Дали верувате во знаци?

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.143
Поени од реакции
18.166
Многу пати.Особено за одење на пат.Последниот пат ко ми се деси квалитетна фрка по пат, цела вечер ми беше лошо со главоболки, температури и повраќање,а упорен да одам (имав некоја важна работа во др.град).И ете ти инцидент на патот.А во меѓувреме 3-4 луѓе ми рекоа полека по пат.
Ова едно од доста пати.И една многу грда работа, доста пати имам претчувство за лоши работи пред да се случат.Не знам точно шо, ама лоши расположение имам и после некој ден слушам некоја лоша вест како смрт на близок роднина, пријател или сообраќајка.Грдо!
Истото ми се деси и ноќеска, порано си легнав и дали поспав 2 сати, сонувам хорори.Само шо се разбудив, после 2 минути заѕвона телефонот, одма знаев во моментот шо е и за кого е :( Никакво чувство!
 
O

onlya

Гостин
Малку оф топик :) во врска со суеверието. На велигден свеќата што ја палиме наводно тоа делче на крај што ќе остане ако го ставиме под перница ќе сме го сонувале партнерот со кој што ќе сме се венчале. И јас бидејќи сум малку љубопитна, сакав да видам дали е тоа точно. Си отидов дома, си ја ставив свеќата по перница, си легнав, заспав, почнав да сонувам но наместо "мојот иден маж" ја сонував коњ. И сега со коњ ли треба да се венчам? :) Гупости.
Во врска со темата знаци како знак да те предупреди за нешто до сега во животов немам сретнато така да не можам да речам дека верувам во нив но многу пати ми се има случено и се уште ми се случува за многу, многу малку да избегнам некои сериозни несреќи како на пример пред неколку месеци на покрив за малку очи ќе си извадев од една остра антена, ако во последен момент не се свртев или кога поминувам улица во последен момент застанувам за да не ме удри кола или автобус или пак таман ќе се тргнам од некое место и на тоа место ќе се случи некој проблем, дали бомба ќе пукне, дали некој ќе се степа, или сообраќајка ќе има, или па некој ќе ограби некој друг... и така.
 
Член од
6 август 2012
Мислења
123
Поени од реакции
39
Ова све што сте пишале се суеверија, не знаци....ќе покушам да ги доловам знаците, ама не е лесно. Дури и сообраќајни знаци можат да бидат знаци - затоа што ти го привлекле вниманието.

Пример, се молиш/фокусираш за некој твој ближен да оздрави од некоја тешка болест. Пушташ ТВ и првото што ќе го видиш е филм кајшто кажуваат приказна како некој оздравел од не знам што. Тоа е знак.

Знак може да биде и песна. Пример, ако си се фокусирал/а на мислење дека бившиот/а сакаш да ти се врати и на радио наеднаш пуштаат песна како некој плаче дека партнерот/ката го/ја оставила. Знак е дека нема да се деси тоа што сакаш.

Не ми текнува повише, ама се надевам ова малку разјасни.
istomislenici sme pozdrav
 
Член од
2 јуни 2013
Мислења
83
Поени од реакции
42
Nesakav da kazam ama koga veke ja ima temava ajde mene od 10 godini pocnaa da mi doagaat sliki i se sto mi doagase se ispolnuvase edno dete so tocak trebase da go zgazni kola i samo so isceznaslikata i eve go deteto mu rekov da zastani i ne go izgaze i den denes mi trae i sega duri mi idat sliki koi ke se slucat
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.359
Поени од реакции
4.882
Nesakav da kazam ama koga veke ja ima temava ajde mene od 10 godini pocnaa da mi doagaat sliki i se sto mi doagase se ispolnuvase edno dete so tocak trebase da go zgazni kola i samo so isceznaslikata i eve go deteto mu rekov da zastani i ne go izgaze i den denes mi trae i sega duri mi idat sliki koi ke se slucat
Дај еден тикет да напрајме, 50% од добивката оди за тебе.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Za mene znak e koga mojte pocinati roditeli ke gi sonuvam,i posle ke mi se sluci nesto...:(
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Да, многу верувам во знаци. Пред десетина години патував за прв пат во странство (Бугарија) и, возејќи со неприлагодена брзина видов знак „Стоп“. Мојата првична реакција (како и секој балкански возач беше) “ова е само сугестија, а не и обврска за запирање на возилото“. Следствено, не застанав, и со 160 км/ч зашибав на раскрсница ценејќи дека другите возачи ќе ме приметат дека сум залауфан и ќе се прилагодат. Сепак, се излажав. Кога се разбудив следниот ден во ургентниот центар во Габрово, докторот ми рече „Сте имале среќа, огромна среќа г. Тапетаров! Ова е знак.“ и ми го покажа дневниот хороскоп во кој пишуваше: „Вие ште оцелеете, но трјабва да знаете, че това е вашијат втори шанс в живота!“ Оттогаш верувам во знаци, а особено во астролошките. Све ми погаѓаат.
 

DarthKaran

Gray Jedi
Член од
4 јули 2008
Мислења
141
Поени од реакции
123
а да веруваше во нешто потривијално, пологично, кое не бара постоење на виши сили? како сообраќајни знаци, на пример... just a thought
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
а да веруваше во нешто потривијално, пологично, кое не бара постоење на виши сили? како сообраќајни знаци, на пример... just a thought
Darth Karane, лесно ти е тебе. Сепак, не се сите родени логичари и интелектуалци како тебе. На некои (како мене) им треба време, искуство и повторување. И пак не е доволно. Јас сум спор (и слаб) учач кој бргу заборава. Обиди се да ме разбереш...just sayin`...
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Доволно е со офтопик, се знае за какви знаци е темата, не забегувајте.

Тие што имаат што да пренесат, нека продолжат со дискусија.
 
Член од
3 октомври 2011
Мислења
170
Поени од реакции
64
Nesakav da kazam ama koga veke ja ima temava ajde mene od 10 godini pocnaa da mi doagaat sliki i se sto mi doagase se ispolnuvase edno dete so tocak trebase da go zgazni kola i samo so isceznaslikata i eve go deteto mu rekov da zastani i ne go izgaze i den denes mi trae i sega duri mi idat sliki koi ke se slucat
аааа ти видовита си ела омажисе за мене бизнис јак ке напраиме ;)
--- надополнето: 9 август 2013 во 18:07 ---
Значи ако видиш црна мачка, ти премини преку улица кај и да си тргнала си идиш дома. Ако ти застани чавка на куќа ти грака, одма трчаш до погребално викаш попови пошто кај да е ќе умри некој. Ако ти фрли некој црвено крпче одма автоматски се ќе ти тргни на лошо во живото и не инвестираш во ништо....

Претерано суеверие не треба, секој човек потсвесно си е суеверен и се води по некој закони потсвесни кое како да биди што да биди.
Верувам јас во знаци кои имаат за значење а најчесто сонови затоа што сонувам реални сонови и најчесто се остварува истото во иднината.
еее она со чафката изгледа вистина е абе пред една недела имаше една на дрво кај мене и си ја гледав и си мислам од кога не сум видел чафка околу куќа и оп пред 3 дена умре баба ми :confused:
--- надополнето: 9 август 2013 во 18:16 ---
јас предосеќам кога ке ми се случи нешто многу лошо чуствувам страв во коски итоа без причина ми иде и од кога ке се случи тоа лошото после сам се губи и се осекам како слон да ми се симнал од вратот.А и во последно време ми вака нешто лошо ке ме снајде .
 
Член од
2 јуни 2013
Мислења
83
Поени од реакции
42
аааа ти видовита си ела омажисе за мене бизнис јак ке напраиме ;)
--- надополнето: 9 август 2013 во 18:07 ---
хаха е така некако ама за мажење сум мала уште :D


еее она со чафката изгледа вистина е абе пред една недела имаше една на дрво кај мене и си ја гледав и си мислам од кога не сум видел чафка околу куќа и оп пред 3 дена умре баба ми :confused:
--- надополнето: 9 август 2013 во 18:16 ---
јас предосеќам кога ке ми се случи нешто многу лошо чуствувам страв во коски итоа без причина ми иде и од кога ке се случи тоа лошото после сам се губи и се осекам како слон да ми се симнал од вратот.А и во последно време ми вака нешто лошо ке ме снајде .
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Искрено, не знам дали верувам или не, во вакви работи. Мене лично не ми се има случено некој ваков знак да видам, почуствувам или забележам, па да знам дека ќе биде добро или лошо после тоа. Некогаш имам бубамарки во стомакот, па знае некоја мала лоша ситница одпосле да ми се случи, ама ништо посериозно до сега.

Еден пример од мој пријател ќе споделам.
На времето, кога се запишуваше на факултет со 1000 марки или повеќе (а некои се запишуваа и без ич пари), одат група дечки (5-6 луѓе) да си поднесат документи за упис. Еден од нив го посерува пиле и нормално другите му се смеат и го зезат. Кога излегуваат резултатите од уписите, сите се запишани со партиципација, само дечкото што го посрало пилето се запиша без пари. И он си смеел на крај.
Ај сега кажете вие, дали ова е некаков знак или не? :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom