Град / регион со најдобар квалитет на живот

Que

Член од
10 април 2013
Мислења
79
Поени од реакции
56
Pozdrav,

Pošto sam nov u Makedoniji i osim Skopja i Ohrida nisam nigde bio, sakao bi da čujem vaše poglede na to kade su dobri uslovi za život u MK.

Sega, znam da sve beži u Skopje zbog finansijskih razloga, ali sakao bi, da pustimo to na strani.
Kade bi življeli ako bi imali dovoljno novca i zošto?

Za inspiraciju ču napisat faktore po kojima Monocle magazin odabira najviše "livable" gradove na svetu:
-Bezbednost (u smislu kriminala)
-Internacionalna konektivnost
-Klima
-Kvalitet arhitekture
-Javan transport
-Tolerancija
-Zagađenost
-Blizina odnosno dostup do prirode
-Biznis uslovi
-Aktivan razvoj grada/regiona
-Medicinski uslovi
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Би рекол Битола, ете, прво што ми текна. Безбедно е, климата е ок, архитектурата е добра, јавен транспорт не ти треба, загаденоста е мал проблем но природата ти е во близина, бизнис има услови колку-толку, а другото е се во граници на просекот во Македонија.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.636
Поени од реакции
1.490
Неготино
-Криминал скоро и да нема
-до автопат е,а и воз има:D
-Клима супер
-Секаде можеш пешки да стигнеш за 10-20минути :D
-Загаденост,ако мислиш на воздух,ондак не е загаден(некое минимално загадување сигурно има де),а по градот има понекаде ѓубре расфрлано :D
-најквалитетна архитектура,сите се мајстори таму :D
-природа има секаде околу неготино
-бизнис услови зависи од бизнисот,ако е нешто за локална продажба ондак тешко да успее :D
-развој баш и нема,тапка у место неколку години :D
-има лекари,некој од нив и си знаат работат,некои не баш(ме третираа за алергија коа имав сипаница)

Е сеа сето ова паѓа у вода пошо праша каде би живееле коа би имале доволно пари.кога би имале доволно пари и на планина да живееме би ни било супер :D
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Кочани
-Криминал последно време ништо сериозно
-Интернационална конективност преку магистралниот можеш за Бугарија, а на другата страна до автопатот.
-Клима како на филм. Добро не до толку ама не е лоша.
-Архитектура или ако мислиш распоред на градот, златна средина.
-бизнис услови, тука тешко ќе се снајдеш
-Загаденост многу мала
-Медицински услови има ама за посериозно нешто те го дека е Штип
-Достапност до природа, голема. Близу имаш вештачко езеро а на 20 километри одприлика имаш и ски центар Пониква.

Треба Рате нешо да ми дае за овоа.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Que
Ф

Флеш

Гостин
Би ти предложил Гевгелија како еден предлог ... Најтопол град во Македонина,во зима и до 15 степени е ... нема криминал ич кажано,казина,многу туристи и зиме и лете,прекрасна природа,многу странци во градот почнаа да купуваат и да живеат,од Холанѓани,Грци,Бугари итн ... Во голема близина ти е Дојран со Дојранско Езеро кој допрва го очекува туристичка експанзија поради големите вложувања на пари и градење,во близина ти е и Струмица за посети ....
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Que

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
Сегде само не Прилеп, најлош народ и најсиромашен град. Сега и со тутунот што им даваат на луѓето за класа подолу ги доотепаа. Битола е далеку подобро место за живот
 
Ф

Флеш

Гостин
Абе престанете да сте дилдоа !!! ... човеков дошол да праша град за живеење бидејќи сака да живее во Македонија .... Покажете почит ...
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.679
Поени од реакции
4.414
Тетово, Гостивар.

Криминал скоро и да не постои. Ако си пушач дополнителни привилегии. Мултиетничноста е плус, во некој од локалите можеш да запознаеш сограѓанка србинка, а има и бугарки што овој дел од Македонија го преферираат. Толеранција на највисоко ниво, имаш автопат директно до главниот град. Клима супер во околина ги имаш маврово и шапка, шара и бистра.
Тоа е тоа во глобала најдобра опција во Македонија.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Pozdrav,

Pošto sam nov u Makedoniji i osim Skopja i Ohrida nisam nigde bio, sakao bi da čujem vaše poglede na to kade su dobri uslovi za život u MK.

Sega, znam da sve beži u Skopje zbog finansijskih razloga, ali sakao bi, da pustimo to na strani.
Kade bi življeli ako bi imali dovoljno novca i zošto?

Za inspiraciju ču napisat faktore po kojima Monocle magazin odabira najviše "livable" gradove na svetu:
-Bezbednost (u smislu kriminala)
-Internacionalna konektivnost
-Klima
-Kvalitet arhitekture
-Javan transport
-Tolerancija
-Zagađenost
-Blizina odnosno dostup do prirode
-Biznis uslovi
-Aktivan razvoj grada/regiona
-Medicinski uslovi
Јас би рекол човек ако има пари и не му е некој проблем во кој град во Македонија би живеел :)

Мој предлог...... Скопје, Охрид, Струмица, Гевгелија, Кичево....:)
 
Ф

Флеш

Гостин
Тетово, Гостивар.

Криминал скоро и да не постои. Ако си пушач дополнителни привилегии. Мултиетничноста е плус, во некој од локалите можеш да запознаеш сограѓанка србинка, а има и бугарки што овој дел од Македонија го преферираат. Толеранција на највисоко ниво, имаш автопат директно до главниот град. Клима супер во околина ги имаш маврово и шапка, шара и бистра.
Тоа е тоа во глобала најдобра опција во Македонија.
:D
 
D

Daedalus

Гостин
Абе престанете да сте дилдоа !!! ... човеков дошол да праша град за живеење бидејќи сака да живее во Македонија .... Покажете почит ...
Само ја зимам можноста ликов да е Македонец што трола дека е од друго место, пошто ги имало многу такви до сега.
Можда не сум у право и ако не сум, мое длабоко извинување до типот кој ја отвори темава, немав намера да го тролам, за момент се посомневав дека е трол он самиот.

Иначе он топик, според мое мислење, Скопје или Битола.
Сем загаденоста, другото е ок.
Добро и за вработување може да биде фрка.
@Que .. имало такви што се претставувале како Бугари/Срби итн.. за да пукаат сеир. Според мешавините во јазикот кои ги користиш, мислев дека си еден од нив.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom