"Градски Ривалства" Епизода: Охрид - Струга

Член од
14 јуни 2007
Мислења
105
Поени од реакции
6
Мислам дека нема споредба Охрид - Струга.
Не само што ми се одбивни Албанците во Струга [што не викам дека ги нема и во Охрид али процентот е многу поразличен], туку е и многу несреден некако, помал, се е така збутано, плажите катастрофа [со некои исклучоци], скоро на сите дуќани или слично или прво е албанското име па потоа македонското, или македонското воопшто го нема, во сред градот има споменици на борци од 2001 [на албанци секако]...
Не викам дека нема позитивни работи и во Струга - на пример имаат неколку спомен куќи, музеј, кејот на Дрим ми се свиѓа како е уреден...
Ама со оглед на многуте негативности што во Охрид ги нема и повеќето убаво работи во Охрид што во Струга не ни може да се замислат... Стварно е излишна споредбата :toe:
П.С. Да не се сфатиме погрешно јас немам ништо против Албанците, само се знае чим е Македоски град кој треба да има предност во него.

Ова е мое мислење што не значи дека е така :smir:
Кај се тие спомениците сто ги имаш погоре спомнато??? хмм можно е да не ги имам видено досега!?!?!?:toe:
 
K

KomitaMKD

Гостин
Мислам дека нема споредба Охрид - Струга.
Не само што ми се одбивни Албанците во Струга [што не викам дека ги нема и во Охрид али процентот е многу поразличен], туку е и многу несреден некако, помал, се е така збутано, плажите катастрофа [со некои исклучоци], скоро на сите дуќани или слично или прво е албанското име па потоа македонското, или македонското воопшто го нема, во сред градот има споменици на борци од 2001 [на албанци секако]...
Не викам дека нема позитивни работи и во Струга - на пример имаат неколку спомен куќи, музеј, кејот на Дрим ми се свиѓа како е уреден...
Ама со оглед на многуте негативности што во Охрид ги нема и повеќето убаво работи во Охрид што во Струга не ни може да се замислат... Стварно е излишна споредбата :toe:
П.С. Да не се сфатиме погрешно јас немам ништо против Албанците, само се знае чим е Македоски град кој треба да има предност во него.

Ова е мое мислење што не значи дека е така :smir:
Девојченце мало те молам не зборувај глупости.Од каде ти дојде ова дека имало споменици од борците на УЧК во 2001 година?Си била ли некојпат во Струга воопшто?За плажите исто не кажувај таму во Охрид ќе се повлечи езерото на некое место и ви ставаат шанк и мислите дека сте на некоја шема-плажа, а не сте.Башка што плажите не се во градот па мора и за такси да се чека ред.Еве дојди во Струга и шетај во кое било време и влакно нема да ти фали.Ама толку разбирате седете си во Охрид и добар помин.:smir:
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.144
Поени од реакции
18.168
Ривалство само во замислена смисла и за заебанција во слободно време, а не како порано после стадион тешки ќотеци.А за вакви работи порано имало тепачки :icon_mrgr:
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.144
Поени од реакции
18.168
Ривалство само во замислена смисла и за заебанција во слободно време, а не како порано после стадион тешки ќотеци.А за вакви работи порано имало тепачки :icon_mrgr:
Засилени полициски мерки во Охрид
Во пресрет на денешното ракометно езерско дерби, помеѓу екипите на ракометните клубови Охрид и Струга, СВР Охрид, презема низа превентивни мерки, кои се одвиваат во рамките на проектот „Стоп на насилството во спортот“.

Во текот на вчерашниот ден, претставници од оделението за превенција во Охрид и Струга, одржаа работни средби со лидерите и членовите на навивачките групи „Рибари“ од Охрид и „Паткари“ од Струга.

-Работните средби имаат едукативен карактер со цел, кај навивачките групи, да се постигне подобра внатрешна организација, да се води грижа за однесувањето на спортските терени, контрола на агресијата и неопходност од избегнување на провокативни испади на поединци и групи. Посебен акцент беше ставен на неопходноста од почитување на одредбите од законот за спречување насилство и недостојно однесување во спортот, според кој, ке бидат соодветно казнено третирани сите предизвикани инциденти на спортските терени.-информираат од СВР Охрид.


Во рамки на превентивните мерки од страна на полициски службеници, пред почетокот на натпреварот, во спортската арена „Атина Бојаџи“ во Охрид, но и на играчите на двете екипи ке им се поделат пригодни едукативни флаери со логото „Спорт Да,насилство НЕ“.

Проектот „Стоп на насилството во спортот“ е превентивна кампања што СВР Охрид ја спроведува како едукативна акција низ типизирани предавања и видео презентација пред се со навивачките групи како и со членовите на советодавните групи граѓани.

Целта е подигнување на степенот на безбедносната култура кај навивачите, акцентирање на потребата од безпрекорна безбедност на спортските натпревари, негување на спортскиот дух и спортското навивање без инциденти и запознавање со законот за прекршоци против јавниот ред и мир, другите законски норми поврзани со недостојно однесување на спортските натпревари и се разбира со соодветните казнени одредби.

OhridNews​




25.02.2012 12:56​

Прочитана е : 545 пати​

© 2012 Ohridnews.com​
:icon_mrgr:
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Мислам дека нема споредба Охрид - Струга.
Не само што ми се одбивни Албанците во Струга [што не викам дека ги нема и во Охрид али процентот е многу поразличен], туку е и многу несреден некако, помал, се е така збутано, плажите катастрофа [со некои исклучоци], скоро на сите дуќани или слично или прво е албанското име па потоа македонското, или македонското воопшто го нема, во сред градот има споменици на борци од 2001 [на албанци секако]...
Не викам дека нема позитивни работи и во Струга - на пример имаат неколку спомен куќи, музеј, кејот на Дрим ми се свиѓа како е уреден...
Ама со оглед на многуте негативности што во Охрид ги нема и повеќето убаво работи во Охрид што во Струга не ни може да се замислат... Стварно е излишна споредбата :toe:
П.С. Да не се сфатиме погрешно јас немам ништо против Албанците, само се знае чим е Македоски град кој треба да има предност во него.

Ова е мое мислење што не значи дека е така :smir:
Кај виде споменици од паднати борци на УЧК жити мене ??? јес да сме мултиетнички град ама си имаш локали само со македонци не мораш кај албанците да одиш

бтв само во струга на плажа мојш пиво за 1 евро да пиеш :)
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
е нее ќе плаќам 100-че за пола чаша нес кафе и 300 за лежалка

Шетаме покрај плажа и го прашвам бате колку лежалка ? 300 денари ми викат .... си на умот му реков и одговорот беше .... наше дете си бил 100 че за тебе

Покрај пристаништено со кајчина ми викет дечко допри ја водата ќе те возам за 500 денари ..... Ако така требит , најдовте овци стрижите :)
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Барем Струга е пример за соживот каков таков меѓу албанци и македонци, ако гледаме на таа основа.
Сосема различни коцепти се Струга и Охрид, неможе да се споредат, Струга е помирно и помало гратче додека Охрид е поголем и подив. Природните убавини се исто различни, Охригани имаат кале, Стружани најубава река во МК + истекот се наоѓа на среде град и е атракција.

Кој сака да го посети ова поднебје убаво е да помине по неколку дена во двата града, нема да згреши, ствар на вкус ти е кој ќе ти се свиѓа повеќе. Ако ги споредуваме градовите со автомобилски жаргон тогаш е исто како да споредуваш БМВ 3 со Мини купер :)
 
Член од
13 март 2009
Мислења
1.968
Поени од реакции
1.867
ДЕРБИ ДЕРБИ ДЕРБИ!!!!!
Момци официјално добифме потврда дека натпреварот против рк струга ќе се игра на 14.04.2012 (САБОТА) во СЕЛО струга. Вооедно ве известуваме дека ЗБИРНОТО МЕСТО за поајѓање е во 15 часот на градскиот полигон. Сите полнолетни РИБАРИ И ОХРИЃАНИ да дојдат и да го бодрат нашиот клуб во овај ДЕРБИ МЕЧ кој ние ќе го претвориме во натпревар за паметење !!!
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.144
Поени од реакции
18.168
Некој во сабота ќе/че пејт На Велигден сум се загубил :icon_lol: Фичоман, шо е ова со стара гарда, некакво враќање на утакмица?
 
Член од
13 март 2009
Мислења
1.968
Поени од реакции
1.867
Некој во сабота ќе/че пејт На Велигден сум се загубил :icon_lol: Фичоман, шо е ова со стара гарда, некакво враќање на утакмица?
Аха, најавено е враќање на старата екипа , па комбинирано со сегашните дечки нека му ја мислет паткари :)
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.144
Поени од реакции
18.168
Аха, најавено е враќање на старата екипа , па комбинирано со сегашните дечки нека му ја мислет паткари :)
Па пола од тагираните на сликата да се интересно ќе е :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom