Дали е смешно пеглањето на мажите?

Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
На темава ме поттикна одговорот на една драга наша форумџика кога кажав дека сум зафатен и не можам да зборувам во моментот, бидејќи пеглам...

Виктор: пеглам у моментов :)
форумџика: :pos: :pos: :pos: пута миљон...
форумџика: :pos2: :pos2: :pos2: пута 2 миљона...
форумџика: :)))))))))))))))))))))
Виктор: Се изнасмеа?
Форумџика: така некако...
Виктор: Зошто?
Форумџика: па ваљда затоа што ја не знам да пеглам, женско што се вика, а ти знаеш...
Форумџика: ова ваљда страв те фати од русинката што му го запалила на мажот...

И сега прашањето ми е... иако темава се наметнувала на форумот многу пати, дали на мажите од раѓање им е забрането да знаат да пеглаат, мијат садови, перат и слично... Дали се луди ако знаат тоа да го прават и го прават и зошто по ѓаволите жените лупаат нешто за женска еманципација и феминизам, гракаат на [thread=15634]темата за русинот[/thread], а ми се смеат дека знам да пеглам како да е тоа забрането... ????
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
boze sacuvaj.. zas da im se zabranuva?... vlajda si ja iznenadil forumdzikata so ogled na toa sto kaj nas se uste vladee onoj balkanski sindrom deka zenata treba da gi pravi tie nesta.. u stilot na babami: eejjj sramota ke te mazime neznaes da gotvis... ke te vrata posle sto ke prajme... pa valjda si mislime deka kaj site e taka ne znaejki deka mladinava naprednala i se oslobuduva od toj sindrom ...i tie sto znaat da go pravat toa ne se ludi.. naprotiv jas mnogu gi postuvam.....
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Нешто што повеќе почитувам од маж што знае да пере, пегла и готви е маж што го признава истото.
 

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
Знам да пеглам,знам да перам...а знам да готвам само пржени јајца,варени јајца и тестенини.(ај ќе се научам со време да бидам врвен готвач :) )


Дали тоа значи дека јас ќе бидам жената у куќата? :nesvest:
Глупости на кубен. Ja мислам дека сето ова значи дека мажот станал потполно самостоен и способен сам да се одржува(нормално + да има работа)
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
Знам да пеглам,знам да перам...а знам да готвам само пржени јајца,варени јајца и тестенини.(ај ќе се научам со време да бидам врвен готвач :) )


Дали тоа значи дека јас ќе бидам жената у куќата? :nesvest:
nema da bides zena u kukjata tuku ke si bides maz koj velikodusno i pomaga na zenasi... ne e ni loso , ni strasno
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Не гледам ништо лошо во тоа мажот да знае да готви и пегла и сл. Баш е добро тоа и не ми е јасно што некои гледаат смешно во тоа. Воопшто не е смешно.

Имам другар што по дома пегла, готви, чисти и стално му викам дека жената што ќе ја земе ќе биде многу среќна.

Можеби се уште некои луѓе ги делат работите на "женски" и "машки", па од тука доаѓа и тоа чудење.
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Знам да пеглам, понекогаш чистам, а поретко готвам.


Научив пошто морав.

И не, не е смешно. :)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.183
Поени од реакции
34.407
Се перам и се пеглам. Не дека не би сакал некој друг да го прави тоа за мене, туку поради тоа што во последниве 2-3 години моите се поретко имаат време за тоа. Не сум детенце па да не знам да си зготвам јадење, или да управувам со пегла... Воопшто не е тешко, а уште помалку срамно. По срамно е да излезеш во валкана/гужвана облека, отколку да си ја испеглаш. Од каде идејата дека е срамно? :nesvest:
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
хахахаха за форумџиката која што незнае да пегла не пута милион пута 6милиона:) Зашто да незнам, тоа ме прави пофраер, јебо, муж у куќа? А ако ете испадне да сум недајбоже сам во животов без жена у куќа, родителите нормално од старост починат и останам на себе си...што тогаш, ќе живеам со неиспрани и неиспеглани алишта...нонсенс
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Мојот најдобар другар знае да пегла милион пати од мене. Зошто и во тоа си има вештина. :)
Јас на пример, не дека не знам да пеглам, мислам не е некоја тешка филозофија, ама да речеме дека толку „често“ пеглам по дома, што пред месец дена ја открив „новата“ пегла што ја имаме веќе цела година. :icon_lol:

Срамно за маж да пегла е исто што и срамно за жена да ги намести програмите на кабловска. :icon_lol: Значи ич.
Убаво си кажаа, срамно е да идеш изгужван ко од г`з изваден, а не да пеглаш.
 

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
пеглам веке долго време алишта, со се ми оди добро освен со кошулите. Типки не пеглам многу, друго од домакинство скоро се. Не гледам нешто страшно во тоа сам да знаеш да си испеглаш облека :)
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.353
Поени од реакции
7.489
Пеглам и шијам на машина најдобро во моето семејство, шиење на рака ми иде малку послабо.
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Јас со пегла в раце е голем проблем .... пробав еднаш шорцеви да пеглам ама никој не ми кажа дека тие не се пеглаат ...јбг се залепија за пегла
Пробав фармерки да си испеглам ама исто ко да не беа пеглани и од тогаш немам пробано
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
У првиот случај си требал да ја исклучиш и вториот да ја вклучиш пеглата:wink: :pos:
 

mr.wicket

limitless..
Член од
20 јуни 2005
Мислења
5.127
Поени од реакции
519
Не воопшто! Нема да изгледаш како од машина за перење :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom