Гладувањето како лекување

  • Креатор на темата Cool Hand Luke
  • Време на започнување

Љупка

CLAW
Член од
30 јули 2008
Мислења
69
Поени од реакции
5
Какво лекување?
Со гладување???
Абе не верувајте на се што ќе прочитате , гладот е причина плус за спротивното од лекување и храната е извор на енергија!Па сега , објаснете ми вие мене , како можеш да имаш повеќе енергија ако си гладен?Уште ова не можам да го сватам...
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.643
Поени од реакции
5.318
Какво лекување?
Со гладување???
Абе не верувајте на се што ќе прочитате , гладот е причина плус за спротивното од лекување и храната е извор на енергија!Па сега , објаснете ми вие мене , како можеш да имаш повеќе енергија ако си гладен?Уште ова не можам да го сватам...
И јас се сложувам со тебе..Храната е потребна како воздух и вода..Е сега, се што е прекумерно се е штетно, па треба да се внесува во нормални количини..А ниту малку не верувам дека неконзумирање на храна би донело некој позитивни последици, а посебно ако тоа невнесување на храната е присилно нејадење..
 
Член од
29 декември 2008
Мислења
114
Поени од реакции
3
е па вака јас пред 4 год постев 7 неделе тоа беше пост пред ВЕЛИГДЕН и за време на постот супер си се чувствував ,не е ништо срашно барем 2 месеци годишно да се откажеж од месо и од некој други слатки навики, со ваквиот пост организмот постепено си се прочистува од отровите и не му предизвикува никакви шокови како што се на пример кратките и брзи диети ,а исто така понекога пратикувам барем едннас до два пати во месецот да имам денови во кои ке јадам само овошје или пак денови кога ке пијам само цај и лимон .
 

Spore

Kalabangaa
Член од
11 јануари 2009
Мислења
148
Поени од реакции
3
Најубав начин да се прочисти организмот од отровите е само постот исто така и крводарителството, спортувањето и пешачењето.
 

Ајанта

Македонка
Член од
21 декември 2008
Мислења
580
Поени од реакции
37
Пред неколку години, за време на одмор во Бугарија, имав газдарица, средовечна, ама авион. Еднаш и дадов комплимент за тоа како се држи.Таа се насмеа и отрча, донесе една книга со интересен наслов, „Лековито гладување“ од руска авторка, лекарка, за жал не можам да се сетам на името.
Седнавме во дворот на кафе и таа ми раскажа дека книгата што ја држи в раце и го сменила животот. По раѓањето на две деца била прекумерно дебела и со разни хронични болести-крш. Од матичниот лекар дознала за тој метод, лековито гладување, и ја купила книгата која и го променила изгледот и квалитетот на живот. Така што во живо имам видено неверојатни ефекти од метод лекување со гладување, ама не станувало збор за обично воздржување од храна, туку имаше некакви правила.
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Ја да не јадам 5 дена ќе можам комотно да се кријам у радијаторска цевка :tapp:
Не е могуче да е здраво кога ми се дешава еден ден-ден и пол па и до два да заборавам да јадам и одма ми се врти и ми се темни пред очи а и одма сум ослабена.. Што е здраво во тоа? :jaj:
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Је,секако.
Не знам кој го измислил идиотизмов,ама дефинитивно не би го прифатил гладувањето како лекување.
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Нема такво нешто како здрава диета.
Диета може сепак може да се корсти кога е потребно поради некој друг здравстен проблем.
Нема нешто поздраво од вежбање.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
што ви е на вас бе .. па јас ако не јадам .. кога ќе станам сабајле у школо.. па после на англиски .. па на тренинг карате уште да не јадам ЌЕ ПРИПАДНАМ ќе ми падне притисокот можеш да се онесвестиш..
Не кажувајте вакви работи,некој на погрешен начин ќе ги сфати,ќе си направи само проблеми.

Јас ако не јадам само за време на школо.. чувствувам опадната концентрација,вртење.. омалаксаност.. Треба да се внесуваат витамини,минерали,протеини .. не се само мастите , во телото имаме само масти како вишок на енергија.

Плус ако не се најадам неколку часа пред тренинг.. НЕма да можам 2 круга да истрчам.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
ете луѓе, не се лутете што некој нема леб да јаде, оти така ќе свати дека со гладување се исцелува целиот организам и се регенерира телото...
 

iis

Mraf4i
Член од
12 септември 2007
Мислења
432
Поени од реакции
16
Мислам дека колку е добро толку може да биде лошо, подобро да се јаде повеке пати во денот по малце отколку 3 пати по повеке, и тоа да биде се разбира здрава храна, мислам дека и на овој начин се лечат многу работи.
 

covekot

Postbiheviarist
Член од
17 февруари 2009
Мислења
27
Поени од реакции
1
Da mozno e so nejadenje da se deluva na nekoi vidovi tumori ( megutoa stogo ne go preporacuvam metodov).

Ovoj e star metod od preku 50-60 godini i vo amerika imalo i nekolku privatni kliniki sto go primenuvale iako vo toa vreme ne znaele dovolno kako i poradi sto gladuvanjeto deluva na nekoi vidovi tumori.

