Дали сте суеверни?

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Ова од времето кога огледалата биле скапи а биле реткост, и некако се провлекло до ден денешен, инаку од чиста љубопитност се прашувам што ќе се случи ако некој работник во фабрика каде што се прават огледала уништи да речеме едно 200 огледала, а се разбира ова за огледалата да држеше вода и да беше вистинито?
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Ова од времето кога огледалата биле скапи а биле реткост, и некако се провлекло до ден денешен, инаку од чиста љубопитност се прашувам што ќе се случи ако некој работник во фабрика каде што се прават огледала уништи да речеме едно 200 огледала, а се разбира ова за огледалата да држеше вода и да беше вистинито?
:pop: ќе беше:)
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Врска нема. Бабини деветтини :smir: Досега не знам колку огледала сум скршила, па нишо страшно не ми се случило....7 години несреќа..абе ај. Суевериа до бескрај има, ако почнеш да веруваш во нив, ти нема крај. Па тоа со црна мачка...глупости. Баш сакам црни мачки, имав порано една таква, и еве ме жива сум :smir:
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
И јас сакам црни мачки... :)))

А ова со огледалово...поглупа работа немам слушнато... Измислици се се тоа...
Само ме интересира поради која причина го измислиле ова со огледалово?:toe:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
И јас сакам црни мачки... :)))

А ова со огледалово...поглупа работа немам слушнато... Измислици се се тоа...
Само ме интересира поради која причина го измислиле ова со огледалово?:toe:
Гарант пред 3000000 години пне, некоја требало да иде на бендисување со момчето, ама од нејзината "убавина" се скршило огледалото. Момчето ја видел грда и ја оставил и морала да најде изговор зашто ја оставил и си рекла ајде, гарант пошто огледалото се скрши. Пологично објаснување немам.
Не се ни гледам во огледала, а ги кршам поради тоа што сестра ми ги остава насекаде.
Со ова што го имам постигнато во животот, претеризам ќе биде ако кажам дека ми носи баксус, несреќи и малери.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.019
Погледнете го филмот The Secret,
и ќе сфатите што е суеверие, што религија и слично.
го иам глеано...
не е филм
документарец е и нема везе со темава.
иначе еве ви
тема 1

тема 2

тема 3

би требало во темите да има нешто повеќе:helou:

ќе зааборавев
не сум суеверна ама ги правам оние работи како чукање во дрво,поместување од место,се држам за коса кога ќе поминам покрај мртво животно.
не верувам во тоа ама ете некакова навика.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
385
Поени од реакции
18
Немај гајле мене и ја верував во такви работи али сега више не обично мене коа ќе ми се скрши огледало или ќе ми помине црна мачка па ми носи среќа:tapp:
 

GoGo*

LSS
Член од
10 јуни 2008
Мислења
564
Поени од реакции
18
Iskreno ne veruvam vo takvi raboti :toe:
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
нема врска....иам скршено еднаш и voila... жив сум
 
Член од
15 декември 2007
Мислења
865
Поени од реакции
28
Dosega imam skrseno mnogu ogledala.
Samo,sekoj pat koga mi se slucuva nekoj maler ne mi teknalo deka mozi da ima nekakva vrska so ogledaloto..:icon_mrgr
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Леееј порано каков бев по суеверијата еве Влатко_Русин ми е сведок. Абе црни мачки ако помине некој врз мене сум се судрил со глава и слично, какко некое лошо вуду го сметав. А сега ни малото прсте од деснава нога не ми мрда на тие срања, баш срања ќе ги речам. А инаку еве и принцес пиша седум години баксуз, за тоа одма ќе ти одговорам кој комплекс ни се ствара. Ова од еден пријател на моите психолог е и ми кажува за тоа. Работата што веруваме во такви работи е што нашиот народ од секогаш верувал и тоа на нивните деца го кажува и се пренесува. А оние работи како слушање на звуци во 12 навечер биле само психолошки ефекти и халуцинации на мозокот. Ова истото се слушувало кога сме биле исплашени и мозокот си игра играчки со нас. Само ни се присторувало дека нешто не следи има некој и слично.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Па не верувам многу во тие работи,ама шубе ми е и сепак сум си претпазлива.:pipi:
 

^Кристи^

Dreamer
Член од
1 ноември 2007
Мислења
781
Поени од реакции
41
Имам скршено толку многу огледала, што ако се поможат со годините на несреќа кои ги носат ќе имам доволно за еден долг живот.
Затоа не се ни преоптеретувам нешто многу со тоа и не верувам.
Во прв момент кога ќе ми се случи некоја од тие работи, огледало, црна мачка и сл се замислувам и се појавува мал страв, но за среќа набрзо сфаќам дека се` е само обична бабина деветина, народски кажано.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Некако како повеќе да ми е за мистерии :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom