Дали таблетите за контрацепција влијаат штетно врз нашиот организам?

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
DA kratko i jasno i stucno kazano bez filozofija obrzolozenieto e golemo
 
Член од
13 август 2007
Мислења
672
Поени од реакции
19
а не знам колку штетно, ама знам дека на мене ми наштетија на тежината, за 3 недели качив 15 кг :(
се намачив и симнав 7 ама уште 7.. се мачам цела година... не иде ..
 

ViRuS

ПрОвОкАтОр
Член од
20 август 2005
Мислења
2.048
Поени од реакции
21
а не знам колку штетно, ама знам дека на мене ми наштетија на тежината, за 3 недели качив 15 кг :(
се намачив и симнав 7 ама уште 7.. се мачам цела година... не иде ..
Ne ti cinat tabletite
Polesen nacin za kontracepcija od Ricinus nema (aj da te vidam da ti se digne koga te stega stomak i te puka proliv :pos:)
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Ne ti cinat tabletite
Polesen nacin za kontracepcija od Ricinus nema (aj da te vidam da ti se digne koga te stega stomak i te puka proliv :pos:)
:pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:
нетачен ха ха ама за чија контрацепција ха ха - дај и на мадамата и пробај (немој анал)
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Е па не се штетни, нормално како инаку ќе се трошат...
Што друго треба да се каже...сигурно дека дрогеријата која ги произведува нема да кажува „Штетни се нашите апчиња, ама вие купувајте ги„
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.157
Поени од реакции
18
Jas sum protiv pienje na takvi pacinja....kondom e najdobra zastita ,ama i bebinja ne se losa opcija hahaha:smir:
 

VertigO

750ml ракија
Член од
11 декември 2008
Мислења
297
Поени од реакции
47
Многу штетат зашто , првин се хормонски и изостанува месечниот циклус, т.е. или го нема и потоа ќе дојде и ќе трае цел месец или пак ќе биде зачестено. Не пијам и нема да пијам зашто не сакам да штетам на организмот, има и други начини за заштита, а и не е најсигурниот начин.
Значи ова се апчиња, апчиња кои помагаат (значи уште еднаш не се направени за да штетат!) помагаат жената да не забремени. Месечниот циклус девојко не изостанува. Ако некогаш се решиш да ги користиш убаво ќе се информираш на нет и ќе го прочиташ упатството кое се добива со самите таблети(препорака јасмин). Зачестено?? ..Ај прочитај.. А СЕ најсигурен начин заедно со кондомот но НИТУ ЕДНА заштита не е 100 постотна земајаќи во предвид како ја употребуваш, со што ја употребуваш и слично.

Да, многу се штетни. Штетно влијаат врз работата на срцето.
Се користат и при нередовна менструација, за акни и сл. но сепак се штетни. А и како контрацептивно средство нема многу висок степен на заштита.
Ај и ти земи прочитај едно упатство или отвори нет па збори а не вака што ти кажале другарки на трач муабети. Можности за штетни ефекти ќе имаш ако имаш некоја од овие работи и си ги земала апчињата, а не си се консултирала со лекар:
-претерано пушиш
-имаш дијабетес мелитус
-варикозни вени
-зголемено ниво на калиум во крвта(бубрежни заболувања) или користиш диуретици кои го покачуваат нивото на калиум
-Српеста анемија
-Фамилијарна историја на рак на дојка
-Системски лупус еритематодус
итн итн итн..

Овие апчиња содржат силни хормони и затоа во аптека можат да ти побараат рецепт затоа што може штетно да влијаат ако не се зимаат како што треба или се зимаат без никаква консултација со доктор. За дебелеење дебелеат, но и не мора да значи. Плус не да знаат да ти го средат циклусот ако ти шетал на месец два да добиваш туку знае и скоро целосно да направи да исчезнат болките.
Сума сумарум, добри се ако се прочита упатството и се користат како што треба, крај.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Дваесет и четири годишната девојка, која ги користела контрацептивните таблети Yasmin, починала. Младата Австралијанка, починала од белодробни запушувања, само неколку месеци откако и` биле препишани таблетите. Смртта настапила, само еден ден откако и` се слошило. Симптомите се тешка кашлица и немање здив. Yasmin се промовирани од страна на Bayer Центарот за здравје. Тие се единствените пилули на пазарот, кои содржат прогестин кои можат да доведат до покачено ниво на калиум во телото. Поради ова, на веб-страницата на Yasmin, се наведува дека жените кои имаат болести поврзани со бубрезите или слезинката,не треба да го употребуваат овој лек, затоа што може да доведе до сериозни срцеви здравствени проблеми. Жените исто така се советуваат да се посоветуваат со лекар, доколку се на некаква терапија, било да е тоа моментална или хронична, поврзана со кардиоваскуларни проблеми.

Accutane е контраверзна тема со години. За прв пат, во доцните осумдесети, се привлече внимание заради предизвикување на сериозни дефекти на плодот. Исто така, во одреден број случаи, предизвикува психолошки проблеми и се поврзува со 266 самоубиствени случаи во САД.Предизвикува проблеми со џигерот, бубрезите, централниот нервен систем и панкреасот, како и кардиоваскуларни, мускулни, скелетни и авто-имунолошки системи. Жените кои ги земаат, треба да се контролираат редовно додека се бремени, заради покачениот ризик од дефекти при раѓање. Често, овие лекови, се користат и за третирање на акни.:)uvo:)


Извор: http://www.newsinferno.com/archives/3662
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
таблетите Yasmin веќе некое време не ги препишуваат во светот затоа што имаат многу несакани ефекти. ако некој доктор тука ви ги препише, барајте други по секоја цена. има милион други кои немаат токсично дејство на организмот.
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
таблетите Yasmin веќе некое време не ги препишуваат во светот затоа што имаат многу несакани ефекти. ако некој доктор тука ви ги препише, барајте други по секоја цена. има милион други кои немаат токсично дејство на организмот.
Мислам дека имаше смртен случај во Хрватаска од овие таблети...
Во секој случај не би пиела контрацептивни таблети ако сметам дека има поссодветно решение.Самата таблета како таква во себе содржи супстанции кои дејствуваат штетно врз организмот.Нема таблети без несакани дејства.Значи таблети само во крајна потреба:smir:
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.157
Поени од реакции
18
Mislam deka se mnogu stetni ,ja nikogas ne sum piela nitu ke pijam..duri mislam deka pravat i traen sterelitet :toe: a i ke se zdebelis edno 10 kg minimum
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Mislam deka se mnogu stetni ,ja nikogas ne sum piela nitu ke pijam..duri mislam deka pravat i traen sterelitet :toe: a i ke se zdebelis edno 10 kg minimum
Не се де толку штетни, можеш да ги пиеш од време на време :smir: :)
Не прават траен стерилитет, таман работа. И не се здебелуваш 10 кг минимум, може да се качи кило-две зашто се врзува повеќе вода заради хормоните. Ако некоја качила десет кила и ти рекла од таблетите е, те лаже :) Тоа како трудниците кога ќе се здебелат 20 кила и викаат од бебето им е :)
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Не се де толку штетни, можеш да ги пиеш од време на време :smir: :)
Не прават траен стерилитет, таман работа. И не се здебелуваш 10 кг минимум, може да се качи кило-две зашто се врзува повеќе вода заради хормоните. Ако некоја качила десет кила и ти рекла од таблетите е, те лаже :) Тоа како трудниците кога ќе се здебелат 20 кила и викаат од бебето им е :)
Како бе не се штетни :)? Или ај да се корегирам не се штетни туку се опасни!

Секое чачкање на хормонскиот систем може а не мора да има трајни последици ама кога ќе се земе обемот на користење на контрацептивните пилули опасностите стануваат многуструки. Ќе го парафразирам еден скопски психијатар кој уште пред 10 години ми кажа не би ги дал ни на мојата мачка а камо ли на моја жена.

Мојата бивша почна да ги зема и стана како прасенце :). Така да и те како може да се накачи тежина ама верувам дека секоја жена реагира различно :smir:.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom