Грција ги „фиромизира“ новите регистарски таблички

Статус
Затворена за нови мислења.

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Стружани (Че) rules! :)
И вие сте добри, но имате многу лоши исклучоци. Или добрите беа исклучоци... Абе шо има врска... и покрај се` јас ќе уживам и на вашите плажи, кај што има преуслужлив персонал.:vozbud:
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Пак ќе речам: Ја промашуваме поентата.
Не се работи за партииве, они да можат и мајките ќе си ги продадат пошто толку им е моралот. Ако баш искрено сакаш да ти кажам, во случај да се бојкотира Грција во овој момент од повеќето туристи од Македонија, Грците ќе ги заборават налепниците.
Да го имавме тоа чувство за морал и сите да бојкотиравме, кажи која од партииве ќе можеше да "не работи" као бавча? Замисли некој политичар од позиција или опозиција (иста багра) да го фатат новинари на летување у Грција, а цел народ бојкотира... Ќе добие ли таа партија некогаш избори? Шанси нема!
Не се замарајте со политичариве, они НИКОГАШ нема да направат нешто затоа што треба - туку затоа што МОРААТ! Затоа и народот си ги заслужува овие политичари.
друже живееш у некој илузии,и ја така мислев до пред некое време ама ке ти скурчи коа ке видиш со кој имаш работа.Нејкам ја да организирам бојкоти,само да си го истерам животот.А Грција има 15 милиони туристи годишно,нашите 300 000 кој идат фул со храна натака трошат ко 1000 англичани:)Нема грциве да се загрижат а нити македончето ке бојкотира.А муабетов имаше поента,додека со секакви шалабајзери делам држава,уште па и они ни се власt..нема да се замарам со државни проблеми.Идам да спијам,биди поздравен :)
 

DracevoTheCity

Чиста Македонија !
Член од
7 ноември 2008
Мислења
8.650
Поени од реакции
9.855
А ние пошто сме заебан народ, ќе иштампаме исти овакви налепници, и сами ќе си ги залепиме. Нема да дозволиме некој грчки цариник да не понижи и он да ја залепи ! :sneaky:
 
Член од
18 мај 2012
Мислења
68
Поени од реакции
38
друже живееш у некој илузии,и ја така мислев до пред некое време ама ке ти скурчи коа ке видиш со кој имаш работа.Нејкам ја да организирам бојкоти,само да си го истерам животот.А Грција има 15 милиони туристи годишно,нашите 300 000 кој идат фул со храна натака трошат ко 1000 англичани:)Нема грциве да се загрижат а нити македончето ке бојкотира.А муабетов имаше поента,додека со секакви шалабајзери делам држава,уште па и они ни се власt..нема да се замарам со државни проблеми.Идам да спијам,биди поздравен :)

Не бе друже, никакви илузии.
За нова година бев десет дена у Амстердам за 300 евра вкупно со смештај и повратна авионска. За летово планирам да идам за Хрватска со цела фамилија и ќе потрошам горе-доле исто како што би потрошил у Грчка.
За власта ич не ми чуе, ни Грујо ни Бранко не ги "онадуем" 2%.
Једино шо ме нервираат коа ми затвараат улици за "они" да поминат со колите и полициска пратња (као најголеми јужноамерички наркобарони).
Си бркам работа.
И не идам у Грчка.

Лека ноќ. И ја уше малце ќе си легнам.
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
Јееееее.....не само налепници,него треба и на сите што идат на одмор таму и да им го бапнат по еднаш.
Онака,ради фиром...
Ах да....и да им дадат по една кофа па лајната да си вратат дома пошто македонски лајна несмее да одат у грцко море.
έχουν μια καλή στιγμή ηλίθιο ΠΓΔΜ
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
Човече, пак не сфаќаш.
Нема логика да тепаш некој Грк само заради етничка припадност.
Погрешно сме го сфатиле патриотизмот ние.
Микеланџело не бил некој тепач, а не бил ни Леонардо, ниту Орвел, Киплинг, Бејкон, Дарвин, Њутн и.т.н.
Ама ако ги прашале "Што си?", спремно одговарале "Италијан" или "Англичанец".
Не е работата у покажување мускули, пошто тоа (кога-тогаш) ќе го снема.
Работата е у тоа дека АКО ПРИФАТИШ да те понижат, веќе си изгубил!

У тоа е работата.
Можеш да ишкрташ колку сакаш грчки коли, да претепаш колку сакаш Грци, ама раните се лечат, а колите се мијат...ама АКО САМ СЕБЕ СЕ УНИШТУВАШ, ти нема помош. И помал и поголем од тебе ќе те победи. Македонецот е можеби најтипичен пример за тоа.
секој има право на свое мислење, па макар било и грешно.
ете јас не мислам баш така, можеби не сум толку цивилизиран или напреден во сваќањата.
сепак со неодење во грција ради СТРАВ дека би можеле да те понижат не е решение. едноставно само сме го избегнале ударот, сме го одложиле неизбежното кое порано или покасно ке се случи.
од друга страна пак ова моето во крајна линија пак ке доведе до неодење во грција и обратно од недоаѓање тие кај нас, што и го предлагаш ти само без борба.
или пак ке доведе сите да можат да одат без страв дека би биле понижени затоа што ако го направат тоа ке знаат дека и тие ке го добијат истото кога ке дојдат кај нас.
ова се вика реципротитет. можеби звучи нецивилизрано, просто, некултурно насилно и незнам какво, можеби ке страдаат недолжни грци( божем нашите се виновни за нешто), но тоа е тоа. јас така мислам и макар и грешам тоа е мое мислење, а моето мислење си го ценам повеќе од туѓото.
јбг таков сум:)
 
Член од
18 мај 2012
Мислења
68
Поени од реакции
38
секој има право на свое мислење, па макар било и грешно.
ете јас не мислам баш така, можеби не сум толку цивилизиран или напреден во сваќањата.
сепак со неодење во грција ради СТРАВ дека би можеле да те понижат не е решение. едноставно само сме го избегнале ударот, сме го одложиле неизбежното кое порано или покасно ке се случи.
од друга страна пак ова моето во крајна линија пак ке доведе до неодење во грција и обратно од недоаѓање тие кај нас, што и го предлагаш ти само без борба.
или пак ке доведе сите да можат да одат без страв дека би биле понижени затоа што ако го направат тоа ке знаат дека и тие ке го добијат истото кога ке дојдат кај нас.
ова се вика реципротитет. можеби звучи нецивилизрано, просто, некултурно насилно и незнам какво, можеби ке страдаат недолжни грци( божем нашите се виновни за нешто), но тоа е тоа. јас така мислам и макар и грешам тоа е мое мислење, а моето мислење си го ценам повеќе од туѓото.
јбг таков сум:)
Треба да ги прочиташ сите мои постови на темава...
Напишав како јас се поставив кога еден Грк во Солун проба нешто...
ВО СОЛУН, не тука да глумам некој лажен патриотизам.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Треба да ги прочиташ сите мои постови на темава...
Напишав како јас се поставив кога еден Грк во Солун проба нешто...
ВО СОЛУН, не тука да глумам некој лажен патриотизам.
И во Солун си дома.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
Треба да ги прочиташ сите мои постови на темава...
Напишав како јас се поставив кога еден Грк во Солун проба нешто...
ВО СОЛУН, не тука да глумам некој лажен патриотизам.
прочитав.
ама ајде види вака.
што ке постигниме со тоа што ете ке останиме цивилизирани.
колку што можам да забележам попустливоста, цивилизираноста не не одведе никаде овие 20 години.
што ке постигнеме ако тие нас не вреѓаат а ние како контра мерка повеќе не одиме кај нив. едноставно ништо, ке чекаат некој да оди или пак ке смислат нешто се додека ние пак не попуштиме.
вака нека ги здоболи малце, па што биди нека биди.
иако можеби по постовите јас личам на либерален ама воопшто не сум таков. ете ти си имал во солун инцидент, јас тука во битола. мене ме казнија на платата пред многу години оти нејкев да послужам грчка муштеривка ( додуша и ја покажав каде е вратата) само затоа што праша дали е производот made in skopje ili china. мислам дека ако и дошла уште еднаш да пазарува тука, малце се има задумано пред да праша таква глупост, а ако не дошла не дошла. нејзина работа.
п.с битолчанецот што ми пишеше на страната, нека пиши пак.
дури да видам се исклучил. не за друго дека е битолчанец:)
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
океј тоа е твое право,така си избрал..Јас ја сакам земјата ама секогаш моето задоволство си е на прво место.
Не ми беше тоа муабетот,не зборам за лични убедувања..туку за тоа што пробувате да ме убедите дека има финансиски и пологички места за летувања.Сеа се разбравме дека нема,имаш само лично почитување..Повторно твој избор,али немојте да објаснувате за цените на оние кој не избрале така како тебе:)
Пак не ме сфаќаш.Еве пак.Ќе одам 5 дена на поскапо место, отколку 10 дена таму во таа земја.А имаш и слични,да не речам исти цени во Црна Гора, Бугарија, Хрватска, Турција... имаше 10 ноќевања за околу 200 евра во Хрватска и 7 ноќевања за 189 во земјата каде оделе сите на одмор, ти ги пуштив во линкот.

И вие сте добри, но имате многу лоши исклучоци. Или добрите беа исклучоци... Абе шо има врска... и покрај се` јас ќе уживам и на вашите плажи, кај што има преуслужлив персонал.:vozbud:
Стружани из велк'м'д.
 
Член од
29 јули 2010
Мислења
68
Поени од реакции
4
Мене само ми е страв да не излезат од кризата. Нека си останат така под хипотека цел живот. Ама како што е тргната работава... само пари ги полниме. Сите на одмор во грција бре бре.

Ако се управат, тогаш дури целосно ќе не здробат! :place:
 
Член од
18 мај 2012
Мислења
68
Поени од реакции
38
прочитав.
ама ајде види вака.
што ке постигниме со тоа што ете ке останиме цивилизирани.
колку што можам да забележам попустливоста, цивилизираноста не не одведе никаде овие 20 години.
што ке постигнеме ако тие нас не вреѓаат а ние како контра мерка повеќе не одиме кај нив. едноставно ништо, ке чекаат некој да оди или пак ке смислат нешто се додека ние пак не попуштиме.
вака нека ги здоболи малце, па што биди нека биди.
иако можеби по постовите јас личам на либерален ама воопшто не сум таков. ете ти си имал во солун инцидент, јас тука во битола. мене ме казнија на платата пред многу години оти нејкев да послужам грчка муштеривка ( додуша и ја покажав каде е вратата) само затоа што праша дали е производот made in skopje ili china. мислам дека ако и дошла уште еднаш да пазарува тука, малце се има задумано пред да праша таква глупост, а ако не дошла не дошла. нејзина работа.
п.с битолчанецот што ми пишеше на страната, нека пиши пак.
дури да видам се исклучил. не за друго дека е битолчанец:)

ОК, сега ќе ти кажам што мислам јас.
Ние си имаме СИСТЕМСКИ проблем. Проблем на кохезија на неселението.
Незнам дали е наметнат (како порано) или едноставно во гените ни е, ама ние неможеме да се договориме заедно ништо. Апсолутно ништо.
Затоа е лесно да се манипулира со нас од било која страна.
Раскарани по партии, мислења, идеи, градови...да не редам за нешто што на секој Македонец му е познато.

Мислам дека ако почнеме од било каде, тоа може да биде добар старт.
Се почнува од индивидуа: Еве јас оваа година нема да одам во Грција.
Можеби ти звучи малку патриотски, ама јас тоа го правам од најлукративни причини.
Имено, сакам да уживам за парите што ќе ги потрошам.
А нема да уживам ако цело време се сеќавам дека на граница ми лупнале етикета, слично како да сум Евреин во подрачје окупирано од Германија (2-ра Св.Војна), а јас глумам дека "терам одмор и релаксација". И дека со таква етикета за секој Грк е полесно да не одговара пред закон ако ми направи нешто на колата или ми дофрла нешто. Па јас не одам на одмор да се тепам, или да докажувам на некој полуписмен Грк колку сум Македонец - не, одам да се ОДМОРАМ!

Претходно се мислев за Грција (не сум бил никогаш таму на вистински одмор, само на неколку дена излегување и шетање) или за Хрватска, а после оваа вест се одлучив за Хрватска. Можеби мал допринос изгледа, ама секоја лавина почнува од една снежна топка.

Тоа што ти го напишав, го мислам.
Ирационална мисла и квази-патриотизам не значат апсолутно ништо, освен џабе трошење енергија. Рационално промислени одлуки, од друга страна, секогаш даваат резултати.

Инаку, за Солун имам уште една случка којашто намерно не ја споменувам...
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Како што може Грците да не се замараат со тоа што им ја крадеме историјата нели таков е нивниот официјален став на државата и да си прават кефови да си се комарат во Ѓевгелија и да инвестираат во државата не гледам проблем и ние да идеме во Грција на одмор кој сака.
И тоа дека сите се замараат таму дека си од Македонија и те омаловажуваат нема врска,се замараат во урбаните средини во градовите посебно во Солун највеќе таму се замараат.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
ОК, сега ќе ти кажам што мислам јас.
Ние си имаме СИСТЕМСКИ проблем. Проблем на кохезија на неселението.
Незнам дали е наметнат (како порано) или едноставно во гените ни е, ама ние неможеме да се договориме заедно ништо. Апсолутно ништо.
Затоа е лесно да се манипулира со нас од било која страна.
Раскарани по партии, мислења, идеи, градови...да не редам за нешто што на секој Македонец му е познато.

Мислам дека ако почнеме од било каде, тоа може да биде добар старт.
Се почнува од индивидуа: Еве јас оваа година нема да одам во Грција.
Можеби ти звучи малку патриотски, ама јас тоа го правам од најлукративни причини.
Имено, сакам да уживам за парите што ќе ги потрошам.
А нема да уживам ако цело време се сеќавам дека на граница ми лупнале етикета, слично како да сум Евреин во подрачје окупирано од Германија (2-ра Св.Војна), а јас глумам дека "терам одмор и релаксација". И дека со таква етикета за секој Грк е полесно да не одговара пред закон ако ми направи нешто на колата или ми дофрла нешто. Па јас не одам на одмор да се тепам, или да докажувам на некој полуписмен Грк колку сум Македонец - не, одам да се ОДМОРАМ!

Претходно се мислев за Грција (не сум бил никогаш таму на вистински одмор, само на неколку дена излегување и шетање) или за Хрватска, а после оваа вест се одлучив за Хрватска. Можеби мал допринос изгледа, ама секоја лавина почнува од една снежна топка.

Тоа што ти го напишав, го мислам.
Ирационална мисла и квази-патриотизам не значат апсолутно ништо, освен џабе трошење енергија. Рационално промислени одлуки, од друга страна, секогаш даваат резултати.

Инаку, за Солун имам уште една случка којашто намерно не ја споменувам...
па јас тоа цело време го велам.
нити сме сложни нити единствени.
не е решението да не се оди само ради да не не острамотеле, без разлика дали тоа е за одмор или од други причини.
тоа води само кон попустливост,
проблемот е што гледаме премногу индивидуално на некој работи како сега за случајот на пример.
еден куп коментари , зошто јас да напаѓам, тој е невин, мене не ми направиле ништо, јас не одам за да не ми направат.
си ја префлуваме топката и одиме доттаму што дури и ке ги најдеме криви тие што биле оти биле, како не требале да бидат.
сите ке ги најдеме за криви само вистинскиот виновник не.
ете за одмор имаш избор, ке одиш во хрватска или некаде било каде.
но што ако мораш да одиш од х причини. каде ке биде тука патриотизмот.
затоа велам дека не е решението во тоа да не се оди, туку да се врати со иста мерка, без разлика.
наместо да им тераме сеир или да се ситиме на другите како тоа ги малтретирале и што барале, треба да се однесуваме како нам да ни се случило тоа. како целина.
е за тоа беше таа изреката
напад на кралски војник е напад на самиот крал лично и се казнува исто.
ама изгледа треба уште многу да учиме од " демократските и просветлени народи и држави"
си се сваќаме ние што сакаме да кажиме ама пристапот ни е различен.
мене некако не ми лежи она ако одам можи ке јадам котек и затоа не одам. така можи нема да јадам котек. џабе ми е тоа кога во душата знам дека е исто како да сум јадол ќотек. едноставно не е тоа тоа. по мое е исто како нојот кога ја пика главата во песок и мисли дека целиот е скриен.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom