Греење со пелети

Член од
15 ноември 2011
Мислења
15
Поени од реакции
36
Еве една подетална слика од котларата како го имам јас замислено и испланирано сам тој систем.

Значи претходно постирав и сега ке ја репостирам сликата , болјерот од 200литри со два изменувачи од Sunsystem го имам кај мене дома.Поврзувањето на котелот со бојлерот е на принцип како поврзување на посебен радијатор-линија.Значи котловската вода нема никаква врска со бојлерот.
Кога разговараме за Бафер тоа е различна работа и најдобрата инвестиција за еден централен систем за греење(најмногу се исплати во греењето на дрва затоа што нема котелот константна температура така што доага до промени во собната и температурата во радијаторите и нема можност за регулација на истата, Баферот одржува константност на температура во радијаторите и можност за термостатска контрола која со котлите на пелети е автоматски овозможена поради автоматиката,можноста за редуцирано работење и автоматско палење-гаснење. Во овој случај за разлика од бојлерот значи количината на вода од баферот циркулира во централниот систем за греење-радијатори,подно а котелот директно ја загрева водата во баферот.
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Значи претходно постирав и сега ке ја репостирам сликата , болјерот од 200литри со два изменувачи од Sunsystem го имам кај мене дома.Поврзувањето на котелот со бојлерот е на принцип како поврзување на посебен радијатор-линија.Значи котловската вода нема никаква врска со бојлерот.
Кога разговараме за Бафер тоа е различна работа и најдобрата инвестиција за еден централен систем за греење(најмногу се исплати во греењето на дрва затоа што нема котелот константна температура така што доага до промени во собната и температурата во радијаторите и нема можност за регулација на истата, Баферот одржува константност на температура во радијаторите и можност за термостатска контрола која со котлите на пелети е автоматски овозможена поради автоматиката,можноста за редуцирано работење и автоматско палење-гаснење. Во овој случај за разлика од бојлерот значи количината на вода од баферот циркулира во централниот систем за греење-радијатори,подно а котелот директно ја загрева водата во баферот.

Доброто во Баферот е што ќе се намалат палењата и гасењата во овој случај котелот на пелети....со тоа би се заштедило и на пелети и на струјата која е минимална но мора да се спомни.
Би се намалила целокупната работа на котелот.

Имам во план за такво нешто.....и тоа поточно за 2 тона Бафер....за кој цената што ја видов на сајтот на Термосистем е 58000 ден....1тон е 36000
 
Член од
5 март 2014
Мислења
140
Поени од реакции
41
шо е бафер жити се? дај ние што уште немаме наместено парно кога ке местиме да ставиме бафер ако има некој бонус и од него.
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
15
Поени од реакции
36
Доброто во Баферот е што ќе се намалат палењата и гасењата во овој случај котелот на пелети....со тоа би се заштедило и на пелети и на струјата која е минимална но мора да се спомни.
Би се намалила целокупната работа на котелот.

Имам во план за такво нешто.....и тоа поточно за 2 тона Бафер....за кој цената што ја видов на сајтот на Термосистем е 58000 ден....1тон е 36000
Токму така.Во право си за намалувањето на палењата и гасењата,но затоа е добро исто да се напомене дека многу значајно е правилното димензионирање на котелот за да се избегнат тие чести палења или гасења доколку не сме во можност за бафер со кој би избегнале такви проблеми.[DOUBLEPOST=1484729732][/DOUBLEPOST]Најчесто проблемите доагаат со греењето на еден спрат а кога си купувал котел си викаш можеби ке ми треба за другиот кат или уште два ката или не ги загреваш сите соби па котелот е предимензиониран па има чести палења и гасења или доколку е котелот премал за просторот кој се загрева тогаш работи со полн капацитет а има и можност да неможеш да го загрееш просторот па така нема никаква регулација и голема потрошна на пелети.
 
Последно уредено:

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
со соларот не добивате само топла вода за туширање! - истата таа вода можете да ја искористите за машина за веш и садови како довод каде што штедите на електрична енергија

Dopolnuvanje na komentarot.Vo posledno vreme novite aparati ne smeat da dobivaat po topla voda od 40 c pa ke treba i razmenuvac .Ovaaj podatok e od proizveduvacite .Toa e dodatno tovarenje na cenata na sistemot.
toa e mesaxki ventil I e 50 evra parce sto I ne esum skapo ako go voocis kjarot... a za temperaturata e diskutabilno
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Доброто во Баферот е што ќе се намалат палењата и гасењата во овој случај котелот на пелети....со тоа би се заштедило и на пелети и на струјата која е минимална но мора да се спомни.
Би се намалила целокупната работа на котелот.

Имам во план за такво нешто.....и тоа поточно за 2 тона Бафер....за кој цената што ја видов на сајтот на Термосистем е 58000 ден....1тон е 36000
2 tona buffer ke stavas za domasna upotreba? Prasaj si gi lugeto sto ti mestat parno, preterano e toa[DOUBLEPOST=1484733751][/DOUBLEPOST]
шо е бафер жити се? дај ние што уште немаме наместено парно кога ке местиме да ставиме бафер ако има некој бонус и од него.
Buffer e akumulacionen bojler, koj se stava so cel da akumulira toplina i da ima poramnomerno trosenje na toplinskata energija. Na primer kaj greenjeto na drva, ima neramnomerna regulacija, i se slucuva navecer da nema ogin, e bufferot ke go pokrie toa bidejki akumulural pogolemo kolicestvo topla voda vo tekot na celiot den. Realno mozes vo "preodniot period" koga ima sonce, da go zagrevas bufferot preku den, i vo vecernite casovi koga e potrebno minimalno greenje radijatorite da se toplat od taa voda. Ne znam kaj greenjeto na peleti kolku e isplatlivo da se vlozuva vo buffer, bidejki bas kaj peletite toa e prednost vo odnos na drvata, ima ramnomerno greenje i podobra regulacija
 
Последно уредено:

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
2 tona buffer ke stavas za domasna upotreba? Prasaj si gi lugeto sto ti mestat parno, preterano e toa
Јас одам со логика “поголем бафер“ заради тоа што мислам дека една акумулација од 2 тона затоплена до 70 степени била доволна да врти низ радијаторите барем половина ден без да се вклучи котелот!
Што поголем толку повеќе котловска вода ....мене ми е логично тоа да е плусот...односно заштедата!
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Јас одам со логика “поголем бафер“ заради тоа што мислам дека една акумулација од 2 тона затоплена до 70 степени била доволна да врти низ радијаторите барем половина ден без да се вклучи котелот!
Што поголем толку повеќе котловска вода ....мене ми е логично тоа да е плусот...односно заштедата!
Toa e tocno, ama kolku energija ke ti treba da zgrees 2 tona voda na 70 stepeni? Plus kolku povrsina ke zafaka toj buffer? Mislam deka poveke od 500 litri ili max 1000lit ne ti treba, no sepak konsultiraj se so tie sto ke ti go prodadat
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Јас одам со логика “поголем бафер“ заради тоа што мислам дека една акумулација од 2 тона затоплена до 70 степени била доволна да врти низ радијаторите барем половина ден без да се вклучи котелот!
Што поголем толку повеќе котловска вода ....мене ми е логично тоа да е плусот...односно заштедата!
hehehe dobro razmisluvas ama si zaboravil na eden moment... 2 tona voda da zagrees so kotel na peleti ili na drva seedno na 70 stepena temperatura znaes kolku ke ti treba? mnogu... spored mene baferot ne ti e voopsto potreben ako stavis kotel na peleti... ti objasnija I pogore zasto... samo plus investicija ti e I dzabe ke ja stavas... ako sakas navecer da cirkulira topla voda vo radijatorite ke go nastelovas kotelot I toj po potreba ke odrzava temperatura... primer ostavi go navecer na 18 / 19 stepena da odrzava a preku den na 22/23...


vidi 2 ili 3 strani nanazad pisa eden deka e so mali dete I ima kotel na peleti... go pravi istoto ova sto ti go zboram I jas
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Toa e tocno, ama kolku energija ke ti treba da zgrees 2 tona voda na 70 stepeni? Plus kolku povrsina ke zafaka toj buffer? Mislam deka poveke od 500 litri ili max 1000lit ne ti treba, no sepak konsultiraj se so tie sto ke ti go prodadat

Нормално...ова е мое лаичко размислување.
Уште не влегло во фаза на реализирање.

Што се однесува до енергијата...
Логично ми е константната енергија која би го греала Баферот да е поефтина одколку постојаното палење и гасење.
Се согласувам дека треба да се пресмета сето ова...но уверен сум дека тоа е поефтина варијанта.

Башка како што рековме...во топлите денови ,претпоставувам дека едно загревање на 2 тони Бафер би било доволно за најмалку 24 часовно греење!

Кога сме кај површината...еве ги димензиите!
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Јас одам со логика “поголем бафер“ заради тоа што мислам дека една акумулација од 2 тона затоплена до 70 степени била доволна да врти низ радијаторите барем половина ден без да се вклучи котелот!
Што поголем толку повеќе котловска вода ....мене ми е логично тоа да е плусот...односно заштедата!
hehehe dobro razmisluvas ama si zaboravil na eden moment... 2 tona voda da zagrees so kotel na peleti ili na drva seedno na 70 stepena temperatura znaes kolku ke ti treba? mnogu... spored mene baferot ne ti e voopsto potreben ako stavis kotel na peleti... ti objasnija I pogore zasto... samo plus investicija ti e I dzabe ke ja stavas... ako sakas navecer da cirkulira topla voda vo radijatorite ke go nastelovas kotelot I toj po potreba ke odrzava temperatura... primer ostavi go navecer na 18 / 19 stepena da odrzava a preku den na 22/23...


vidi 2 ili 3 strani nanazad pisa eden deka e so mali dete I ima kotel na peleti... go pravi istoto ova sto ti go zboram I jas
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
hehehe dobro razmisluvas ama si zaboravil na eden moment... 2 tona voda da zagrees so kotel na peleti ili na drva seedno na 70 stepena temperatura znaes kolku ke ti treba? mnogu... spored mene baferot ne ti e voopsto potreben ako stavis kotel na peleti... ti objasnija I pogore zasto... samo plus investicija ti e I dzabe ke ja stavas... ako sakas navecer da cirkulira topla voda vo radijatorite ke go nastelovas kotelot I toj po potreba ke odrzava temperatura... primer ostavi go navecer na 18 / 19 stepena da odrzava a preku den na 22/23...


vidi 2 ili 3 strani nanazad pisa eden deka e so mali dete I ima kotel na peleti... go pravi istoto ova sto ti go zboram I jas
Јас сум тој....од пред 2-3 страни!

Има некој овде да прерачуна колку време би било потребно да се загрее таа вода...?

Мислам дека сум во право...некаде гледав таква инсталација ...
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Нормално...ова е мое лаичко размислување.
Уште не влегло во фаза на реализирање.

Што се однесува до енергијата...
Логично ми е константната енергија која би го греала Баферот да е поефтина одколку постојаното палење и гасење.
Се согласувам дека треба да се пресмета сето ова...но уверен сум дека тоа е поефтина варијанта.

Башка како што рековме...во топлите денови ,претпоставувам дека едно загревање на 2 тони Бафер би било доволно за најмалку 24 часовно греење!

Кога сме кај површината...еве ги димензиите!
Sto ne stavis togas 4000 litri rezervoari?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom