Лажни и погрешни пророштва за месијата

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Абе не драпај муда,2000 години никој не дал одговор на ова,ти си го открил за петнаесет години.Печен си за Нобелова награда,ама кога ќе почнат да делат за Религија:pos: .Јас само едино овака тоа го сваќам,никако поинакуПрегледај го приврзокот 77151
Miren tigar, ne rzi.
Aj lazam....inaku i mene kje me raspnete kako Isus....:pos:
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Нема шанси,не се залетувај толку.Никој на сите Вселенски собори до сега почнувајќи од Никеја па до последниот не дал логично објаснување на Тројството...
Пред известно време доживеав нешто чудесно.

Луѓе (слични на Let3, Omer, Мухамед и компанија) дојдоја да ме убедуваат дека Тросветиот БОГ не е вистина, туку лага. После читањето на нивните силни книги и убедувања (кои не се страмеа да ја злоупотребуваат и Библијата), појдов до ближното езеро да се прошетам.

Во душава и срцево (и поради други причини) ми беше толку тешко, што во очајна молитва повикав кон Живиот БОГ (Отецот) и го замолив да ми го разјасни прашањето и тајната за Неговата Тросветлост.

Денот беше страшно темен и ладен. Небото затворено со црни и дебели облаци.

Само неколку секунди по молитвата, туку почуствувам убава топлина на мојот грб, а во радиус од околу 10 метри (само околу мене) прекрасна светлина.

Јас се завртев и погледнав нагоре, гледајќи дека во дебелата покривка од црни облаци како со нож пресечен отвор низ кој сјае сонцето, точно над мене.

Во тој момент во срцето ми помина нешто неопишиво: 1 сонце (извор). 1 сончева светлина 1 сончева топлина, не се три сонца, туку ЕДНО!

Сонцето (изворот) е сонце, сончевата светлина е исто така (неодвојив дел од тоа) сонце и сончевата светлина е исто така (неодвојив дел од тоа) сонце!


Да, во тој момент преку сонцето Живиот БОГ (Отец) ми покажа нешто толку важно, што сите силни умови, учења,теории, ... и книги на неверните книжници, никогаш не можеле, нити пак некогаш ќе можат да го сторат!

Чудесен е Живиот БОГ! Чудесен и Прекрасен!

ХалелуЈАХ!!!






.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Miren tigar, ne rzi.
Aj lazam....inaku i mene kje me raspnete kako Isus....:pos:
Се сваќам,само не го сваќам ова смајливо.Тоа ја губи смислата на реченицата.А зошто би те распнал,попрво би ти дал електрична столица:D.Но само декларирај се дека си Син Божји,би си ја заслужил лудачката кошула,сега никој нема да биде убиен во 21 век за таква изјава,со исклучок во шеријатските земји,а не во оваа чудесна земја.
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
poleka spirko, nemoj naednash da gi probudish kje te molam..bidi malku pretpazliv.
tie se kako mesecharite, odat zaspani, ako gi probudish naglo vo koma kje padnat....:pos:
--- надополнето: 16 ноември 2013 во 23:53 ---
Се сваќам,само не го сваќам ова смајливо.Тоа ја губи смислата на реченицата.А зошто би те распнал,попрво би ти дал електрична столица:D.Но само декларирај се дека си Син Божји,би си ја заслужил лудачката кошула,сега никој нема да биде убиен во 21 век за таква изјава,со исклучок во шеријатските земји,а не во оваа чудесна земја.
site sme Sinovi Bozji...duri i ti...:pos:
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
кои книги? дај наслови и автори

.

Вредноста на тие книги, нивните имиња и автори, за мене е ирелевантна. Да не речам рамна - или дури помала - од една известна мека хартија! :D


Лека ноќ пријатели и незаборавете дека Вистинскиот БОГ ве сака, што незначи дека го сака и тоа (барем некои од вас) што го учат и прават!

.

.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Пред известно време доживеав нешто чудесно.

Луѓе (слични на Let3, Omer, Мухамед и компанија) дојдоја да ме убедуваат дека Тросветиот БОГ не е вистина, туку лага. После читањето на нивните силни книги и убедувања (кои не се страмеа да ја злоупотребуваат и Библијата), појдов до ближното езеро да се прошетам.

Во душава и срцево (и поради други причини) ми беше толку тешко, што во очајна молитва повикав кон Живиот БОГ (Отецот) и го замолив да ми го разјасни прашањето и тајната за Неговата Тросветлост.

Денот беше страшно темен и ладен. Небото затворено со црни и дебели облаци.

Само неколку секунди по молитвата, туку почуствувам убава топлина на мојот грб, а во радиус од околу 10 метри (само околу мене) прекрасна светлина.

Јас се завртев и погледнав нагоре, гледајќи дека во дебелата покривка од црни облаци како со нож пресечен отвор низ кој сјае сонцето, точно над мене.

Во тој момент во срцето ми помина нешто неопишиво: 1 сонце (извор). 1 сончева светлина 1 сончева топлина, не се три сонца, туку ЕДНО!

Сонцето (изворот) е сонце, сончевата светлина е исто така (неодвојив дел од тоа) сонце и сончевата светлина е исто така (неодвојив дел од тоа) сонце!


Да, во тој момент преку сонцето Живиот БОГ (Отец) ми покажа нешто толку важно, што сите силни умови, учења,теории, ... и книги на неверните книжници, никогаш не можеле, нити пак некогаш ќе можат да го сторат!

Чудесен е Живиот БОГ! Чудесен и Прекрасен!

ХалелуЈАХ!!!






.
Споредбава со Сонцето ти е јака,а знаеш ли дека тоа има 16 краци,и во него се молеле и нашите предци силните Македонци,и сега е истото само е преименувано во Исус Христос.Ти кога си се молел на Отецот нели чуствуваш и најмала грижа на совест кон Светиот Дух и кон Исус Христос,со таквото молење нив ги занемаруваш.А што би рекла на тоа Богородица кога се молиш директно на Отецот,а не преку нејзе или преку свети Никола или Света Петка.:confused:Си има ред на Небото,не можеш да влезеш во Канцеларијата на Главниот, а да го одминеш Обезбедувањето,и да не се јавиш кај Администрацијата,а во најлош случај да си без закажано интервју:cuc:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
.

Вредноста на тие книги, нивните имиња и автори, за мене е ирелевантна. Да не речам рамна - или дури помала - од една известна мека хартија! :D
.
а си ги прочитал ли?
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
а си ги прочитал ли?
.
Тоалетите?
..................................................................................................................




Споредбава со Сонцето ти е јака,а знаеш ли дека тоа има 16 краци, ...
.

Кога душата се буди за Единствениот Вистински и Совршент БОГ, таа суштествено разбира дека паганските народи (меѓу кои бил и македонскиот) всушност верувале во сенки, кои (во најдобар случај) упатуваат на Вистината Совршено чиста, за спасение на сите отелотворена во Исуса Христа!



Лека ноќ на сите :sleep:


.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
.
Тоалетите?
.
.
Вака сам си кажа:

После читањето на нивните силни книги и убедувања (кои не се страмеа да ја злоупотребуваат и Библијата), појдов до ближното езеро да се прошетам


.

па те прашав дали можеш да ми кажеш наслови или автори на тие “силни книги прочитани“ рече не те интересирало и дека се тие за тебе тоалетна хартија, сега спиро , си ги читал или не тие силни книги? или тоалети? како сакаш наречи ги.
--- надополнето: 17 ноември 2013 во 00:14 ---
Во тој момент во срцето ми помина нешто неопишиво: 1 сонце (извор). 1 сончева светлина 1 сончева топлина, не се три сонца, туку ЕДНО!


.
Го заборави и УВ факторот - значи четворица се
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Вака сам си кажа:



па те прашав дали можеш да ми кажеш наслови или автори на тие “силни книги прочитани“ рече не те интересирало и дека се тие за тебе тоалетна хартија, сега спиро , си ги читал или не тие силни книги? или тоалети? како сакаш наречи ги.


.

Твоите постови и сите други антихристијански книги, учења, филозофии, религии, ... имаат вредност на 39тото смајли, што незначи дека се абсолутно безвредни, исто како што тоалетната хартија и тоа како може да биде од известна вредност. :D

.

Го заборави и УВ факторот - значи четворица се
УВ факторот е дел од сончевата светлина! Зарем тоа не го научи од силните книги . :D

.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
.

Твоите постови и сите други антихристијански книги, учења, филозофии, религии, ... имаат вредност на 39тото смајли, што незначи дека се абсолутно безвредни, исто како што тоалетната хартија и тоа како може да биде од известна вредност. :D

.



УВ факторот е дел од сончевата светлина! Зарем тоа не го научи од силните книги . :D

.
и сега шо бидна, прочита тие силни книги ко шо ни се пофали или не? Не биди конфузен како библијата.

ПС
и топлината која ја осети на грпчето е дел од светлината така да и то ттогаш не ти важи
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
и сега шо бидна, прочита тие силни книги ко шо ни се пофали или не? Не биди конфузен како библијата.
ПС
и топлината која ја осети на грпчето е дел од светлината така да и то ттогаш не ти важи...

.



Кога Совршениот БОГ верното срце го исполнува со Неговиот Светол Дух, тогаш во него има Совршена Хармонија, а конфузијата е само во оние срца кои не сакаат (и затоа не можат) да Го прифатат Исус Месијата, а со тоа и правилно да ја разберат Библијата! :)

Светиот Дух е Како оган, Кој книгите на лагата и темнината ги прави сувишни (пепел)!
Дела Апост. 19:19

п.с. Се разбира дека *сончевата светлина и *сончевата топлина е нешто неодделиво од *сонцето, кое што ми го грееше (и грее) грбчето и срцето! :)
За тој што на Вистината не И’ верува и лажи, се разбира дека Милоста БОЖЈА неважи!
.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
.



Кога Совршениот БОГ верното срце го исполнува со Неговиот Светол Дух, тогаш во него има Совршена Хармонија, а конфузијата е само во оние срца кои не сакаат и (затоа не можат) да Го прифатат Исус Месијата, а со тоа и правилно да ја разберат Библијата! :)



п.с. Се разбира дека *сончевата светлина и *сончевата топлина е нешто неодделиво од *сонцето, кое што ми го грееше (и грее) грбчето! :)
За тој што на Вистината не И’ верува и лажи, се разбира дека Милоста БОЖЈА неважи!
.
ги прочита ли книгите или не спиро

Ако е то се во едно тогаш и УВ зрачењето како четврта компонента е таму присутна... пробај со месечината можи кај неа ќе ти успее со тоа 3 у један
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
.

Твојот лукав месечарски ум, е од одамна прозирен! :D



.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom