"Градски Ривалства" Епизода: Охрид - Струга

Член од
27 февруари 2006
Мислења
1.356
Поени од реакции
9
Izgleda da. Kako ohriganec celo vreme slusam inaetenje za Ohrid-Skopje, Ohrid-Bitola, a najloso od se e lokalnoto Ohrid-Struga, pa dali nekogas ke pocneme da si ja cenime nasata drzava kako edna celina za site nas?
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Paa jas znam deka od sekogas ke postoi rivalstvo Bitola -Skopje :)
I sekade vo svetot postoi rivalstvo koj grad e podobar , natpevaruvackiot duh na covekot sekogas ke go ima
 
Член од
9 мај 2006
Мислења
56
Поени од реакции
0
Postoelo i ke postoi sekogas rivalstvoto megu gradovite.. Naprimer Strumica-Skopje. :)
 
Член од
12 март 2007
Мислења
140
Поени од реакции
1
postoi rivalstvo megu gradovite i toa oromno rivalstvo.Stip-Kocani
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
Сигурно дека постои но незнам зошто,јас знам многу луѓе што се вон Скопје и се екстра али :toe:
 

Billa Bong

I love Basketball
Член од
14 август 2006
Мислења
6.590
Поени од реакции
11
Постои и тоа меѓу поеке градови а искрено и незнам зашто
 

La Española

Лекот е отров!
Член од
1 февруари 2007
Мислења
1.808
Поени од реакции
556
postoi postoi i toa kako :)
eve na primer Tetovo i Gostivar
Kavadarci i Negotino... ( Bitola i Skopje ne gi spomnuvam za niv e opsto poznato) :)
 
Член од
18 март 2007
Мислења
84
Поени од реакции
0
постои меѓу сите градови, али стварно без потреба!
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.338
Поени од реакции
46.462
Најјако е сите овие градови што ги спомнавте имаат едно заедничко сите го мразат Скопје ШТО СМЕ ВИ ЗГРЕШИЛЕ!!!????
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
ароганцијата на скопјани quote "Да ве ебам провинцијалците”
и нивната размазеност и „филмање”,...тоа
 
Член од
18 март 2007
Мислења
84
Поени од реакции
0
еј дечки во право сте за скопје дека сите го мразат али зашо? има стварно супер луѓе од други градови али некои претеруваат, но и ние скопјани некад знаеме да го тупиме не само тие.
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Лошо ги свакате поимиве...Не постои ривалство меѓу градовите,тоа што го зборите цело време е ривалство межу жителите на одредени градови и не е ривалство повеке може да се каже дека е некултура, и тоа првото место го делат Скопјени и Охриѓани иако не сакам да генерализирам бидејки и во двата града има голем број на културно население...а има и градови каде што 99% од населението не се замара за луѓето од другите градови
 

duffy_f

денес те сакам повеќе од вчера
Член од
29 јануари 2007
Мислења
353
Поени од реакции
13
Ривалството што реално постои е навистина непотребно, но факт е дека негативниот став спрема Скопјаните е резултат на нивното однесување.Јас немам намера да навредувам и да генерализирам но добро знам дека добар процент на скопјани штом ке отидат во друг град-кој популарно го нарекуваат провинција се однесуваат надмено и иронично(секоја чест на исклучоците затоа што навистина постојат):duel:.Е сега јас ова го кажувам од лично искуство затоа што кога дојдов да студирам во Скопје голем дел од Скопјаните мене и останатите колеги не нарекуваа провинцијалци.Овој термин е навредувачки не во неговото вистинско значење туку во значењето во кое се користи.Всушност со ова тие сакаат да не понижат и подредат правејки се повредни.
Јас во една прилика само реков едно:Скопјаните се бројат на една рака сите останати се дојдени од некое село или провинција.Со кое право тогаш ме навредува и омаловажува некој?:ne:
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Имам искуство со тој негативен став кон скопјани. Заради тие глупи генерализации скопјанец-провинцијалец се појавуваат многу недоразбирања.
Лично јас никогаш не сум помислила дека некој од Охрид, Битола, Прилеп е помалку вреден од мене. И крајно заостанато ми делува кога некој мене ме исмева заради моето потекло.
Да, да. Сите се жалат од скопјани, како се фураат, филмаат и не знам што...
Ама факт е дека колку заостанати скопјани има, толку има и од другите градови. Балканскиот менталитет не бира градови.:)

Еве пример што ми се има случено: поминував низ Битола (бевме на екскурзија) со две-три другарки.
Не знаевме точно каде е ВЕРО-то, и една од другарките сопре една девојка и (најљубезно) ја праша. Реакцијата беше- ха,скопјанки, чим сте толку паметни сами да си го најдете!
А ништо не и направивме, т.е. не се „исфуравме” како што некои милуваат да кажат.
И ај сеа?!...
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Сосема природно е. Исто ко двајца соседи што се пречкаат, сакаат, несакаат, мразат, караат, завидуваат...природна работа е, зависи до којстепен ке го доведеме
 

Kajgana Shop

На врв Bottom