Дали директноста е непристојна?

DARK3R

Македонец
Член од
14 јули 2007
Мислења
99
Поени од реакции
0
Пфф зошто непристојно? Нема врска тоа, едноставно ти си го кажуваш своето мислење а тоа што на некој нема да му се допадне тоа ќе го смета за непристојно, нормално.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Да. Директноста е непристојна.
За пример ги земам оние кој одат од кафиЌ до кафиЌ и делат картички на кој пишува дека се наводно глувонеми и им треба нешто ситно кеш..Едноставно се премногу директни и создаваат страшно непријатна атмосвера. Со толку шетање по кафичи ќе можеа да си најдат работа у некој од нив, да мијат чаши у позадина или шотијазнам..
 

VertigO

750ml ракија
Член од
11 декември 2008
Мислења
297
Поени од реакции
47
Сите знаеме луѓе што го кажуваат директно тоа што го мислат и исто така знаеме дека многумина тоа го сметаат за непристојност.

Дали овие два поими можат да се изедначат?
Дали вие некогаш сте биле окарактеризирани како непристојни само затоа што сте го кажале директно тоа што го мислите?
Дали секогаш треба убаво да го “спакуваме“ зборот пред да го кажеме?
Ако е некоја деловна (осносно сериозна) работа сигурно не е непристојно. Најубаво е да си "get to the point". Но имам приметено дека има луѓе кои се плашат од премногу директни разговори, посебно ако не ја познаваат личноста. Инаку не сум била окарактеризирана како непристојна поради тоа што гледам нештата тие што се непријатни внимателно да ги кажам притоа избирајки соодветни зборови кои не би ја повредлие личноста. Но понекогаш треба да си дирктен и непријатен поради тоа што луѓето се прават дека не те разбираат и ти ја злоупотребуваат добрината..
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
Ах нема нешто подобро од директност.
Едноставно прашање. Едноставен одговор. Сурова вистина. Ништо подобро од реалност.
Затоа и некои ме сметаат за biatch.
Мислам океј, ако не го познавам добро чоекот ке бидам поблаг, ама најверојатно секогаш си кажувам шо ми е на ум.
И да, веке се навикнав на ,,:nesvest:" фаците, кога ке ме прашаат дали се убај облечени а јас одговарам со ,,не баш.''
 

اختيارين أحلاهم

اسامة شخصيا
Член од
30 мај 2009
Мислења
90
Поени од реакции
5
Според мене не е.
Најдобрата работа во светот за мене е директноста и искреноста!!!!!!!!!!!!
 
Член од
4 октомври 2009
Мислења
257
Поени од реакции
13
Sakam se u oci kazuvanje toa go cenam,sakam direktni i iskreni luge ne sakam krienje lizenje g'z ili izbegavanje radi neso so ne mu se dopaga na nekoj...retki se tie direktni luge sekoja cest za niv :smir:
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
па зависи каде, кога и како е директен:)
ако е директен со цел да те навреди тоа башка..
у принцип сакам директни луѓе што кажуваат онака искрено без вртење зборови како да е гатанка :XD:многу ме нервираат луѓе кога ќе ги прашаш нешто...за било што секогаш се обидуваат да се искажат на некој друг начин одколку да кажат кратко-јасно т.е директно ..
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
зависи каква е директноста? има луѓе мнгоу нападни и без стил односно кулутра и мерка, ттогаш е непристојна, доколку е спонтана и блага тогаш е пристојна секако човек мора некогаш да биде повеќе или омалку директен едноставно на тоа не наведува секојдневието и луѓето но секако треба да имаме мерка кога сме директни и да бираме зборови!
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Јас мислам дека е добра особина, директен и некултурен не е исто. Можеби за некои луѓе е проблем затоа што се навикнати да ги лажат, да им прават лице, да ги фарбаат во сите бои. А и мрзам Ридл мени, па уште мислат и дека се паметни и мистериозни... а бе ајде... Не фала. Преферирам директност.

Сакам да знам точно што сакаш да кажеш. па како и да звучи, подобро е да знам точно отколу да се мислам што сакал да каже писателот и зошто.
 

Мадам Мала

Мадам Мала
Член од
18 октомври 2009
Мислења
10
Поени од реакции
0
абе дерекноста е буквална реалност , така да јас ја оправдувам дирекноста затоа што подобро е некој да ми каже во лице тоа што ми го мисли одколку зад грб да збори за мене....така да и јас сум директна особа и мислам дека тоа е океј ....а оние кои дирекноста ја сметаат за навреда тие мислат дека страната на ’’оговарање’’ што би се рекло е океј за нив одколку некој да им каже директно што мисли за нив.....:helou:
 

МургоДШит

Чаршиска џукела
Член од
3 ноември 2008
Мислења
128
Поени од реакции
19
Треба бе дипломатија за некои ствари. Не мора да ги набројувам. Можда не е некултурно да си ептен директен, али е крајно непрактично. Женско кога ќе те праша дали и пораснал газот, не очекува да и речеш да.

Башка, у дадени случаеви општествена конвенција диктира необавезен муабет, па пополека увод во некоја тема, па после getting to the point. Постои причина зошто се развиле тие ритуали.
Дисклејмер: Причината не е пошо сите се овци конформистички, а вие сте ја прокужиле излишноста на сето тоа персирање. Ако сакаш да живееш меѓу цивилизиран народ, ќе се однесуваш како цивилизиран човек. Ако не, марш у Пинтија/Припор/рандом Сељакville.

На крај краева, културен човек ќе си процени во зависност од контекст кога, на кој начин и колку треба да биде директен со некого. Има луѓе што се вреѓаат, има луѓе што инсистираат на тоа. Затоа углавном бираме пријатели блиски до нашиот темперамент. :)

Туку, за домашно на сите 100 посто директни луѓе овде- нека бидат еден ден 100 посто директни и искрени со шефот/професорот/наставникот. Да видиме кој колку стои на своето под екстремни услови. :P
 
Член од
16 октомври 2009
Мислења
593
Поени од реакции
28
Подобро на некој нешто диретно да му кажеш одколку да дознае дека позади грб си зборел.Така да јас секогаш сум директен и кажувам во очи.
 

*It's Gold*

Break Of Dawn
Член од
23 октомври 2009
Мислења
30
Поени од реакции
7
Да, директноста многу пати е и непристојна... Немора човек да биде директен за да го каже она што го мисли, секогаш постојат и полесни начини...Треба да се има влакна на јазик за многу работи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom