Дали законот за пуштање македонска музика ќе донесе квалитет или квантитет?

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.179
Поени од реакции
34.377
Ако слушате радио, сигурно сте забележале дека сè повеќе се пушта македонска музика. Ова се должи на актуелниот закон кој наложува 30 % од музичката програма на радијата и телевизиите да биде токму македонска.

Овој закон најмногу ги засегнува радијата - каде музиката е примарната содржина и ваквата обврска ќе направи голема промена во програмата.

Како се одразува ова на радио станиците и слушателите и дали субвенциите и радиодифузните квоти ќе стимулираат и поттикнат креирање на квалитетна македонска музика или медиокритетен квантитет?

Погледнете го видеото кое го снимивме и кажете ни го вашиот став.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.161
Поени од реакции
107.611
Не е проблем што ќе се пушта македонска музика, проблемот е што ќе се пуштаат Тајзи и Слаткар и пак ќе нема поголем квалитет.
Иначе добра е идејата вака на хартија.
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.305
Која музика бе, па 80 посто од времето реклами пуштаат. Не слушам нешто многу радио, незнам како било порано, ама ова е катастрофа. Влагам у кола, за 15-20 минути возење дали една до две песни ќе слушнеш, другото е се реклами. Да не збориме па за една по друга песна редоследно да идат, научна фантастика е тоа, обавезно има после секоја песна нешто.
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Пак нема да пуштаат квалитетна македонска музика, само ќе зголемат на срање македонски репертоар и тоа е тоа.
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
Дефинитивно само квантитет ќе донесе. Сега, секој што му текнало или дома му кажале дека знае да пее, а плус и има некоја пара за фрлање, ќе сними барем по една песна. Радиата, за да исполнат квота, а да не бидат досадни, ќе пуштат што да е, само македонско да е, па ваквите типчиња од погоре ќе добијат шанса и ќе се фалат, еве песната ми ја пуштаат. Плус што ќе дават по некој денар и на радиата за да им ја пуштат.

Квалитет одамна изумре во македонската музика. Сега само некој одвреме-навреме изненадува со некое добро парче и тоа е тоа. И тие се претежно веќе познати и искусни музичари, а новите се трудат да заработуваат, не им е битно што пеат.
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.391
Според мене тотално е свртена ситуацијата во етерот на радијата. Пошто сум 2 сати дневно во кола и си слушам радио, многу подобро е сега него порано. Си ги слушам Канал 77 обично, во последно време си вртат македонски песни од кај 8 до кај 13 часот. Има интересни уантајм хитчиња на мак авториве. Си ги пуштаат пеперминт, ареа, суперхикс, игор, скипиитајзи некогаш, ама воглавно се некои рандом песни, ама ново компонирани. Секако, простор на етерот добро ќе им дојди на мак изведувачи. А за квалитетот, мислам дека медиумот ќе си има некој критериум со цел да не си ја изгуби целната публика. Се знае турбофолк на кое радио оди, каде одат тругите жандрови.
Секако дека не очекувам чуда да се десат со новокомониранава музика, ама пак и не стоиме ептен толку лошо за да не можиме да им парираме на српскохрватските музичари или пак некои англиски тинејџерски хитчиња, бар на 30% од програмата.
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Ако некој у владата наша мила ем драга е мераклија за македонска музика, нека потроши неколку илјади евра свои пари, нека си отвори радио станица, нека си пушта музика. Е сега, ако пушта океј музика, супер, ќе има и реклами, ако нема, ќе го затвори после некое време ваљда.

Се друго е драпање ташаци.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Што дека пуштаат музика кога една песна не остават до крај зашто пуштаат реклами, поздрави и честитки..........
Кога ќе одвојат време само за реклами тогаш ќе слушам радио до тогаш ќе си го приклучувам мобилниот на радиото.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Законот за 30% од програмата да биде македонска музика мислам дека од поодамна, од пред неколку години.
Пошто работам трета смена, а радиото нон стоп е пуштено на некоја македонска радио станица, можам да кажам дека нашите радио станици, после 12 саат навечер, пуштаат строго македонска музика. Преку ден ретко сум чула да има, но со пуштањето ноќе, ја исполнуваат оваа квота. Е сега колку е ова во ред не знам, пошто најголем дел од луѓето спијат тогаш. И која е поентата во промоција на македонската музика, ако никој не ја слуша кога оди во етер?
Најчесто одат стари хитови од пред десет, дваесет години, од новиве па и нема некој избор за што да се пуште.
За дали ќе донесе квантитет или квалитет, мислам оти нема што да се каже. Не знам колку време не сум чула добра македонска песна. Последно што ми се допадна а е македонска музика беше ова. Мада и ова е преработка на постара македонска песна. Тука може би ги издвоила Слаткар и Тони Зен, пошто ако не друго, барем оргинални ми се дечките.
Така да, пуштањето на македонска музика со определен процент, нема да донесе некој поголем квалитет. Треба да имаме квалитетни композитори, аранжери и музичари, за да добиеме квалитетна музика. А радио станиците пуштаат тоа што го прават нашиве таленти.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.179
Поени од реакции
34.377
Која музика бе, па 80 посто од времето реклами пуштаат. Не слушам нешто многу радио, незнам како било порано, ама ова е катастрофа. Влагам у кола, за 15-20 минути возење дали една до две песни ќе слушнеш, другото е се реклами. Да не збориме па за една по друга песна редоследно да идат, научна фантастика е тоа, обавезно има после секоја песна нешто.
Ја утна темата, не разговараме за рекламите. Ама, тоа е коцептот на радио станиците и не можеш да очекуваш дека би функционирале без реклами. Особено во ударните термини (кога сме во кола, накај работа и накај дома). За се останато постои CD плеерот. Нејсе, друго беше муабетот.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Што дека пуштаат музика кога една песна не остават до крај зашто пуштаат реклами, поздрави и честитки..........
Кога ќе одвојат време само за реклами тогаш ќе слушам радио до тогаш ќе си го приклучувам мобилниот на радиото.
А како очекувате вие радио станиците па макар и телевизиските станици да работат без реклами? Незнам дали намерно се правите глупави или стварно незнаете дека најголем дел од приходите на овие два бизниси се токму рекламите. Никој не би купил опрема и вложил пари за да отвори радио станица само за да ви пушта музика и да ви прави задоволство а сите трошоци тој пак од џеб да ги плаќа. Се согласувам дека реклами има многу, и се пуштаат во моменти кога не треба односно слушателот/гледачот не сака да му биде одвлечено вниманието, и тоа може лесно да се среди ако сакаат, но да нема воопшто реклами тоа не е можно.

Згора на тоа остајте телевизија и радио, секој електронски медиум функционира од реклами. Кајгана има еден куп реклами, Точка исто, Мотика и сите други портали... Па тоа не ви пречи да ги посетувате нели?
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
...се што е наметнато има само спротивен ефект.....доколку им беше стварно до зачувување и промоција на македонската музика тоа можеа да го направат многу покреативно

музика се стимулира со музички фестифали, со наградни конкурси, со музички натпревари ( нормално без наместени резултати и победници) со субвенции за музички инструменти и курсеви за традиционални инструменти, со ангажирање на музичарите на различни локации и културни настани

радиостаниците ќе го следат трендот, секогаш ќе пуштаат тоа што го слушаат таргет слушателите

доколку се прави квалитетна македонска музика таа секако ќе се најде на радио

вакви имбецилни наметнувања само ствараат контраефект исто ко со тој имбецилен рамковен договор....битно е да се вработат одреден процент одредена категорија луѓе, а дали имаат појма од работата што треба да ја работат не е битно
 

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.248
Поени од реакции
5.211
Како прво тоа е фашизам, да и наметнуваш со закон на приватна радио станица каква музика да пушта, али у дебилнава држава ништо не ме изненадува. Второ ако се толку насекирани за домашната музика тогаш кој кур ми ја носат Цеца у Охрид? Зашто на Пивофест 90% беа српски изведувачи? На сите големи фестивали у држава они ми носат српско срање( да 90% е срање) Они не ја ценат нашата музика али носат закон со кој другите мораат да ја ценат бар 30% од времето :pos:. Top fucking lel.
Ај да не навлагам у политика али државава е едно големо :гомце:.
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
...се што е наметнато има само спротивен ефект.....доколку им беше стварно до зачувување и промоција на македонската музика тоа можеа да го направат многу покреативно

музика се стимулира со музички фестифали, со наградни конкурси, со музички натпревари ( нормално без наместени резултати и победници) со субвенции за музички инструменти и курсеви за традиционални инструменти, со ангажирање на музичарите на различни локации и културни настани

радиостаниците ќе го следат трендот, секогаш ќе пуштаат тоа што го слушаат таргет слушателите

доколку се прави квалитетна македонска музика таа секако ќе се најде на радио

вакви имбецилни наметнувања само ствараат контраефект исто ко со тој имбецилен рамковен договор....битно е да се вработат одреден процент одредена категорија луѓе, а дали имаат појма од работата што треба да ја работат не е битно
Subvencioniranje i organiziranje festivali od narodni pari ... no me gusta.

Nema Makedonija muzika? Jebiga, nema.
Nema Makedonija ni pisateli i nauchnici, pa zhivi i zdravi sme.

Problemot e sho povekjeto muzichari chekaat od drzhavata neshto, zatoa i ne se reshavaat da profitiraat sami, on their own. I ajde, kje cicaat od drzhavna cicka.

Te biva da svirish, chekash od drzhavata.
Daj be reshi se pochni da komponirash, praj koncerti, a mesto toa, oni cicaat li cicaat.
Tajzi stil.

Ako u edna drzhava edno neshto go nema, ne mozhesh da gi naterash lugjeto so sila da go napravat.
 

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.248
Поени од реакции
5.211
Subvencioniranje i organiziranje festivali od narodni pari ... no me gusta.

Nema Makedonija muzika? Jebiga, nema.
Nema Makedonija ni pisateli i nauchnici, pa zhivi i zdravi sme.

Problemot e sho povekjeto muzichari chekaat od drzhavata neshto, zatoa i ne se reshavaat da profitiraat sami, on their own. I ajde, kje cicaat od drzhavna cicka.

Te biva da svirish, chekash od drzhavata.
Daj be reshi se pochni da komponirash, praj koncerti, a mesto toa, oni cicaat li cicaat.
Tajzi stil.

Ako u edna drzhava edno neshto go nema, ne mozhesh da gi naterash lugjeto so sila da go napravat.
Ај не сери кога поима немаш, еве ја свирам во авторски бенд знаеш колку пари имам заработено? 0, една ебана Хавана нејќеше пиво да ни плати не па пари да ни даде. Се сме плаќале сами од наши пари од снимање албум до омоти до све. Тезга бендовите кај нас прават пари уместо авторските што е жално.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom