Дали Македонците во дијаспората треба да гласаат?

Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
DA!!!
NE!!!
NE!!!!!
NE!!!!!!!
жалам за твојата неинформираност
малку распрашајсе во врска со дијаспората дали и како и накои начини дејствуваат за Македонија има и форумџии кои можат да ти објаснат па после давај вака неинформирани одговори
 
Член од
22 јули 2008
Мислења
819
Поени од реакции
26
жалам за твојата неинформираност
малку распрашајсе во врска со дијаспората дали и како и накои начини дејствуваат за Македонија има и форумџии кои можат да ти објаснат па после давај вака неинформирани одговори
Rezultati????
Za sporedba zemi ja Gejskata Dijaspora koja se otepa od pari davanje i lobiranje za sopstvenite celi za razlika od nasata dijaspora koja samo si kjuti i misli deka nekoj drug ke gi resi problemite vo Makedonija.
Zatoa od nas ne biva svirka bidejki mislime deka se nekoj drug e dolzen da se zrtvuva za nas i nasite celi sto mnogu pati dosega Makedonskiot Narod skapo go cinese.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Rezultati????
Za sporedba zemi ja Gejskata Dijaspora koja se otepa od pari davanje i lobiranje za sopstvenite celi za razlika od nasata dijaspora koja samo si kjuti i misli deka nekoj drug ke gi resi problemite vo Makedonija.
Zatoa od nas ne biva svirka bidejki mislime deka se nekoj drug e dolzen da se zrtvuva za nas i nasite celi sto mnogu pati dosega Makedonskiot Narod skapo go cinese.

и помали буквиве ќе ги прочитав
точно е дека гејската дијаспора е поактивна и има поголема соработка со гејлада, но побогата е а и поголема
и немој да ја занемаруваш нашата тие што се свесни се борат но им треба поголема поддршка а и соработка со Македонија поголема
 
Член од
22 јули 2008
Мислења
819
Поени од реакции
26
и помали буквиве ќе ги прочитав
точно е дека гејската дијаспора е поактивна и има поголема соработка со гејлада, но побогата е а и поголема
и немој да ја занемаруваш нашата тие што се свесни се борат но им треба поголема поддршка а и соработка со Македонија поголема
Jas ne ja zanemaruvam nasata dijaspora no bidejki ja poznavam kako razmisluva i funkcionira znam deka od nasava dijaspora nema ama bas nikakva korist i deka mnogu malku doprinesuvaat za podobruvanje na opstata slika za Makedonija vo zemite kade sto ziveat.

A za lobiranje i rabotenje za povisoki celi za Makedonija prosto ne treba ni zborovi da se trosat bidejki rezultatite se povekje od bedni, vo sporedba so gejcite koi se zrtvuvaat do maksimum za svoi celi za sto sme svedoci vo poslednive mesec dena.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Jas ne ja zanemaruvam nasata dijaspora no bidejki ja poznavam kako razmisluva i funkcionira znam deka od nasava dijaspora nema ama bas nikakva korist i deka mnogu malku doprinesuvaat za podobruvanje na opstata slika za Makedonija vo zemite kade sto ziveat.

A za lobiranje i rabotenje za povisoki celi za Makedonija prosto ne treba ni zborovi da se trosat bidejki rezultatite se povekje od bedni, vo sporedba so gejcite koi se zrtvuvaat do maksimum za svoi celi za sto sme svedoci vo poslednive mesec dena.

Ништо ти не си запознаен знаеш само да напаѓаш без факти
Македонците од дијаспората едвај чекаат да добијат каков таков одмор и наместо навистина да одморат доаѓаат во Македонија за разлика од некои кои од Македонија одат на одмор во гејлада и да си се подноват
има Македонци кои наместо да гледаат сеир во 2001 се вратија во татковината да ја бранат
има македонци кои поради антимакедонските влади што поминаа досега мораа да заминат од разни причини
а дека лобираат и финансиски ја помагаат Македонија помагаат колку што можат
а многу сакаат
и доста ги споредуваш со гејците
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Jas ne ja zanemaruvam nasata dijaspora no bidejki ja poznavam kako razmisluva i funkcionira znam deka od nasava dijaspora nema ama bas nikakva korist i deka mnogu malku doprinesuvaat za podobruvanje na opstata slika za Makedonija vo zemite kade sto ziveat.

A za lobiranje i rabotenje za povisoki celi za Makedonija prosto ne treba ni zborovi da se trosat bidejki rezultatite se povekje od bedni, vo sporedba so gejcite koi se zrtvuvaat do maksimum za svoi celi za sto sme svedoci vo poslednive mesec dena.
Немаш апсолутно никакви познавања за размислувањата, функционирања и делувањето на дијаспората.
 
Член од
1 декември 2008
Мислења
223
Поени од реакции
11
Само да ви кажам нашиот почесен конзул во Њу Џерзи Славчо Маџаров како Македонец во дијаспората само во 2008 има дадено над $50000 донација за демократитеи тоа видете за кои демократи!!!
http://dev.watchdog.net/contrib/07013/?s=Madzarov, Slavco
, но не е само тој има многу од нашата дијаспора кои дават пари на демократите кои се против Македонецот.
 
O

Out Boy

Гостин
Јас прво да прашам, плаќаат ли некаков данок или придонеси на Буџетот Македонците од Дијаспората? Тие што имаат имот во МКД и плаќаат нешто, би требало и да можат да гласаат. Која корист од Македонец кој парите ги дава во буџет на странска, често и непријателска држава, а би можел да гласа. Врз основа на што? Државјанство?! Ако државјанството е правна врска меѓу граѓанинот и државата, која е врската меѓу таков човек и Македонија?
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Јас прво да прашам, плаќаат ли некаков данок или придонеси на Буџетот Македонците од Дијаспората? Тие што имаат имот во МКД и плаќаат нешто, би требало и да можат да гласаат. Која корист од Македонец кој парите ги дава во буџет на странска, често и непријателска држава, а би можел да гласа. Врз основа на што? Државјанство?! Ако државјанството е правна врска меѓу граѓанинот и државата, која е врската меѓу таков човек и Македонија?
Фала Богу некој го кажува вистинскиот проблем кој повеќето го имаат. ПАРИТЕ.

Ти немаш основни познавања што значи да са државјанин на една држава. Па нормално дека државјанството е правната врска помеѓу држава и еден човек кој и припаѓа на таа држава.

И сега ќе се делиме дали Македонците во Македонија имале парична корист од тие што се надвор од Македонија... Па секако дека имаат или забораваш дека Македонците надвор од Македонија секоја година негде 1 милијарда долари трансферираат во Македонија. И тоа со децении. Ај остај други превари што има беа направени на дијаспорците во 90тите и на крајот на ЈУ.

А како сакаш ти да процениш колку треба да плаќа еден дијаспорец за да гласа? Па има многу дијаспорци кој поќе пари оставаат во и за Македонија него луѓе што живеат во Македонија!

Сепак интересно дека многу членови во кајгана немаат проблем да бараат дискриминација за Македонците што се надвор од државата. Срамота. Па после чукајте се дека сте патриоти и дека сме поделени. Убаво реков дека самите се делиме, никој друг.
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Jas ne ja zanemaruvam nasata dijaspora no bidejki ja poznavam kako razmisluva i funkcionira znam deka od nasava dijaspora nema ama bas nikakva korist i deka mnogu malku doprinesuvaat za podobruvanje na opstata slika za Makedonija vo zemite kade sto ziveat.

A za lobiranje i rabotenje za povisoki celi za Makedonija prosto ne treba ni zborovi da se trosat bidejki rezultatite se povekje od bedni, vo sporedba so gejcite koi se zrtvuvaat do maksimum za svoi celi za sto sme svedoci vo poslednive mesec dena.
никакво познавање, никакви контакти ниту знаеш што воопшто се случува, би те побил со факти но не вредиш.
 
Член од
15 мај 2008
Мислења
68
Поени од реакции
0
Нормано дека НЕ ТРЕБА да гласа.....

Кога гласаш бираш раководство на државата кое ќе менаџира со твоите пари кои и ги плаќаш на државата... Како може некој што не видел ни што се случува во државата, нит и плаќа даноци, да одлучува за животот на луѓето кои живеат тука?

Ајде и друга теза... Ако има 2 државјанства? Што значи тоа? Во 2 држави ќе одлучува, само затоа што потекнува од 2 држави? Он како човек е повреден од мене и неговиот глас на земјата се брои за 2ца????
АПСОЛУТНА ГЛУПОСТ, која сакаат да ја искористат политичарите заради некои моментални ситуации......
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
А како тој некој од надвор би одлучувал за животот на луѓето во Македонија?

Еден пример очекувам да чујам.

Се овозможува гласање на дијаспората, токму за да се задржат нивните врски со матичната земја и да им се даде до знаење дека државата од која потекнуваат смета на нивната поддршка.

А ангажираноста на дијаспората зависи директно од заложбата на самата држава во однос на нив. Доколку државата ограничува и оневозможува пристап на Македонците од дијаспората како можеш да очекуваш некаква помош од истите?

Обврска на секоја влада, на секое раководство, е грижата за својата емиграција.

Апсолутно контрадикторно е да бараме укинување на визите, а притоа да бараме ограничување на правата на оние кои се наоѓаат надвор од државата.


Во однос на делувањето и лобирањето на дијаспората.
Кој може повеќе да биде запознаен со конкретната земја каде што се наоѓа?

-Оној кој живее, работи, студира, го говори јазикот, има контакти на различно ниво и сл.; или

- Ти од Македонија можеш подобро да завршиш работа?

И пред да се расфрлате со оценки од ракав, ниту 1% од вас коишто сте против дијаспората немате блага врска за нејзиното функционирање.

Запомнете дека тие Македонци кои што се надвор се единствениот реален контакт, директен промотор и креатор на странското мислење во однос на земјава.

Прочитав чинам дека некој прашал дали оние од дијаспората учествувале или ќе се јавеле на одзивот за одбрана на Македонија, доколку дошло до конфликт.
Па најлошо е кога самиот не е информиран за нивното учество во 2001, а корисно би било доколку провери и потоа процентуално спореди со одзивот на оние кои што се наоѓаат во земјата.

Уште нешто, спомнати се даноци во однос на државата.

1. По таа „логика“, невработените или студентите не би требале да гласаат, а оние кои плаќаат можеби би требале да имаат повеќекратно гласачко право?!
2. Второ, нашата дијаспора е заслужна што втората најголема ставка на девизен прилив во Македонија е токму од дијаспората. Илјадници семејства секој месец добиваат средства од нашите во светот.
3.Трето, голем број иселеници имаат недвижности во Македонија, така што плаќаат данок.



Секој што поседува Македонски Пасош е граѓанин на истата и законско право е да гласа за време на изборите.

Буџет на Република Македонија за 2007 година:

http://www.finance.gov.mk/mk/budget/2007/predlog_sobranie/obrazlozenie_na_buxet_2007.pdf

>>"Се' уште нема прецизен одговор на што се должи толку високиот прилив на приватни трансфери од странство во последниве години. Според аналитичарите, дел се должи на парите што ги испраќаат нашите иселеници или граѓани што се на привремена работа во странство."<<


Во Македонија, според проценките, од дијаспората во домашниот буџет годишно се слева сума од околу една милијарда долари.
„Зависно од година во година, тој износ варира меѓу 40 и 60 проценти. Ако буџетот изнесува милијарда и 500-600 милиони, значи ние разговараме за стотици милиони евра, долари, сеедно. Кон таа работа сите ние мора да имаме еден висок респект“, изјави Треневски.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=76398

А еве неколку поинакви мислења од оние на темава, барем оние кои иритираат на прв поглед поради игнорантноста:
“Дијаспората ги полни сериозните дупки во буџетот на македонските домаќинства, ама не смее да има право на глас оти тоа сериозно ќе го загрози дефилето на партиските лепешкари при преодот од позиција во опозиција и обратно. Нели, има дијаспората да ќути и да ги финансира кловновите во циркусот... не биле информирани за распоредот и глумците во претставите и затоа...“

“..и до сите бегања од дијаспората пак на нула си останавме, пробаа со сите сили да ги држат надвор и не успеа владината селекција во последните 15 години.

Без дијаспора нема никакви борби за името и нацијата, бидете сигурни во тоа сите до еден!
Без дијаспора нема Виножито и ОМО, книги и состаноци, носејки ги на суд Грците и Бугарите!
Без дијаспора нема огромен прелив на парична сума (особено во летниот период)!“





А што се случува кога дијаспората испраќа помалце пари?

“Девизните резерви се топат поради намалениот прилив на девизи од дијаспората, а висок трговски дефицит, бројот на невработени се зголемува, производството поради кризата се намалува. “

http://vesti.alfatv.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=2&eventId=4969


Осиромашената дијаспора праќа помалку пари

Се намалува приливот на девизни дознаки од странство, најмногу бидејќи македонската дијаспора е осиромашена поради глобалната економска криза. Финансиските експерти стравуваат од девалвација на денарот и од празнење на девизните резерви.

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=BACF7D1EA8E9D64FB2D9DFF9E85DB463


Банките ќаруваат и од парите од дијаспората

“Парите што ги испраќаат македонските иселеници претставуваат над половина од приходот што го остварува државата од извоз и околу една петина од вредноста на бруто-домашниот производ. Тие влијаат позитивно врз одржувањето на нискиот дефицит во платниот биланс со странство.“


И сеуште сте за ограничување на правото на глас на дијаспората?

Што би можело да сменат 3-4 пратенички места на Дијаспората во Собранието, за да ни наштетат ?


Член 5: „Граѓаните на Република Македонија имаат државјанство на Република Македонија“.
Член 22: „Секој граѓанин со наполнети 18 години живот стекнува избирачко право“.
(Извадоци од Уставот на Република Македонија)

Секој што поседува Македонски Пасош е граѓанин на истата и законско право е да гласа за време на изборите.
 
Член од
15 мај 2008
Мислења
68
Поени од реакции
0
Значи човекот што има 2 државјанства вреди за 2ца на земјава?
ОК твое мислење.....

Не можам никогаш да се сложам за тоа.... Можам да се сложам, ако тој нема право да гласа во земјата во која што живее, а за сметка на тоа да гласа во и за Македонија.

1 човек - 2 гласа не може... тоа е прво и основно....


btw.... ако имаш имот у странска земја и не си државјанин, праќаш данок ама немаш право на глас... Така да тие што имале имоти у Македонија и не е некаков фактор за да гласаат....
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Браво @Братот, конечно некој факти се кажуваат.

Единствен аргумент на противниците е што дијаспорците не се во Македонија туку надвор и тие демек ќе им ја кроеле судбината. Па основен факт на еден дијаспорец е што се надвор од Македонија и за тоа се обвинети!? :tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom