивните плодови ќе ги препознаете... секое добро дрво дава добар плод, а секое гнило дрво дава безвреден плод“ (Матеј 7:15-18). Религиите даваат „безвреден плод“ со тоа што се мешаат во политика и одобруваат работи што му се одвратни на Бог, како што е хомосексуалноста (Јован 15:19; Римјаните 1:25-27). Тие ги поучуваат луѓето за човечки преданија и празни традиции наместо за скапоцените учења од Божјата Реч (Матеј 15:3, 9). На еден свој апостол, Исус му рекол: „Храни ги моите овчички!“ (Јован 21:17). Со тоа истакнал колку е важно луѓето да бидат поучени за Бог. Но, денес многу верски водачи не ги следат неговите зборови. Затоа, голем број луѓе се гладни во духовен поглед
Знаеш исто така што се вели во стариот завет? Да ги убиваме хомосексуалците и атеистите! Не само тоа и дека ако некој ја силува ќерка ти, силувачот треба да ти даде злато и сребро и да се земе со неа. Многу убави порака дава Библијата нели?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
HOW TO GET MORALITY FROM GOD

If God is perfectly moral, as believers claim, he should be an excellent role model. Taking God as perfectly moral, you should see these ten things as good:

1. Punishing future generations for the sins of their distant ancestors.
2. Killing a child to punish his father.
3. Punishing a man by having his wife gang-raped in public.
4. Forcing a girl who has been raped to marry her rapist.
5. Holding people as property to be bought, sold and passed on to your children.
6. Killing whole nations if you don't like their religion.
7. Keeping the young girls of defeated tribes for forced sex.
8. Selling your daughters as concubines.
9. Torturing people in fire forever.
10. Killing the firstborn of a whole nation to show how powerful you are.

These are all things, according to the Bible, that God did, or things he commanded or permitted others to do. Interestingly, these are all things that are illegal in every country in the world today but were commonly practiced among the Iron Age tribes who wrote the Bible.

Have we become less moral? Or is the Bible a book of Iron Age morality which we have far surpassed?

Possibly the only way to get morality from God, is to check what he did, and then do the opposite.

Facebook статус.
 

hypoterrian

Young Free Thinker
Член од
12 јуни 2016
Мислења
162
Поени од реакции
49
HOW TO GET MORALITY FROM GOD

If God is perfectly moral, as believers claim, he should be an excellent role model. Taking God as perfectly moral, you should see these ten things as good:

1. Punishing future generations for the sins of their distant ancestors.
2. Killing a child to punish his father.
3. Punishing a man by having his wife gang-raped in public.
4. Forcing a girl who has been raped to marry her rapist.
5. Holding people as property to be bought, sold and passed on to your children.
6. Killing whole nations if you don't like their religion.
7. Keeping the young girls of defeated tribes for forced sex.
8. Selling your daughters as concubines.
9. Torturing people in fire forever.
10. Killing the firstborn of a whole nation to show how powerful you are.

These are all things, according to the Bible, that God did, or things he commanded or permitted others to do. Interestingly, these are all things that are illegal in every country in the world today but were commonly practiced among the Iron Age tribes who wrote the Bible.

Have we become less moral? Or is the Bible a book of Iron Age morality which we have far surpassed?

Possibly the only way to get morality from God, is to check what he did, and then do the opposite.

Facebook статус.
7. Keeping the young girls of defeated tribes for forced sex. THIS IS WRONG! The real No.7 is Keeping the young virgin girls of defeated tribes for forced sex. You misinformed person ):(
 
S

SpaceTraveler

Гостин
7. Keeping the young girls of defeated tribes for forced sex. THIS IS WRONG! The real No.7 is Keeping the young virgin girls of defeated tribes for forced sex. You misinformed person ):(
Братче сеа во медицина со 30 женски околу тебе ќе ги учиш на атеизам, кога ќе дојде професорката по анатомија ќе се крстат сите на Св. Фануриј! :pos:
 

hypoterrian

Young Free Thinker
Член од
12 јуни 2016
Мислења
162
Поени од реакции
49
Братче сеа во медицина со 30 женски околу тебе ќе ги учиш на атеизам, кога ќе дојде професорката по анатомија ќе се крстат сите на Св. Фануриј! :pos:
ХАХАХАХАХАХАХА! Ааа супер ми ја даде идејата. А и супер за мене сеа ме примија :D
 
S

SpaceTraveler

Гостин
ХАХАХАХАХАХАХА! Ааа супер ми ја даде идејата. А и супер за мене сеа ме примија :D
Сега кога ќе почнеш латински да учеш немој да преминеш католик само хахах In nomine Patris Et Filli et Spiritus Sancti! :D
 
Последно уредено од модератор:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Ипси, дали ти правилно ја следиш Библијата и зашто не ја следиш?
Да, правилно ја следам - Како алегорија и симболика. Збирка од метафорички приказни, чие значење не е буквално.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Неможам да ја следам библијата а не го разбирам каво е тоа правилно следење кога самата библија ми е пишана неправилно.
Читајќи ја нејзе сфатив само дека творецот на светов не владее со него, дека библијата не не води кон христијанство туку кон ѓаволот кој што е победник...ма цела религија ми е апсурдна..ако подлабоко размислам и сите тие прикаски, како на пр.да го сакаш својот непријател и други глупости , излегува дека Бог е лош оти создал лош производ....и ова е глупо кажано од мене....Прашање е дали воопшто некој чита библија?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Да, правилно ја следам - Како алегорија и симболика. Збирка од метафорички приказни, чие значење не е буквално.
Е, и сега, како можеш да следиш метафори, како тие метафори ги операционализираш во своето секојдневно битисување?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Е, и сега, како можеш да следиш метафори, како тие метафори ги операционализираш во своето секојдневно битисување?
Никаде не реков дека се однесуваат на секојдневието.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397

Kajgana Shop

На врв Bottom