Bidejki mnogu dobro ja poznavam problematikata a nemozam sve da obrazlozam ke kazam deka ima vrska so regulacija na acido-bazniot status na krvta , ovozmozuvanje dotok na poveke kislorod do tumorot i mozebi ogranicuvajki gi tumornite kletki so glikoza se predizvikuva da tie ili se normaliziraat ili se samoubiat


Za site sto sakaat da se procistat ,preporacuvam da pogolemiot del od ishranata e zelencuk ,tuka posebno bi gi istaknal krastavicite . a ako mora da se vnesuva leb i sl. toa neka bide pridruzeno so mnogu voda ili caj.
Za pusacite + vitamin c e neophodno.

http://www.dietobio.com/dossiers/en/pH/acid_base.html

- i ke kazam uste nesto poradi koe ne se preporacuva gladuvanje :
Organizmot ima metod na otstranuvanje na odredeni toksini taka sto gi vrzuva so masnotiite i potoa gi skladira vo saloto.I sega zamislete sto ke se sluci pri naglo rastvaranje na masnite naslagi , ovaa rabota ne e zafrkancija i ovie toksini ako se mnogu mozat da ostetat nesto.Zatoa gladuvanje nikako i istoto vazi za strogi dieti .
 

~windy~

urban hippie
Член од
10 септември 2008
Мислења
774
Поени од реакции
119
Јаворов сируп и лимон само. Ај да видиме. :)
Јас видов!
И умрев за јадење:icon_lol:
сепак, функционира благотворно и телово никогаш не ми било поблагодарно! Тоа е само детоксификација која ми беше многу потребна! Чувствував дека многу ѓубре таложам во организмов и внатрешни се побунија! Прво им го игнорирав револтот и се инатев! Со кого?
Со себе!
10 дена живеев на течности! Вода, лимон, јаворов сируп и cayenne peper, зачинов стварно не знам како се вика на македонски! Покрај лимонадава која е главната напивка, во процесот се користат и незасладени чаеви и секое утро се пие најодвратното нешто што во животов сум го пробала, нејодизирана морска сол растворена во топла вода! Миженката ја м'скав и по пола саат се дружев со милото ми wc кое никогаш не било попосетувано:icon_lol: А таму се произведуваа работи кои не можев ни да замислам дека ми опстојувале во организмов! Одвратно индид! Значи се здрвуваш 20 мин на шоља и после чинот кога ќе се опулиш(ај да не се лажеме сите си го гледаме производот)си викаш уат д фак:shok:

Значи, не се умира за јадење но се чувствува глад! Лимоните му обезбедуваат на телото доволно витамини и минерали, јаворовиот сируп шеќери и минерали ез уел и cayenne peper витамин Б и Ц! Знам дека звучи како изгладнување и изгледа дека сите овие состојки не се доволно за нормално да функционираш, но само 10 дена се во прашање! Првите два дена се ужасни! Јас имав страшни главоболки зошто сум си coffee junkie а и се навлеков на diet coke(читај хемикалии) скроз непотребни и никотински задоволства! Треба психичка подготвеност пред да се почне детоксификацијата зошто стварно нема да биде најпријатното искуство што се го доживеале! После 4 дена кожата изгледа чудно и нечисто а телото произведува некој чуден мирис(смрдеа) Се згрозивте нели?И јас, од самата себе:icon_lol: Но како поминуваа деновите, а денови ли се денови, се чувствуваат и благодетите! Сите тие нус појави и симптоми се смо резултат на излегувањето на отровите и ѓубрето од организмот! А мислев дека здраво се хранам мајку му! Како и да е се издржува ако имаш силна желба а и резултатите кои ќе почнеш да ги забележуваш после кризните 3 дена се мотивирачки!
Многу луѓе чувствуваат зголемено ниво на енергија што не беше случај со мене! Јас бев пасивна сите 10 дена, не знам зошто! Си се водев по тоа, кога веќе внесувам само 800 калории дневно з'ш да трошам 200 на орбитрек! Вежбaв само два пати во тие 10 дена но затоа пак сега, откако го завршив процесот, имам многу повеќе енергија и се чувствувам ѓоа пердувче!

За тежината! Не е намерата да се изгуби тежина, иако многу јасно дека со толку малку калории и пола саат во wc секое сабајле се слабее! Kај сите различно функционира! Јас ослабев некои 5 килограми, но многу веројатно е дека штом почнете со нормална исхрана ќе си ги натоварите пак! Не е пожелно уште првиот ден да се почне со цврста храна туку со свежо исцеден сок од портокал, вториот ден супа и веќе третиот ден свежо овошје и зеленчук! Бејби степс за да го навикнете организмот! Јас мамев признавам! Bториот ден смачкав едно јаболко и беше највкусното нешто што некогаш сум го изела!
Потребата за благо, која и онака не е многу присутна кај мене, но кај многумина е, ми исчезна! Првата мнедела откако престанав имав потреба за многу овошје и зеленчук и помислата за внесување на добро парче мрсна пица, макар и вегетаријанска ми беше одвратна!

Како и да е, кафе почнав да пијам после 5 дена, пиво и никотин внесов после две недели! Уште се чувствувам многу полесно и не си ја вратив изгубената килажа, а и да ја вратам не е голема работа де! Не ни ми беше тоа целта, само е мотивирачки и убав сајд ефект!
Ете така! Жива, здрава, изгладнета, лесна и полна со енергија! А кожата добива убав сјај!
И не смрдам веќе:pipi:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom