Град / регион со најдобар квалитет на живот

Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Неготино
-Криминал скоро и да нема
-до автопат е,а и воз има:D
-Клима супер
-Секаде можеш пешки да стигнеш за 10-20минути :D
-Загаденост,ако мислиш на воздух,ондак не е загаден(некое минимално загадување сигурно има де),а по градот има понекаде ѓубре расфрлано :D
-најквалитетна архитектура,сите се мајстори таму :D
-природа има секаде околу неготино
-бизнис услови зависи од бизнисот,ако е нешто за локална продажба ондак тешко да успее :D
-развој баш и нема,тапка у место неколку години :D
-има лекари,некој од нив и си знаат работат,некои не баш(ме третираа за алергија коа имав сипаница)

Е сеа сето ова паѓа у вода пошо праша каде би живееле коа би имале доволно пари.кога би имале доволно пари и на планина да живееме би ни било супер :D

Па и не баш. За работа и бизнис е за никаде во тие помалите градови. Стандард ептен низок. Плата 8.000 денари и тоа во новата фабрика сега што ја отворија....Иначе за криминал, за мирно, ок си е...
 
Член од
11 јули 2009
Мислења
1.415
Поени од реакции
962
Pozdrav,

Pošto sam nov u Makedoniji i osim Skopja i Ohrida nisam nigde bio, sakao bi da čujem vaše poglede na to kade su dobri uslovi za život u MK.

Sega, znam da sve beži u Skopje zbog finansijskih razloga, ali sakao bi, da pustimo to na strani.
Kade bi življeli ako bi imali dovoljno novca i zošto?

Слабо српскиот...
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.490
Па и не баш. За работа и бизнис е за никаде во тие помалите градови. Стандард ептен низок. Плата 8.000 денари и тоа во новата фабрика сега што ја отворија....Иначе за криминал, за мирно, ок си е...
А каде прочита дека за работа и бизнис е супер? :D
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Јас би ја избрал Софија. Добар ноќен живот, ефтино, едино климата им е заебана постојано врне. (баш така беше лани кога идев скоро секој месец) И сообраќајот. Али кога ќе видиш Белград, Солун, таму па поскапо итн....Софија ќе излезе како најдобра.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.490
Јас би ја избрал Софија. Добар ноќен живот, ефтино, едино климата им е заебана постојано врне. (баш така беше лани кога идев скоро секој месец) И сообраќајот. Али кога ќе видиш Белград, Солун, таму па поскапо итн....Софија ќе излезе како најдобра.
:facepalm::facepalm::facepalm:
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.490
Моја грешка, се исправувам. ;)
--- надополнето: 17 јануари 2014 во 14:34 ---



Епа ај да чујам и од тебе коментар за регионов.
Може и минхен,пошо освен софија,белград и солун,нели и минхен е у Македонија :pos:
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
А од Македонија, мислам дека најубаво за живеење е Скопје. И Битола не е лоша.
 
Ф

Флеш

Гостин
А од Македонија, мислам дека најубаво за живеење е Скопје. И Битола не е лоша.
И Прилеп,не ми е јасно еден да кажа дека е за никаде ....Прилеп е еден од најбрзо растечките градови во Македонија по економски развој итн .... Станува еден од моторите на Македонија,едни од најголемите компании се таму,плус со новиот аеродром шо треба да се кради сега и автопати има да тројно да се забрза развојот .... Изгледа гледаат само да пројадат гомна без реално да прогледаат како е ситуацијата .... Заглавено му е у глава стереотип дека ништо нема,а всушност е обратното ... дилдоа .... фејспалм ...зш од телефон пишуем ...
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
И Прилеп,не ми е јасно еден да кажа дека е за никаде ....Прилеп е еден од најбрзо растечките градови во Македонија по економски развој итн .... Станува еден од моторите на Македонија,едни од најголемите компании се таму,плус со новиот аеродром шо треба да се кради сега и автопати има да тројно да се забрза развојот .... Изгледа гледаат само да пројадат гомна без реално да прогледаат како е ситуацијата .... Заглавено му е у глава стереотип дека ништо нема,а всушност е обратното ... дилдоа .... фејспалм ...зш од телефон пишуем ...

Прилеп ќе се гради Аеродром и Автопат? Колку што знам Прилеп и Битола се скрос исклучени од плановите на владата за да се поврзат со автопат со остатокот од државата , да не зборуваме за аеродром каде што одвај се стабилизира во Скопје да има неколку летови ти ни кажуваш дека Прилеп ќе се градел.
И од кога па Прилеп е супер развиена економска зона во Македонија?
Или зборуваш дека некој друг го кажал погоре напишаното?
 
Ф

Флеш

Гостин
Прилеп ќе се гради Аеродром и Автопат? Колку што знам Прилеп и Битола се скрос исклучени од плановите на владата за да се поврзат со автопат со остатокот од државата , да не зборуваме за аеродром каде што одвај се стабилизира во Скопје да има неколку летови ти ни кажуваш дека Прилеп ќе се градел.
И од кога па Прилеп е супер развиена економска зона во Македонија?
Или зборуваш дека некој друг го кажал погоре напишаното?
Глупсон,не ми врти зборови ... пишав ако се заврши Скопје:Штип,кај Кичево и кај Смоквица и Карго-Аеродромот ( има планови и за Цивилен) да го забрза нагло растото .... и знам зш секоја недела сум во Прилеп или Гевгелија или пак Штип релација Скопје ...
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Глупсон,не ми врти зборови ... пишав ако се заврши Скопје:Штип,кај Кичево и кај Смоквица и Карго-Аеродромот ( има планови и за Цивилен) да го забрза нагло растото .... и знам зш секоја недела сум во Прилеп или Гевгелија или пак Штип релација Скопје ...

Добро ајде одмори малку, особено со речникот.
Ти додека потпорасниш малку можеби сето тоа ќе е готово па ќе можиш да му се радваш.
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Јас да би имал пари, ако треба да бирам некаде во МК да живеам би одбрал Скопје или Струмица е сеа шо е загаден малце ваздухот во Скопје, тука Богданци, Гивгелија тапа е се шо ќе праве тука, Дојран преку лето има народ ама зимта умрено не закопено,
 

Kajgana Shop

На врв Bottom