Дали верувате во тројство?

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.597
Поени од реакции
79.858
ДА......од тоа зависи егзистенцијата на нештата.
.
Не.
Никој не веруваше дека на светов постои окапи, до 1974. А он за цело време да ти постоел - не бил изумрен.
Плутон, од коа знаеме за нас, не бил планета. Но и покрај тоа, што долго време сме мислеле дека е планета, тој да не ти бил тоа. ... и покрај нашите верувања.
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Бог,Синот и Светиот Дух заедно го формираат Светото Тројство.Исто како што ти ги имаш органите за мирис,слух и вид и те прават човек а не дрво.
И липите имаат свој мирис :icon_mrgr:
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Како можеш да споредуваш природа со човек ?
Ако добро приметуваш јас никаде не спомнав природа туку ти спомна.Јас спомнав органи на човек,ако Липата исто има органи... дооооообро..
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Дали верувате во тројство?

.

Ние веруваме само во Единствениот Вистински и Совршено *Светол БОГ, во Неговото *Свето Слово (Тоа е Неговата вечна Мудрост чиста) и Неговиот *Светол Дух, без Кого ништо неможе да постои, нити живее!

Тој Единствен Вистински и Совршено *Светол БОГ пред околу 2000 години, преку Својот *Светол Дух, во Господа Исуса Христа Го отелотвори Своето *Свето Слово (Тоа е Неговата Првородена Мудрост чиста)!


*Светол е Совршениот БОГ!
*Свето е Неговото Вечно Слово!
*Светол е Неговиот вечен Дух!

Халел!
Халел!
ХалелуЈАХ!




п.с. Sheep, јас пред известни години стоев таму каде што стоиш сега ти и во тие моменти не престанав да Му се молам на Единствениот Вистински и Совршен БОГ.
Кликни овде за да видиш едно искрено сведоштво за Чудесноста на Живиот БОГ!



.
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Ако добро приметуваш јас никаде не спомнав природа туку ти спомна.Јас спомнав органи на човек,ако Липата исто има органи... дооооообро..
А дрвото не спаѓа под природа ? :icon_mrgr:
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
хахахаха :D спаѓа,ама не гледам каква врска има липата со човекчките органи а уште повеќе со Светото Тројство :D
Немора да имаш човечки органи за да веруваш во светото тројство :icon_mrgr: , глувонемите исто така не веруваат ?
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Немора да имаш човечки органи за да веруваш во светото тројство :icon_mrgr: , глувонемите исто така не веруваат ?
Ајдеее ја утупи сега... јас реков дека Светото Тројство го сочинуваат Бог,Синот и Светиот Дух затоа и се вика Свето Тројство исто како што човекот има нос,очи и уши и тие се тројство на сетилни органи.Не ја тупи сега.. глувонеми...
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Ајдеее ја утупи сега... јас реков дека Светото Тројство го сочинуваат Бог,Синот и Светиот Дух затоа и се вика Свето Тројство исто како што човекот има нос,очи и уши и тие се тројство на сетилни органи.Не ја тупи сега.. глувонеми...
Сакам да ти кажам не треба да имаш органи за да веруваш , треба духовно да веруваш :D. Не прај такви споредби :icon_mrgr:
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Ти не спомна директно ,индиректно го кажа тоа кога ја направи споредбата .
Никаде не спомнав верување а не ни мислев да спомнем.Дадов само објаснување што е Светото Тројство.
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Не.
Никој не веруваше дека на светов постои окапи, до 1974. А он за цело време да ти постоел - не бил изумрен.
Плутон, од коа знаеме за нас, не бил планета. Но и покрај тоа, што долго време сме мислеле дека е планета, тој да не ти бил тоа. ... и покрај нашите верувања.
Можеш да веруваш во што сакаш, исто и да мислиш што сакаш, тоа нема да го промене универзумот.
Само преку Тројството постои еволуција во универзумот, затоа тоа е егзистенционално, да не е тоа нема да постои ни еволуцијата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom