Дали Македонците во дијаспората треба да гласаат?

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.196
Поени од реакции
21.347
Дијаспората треба да гласа само доколку потенцијалниот гласач докаже дека најмалку еднаш ја посетил Македонија во последната календарска година.:toe:
Рокот е многу краток, нека биде 5 години поред мене.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Чекајте малце....

ОСНОВНО: И дијаспората може да гласа ако дојде поштено на избирачко место и си гласа....

така да, зошто баш таа група на луѓе што живее надвор од Македонија да има загарантирани 3 пратеници?

Кој ќе дефинира кај ќе се гласа надвор од Македонија? Партијата што е на власт, да си крои математики... Глупости...
Што е различен македонецот што живее у Иран од Македонецот што живее у Австралија, па на едниот да му дадеш да гласа, на другиот да му кажеш дека мора да дојде дома за да гласа....

Дискриминаторска е целата идеја....
Единствен дискриминатор на темава си самиот ти пријателе.

Нормално дека неможе да има целосна покриеност во секое ќоше на земјава, а местата се дефинирани однапред и без да прашаш.

Тоа се нашите официјални претставништва, амбасади и конзулати.

Имотот на кој што се наоѓаат тие претставништва и припаѓа на Р. Македонија и се третира како македонска територија.

Се' што треба да сторат Македонците во дијаспората е да дојдат на денот на гласање на избирачките места во нашите преставништва.

И зошто би немале загарантирани 3 пратенички места?

Кому тоа претставува проблем? На НДСП, на ПЕИ, на СДСМ можеби?

Бидејќи толкав е нивниот капацитет да се чувствуваат загрозени од македонските гласови, а повеќе можеби стравуваат за тоа што во своето владеење специјално се ангажираа за отсекување на дијаспората и креирање услови внатре во Македонија такви за да би сакале луѓето да заминат самите.
 
Член од
15 мај 2008
Мислења
68
Поени од реакции
0
па 5 години ако не дошол у државава, ќе треба и на Странски Јазик ливчето да му го напрајме, зошто 100% забораил и Македонски да чита и пишува.... :pos2:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Дијаспората треба да гласа само доколку потенцијалниот гласач докаже дека најмалку еднаш ја посетил Македонија во последната календарска година.:toe:
Основен услов е да поседува македонско државјанство.

А Македонија може да ја посетат и без да поседуваат Македонски пасош така?

Настрана тоа што мандатот на претседателот трае 5 години, така да периодот треба да биде 5 години, ако веќе ставаме вакви апсурдни критериуми.
Нема специјално сите дијаспорци да си го планираат одморот за годината и месецот на избори.

Фикс идеи а ла АБЦ :pos2:
 
Член од
15 мај 2008
Мислења
68
Поени од реакции
0
Уствари што има да го преведуваме ливчето, ќе им стаиме само бројки... :) и така не дека го знаат тој за кого гласаат :) го виделе некогаш, некаде на некои вести.... :)
Они важно да си гласаат.... :pos2:

Замислете ги претседателските канидати прочитани со француски акцент..... Уффф... јако... :tv:
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.196
Поени од реакции
21.347
па 5 години ако не дошол у државава, ќе треба и на Странски Јазик ливчето да му го напрајме, зошто 100% забораил и Македонски да чита и пишува.... :pos2:
Тоа ти е аргументот?

Уствари што има да го преведуваме ливчето, ќе им стаиме само бројки... :) и така не дека го знаат тој за кого гласаат :) го виделе некогаш, некаде на некои вести.... :)
Они важно да си гласаат.... :pos2:

Замислете ги претседателските канидати прочитани со француски акцент..... Уффф... јако... :tv:
Да бе, права комедија.
 
Член од
15 мај 2008
Мислења
68
Поени од реакции
0
Поентата е фактички и практички, дека некој што 5 години не бил во државава, си го заборавил и јазикот, а ќе одлучува тука кој мене да ме менаџира и кој да ми биде директор и министер....
Нелогично...
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.196
Поени од реакции
21.347
Поентата е фактички и практички, дека некој што 5 години не бил во државава, си го заборавил и јазикот, а ќе одлучува тука кој мене да ме менаџира и кој да ми биде директор и министер....
Нелогично...
А дека имаме државни службеници, полицајци, пратеници и министри кој не знат македонски не ти смета :toe:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Дискусијата станува непродуктивна со ваков начин на дискутирање.

Имаш аргументи за и аргументи против. Тоа се брои, а не нечии лични фрустрации мотивирани од политички причини.
 

CharlesBukowski

coito ergo sum
Член од
5 декември 2008
Мислења
107
Поени од реакции
2
Чекајте бе малку...
Не ми е јасно едно 3 до 4 пратенички места?
Тие места се пополнуваат со кандидати, така?
Тие кандидати се од Македонија или од дијаспората?
Дали само тие тројца ќе се кандидираат и ќе кажат ние сме за дијаспората?
Ако не, од каде ќе се знае кои се тие тројца од дијаспората избрани?

П.С. Ако е нешто глупо од ова што го прашав, извинете поради мојата неинформираност:smir:
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.196
Поени од реакции
21.347
Чекајте бе малку...
Не ми е јасно едно 3 до 4 пратенички места?
Тие места се пополнуваат со кандидати, така?
Тие кандидати се од Македонија или од дијаспората?
Дали само тие тројца ќе се кандидираат и ќе кажат ние сме за дијаспората?
Ако не, од каде ќе се знае кои се тие тројца од дијаспората избрани?

П.С. Ако е нешто глупо од ова што го прашав, извинете поради мојата неинформираност:smir:
Мислам дека ќе има по еден пратеник од Европа, Австралија и Северна Америка. Значи ќе има во дијаспората кандидати за пратенички места. Тоа можат да бидат независни луѓе или партиски. Значи овие три региони ќе бидат ко една изборна единица со по едно пратеничко место.
 

CharlesBukowski

coito ergo sum
Член од
5 декември 2008
Мислења
107
Поени од реакции
2
Мислам дека ќе има по еден пратеник од Европа, Австралија и Северна Америка. Значи ќе има во дијаспората кандидати за пратенички места. Тоа можат да бидат независни луѓе или партиски. Значи овие три региони ќе бидат ко една изборна единица со по едно пратеничко место.
Ааааа... ок тогаш, разбрав, а кандидатите се од Македонија или од т.н. Изборни единици?
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.196
Поени од реакции
21.347
Ааааа... ок тогаш, разбрав, а кандидатите се од Македонија или од т.н. Изборни единици?
Тие се Македонци кој живеат во тие новите изборни единици.

Мислам дека овака некако изгледа предлогот но не сум и ја 100% сигурен.
 

ilija^veles

Nick Sloter
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.050
Поени од реакции
41
Јас мислам дека треба да им се дозволат барем 3 пратеници загарантирани, пратеници преку кои ке им се овозможи да внесат капитал, сериозен капитал и ке им биде на еден начин загарантиран.Оти вака ке бидат оставени на цедило.
а треба и да се намали сегашниот број на ппатеници бидејки е енормен.замислете грција со 4 пати побројна нација од нас има 200 до 300 пратеници (така барем мислам)а ние 120 а мозат да бидат и 140 бидејки уставот тоа го дозволува и замисли некој алчен иде на власт и рече од утре во парламентот ке има 140 пратеници.тоа е работа на уставотворците(и фрцковски е мегу нив)!

Би требало 2јца или 3јца за да се осигура капиталот што би го внеле во македонија а и мислам оти треба сегашниот број да се намали за 15% оти замислете грција со 4 пати побројно население имаат од 200 до 300 па и другите држави а кај нас може и до 140 па сега сметајте колку пари државни се тросат повеке кај нас отколку во грција или бугарија.тоа е работата што ја работеле уставотворците вклуцувајки го во уставотворното собрание и фрцко.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Рокот е многу краток, нека биде 5 години поред мене.
За дискусија е рокот,ама може да се зголеми еве на максимални 24 календарски месеци.Што би било пристојно и разумно.:toe:

Основен услов е да поседува македонско државјанство.

А Македонија може да ја посетат и без да поседуваат Македонски пасош така?

Настрана тоа што мандатот на претседателот трае 5 години, така да периодот треба да биде 5 години, ако веќе ставаме вакви апсурдни критериуми.
Нема специјално сите дијаспорци да си го планираат одморот за годината и месецот на избори.

Фикс идеи а ла АБЦ :pos2:
Македонско државјанство па макар и не знае на картата да ја најде Македонија,се заебаваш или колку да се најдеме во муабет?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom