Греење со пелети

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
736
Поени од реакции
660
Ne bi se slozil. Moze da si 100% siguren deka greenjeto na struja e mnogu poeftino (ako se upotrebuva toplotna pumpa ili klima) posebno kaj nas vo Makedonija kade sto imame najmalce upola poeftina struja nego na zapad. Ako tamu na zapad kade sto strujata e znaci duplo poskapa a peletite se so ista cena kako kaj nas napravile matematika deka najdobro i najisplatlivo e greenje so toplotna pumpa i masovno gi isfrlaat ili isklucuvaat peckite i kotlite na pelet mislam deka e dovolen pokazatel za toa kakva e realnata potrosuvacka. Nikoj ne e budala da isklucuva skapo platen kotel i instalaija na peleti i da se prefrla na relativno skapa toplotna pumpa ako ne mu se isplaka. A tokmu ova na zapad momentalno masovno se slucuva.
A i malce sumliv mi se gleda tvojov post da ne kazam naucna fantastika kao so vrekaipol da zagrevas tolku kvadratura bez razlika kolku i kakva izolacija imate doma ama ajde neka ti bide.
Ела увери се де, ако сакаш и кладба ќе ставиме:D
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.506
Поени од реакции
11.570
Ти благодарам за критиките, продолжи да ги објавуваш, секаква позитивна или негативна критика е добредојдена на темава.

Но сепак морам да те прашам за цевките - не смејат да бидат на ѕид, не смејат да бидат над паркетот, не смејат да бидат под паркетот, е па каде да бидат ?

На мене целиот стан ми е покриен со паркет, со исклучок на кујната, која е покриена со ламинат, а во нејзе е сместен котелот. Не планирам да ги копам ѕидовите за да ги сместам таму цевките, ако тоа е решението, а за разводна кутија не ми делува исплатливо за кај мене дома, да пуштам посебни парови цевки за секој радијатор воопшто не ми делува исплатливо за мојот стан.

За паркетот знам дека не трпи вода, но за топлината веќе 5-та грејна сезона не ми делува како да се жали :D , секако дека цевките не се директно под паркетот, туку се закопани со бетон, а врз бетонот е лепен паркетот. Можеби бетонот го штити од топлината на цевките, па затоа досега немало последици од топлината.

Ни јас не знам зошто инсталацијата започнува со метални цевки, а продолжува со алупекс, како што веќе спомнав претходно, можеби им било поисплатливо на мајсторите тогаш во април 2012/мај 2012, или можеби немале алупекс црева со толкава дебелина, а дебелината според моето лично мислење - иако воопшто не сум мајстор за вакви работи - е сосема оправдана, бидејќи имам видено во повеќе станбени објекти каде што вообичаено на приземјето има продавници или банки, цевките за парно греење се со дебелина од 10 сантиметри, а погоре накај становите постојано се намалуваат, односно се стеснуваат, барем кај повисоките згради со 10 или повеќе катови го имам видено ова.

Термостатски вентили никогаш досега не ми требале, па претпоставувам дека и во иднина нема да ми притребаат, ми врши работа сегашниот принцип на затегнување по малку на вентилите кај останатите радијатори на таа хоризонтала, а оставање на вентилите кај најоддалечениот радијатор до крај отворени.

Секако дека за во иднина останува отворена опцијата за модификации, но тоа можеби ќе биде за 10 години од сега, а можеби и подоцна.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Ти благодарам за критиките, продолжи да ги објавуваш, секаква позитивна или негативна критика е добредојдена на темава.

Но сепак морам да те прашам за цевките - не смејат да бидат на ѕид, не смејат да бидат над паркетот, не смејат да бидат под паркетот, е па каде да бидат ?

На мене целиот стан ми е покриен со паркет, со исклучок на кујната, која е покриена со ламинат, а во нејзе е сместен котелот. Не планирам да ги копам ѕидовите за да ги сместам таму цевките, ако тоа е решението, а за разводна кутија не ми делува исплатливо за кај мене дома, да пуштам посебни парови цевки за секој радијатор воопшто не ми делува исплатливо за мојот стан.

За паркетот знам дека не трпи вода, но за топлината веќе 5-та грејна сезона не ми делува како да се жали :D , секако дека цевките не се директно под паркетот, туку се закопани со бетон, а врз бетонот е лепен паркетот. Можеби бетонот го штити од топлината на цевките, па затоа досега немало последици од топлината.

Ни јас не знам зошто инсталацијата започнува со метални цевки, а продолжува со алупекс, како што веќе спомнав претходно, можеби им било поисплатливо на мајсторите тогаш во април 2012/мај 2012, или можеби немале алупекс црева со толкава дебелина, а дебелината според моето лично мислење - иако воопшто не сум мајстор за вакви работи - е сосема оправдана, бидејќи имам видено во повеќе станбени објекти каде што вообичаено на приземјето има продавници или банки, цевките за парно греење се со дебелина од 10 сантиметри, а погоре накај становите постојано се намалуваат, односно се стеснуваат, барем кај повисоките згради со 10 или повеќе катови го имам видено ова.

Термостатски вентили никогаш досега не ми требале, па претпоставувам дека и во иднина нема да ми притребаат, ми врши работа сегашниот принцип на затегнување по малку на вентилите кај останатите радијатори на таа хоризонтала, а оставање на вентилите кај најоддалечениот радијатор до крај отворени.

Секако дека за во иднина останува отворена опцијата за модификации, но тоа можеби ќе биде за 10 години од сега, а можеби и подоцна.
vaka sega... cevkite ako se nadvoresna instalacija kako kaj tebe treba da se postaveni na selni NA zidot...odnosno odvoeni od parketot nekolku santima zatoa sto parketot e oswrlivo ako go izlozis na toplo. sekoja toplina sto mu doagja na parketot doveduva do sitacija toj da proraboti odnosno da ispukaat fugite megju samite parcinja I da se idlepuva od samata kosulica... zatoa I netreba da imas I pod parket cevki ama ako nema drug izbor toa e toa... kaj menw doma posto gream so drva swuste okilu kjumbero cel parket e raspukan I odozdila lepakot ima popusteno a kaj tebe spored slikava parkwtot e postar I vekje fugite od damna se iapukani.

goleminata na cevkite e opravdana zatoa sto nemas sobirnica kako sto objasniv vo prethodniot post... instalacijata e postavena otposle kaj tebe I zatoa e taka napravena kako sto e I na swkoj radiator imas dvoenje so testici... greskata e na majstorite sto ne ti stavile pogolemo fi do prviot odnosno vtoriot radijator pa zatoa I reguliras so otvaranje I zatvaranje na ventili a za termostatskite gi pisav cisto informativno da znaes deka I takvo nesto postoi ama skapi se...

ke pustam posle edna skica od doma kako treba da go izvedam jas mojot sistem sto e skoro isto kako kaj tebe I ke dadam detali za da se razjasnat nekoi raboti I ke objasnam I za goleminata na cevkite kako treba da e rasporedena.

kako I da e parnoto ti funkcionira vekje 5 godini taka da ne se zamaraj sto kako pravele... koga ke renoviras ponataka zdravje ke napravis podobro I toa e toa.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.506
Поени од реакции
11.570
vaka sega... cevkite ako se nadvoresna instalacija kako kaj tebe treba da se postaveni na selni NA zidot...odnosno odvoeni od parketot nekolku santima zatoa sto parketot e oswrlivo ako go izlozis na toplo. sekoja toplina sto mu doagja na parketot doveduva do sitacija toj da proraboti odnosno da ispukaat fugite megju samite parcinja I da se idlepuva od samata kosulica... zatoa I netreba da imas I pod parket cevki ama ako nema drug izbor toa e toa... kaj menw doma posto gream so drva swuste okilu kjumbero cel parket e raspukan I odozdila lepakot ima popusteno a kaj tebe spored slikava parkwtot e postar I vekje fugite od damna se iapukani.

goleminata na cevkite e opravdana zatoa sto nemas sobirnica kako sto objasniv vo prethodniot post... instalacijata e postavena otposle kaj tebe I zatoa e taka napravena kako sto e I na swkoj radiator imas dvoenje so testici... greskata e na majstorite sto ne ti stavile pogolemo fi do prviot odnosno vtoriot radijator pa zatoa I reguliras so otvaranje I zatvaranje na ventili a za termostatskite gi pisav cisto informativno da znaes deka I takvo nesto postoi ama skapi se...

ke pustam posle edna skica od doma kako treba da go izvedam jas mojot sistem sto e skoro isto kako kaj tebe I ke dadam detali za da se razjasnat nekoi raboti I ke objasnam I za goleminata na cevkite kako treba da e rasporedena.

kako I da e parnoto ti funkcionira vekje 5 godini taka da ne se zamaraj sto kako pravele... koga ke renoviras ponataka zdravje ke napravis podobro I toa e toa.
Уште еднаш ти благодарам за објективното објаснување и те молам продолжи, секој дополнителен објективен коментар кој ќе ја збогати темава е добредојден.

Инаку, кога сме кај фугите, истите не се испукани, туку воопшто не ги ни има :D . Единствено нешто што некако го држи паркетот, е лакот, го покриваме со нов слој лак еднаш на 10-15 години.

Целата зграда е така направена, ако сакаш да не го слушаш паркетот постојано кога газиш врз истиот, ќе мораш во целост да го извадиш и одново да го лепиш, а ниту јас, ниту моите сме подготвени за таков зафат, 4 собен стан од 80 квадрати, за волја на вистината, квадратурата која ја покрива паркетот е помала, но сепак не сме подготвени за таков зафат.

Всушност, единствените места каде што паркетот е асално залепен, се местата каде што цевките поминуваат под паркетот, бидејќи кога ја местеа домашната инсталација за парно греење, викнавме паркетар кој доста добро го намести и го залепи паркетот, се чувствува разликата на тие две места каде што цевките поминуваат под паркетот - тврд под и не се слуша никакво ехо од газењето, за разлика од остатокот од паркетот низ станот, кој пее секогаш кога ќе го згазнеш :D .

Тие кои ќе купат стан во зградата, ако имаат пари, нерви и трпение, ќе платат мајстори за да им ги заменат старите прозорци со ПВЦ прозорци - кај мене сеуште имам 2 соби со обични дрвени прозорци, и ќе платат паркетари за да го извадат паркетот и повторно да го залепат пред да се вселат. Можат тоа да си го дозволат во празен стан, но јас и моите не можеме да си го дозволиме тоа во веќе уреден стан во кој сме вселени и во кој живееме, всушност моите се први сопственици на станот од кога е изградена зградата во 1970-те години.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
@аллександар имам припрема да, проблем е што во дневна цевката каде што ке треба да се приклучи радијаторот е позади тоа "Г" лежај или гарнитура како и да го викаат. е сега ако таа се помрдне лево/десно не бива пошто од една страна е ѕидот а од друга вратата за да влезеш у соба. ако се мрдне напред назад не бива пошто пак позади неа е ѕид а па од другата страна врата од тераса. а да ја фрлам или да ризикувам да се оштети со цевки, топлина или било што нема шанси бидејки кошта многу пари (значи да не испадне дека се фалам не пишувам бројки али се работи за 6 цифрена сума, денарска нормално)

друг проблем е исто во дневна па кај што ке стои котелот ако сакам да ги поврзам радијаторите нема да може бидејки за да се пушти цевка до кај нив ке треба да мине под вртата така да ако ги стават па нема вратата да се отвара итн.... комплицирано... едино гледам решение преку таван, бидејки има како спуштено едно како столб со гипс картон па преку него да минат и да се покријат со гипс картонот.

иначе еве ја собата. на оваа слика каде што е 1 на неа е крајот од лежајот а до него е вратата од тераса, значи од таму цевка не поминува



на оваа слика каде што е 2, епа тоа како комода што е таму доле, е тоа е место напарвено за котел доколку сакаш да ти стои у дневна (иначе има специјално место горе на горниот спрат за котел ама пошто овој на алфаплам ми се свига многу а и со бојата ке ми се совпанде у соба се решивме таму да стои) значи комодата се трга и се става тука котелот, со тоа што оџакот е веднаш на тоа камениот ѕид кај што е иконата, а веднаш над него со една дупка у таванот идеш на горниот спрат каде што и се завршуваат цреавата од другите соби. иначе на оваа слика се гледа и вратата за влез у дневна и одма до неа е лежајот така да и ако се пути цевка да оди позади него нема да може поради вратата.



е сега оваа, третава слика, каде што има 3 е од тоа столбот каде што викам да ми оди таа цевка низ таван и бидејки тој е гипс картон ке може да се прошири и да се покрие цевката скрот, а во едно таму и само од таа страна под тие 2 прозора имам место за радијатори. ко што гледаш цела соба е полна со 300 срања. бај д веј тука се гледа убаво и лежајот колкав е и дека не може да се помрдне никако.



а ти ако се занимаваш со овакви работи пииши ми контакт на ПП па ако се договориме може и со тебе да правиме бизнис секако сега само прибирам информации се уште немам ни мајстор ни ништо најдено.
слика 1.... гарнитурата неможеш да амрднеш ни лево ни десно ни напред ни назад.... имаш проблем а немаш решение - о д таму цевка... трудно :) мора алтернатива (значи добро си сватил)

слика 2 местото е добро оџакот ти е одма тука цевките ти се во близина... да не речам идеално само има еден проблем.... ако дефинитивно решиш да го поставиш таму котелот види распрашај се како се отвара и ОД КОЈА СТРАНА затоа што според ситуацијава едната страна од котелот ке ти биде малтене залепена за ѕид а тој котел кога ке се постави мрдање и вадење нема... така да ако се погоди ѕидот да ти биде залепен од страната каде што треба да чистиш..... невозможна ситуација :)

слика 3... ми се свиѓа просторијата дефинитивно да му е*ем матер :) шала на страна.... и ова добро си го сватил и солуцијата ти е добра ако несакаш д ти се гледаат цевки - по горна линија ке треба да одиш и ке МОРА ОБАВЕЗНО автоматски вентил за обезвоздушување на највисока точка да ставиш - се прави и зводливо е само после тоа со гипсот ке ти земе и време и пари... тоа горе цирклажот што ти е ке треба да го „прошириш“ па да бушиш во него за профилите за гипс па да ставаш гипс па траки глетови фугинфилери и 300 глупости.... ке те кошта да знаеш поготово ако викаш мајстор а ке мораш.... инаку изводливо е и се прави...


да се надополнам за точка 2 ( кој има котел дома нека каже искуство )

доле како што гледам ти е ламинат а не паркет... мислам дека со него во однос на топлината што ја дава самиот котел ( ако топли и доле ) ке немаш пробем како што е со паркет да ти пука фугата и да се одлепува..... ако е паркет - нека сподели искуство некој кој има ваква или слична ситуација. обично гледам дека котлите претежно во 90% од случаевите се ставени на плочки...


и не сум мајстор ама ги знам добро некои работи затоа што дома кога реновирав 90% работев сам - и парното здравје кога ке го поставувам ке го ставам сам затоа што убаво кажа некој член погоре - на толку информации искуства и помош у денешно време да викнеш некој „надри лекар“ и да ти направи фуш па и да платип е стварно грев.... можам да ти препорачам добар мајстор ако сакаш па вие договарајте се што како понатака...

Неточно.
јас греам140м2 со камин во дневна и трошам сега во студов1,5 вреќа просек. Дневна температура од 7-22 ми е 23 ноќна 19 степени. Имам и бојлер врзано така да не сум пуштил бојлер цела зима. Изолација 10см стиропор, термоблок 25 см + абриб. Подот ми е со 4 см стиропор а на таванот 20см камена волна. Единствен проблем е што овие биоенерџи пелетите од зелените нешто ги расипаа последнава пратка па многу згура ми се собира во ложиштето па треба да го чистам 2 пати дневно. Затоа сега земав спероу да пробам па ќе видиме што ќе биде.
ова со бојлеров е многу голем благодет од парното.... ако некој некогаш менува бојлер а има на план да става солар И / или парно нека земе бојлер со 2 изменувачи - разликата е минимална во цена а благодетот од вториот изменувач илил змија народски кажано е голема - и да не се користи не штети и не пречи на ништо.... може само да се добие со неа а не да се изгуби.

ти имаш изолација за сите пари.. можеш дома и на свеќа да се грееш што се вика - 10ка стиропор е ретко да се види уште у македонија обично ставаат 5ка и 8ца, термоблокот на 25ка ѕидан е паметна работа и тоа е дополнителен изолатор ( не толку многу влијателен но сепак има улога ) а камената волна 20 сантима ти е ВРВ..... камената волна е нај јак изолатор и е пред стиропорот - тебе толината другар ти излага само ако отвориш надворешна врата или прозор - од друго место ЈОК! и уште ако имаш ПВЦ врати или прозори си ја завршил работата на време за сите пари и инвестицијата ке ја вратиш за многу брзо време... БРАВО секоја чест !!!

[DOUBLEPOST=1484303074][/DOUBLEPOST]


Не е воопшто навреда....тоа се вика дискусија!

Термостатот во дневна ми беше 24 саати на 23 степени.
Котелот колку работил или не работил таму не навлегувам во дискусија затоа што не ме занимаше тоа тогаш.
Само за информација во математикава.....
Котелот не работи нон стоп. Во топли времиња...зборам 15степени одприлика ....котелот може да се случи да не работи и по 2 саати.
Значи да ја достигне температурата од 23 степени плус 0.5 (пошто мислам дека не се гаси точно на 23) после тоа може да работи само пумпата и да ја врти водата без да работи горилникот.
Муабетот ми е дека треба да се извади просек на неговата потршувачка.....тој просек јас не го знам а и не ме интересирало досега.

А потрошњата е таа....барем така ми кажува новчаникот!
знам дека котелот не работи цело време тој се пали и се гаси по потреба во однос како е наштелован... за точната математика треба да се земат многу фактори во предвид изолација.. кубикажа на простор што се грее - дали е подно или се радијатори каков котел какви пелети и ред други работи - сложена математика е веќе тоа и не се разбирам до толку многу НО..... имај во предвид дека котелот работи со појак интензитет кога треба да ја загрее водата преку ден за да стигнеш темпертура од 23 степена... тогаш не троши минимум туку повеќе - и баш заради овие разлики земав минимална потрошувачка за 24 часа ама ако така викаш стварно добро поминуваш со пелетите... спореди со некој друг од прилика таа квадратура што ја грее прашај го колку време му работи котелот и колку троши па ке видиш на што си... според твојов муабет поминуваш стварно евтино....
 
Член од
5 март 2014
Мислења
140
Поени од реакции
41
шо ти е тоа "цирклаж" ' жити се? :)

а тоа една цевка што ке мине низ таванот и ке биде закачена од страна на на столбот па и нека се гледа, секако ке биде од таа страна каде што е кујната така да и нема кој и да ја гледа.

иначе подот е нешто шо се вика таркет мислам...? така барем мислам, нарочно е ставен така да може да истрпи тортури и сл. срања, али не го истрпе син ми, не знам како успеа на 1 000 000 места да го оштети, али сепак мислам дека тоа што е на подот е бааги издржливо.

иначе ко што гледам овој котел што ме бендисува http://www.alfaplam.rs/sr/products/details/69 како е ставен можам да викам мајстор да ми ја направи таму баш коцка да решам со некој црвени плочки и на неа да го ставам.

а за пари стварно не ме интересира цена кога ке местам, али ко што плакам сакам и се да ми биде наместено со минимално мене да ме замараат. :)

п.с. фала на консултација
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
736
Поени од реакции
660
@аллександар
прозорите се трослојни со аргон исполна три дихтунзи, врв.Ако на нешто не штедев кога ја правев куќава тоа беше
изолација. Камената волна е супер изолатор пред се заради што е природен материјал и дише а изолационите карактеристики и се многу малку послаби од стиропорот ама има предности како подобра звучна изолација и незапалливост. Бојлерот ми е со 2 спирали ама за солар искрено се мислам заради исплатливоста. Како и да е ќе направам уште една калкулација па можеби и тоа ќе ставам(ако има кеш)
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Еве го кај мене распоредот на куќата каков е и каков ми е планот за инсталацијата и котелот. - да напоменам неколку работи - јас дома реновирав пред 2 години и за жал не ставив тогаш инсталација за парно затоа што не се ни надевав дека некогаш ке имам потреба од парно или дека ке имам услови и финансии но... ете се случуваат грешки, не дека не се поправаат грешките - све се поправа само се што се прави отпосле кошта повеќе.... кошта нервози кошта време пари малтретирање и ред други работи - не сум единствен што прави односно доправа отпосле а нема да бидам ни последен така да... живот иде даље! :)

еве вака...



значи вака ми е распоредот дома - кратко објаснување - влезот ми е на северна страна и пошто ѕидовите беа малку криви затоа на едниот дел од д куќата имам стиропор 8ца а на другиот 5ка - исправав дупки и кривини на кратко... бојлерот да не се чудите ми е надвор од куќа и е затворен во една монтажна просторија со се сите останати салтанати како што се пумпна група експанзи термометри и слично и исто така и таа просторија е изолирана за зимоска да неможе да мрзне инсталација и да не ја губам топлината... бојлерот е со 2 изменувачи од кој едниот веќе го користам за соларот а вротиот здравје го планирам за парното, понатака - мало ходниче од 3 до 3 ипол квадрата, веце 4 квадрата, салон со кујна од 32 квадрата и 2 соби по 15 односно 16 квадрата.

е сега како го замислувам јас целот систем да биде е вака.




да појаснам.... - котелот што ке ги задоволи моите потреби треба да е 12 киловати и планирам да го земам минима на екошпар - поставен е некаде во средина на салонот затоа што самиот котел зрачи околу 3 киловати топлина и со него можам да ја греам дневната или дополнително ако ми треба уште еден радијатор. - од него би се издвоиле 2 довода и 2 поврата со тештик (најубаво е со собирница ама за неа ми се јавуваат компликации поскапо е и по грдо ке изгледа) - едната линија гледано според сликава би тргнала ЛЕВО према вецето - позади фрижидерот и позади кујната можам да ја скријам цевката да не се гледа па да продолжи низ ѕидот позади када и каде што е шољата би ставил еден регистар ( пешкирача народски кажано ) за во вецето и секако пошто е тука и бојлерот би ја продолжил линијата и до него за да можам зимно време да користам топла санитарна вода.... - рутата за поврат е истата како што е и доводот значи 1 пар цевки одат натака и претпоставувам дека ке бидат 1/2 цол или можеби 3/4та затоа што бојлерот е 200 литра и може ке одзема многу топлина додека кружи топлата вода низ самиата спирала...

втората рута од котелот ке биде према собите и ке кружи околу куќата затоа што друг излез и немам

таа рута според сликата би пошла десно од котелот и ке прподолжи позади гарнитурата каде што ке треба да стигне до првото двоење односно првиот радијатор под прозор НО тука имам еден проблем.. ако сакам да го оставам под прозор радијаторот ке треба да ја помрднам и гарнитурата према котелот што баш и не ми прави мерак - во случај да не поставам тука радијатор како што продолжува рутата според сликата ке продолжи до следниот односно повторно ПРВИОТ радијатор (плавиот) кој е малтене карши котелот - значи ако треба да има радијатор во дневната освен котелот а мислам дека ке треба или ке биде под прозор или ке биде карши котелот... - понатака.. ако радијаторот е поставен под прозор тогаш цевката би влегла низ ѕидот и би продолжила према прозорот директно (плавата линија тогаш нема ни да ја поставам) - тука радијаторот мора да ми биде под прозор затоа што немам многу избор каде да го поставам... да на поменам дека во случај да треба да има 2 радијатори до тука.... првиот во салон и вториот во оваа соба - инсталацијата до тука ке се носи со цевка од 3/4та! а ПОСЛЕ овој радијатор би продолжила со пола цол од причина што треба да има подеднавка количина што би ги напоила радијаторите т.е да не ми се појави сличен проблем како кај @Dexter26 за последниот радијатор....
понатака - цевката повторно ке врти од надворешен ѕид на куќата каде што поминува позади комодата и позади плакарот па продолжува во втората соба - продолжува до таму каде што ми е поставен прозорот и тука треба да биде следниот радијатор ако не и последниот.... - овде би требало да е последниот радијатор под прозор заота што така највеќе ми одговара според распоредот на елементите кои ги имам во соба.....

е сега - во продолжение има доцртано со сина линија уште мал дел каде што би требало линијата да стигне до ходникот за да поставам радијатор и таму... - би сакал да ја направам и оваа линија ама не верувам дека ке успеам затоа што е веќе голема должина и веќе температурата на водата е падната додека стигне до ова радијаторче - некој ке рече можеби што ке ти го во ходник од 3 квадрата - и јас така размислував но што се случува..... надворешната врата ми е кинеска (за жал) и од нејзе многу дува и пропушта ладно односно слабо изолирана е... а вратата према салонот е дрвена и се искривува затоа што иа голема разлика во температура - од една страна и доаѓа ладно од друга топло и дрвото си работи


ако некој има некаква подобра идеа или совет слободно нека каже затоа сме тука за дискусија нели..

инаку @Dexter26 прееска ти реков дека ке сликам и ке ти покажам како е одвоена фугата од паркетот.. еве некоја слика во прилог што се случува кога на паркетот му доаѓа голема топлина...









[DOUBLEPOST=1484346660][/DOUBLEPOST]
шо ти е тоа "цирклаж" ' жити се? :)

а тоа една цевка што ке мине низ таванот и ке биде закачена од страна на на столбот па и нека се гледа, секако ке биде од таа страна каде што е кујната така да и нема кој и да ја гледа.

иначе подот е нешто шо се вика таркет мислам...? така барем мислам, нарочно е ставен така да може да истрпи тортури и сл. срања, али не го истрпе син ми, не знам како успеа на 1 000 000 места да го оштети, али сепак мислам дека тоа што е на подот е бааги издржливо.

иначе ко што гледам овој котел што ме бендисува http://www.alfaplam.rs/sr/products/details/69 како е ставен можам да викам мајстор да ми ја направи таму баш коцка да решам со некој црвени плочки и на неа да го ставам.

а за пари стварно не ме интересира цена кога ке местам, али ко што плакам сакам и се да ми биде наместено со минимално мене да ме замараат. :)

п.с. фала на консултација
хехе цирклаж е тој столб што го викаш ти.. само стуб е вертикално а цирклаж е хоризонтално :) - за таркетот ке си прашаш неможам ништо да ти кажам за тоа ама ако видиш според сликата на линкот запримети дека под котелот материјалот е плочка.... :) башка гледам у позадина радијаторче со надворешни цевки... не изгледа лошо нели?

п.с респект за болдот што не те интересираат парите колку ке кошта ама голем минус за тоа што викаш да не те замарааат.... мајсторите тријат раце на такви ко тебе :) не се разбираш сакаш да го направиш ке платиш се поштено и на крај ке ти завршат работа колку побрзо да биде само.... мој совет лично гледај ги што прават како прават и ако нешто не ти фаќа око одма да реагираш зашто отпосле..... како беше она после е*ење нема каење :)[DOUBLEPOST=1484346864][/DOUBLEPOST]
@аллександар
прозорите се трослојни со аргон исполна три дихтунзи, врв.Ако на нешто не штедев кога ја правев куќава тоа беше
изолација. Камената волна е супер изолатор пред се заради што е природен материјал и дише а изолационите карактеристики и се многу малку послаби од стиропорот ама има предности како подобра звучна изолација и незапалливост. Бојлерот ми е со 2 спирали ама за солар искрено се мислам заради исплатливоста. Како и да е ќе направам уште една калкулација па можеби и тоа ќе ставам(ако има кеш)
ти кажав и прееска ке ти кажат и други.... изолација имаш премогу ставено и баш ме радува тоа што не си штедел пари затоа што вакви работи се прават еднаш и треба да траат.. не 2 не 3 не 5 години туку 20 30 па и 50 !!! - поубаво плати на почеток за после да немаш мака со преправки и доправки... крпено недокрпено!!!

и што се мислиш за солар за исплатливоста жити се? ... ке те премислам да ставиш во рок од 2 минути само ти посакај и прашај зашто :) :) :) - неможам да ти пишам приватна порака да ти кажам неколку работи зашто е добро да имаш солар и кои се се придобивки... пушти ми линк некако од фб или skype или нешто слично да се објасниме на кратко :)
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.506
Поени од реакции
11.570
инаку @Dexter26 прееска ти реков дека ке сликам и ке ти покажам како е одвоена фугата од паркетот.. еве некоја слика во прилог што се случува кога на паркетот му доаѓа голема топлина...









Кај мене баш нема толкави шуплини во паркетот, но факт е тоа дека не е добро лепен кога е изградена зградата.

Но морам да потенцирам дека немам вакви шуплини на местата каде што поминуваат цевките под паркетот или над паркетот.

Како и да е, факт е тоа дека ќе мора во иднина да се вади и повторно да се лепи паркетот кај мене дома, прашањето не е дали, туку кога, а моето лично мислење е дека нема да биде во блиска иднина.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Кај мене баш нема толкави шуплини во паркетот, но факт е тоа дека не е добро лепен кога е изградена зградата.

Но морам да потенцирам дека немам вакви шуплини на местата каде што поминуваат цевките под паркетот или над паркетот.

Како и да е, факт е тоа дека ќе мора во иднина да се вади и повторно да се лепи паркетот кај мене дома, прашањето не е дали, туку кога, а моето лично мислење е дека нема да биде во блиска иднина.
другарче јас чисто информативно ти кажувам како е исправно да биде сето тоа направено и изведено и што може да се деси ако нешто не е направено како што треба.... мене на пример ми е криво зашто ова се деси зашто паркетот е нов и нема 2 години а почна да се уништува ама свесен сум дека ништо не е трајно сто години... со тек на време секаде ке покаже вакви шуплини - не се толку големи колку што изгледаат на сликата но сепак се приметуваат :) во другите 2 соби имам паркет што е стар колку и куќава од далечна 64та.. крцка испукани се фугите гребен е оштетен и што ти не ама врши вработа .. не ми е ладно како на ламинат или плочка така да не се замарај со тоа воопшто ;)
 
Член од
5 март 2014
Мислења
140
Поени од реакции
41
не реков дека не ме интересира туку дека не сакам да се замарам, бидејки ко прво викам мајстори кој што ке ми ги препорача шурата, а тој има проектантско биро и сите тие работат кај него по сите објекти шо ги пректира, така да тестирани се, а не сакам да се замарам у стил, во стариот стан шо го имав дојде плочакр, рака на срце топ залепи се, али нема нема па ке ми се јави, друже ја лепак снемав, оди купи уше 3 вреки ми фалат, па по некое време и тие малку му биле па купи уше 5, па после воа му требало па ноа и ми го пукна да ти кажам, или у стил еве купувам котел и ми викаат ај кога ке го донесеме викни 3-4 другари па да го качиме до горе, епа не сакам да викам, не сакам да носам, па ако котелот кошта 1500 евра ти мене наплати ми 1600 ама качи ми го до горе. на такво замарање мислев, пошто има фирми како симпо на пр. шо не ти носи до дома па дури и ако сакаш да платиш, ти го носи до пред врата, ти вика ти качи си го нагоре па ние ке дојдеме да склопиме.... али ај да не одиме у офф топик доста беше од мене, нека затопли па ке почнам со оваа авантура.[DOUBLEPOST=1484397596][/DOUBLEPOST]gledam muabet za solarno da se vrze na parno pravite muabet? za kakvo solarno stanuva zbor? bidejki i ja imam solarno za letoska za bojlerot i toa zatvoren model so go vikaat.
 
Последно уредено:

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
@аллександар ја видов сликата со бољерот...

Те молам појасни како работи ...како се поврзува...колку кошта.
Во план бев за такво нешто ама поради финансиски причини се откажав!

Инаку иам Соларно....кое не е поврзано со парното...
Иам домашен бољер кој ми е приклучен на парното....
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
@аллександар ја видов сликата со бољерот...

Те молам појасни како работи ...како се поврзува...колку кошта.
Во план бев за такво нешто ама поради финансиски причини се откажав!

Инаку иам Соларно....кое не е поврзано со парното...
Иам домашен бољер кој ми е приклучен на парното....
вака... еве ви една друга слика од бојлер со 2 изменувачи и ке ви објаснам точно секој влез и излез што знашат и за што се користат...
сликава е малку оскудна и фалат некои работи ама ке пробам јас да ги надокнадам и да не испуштам некоја.




значи правам муабет за вертикален бојлер на сан систем -

бојлерот кога ке го видите на прв поглед ке забележите дека има 10тина отвори и сигурно ке се чудите кое за што е ама секое дупче си има своја примена и башка на секое дупче има плсатика каде што на 3 4 јазици пишува за што е...

е сега на кратко..
бојлерт има ревизија (отвор) за да можете да го чистите од бигор т.е каменец и се наоѓа некаде малку подолу од средината - ова е битно да ви биде секогаш на дофат пошто кога тогаш ке мора да чистите камен..

понатака - како и секој стандарден и класичен бојлер мора да имаде ДОВОД на САНИТАРНА вода (се наоѓа скроз долу на бојлерот) и ИЗЛЕЗ на САНИТАРНА врела вода која се наоѓа скроз горе зашто топлата вода сама по себе се крева нагоре...

понатака - има 2 изменувачи од кој едниот е поголем (повеќе намотан) и другиот е помал (помалку намотан)

првиот изменувач е тој поголемиот и служи ЗА СОЛАРНО ГРЕЕЊЕ - се наоѓа во долна односно средна зона на бојлер и на него имате 2 дупки односно ВЛЕЗ НА ГЛИКОЛ И ИЗЛЕЗ НА ГЛИКОЛ - гликол е течноста (антифриз) која доаѓа загреана од сончевиот панел,,, кружи низ спиралата (изменувачот) ја предава отплинатаѕ на водата која се наоѓа внатре во бојлерот и како оладена излага од бојлерот каде што патува повторно према панелите да за да се загрее

вториот изменувач е помалиот и се наоѓа во горната зона на бојлерот кој што служи за парно односно - на едниот крај влегува врелата вода (од системот за парно) ја оддава топлината на санитарната вода во бојлерот и излага како ладна каде што продолжува до котелот пак да се загрее - - тука разликата е што во парно никој не става гликол зашто неможе да замрзне а и башка скапа е ако скате цел систем да го наполните со гликол.

понатака исто како и секој бојлер мора да има еден отвор каде што има ЕЛЕКТРИЧЕН ГРЕАЧ
електричниот греач за нешто да го упали и да го изгаси на одредена температура треба да има и ОТВОР ЗА ТЕРМОСТАТ


понатака имате скорз во најгорна зона на бојлерот ( во хоризонтала ) еден отвор за ОБЕЗВОЗУДУШУВАЊЕ на бојлерот односно тоа се вика автоматски вентил за обезвоздушување.
понатака - пошто водата се загрева и се лади има дилатација и требс нешто да ја апсорбира - за ова постои отвор каде што се става ЕКСПАНЗИОНА ПОСУДА
наредно - уште три отвори кои што

првиот скроз во горна зона ви е отвор за механички термометар
вториот отвор се користи за штопна за сонда во која влага сонда и дава температура на електрониката (немора да се користи но препорачлива е за да знаете колку степена имате топла вода на електрониката ако не сакате да одите и да гледате на обичниот термометар)
и третиот отвор е исто така отвор кој се користи за вотрата штопна за сонда која се наоѓа најдоле и е задолжителна затоа што треба да дава информации за вода на електрониката...


овие што ви ги набројав ви се сите влезови и излези на самиот бојлер а околу него има и дополнителни работи како што се инсталација за до сончевите панел.. самите сончеви панели... пумпна група експанзија неповратни вентили и слично...


ако сакаш да ти го објаснам цел процес на работа пиши т.е цитирај ме пак пошто ке треба уште еден ваков долг пост да напишам ако не и поголем...

според пишаново што имаш а што немаш значи ти имаш дома 2 бојлера ако дома те сватив од кој што едниот ти е САМО за соларот а другиот ти е САМО за парното ( и електричен греач ваљда)

сум кажал и на други теми ке кажам и тука.. во врска со црвениот болд - да бидеме на јасно - СО СОЛАР НЕМОЖЕТЕ ДА ИМАТЕ ПАРНО!!!

односно панелите што и се горе на кров немаат сила и капацитет да можат да ви ја заграт водата за да ви ги стоплат радијаторите.....
односно имаат НО!.. НО !.... ке треба да го наредите цел кров со сончеви панели а не се баш евтини за да можете да загреете дома радијатори и ако воопшто тоа го направите ке имате парно само преку ден (кога има сонце или УВ зраци) на кратко кажано - пропратните заебанции нема да ги коментирам...

има една друга тема за солар каде што имате исто така доста добри мислења - побарајте ја прочитајте ке најдете и таму интересни информации.


уффф дугачок пост :) се надевам ти одговорив тоа што сакаше да го знаеш

и еве едно мало поттикнување за сите оние кои се мислат да стават солар....

со соларот не добивате само топла вода за туширање! - истата таа вода можете да ја искористите за машина за веш и садови како довод каде што штедите на електрична енергија

;)

едит: заборавив да ти одговрам на прашањето колку кошта...

никој неможе да ти каже точна сума зашто влијаат многу фактори - прво колкав бојлер ке купиш каква инсталација ке купиш колку фитинг ке ти отиде колку панели ке купиш и какви каква пумпа ке земеш колава експанзија треба и слично... цената е релативна работа тука
 
Последно уредено:

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
@аллександар
Вака сега...лаик сум за ова...и не се разбирам многу!

Соларниот бољер не ми е панел....туку со соларни цевки. Колку што знам тие не работат на Гликол принцип.
Дали тоа значи дека ќе треба да го менувам бољерот.....или грешка сум сватил...

Што се однесува до делот со парното......
Јас цело време сум мислил дека работи на Бафер принцип....односно тој дел од бољерот е целиот котловска вода која се изменува со водата од котелот до загревање....а таа вода во Баферот која е голема количина ги загрева радијаторите?

Според мене....најдобар додаток за парно сега за сега (за кој јас планирам да инвестирам) е Баферот....најголемиот по можност за што поголема уштеда!

За ова зборувам....
 
Член од
12 март 2010
Мислења
210
Поени од реакции
72
со соларот не добивате само топла вода за туширање! - истата таа вода можете да ја искористите за машина за веш и садови како довод каде што штедите на електрична енергија

Dopolnuvanje na komentarot.Vo posledno vreme novite aparati ne smeat da dobivaat po topla voda od 40 c pa ke treba i razmenuvac .Ovaaj podatok e od proizveduvacite .Toa e dodatno tovarenje na cenata na sistemot.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom