Дали директноста е непристојна?

M

MIL

Гостин
Ponekogas koga gledam deka vo puli oci pokusava nekoj da me zeza,laze e togas mu pleskam se bez da vnimavam a nekad znam i da se zadrzam od komentari podobro e zasto ima nerazbrani luge i ednostavno klikam kaj mene OF sami si zborat sami si slusaat sami si se lazat :vozbud: najdobar ignore e toa
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
напротив мислам дека треба секој еден човек да биде директен . да го каже тоа што го мисли тогаш а не да ќути, и после дома да се јаде самиот себе си или блиските околу него зошто не кажав зошто така зошто вака. јас сум директен кажувам што мислам в лице на секому и мислам дека така е правилно сите да прават
 
Член од
2 април 2009
Мислења
1.405
Поени од реакции
177
Директна сум,но не секогаш.Не пренесувам секакви вести директно,некогаш знам да извртам скроз многу па дури после подолг период да го кажам што сум го планирала.Тоа било сигурно така затоа што не сум сакала да навредам,повредам некој близок.За се има начин па така да за тие лошите работи не го практикувам директниот.Да се разбереме не велам лажење,туку само ублажување на тоа што треба да се каже.
Со оние кои што не ми значат сум директна и тоа многу,не ми е важно дали ќе се навредат или не,во тие моменти единствено важно ми е да си го искажам своето мислење.Од страна гледано делувам на тежок идиот и на човек без чувства па во последно време пробувам и за тоа да се исконтролирам.Не изгледа убаво во секој случај...
И да непристојна е како во вториот мој случај...
 

Аеродром

Faithful :)
Член од
15 август 2008
Мислења
2.217
Поени од реакции
256
Секогаш сум искрен.Неможам да кутам кога некој ме нервира.Дали близок или далечен кога имам нешто да кажам си кажувам.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.089
Можеби во некои ситуации и е непристојна, но сигурно е побезболна и помалку иритирачка.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Поистоветувањата не секогаш се издржани... Што е со оние што споро капираат? Ако не си спремен да изгубиш ден во објаснување, директноста е прилично рентабилна.:smir:
Од друга страна знае да биде некултурна и навредувачка.
Заклучок: дистинкцијата помеѓу одговорите да или не се распознава со основна култура и домашно воспитување.:toe:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Се во фаца,ама буквално се си кажувам.Било убаво,било грдо,било пцовки,било извинување.И многу поштувам директни луѓе,особено оние кои негативното го вадат на маса ако е реално кој другите го преќутуваат.Пример:фризурата на некој му е очајна,десет души ќе му кажат па добро е,па фино е,лицемерие.Абе кажи му на човекот дека му е очајна,ќе си ја смени,подобро за него:)
Затоа мене луѓето или ме сакаат или ме мразат,нема златна средина.Поарно, и така добивам нагон да ги убијам лицемерите :)
 

Kvendolin

чупе од бурдите
Член од
24 март 2007
Мислења
1.003
Поени од реакции
75
Како `растам` сфаќам дека `се помалку постигнувам со доброто домашно воспитување. Па да не се налути, па да не се навреди, да не ме сфати вака, да не ме сфати онака, да не бев премногу груба, и додека јас се нервирам и рационализирам другиот `го боли` за тоа што сум кажала. А зошто? Затоа што ги пораснал моите дилеми и работи само по прагматичниот принцип на извлекување на максимун бенефит од секоја ситуација, а јас си фурам принцезичка филм а од друга страна ич не си се допаѓам самата себе. Си се лажам самата. Дирекноста ти била многу фер и фин принцип, и планирам да ја вежбам најискрено колку и да ми е болна, се надевам дека ќе ја издржам.
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
Како `растам` сфаќам дека `се помалку постигнувам со доброто домашно воспитување. Па да не се налути, па да не се навреди, да не ме сфати вака, да не ме сфати онака, да не бев премногу груба, и додека јас се нервирам и рационализирам другиот `го боли` за тоа што сум кажала. А зошто? Затоа што ги пораснал моите дилеми и работи само по прагматичниот принцип на извлекување на максимун бенефит од секоја ситуација, а јас си фурам принцезичка филм а од друга страна ич не си се допаѓам самата себе. Си се лажам самата. Дирекноста ти била многу фер и фин принцип, и планирам да ја вежбам најискрено колку и да ми е болна, се надевам дека ќе ја издржам.
Пробај со селективна директност, ко за почеток. На оној кој знаеш дека може да издржи секаква критика и истовремено да ти ја сфати суштината на кажаното, воедно и намерата, му се настапува директно, без штедење.
Оној кој знаеш дека со себе си носи некои (ај да ги наречам) комплекси - внимателно, полудиректно, додека не го истренираш. :)

П.С. Не ми беше намерата тебе да те "посоветувам", само ми се погоди твојот пост. :smir:
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
276
Поени од реакции
13
убаво е да си е човек директен и искрен мегутоа мислам дека секогаш треба да внимаваме дали соговорникот е спремен на нашиот директен пристап. Исто многу битно е и ситуацијата и околината во која ке се најдеме. Не е баш културно кога ние по цена не се ке останеме директни со сите наши мисли што ни се вртат по главата. Ај баш да се ставиме во ситуација кога некој што не бира место и време, решава да биде директен и искрен со нас? Тоа значи еден куп критики кои ке треба да ги прифатиме без оглед на се. Јас не сум спремна да слушам критики секогаш и секаде. И од секого. Непристојно е. Барем за мене.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Дефинитивно е дека една работа кажана со различни зборови,различни во поглед на квалитет и квантитет, различно се сфаќа. Затоа, ако образложиме нешто(за што ни е потребно повеќе време) ние се грижиме за соговорникот, за неговите чувства, за тоа како ќе не` разбере. Спротивно на ова, директноста говори или за нетрпелив карактер, или за намера да се повреди некого. Ја ценам директноста во смисла на директни разговори. Значи, да се разговара тет а тет, а не преку тех-лудило чуда.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Се во фаца,ама буквално се си кажувам.Било убаво,било грдо,било пцовки,било извинување.И многу поштувам директни луѓе,особено оние кои негативното го вадат на маса ако е реално кој другите го преќутуваат.Пример:фризурата на некој му е очајна,десет души ќе му кажат па добро е,па фино е,лицемерие.Абе кажи му на човекот дека му е очајна,ќе си ја смени,подобро за него:)
Затоа мене луѓето или ме сакаат или ме мразат,нема златна средина.Поарно, и така добивам нагон да ги убијам лицемерите :)
Ааааа...
Имам една другарка што неодамна имаше изјава кон трето женско: „Што ти е со косата, ко да имаш мртво животно на глава....“
Види.... Потресно е да се слушне! Нејќам некој така да ми се сипа (башка во моментов си помислив-мојата фризура е бетер...):toe:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ааааа...
Имам една другарка што неодамна имаше изјава кон трето женско: „Што ти е со косата, ко да имаш мртво животно на глава....“
Види.... Потресно е да се слушне! Нејќам некој така да ми се сипа (башка во моментов си помислив-мојата фризура е бетер...):toe:
Другарка ти пак фина испаднала,а и што има врска малку шала:smir:
 

Miss Right

happiness machine
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.308
Поени од реакции
142
не е пристојна...но е подобро е него празни и извртени реченици и пак да неможиш мисла да најдиш...најубаво: тоа и тоа в лице и ајт со здравје
 
D

dh00|

Гостин
според мене-не е непристојна...така барем ќе знајш на шо си со чоекот. ќе ти кажи в лице шо му смета,а шо не му смета кај тебе или воопшто кај која било личност.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom