Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

Marchelo93

Дипломиран Џаболебар
Член од
10 јули 2011
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.997
Комуњаре хочу само паре..:facepalm: А ова капиталистиве од што се поштени и скромни цветаме гледам..Па уште и стаил песна од турбофолк-четнички мотиватор.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
PISMO JEDNOG HRVATA, ZOVE SE KRULE -

VRIJEDNO PROČITATI:
"Dragi moji političari,

Uz životni standard kakav konzumiram, a vi mi ga pripremiste, ja stvarno ne znam koliko ću dugo živjeti pa evo odlučih da vam napišem pismo zahvale, kako ne bi bilo da vam nikad ništa konkretno ne napisah i ne rekoh.

Bez obzira kojoj političkoj stranci pripadate, oporbi ili vladajućim, želim vam se zahvaliti što ste od jedne jake, industrijske, poljoprivredne, turističke zemlje...moje domovine Hrvatske...u samo 20 i kusur godina uspjeli napraviti, što bi narod reko - "Go kurac".
Od žitne Slavonije ste uspjeli napraviti ledinu..."nogometno
igralište"... na kom "utakmica" nije odigrana već 20 godina pa je
korov preuzeo i naš i protivnički šesnajsterac zajedno sa centrom.Mora da ste ponosni na to? - čestitam vam!
Čestitam vam i na tom što ste uspjeli sjebat drvnu industriju kraj
živih šuma Gorskog Kotara i Like pa sad drvene stolice koje su
napravljene od našeg drva kupujemo od Talijana...jer eto...oni to mogu, a mi ne.

Čestitam vam i na tom što ste od svjetski poznate hrvatske
brodogradnje napravili to da nas čisto veseli kad brodogradilište "3. Maj" sklopi ugovor u vrijednosti 800 dolara pa radimo kanue za somalijske naručitelje. Ponosim se s vama. Čestitam, uspjeli ste!
Uspjeli ste i u tome da 90tih isisate sve novce iz naših domaćih
banaka koje ste kasnije sanirali sa našim novcem a onda ih prodali strancima uz ogromne provizije za vas i vaše obitelji pa vam sada sinčići i kćerkice uživaju dok mi jedemo govna koja ste vi izasrali. Ponosim se sa vama...čestitam vam od srca.

Uspjeli ste sjebat i poznate građevinske firme koje su radile po
čitavom svijetu i zapošljavale po 15tak tisuća radnika. Naši građevinari su prije bili cijenjeni u cijelom svijetu...a danas?...danas ste od njih oformili građevinsko mafijaške organizacije koja jedna drugu koči i međusobno se kolju poput vukova nad plijenom, i to direktno za vašu korist...za vašu i vaših sinčića i kćeri. Ponosim se sa vama. Čestitam.

Čestitam vam i na tome, što ste u ono malo državnih firmi što je ostalo, uspjeli ugurati svoje rođake pa sad nama običnim "malim" ljudima javljanje na javne natječaje u vezi dobivanja posla izgledaju kao sajens jebeni fikšn. Bravo. Čestitam. Ponosim se sa vama.
Uspjeli ste sjebat kompletnu industriju...ne jednu...ne dvije
tvornice...vi ste uspjeli sjebat do temelja kompletnu industriju...sve sve sve...i više od SVE. Zadnjeg kojeg sjebavate je kamenolom koji se bavi eksploatacijom bračkog kamena...kamena za kojim ludi cijeli svijet, baš vi ste uspjeli sjebat. Da ono što cijelom svijetu treba, nama ne treba - za to ste se pobrinuli vi. Čestitam. Ponosim se sa vama, al baš ono, što bi reko Edo Majka - pravo pravo!

Kako ste sjebali industriju, tako ste sjebali i radnička odmarališta na moru. Ista ona u koje bi svake godine radnici sa svojim obiteljima za jeftine pare otišli na ta 2 jebena tjedna...2 tjedna mora...2 tjedna u kojima su padali romantični poljupci sa prvim ljubavima, negdje na Jadranskom moru. Danas si malo tko može priuštiti 2 tjedna mora...a da nema romantičnih poljubaca na Jadranu, za to ste se pobrinuli vi.
Čestitam vam. Ponosim se sa vama.

Ponosim se sa vama, kada mi prijatelj...visoko obrazovan i stručnjak u svom poslu govori: - Stari, možda sam si uspio riješiti Kanadu! Mogu samo reći da ukoliko moj prijatelj i ode, Kanada će biti jedna sretnija zemlja. A vi? Ne brinite se, tu sam ja da se ponosim vama.
Ponosim se sa vama, kada me moj prijatelj Mrki...inače zidar...nazove pa kaže: -Krule prijatelju... kud sve ovo ide u pičku materinu... suze mi na oči od muke idu! Mogu samo reći da je Kanada tužna što nema mog Mrkog. A vi? Ne brinite se...tu sam ja da se ponosim vama.
Čestitam vam i na tome što ste nakon rata uspjeli isprintati papir sa 500 000 branitelja kao da smo ratovali protiv Kine i Indije zajedno, te u tu brojku ugurati sebe...svoje rođake...rođakove rođake...i od rođakovih rođaka rođake. Znam da je to za vas bilo jebeno, vrlo jebeno...mislim....ne rat...nego to sve papirnato sprovesti i napraviti...ne morate mi objašnjavati, pobogu, pa bar vam ja vjerujem.
Znam da vam je bilo jebeno srediti si papire za vojne mirovine i činove...oh....pobogu...pa kao da je bilo lako tamo negdje 1991...1992...sa BMW-om sletiti u jarak sa činom brigadira...pukovnika... jedno 80 km od prve linije. Mislim da sam ja jedini koji vas razumije i stoga se ponosim sa vama.
Ponosim se ja sa vama i kad je u pitanju mladi hrvatski čovjek koji je tek izašao iz srednje škole jer osim što ništa ne zna raditi nigdje nema priliku i naučiti. To ste mu sredili vi. Bože kako vas volim i ponosim se sa vama.
Najmanje 100 afera ste proizveli čija se materijalna šteta mjeri u MILIJARDAMA EURA koje ste sebi slili na razno razne bankovne račune Kajmanskog otočja i Ekvatorijalne jebene Gvineje čiji direktor banke ni ne zna da postoji Hrvatska, ali zna da postojite vi. Čestitam...i naravno...ponosim se vama.

Ne mogu vam opisati koliko sam sretan što ste svojevremeno uzimali radnicima 2 i 4% od plaća i tako godinu i nešto...a sad ste digli i PDV na 25%. Nakon 20 godina sustavne pljačke i uništavačine uspjeli ste sjebat sve što hoda...puzi...gmiže...a rupe u državnoj kasi da čepimo mi? Opisati vam ne mogu koliko se ponosim vama.

Čestitam vam i na ulasku u Europsku Uniju čije sam i sam standarde prigrlio odmah, pa sad dok cijela Europa spava, ja u 10 navečer palim veš mašinu kako bi oprao veš po jeftinijoj tarifi struje čiju ste cijenu formirali ka da je ista 3 puta opasala Zemlju pa tek onda došla u moju veš mašinu. U ponoć kad Europljani sanjaju, ja se jebem sa centrifugom od veš mašine zajahavši istu kako mi ne bi otišla u hodnik. Ponosim se sa vama...kako ja tako i moja veš mašina.
U samo 20 godina sjebali ste sve. Sve što se na hrvatskom jeziku izreći iz usta dade, vi ste sjebali. Niste vi uništili, vi ste SJEBALI. Kužite?

SJE - BA - LI.

Tim sjebanlukom, sjebali ste i malog poštenog čovjeka, koji sam sebi nameće da je nesposoban, a zapravo...PREŽIVJETI u ovoj hrpi govana koju ste vi izasrali, može samo nadčovjek...superčovjek...jebeni SUPERMAN.
Moj Mrki je jednom na baušteli rekao: - Ništa im sveto nije, majku li im jebem lopovsku! - te nastavio raditi svoj 250satni radni mjesec.
Oprostite mom Mrkom na psovanju...a i sam nisam siguran na koga je mislio. Nije na vas...jer vi ste iskreni i pošteni...zato se ja i ponosim vama. Čestitam vam!

Vaš Krule"


А што да додадеме (бидејќи нема што да се одземе) за Македонија.....???
 
Последно уредено:

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
PISMO JEDNOG HRVATA, ZOVE SE KRULE -

VRIJEDNO PROČITATI:
"Dragi moji političari,

Uz životni standard kakav konzumiram, a vi mi ga pripremiste, ja stvarno ne znam koliko ću dugo živjeti pa evo odlučih da vam napišem pismo zahvale, kako ne bi bilo da vam nikad ništa konkretno ne napisah i ne rekoh.

Bez obzira kojoj političkoj stranci pripadate, oporbi ili vladajućim, želim vam se zahvaliti što ste od jedne jake, industrijske, poljoprivredne, turističke zemlje...moje domovine Hrvatske...u samo 20 i kusur godina uspjeli napraviti, što bi narod reko - "Go kurac".
Od žitne Slavonije ste uspjeli napraviti ledinu..."nogometno
igralište"... na kom "utakmica" nije odigrana već 20 godina pa je
korov preuzeo i naš i protivnički šesnajsterac zajedno sa centrom.Mora da ste ponosni na to? - čestitam vam!
Čestitam vam i na tom što ste uspjeli sjebat drvnu industriju kraj
živih šuma Gorskog Kotara i Like pa sad drvene stolice koje su
napravljene od našeg drva kupujemo od Talijana...jer eto...oni to mogu, a mi ne.

Čestitam vam i na tom što ste od svjetski poznate hrvatske
brodogradnje napravili to da nas čisto veseli kad brodogradilište "3. Maj" sklopi ugovor u vrijednosti 800 dolara pa radimo kanue za somalijske naručitelje. Ponosim se s vama. Čestitam, uspjeli ste!
Uspjeli ste i u tome da 90tih isisate sve novce iz naših domaćih
banaka koje ste kasnije sanirali sa našim novcem a onda ih prodali strancima uz ogromne provizije za vas i vaše obitelji pa vam sada sinčići i kćerkice uživaju dok mi jedemo govna koja ste vi izasrali. Ponosim se sa vama...čestitam vam od srca.

Uspjeli ste sjebat i poznate građevinske firme koje su radile po
čitavom svijetu i zapošljavale po 15tak tisuća radnika. Naši građevinari su prije bili cijenjeni u cijelom svijetu...a danas?...danas ste od njih oformili građevinsko mafijaške organizacije koja jedna drugu koči i međusobno se kolju poput vukova nad plijenom, i to direktno za vašu korist...za vašu i vaših sinčića i kćeri. Ponosim se sa vama. Čestitam.

Čestitam vam i na tome, što ste u ono malo državnih firmi što je ostalo, uspjeli ugurati svoje rođake pa sad nama običnim "malim" ljudima javljanje na javne natječaje u vezi dobivanja posla izgledaju kao sajens jebeni fikšn. Bravo. Čestitam. Ponosim se sa vama.
Uspjeli ste sjebat kompletnu industriju...ne jednu...ne dvije
tvornice...vi ste uspjeli sjebat do temelja kompletnu industriju...sve sve sve...i više od SVE. Zadnjeg kojeg sjebavate je kamenolom koji se bavi eksploatacijom bračkog kamena...kamena za kojim ludi cijeli svijet, baš vi ste uspjeli sjebat. Da ono što cijelom svijetu treba, nama ne treba - za to ste se pobrinuli vi. Čestitam. Ponosim se sa vama, al baš ono, što bi reko Edo Majka - pravo pravo!

Kako ste sjebali industriju, tako ste sjebali i radnička odmarališta na moru. Ista ona u koje bi svake godine radnici sa svojim obiteljima za jeftine pare otišli na ta 2 jebena tjedna...2 tjedna mora...2 tjedna u kojima su padali romantični poljupci sa prvim ljubavima, negdje na Jadranskom moru. Danas si malo tko može priuštiti 2 tjedna mora...a da nema romantičnih poljubaca na Jadranu, za to ste se pobrinuli vi.
Čestitam vam. Ponosim se sa vama.

Ponosim se sa vama, kada mi prijatelj...visoko obrazovan i stručnjak u svom poslu govori: - Stari, možda sam si uspio riješiti Kanadu! Mogu samo reći da ukoliko moj prijatelj i ode, Kanada će biti jedna sretnija zemlja. A vi? Ne brinite se, tu sam ja da se ponosim vama.
Ponosim se sa vama, kada me moj prijatelj Mrki...inače zidar...nazove pa kaže: -Krule prijatelju... kud sve ovo ide u pičku materinu... suze mi na oči od muke idu! Mogu samo reći da je Kanada tužna što nema mog Mrkog. A vi? Ne brinite se...tu sam ja da se ponosim vama.
Čestitam vam i na tome što ste nakon rata uspjeli isprintati papir sa 500 000 branitelja kao da smo ratovali protiv Kine i Indije zajedno, te u tu brojku ugurati sebe...svoje rođake...rođakove rođake...i od rođakovih rođaka rođake. Znam da je to za vas bilo jebeno, vrlo jebeno...mislim....ne rat...nego to sve papirnato sprovesti i napraviti...ne morate mi objašnjavati, pobogu, pa bar vam ja vjerujem.
Znam da vam je bilo jebeno srediti si papire za vojne mirovine i činove...oh....pobogu...pa kao da je bilo lako tamo negdje 1991...1992...sa BMW-om sletiti u jarak sa činom brigadira...pukovnika... jedno 80 km od prve linije. Mislim da sam ja jedini koji vas razumije i stoga se ponosim sa vama.
Ponosim se ja sa vama i kad je u pitanju mladi hrvatski čovjek koji je tek izašao iz srednje škole jer osim što ništa ne zna raditi nigdje nema priliku i naučiti. To ste mu sredili vi. Bože kako vas volim i ponosim se sa vama.
Najmanje 100 afera ste proizveli čija se materijalna šteta mjeri u MILIJARDAMA EURA koje ste sebi slili na razno razne bankovne račune Kajmanskog otočja i Ekvatorijalne jebene Gvineje čiji direktor banke ni ne zna da postoji Hrvatska, ali zna da postojite vi. Čestitam...i naravno...ponosim se vama.

Ne mogu vam opisati koliko sam sretan što ste svojevremeno uzimali radnicima 2 i 4% od plaća i tako godinu i nešto...a sad ste digli i PDV na 25%. Nakon 20 godina sustavne pljačke i uništavačine uspjeli ste sjebat sve što hoda...puzi...gmiže...a rupe u državnoj kasi da čepimo mi? Opisati vam ne mogu koliko se ponosim vama.

Čestitam vam i na ulasku u Europsku Uniju čije sam i sam standarde prigrlio odmah, pa sad dok cijela Europa spava, ja u 10 navečer palim veš mašinu kako bi oprao veš po jeftinijoj tarifi struje čiju ste cijenu formirali ka da je ista 3 puta opasala Zemlju pa tek onda došla u moju veš mašinu. U ponoć kad Europljani sanjaju, ja se jebem sa centrifugom od veš mašine zajahavši istu kako mi ne bi otišla u hodnik. Ponosim se sa vama...kako ja tako i moja veš mašina.
U samo 20 godina sjebali ste sve. Sve što se na hrvatskom jeziku izreći iz usta dade, vi ste sjebali. Niste vi uništili, vi ste SJEBALI. Kužite?

SJE - BA - LI.

Tim sjebanlukom, sjebali ste i malog poštenog čovjeka, koji sam sebi nameće da je nesposoban, a zapravo...PREŽIVJETI u ovoj hrpi govana koju ste vi izasrali, može samo nadčovjek...superčovjek...jebeni SUPERMAN.
Moj Mrki je jednom na baušteli rekao: - Ništa im sveto nije, majku li im jebem lopovsku! - te nastavio raditi svoj 250satni radni mjesec.
Oprostite mom Mrkom na psovanju...a i sam nisam siguran na koga je mislio. Nije na vas...jer vi ste iskreni i pošteni...zato se ja i ponosim vama. Čestitam vam!

Vaš Krule"


А што да додадеме (бидејќи нема што да се одземе) за Македонија.....???
Што ти се тоа избуричкало у глаата, колега?
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Цел културен и цивилизиран западен свет Комунизмот го израмнува со Фашизмот а тука има сеуште такви кои мастурбираат по Тито и тоа време ...
Ајде ајде доста со плачење излезете надвор прошетајте и тоа каде што има поголема маса на народ, не се проаѓа од сообраќаен метеж, по еден човек ги управува автомобилите, навистина ретко да се види стокец, југо, фиќо, лада и сл. поголемиот дел од популацијата и машка и женска и возрасна и млада е обезна/дебела а тука читам фрижидерите биле празни, нема дете што нема смартфон во него како и таблет, нема дом во кој нема минимум еден компјутер + кабловска и интернет, летно време Скопјево е полу-празно бидејќи сите се фатени по некое море секако големите буџи одат на Кариби, Сејшели или Малдиви а оние ’’голтарите‘‘ одат само до Грчка, Турска, Хрватска, можеби и Шпанија ...
Погледнете ја посетеноста на ресторантите, кафичите, кафаните, диската, трговските центри(кои патем се изотворија на секој чекор низ градов последниве години), се прават Ивкови слави и свадби кај народов огромни пари се фрлаат за глупости и непотребни китења и ку*чења, погледнете ја гардеробата која се носи(особено кај помладите па и кај добар дел од повозрасните), кров над глава има секој(куќа или стан вотева) ок тој кров над глава кај многумина е создаден во екс системот но сепак постои како кров над глава, а башка и многу објекти(на пр. куќи) се изградени и после 1991 година и тоа огромен број, а па за станбени згради да не правиме муабет погледнете и сами на секој чекор изникнуваат десетокатници како печурки а за воља на вистината за краток период после градењето и сите станови во тие згради биднуваат купени !
Јас барем сум реален човек и си признавам малку заработувам и живеам доста скромно за разлика од поголемиот број на граѓани во државава, но се чудам секојдневно од кај народот наоѓа пари за сите овие гореспоменати работи, со просечни плати од 200 евра сите овие работи ?? излегувања, гардероби, моди, скапи смартфони, таблети, лап-топи, одмори по странство(без разлика зимски или летни), јадење, пиење, свадби, слави, родендени, нови-години, нови автомобили, а плус и школување на децата(денес 99% од младите се по факсови нешто што во минатото беше/било енигма) остварливо само за доста помал дел од популацијата !
Јес да има и сиромаштија но во далеку помал процент од оние проценти што на ТВ се кажуваат ... 30% сиромаштија, ако е сиромаштијата во МКД 30% тогаш до сега тука тони крв ќе течеа а собранието и владата досега неколкукратно ќе гореа, ќе летаа глави на политичари и ред други ствари, според мое лично мислење или имаме тука во државава огромна сива економија каде што институциите немаат никаков или многу мал увид или незнам што ќе да е друго !
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
eve sega sme nezavisni to est robovi na svetskite sili, bolje bese togas, jas sega ke bev uveliko vraboten i ke rabotev po struka i se ke bese ok ali se sjeba sve i sea jebiga toa ni bilo odredeno inaku, po ova prasanje ima 2 tezi edni vikat bilo fasizam drugo bilo raj na zemjata. yugoslavija ne bese fasizam, bese labavo socijalisticko ureduvanje ama svetskite sili nejkat zemji stabilni zatoa ja sjebaa i Libija razdeli pa vladaj i sea toa e toa.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.957
Цел живот сум бил за независна Македонија и тогаш коа цел народ од усранава држава ги нарекуваше националисти што сакаат да ја распарчат Југославија , тие што беа за независност. Глеав како склопуваат смешно референдумско прашање само за југоносталгичарите и србоманите (90% од Македонија, тогаш) да гласаат за независност, и така натаму и така натаму.

Сега можам со чист разум да кажам дека е тотална будала или необјективен (од други причини), тој кој ќе каже дека тогаш (во СФРЈ) по лошо се живееше.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Цел живот сум бил за независна Македонија и тогаш коа цел народ од усранава држава ги нарекуваше националисти што сакаат да ја распарчат Југославија , тие што беа за независност. Глеав како склопуваат смешно референдумско прашање само за југоносталгичарите и србоманите (90% од Македонија, тогаш) да гласаат за независност, и така натаму и така натаму.

Сега можам со чист разум да кажам дека е тотална будала или необјективен (од други причини), тој кој ќе каже дека тогаш (во СФРЈ) по лошо се живееше.
Па подобра беше ЈУ за многу бедните, за благонадежните и највеќе за Љочките (не си помислил дека имало и други кои тоа не се!?)... на секој втор Тито ви беше кум, 90% од вас користевте детски додатоци, социјална помош, разни бенифиции, добивавте вие по правило највеќе социјални - општествени станови за кои сите двоевме 7-8% од платата 35-40 години (и мажот и жената во фамилијата), а најголемиот број од нас не доби ништо .... во судските спорови за мир у куќа и за политика према неврзаните (читај Муслиманите) на кои Тито им се вовлекуваше у анус за евтина нафта, ги добивавте судските спорови и на Косово и во Македонија во 90% од случаевите доколку беа спорови на Албанец против Србин или Македонец..... ти си најверојатно ‘‘објективен‘‘ од овие причини а со сила се правиш или ова е твојата (друга причина) да се правиш будала, па со една реченица да ги навредуваш оние кои не мислат како тебе!?
Прочитај малку од постовите тука.... Одговори си на прашањата на пример, еден систем што е заснован патерналистички те на редистрибуција од центарот (партијата) успеал?
Оној режим на Сев Кореа, на Куба, на СССР.....
Ако бил успешен проект зошто не опстанал, тој или било кој друг....!?
За репресиите во таквите системи за милион-те жртви во Ју, за 50 милиони во Кина за 30-40 милиони во СССР....
Да, подобро се живееше цела една деценија од 1970-1980... и јас тоа неколкупати го имам кажано и потврдено на форумов.... кредити, неповратна помош од САД која ги загрози резервите нивни во износ од 100-200 тогашни милијарди Амерички долари...
Но каде тогаш не се живееше подобро? Во Германија тогаш се живееше подобро или сега се живее? Во ЕУ тогаш или сега? Во грција тогаш или сега? Шпанија? Многу е лесно да се одговори! Америка го градеше Америчкиот сон во 70-тите, ској од нив можеше да има куќа од 200 квадрати, сместена на двор колку фудбалско игралиште со базен и две гаражи, со кујна колку нашите станови... денес во САД има 30 мил бездомници, 100 милиони неосигурани....секој Американец должи во просек 25 К $, IT инженери работат на градилишта зашто таму се повеќе платени....
Ај сега кажи кога се живеело во САД подобро тогаш или сега?
Кога во Германија.... во Данска Шведска Финска!?
Инаку пред или околу 70-тите овде (во ЈУ) се вршела конфискација на имоти куќи станови... се пљачкало на велико!
Пред или околу 60-та се умирало во логори и зандани....
Пред 50 се умирало од политички причини и од глад! Да не ни ги дадеше Труман јајцата да му ги изедеме и сладок грав ќе имаше снопици мртви од глад!
Тоа веројатно ти е јасно!?
Хипер инфлацијата од 80-тите, девастираната економија и крвавиот крај кој е дело на учениците и генералите на Маршалот (ама сите од ред освен изгубениот Изетбеговиќ) кој заврши со урнисани држави и 300,000 жртви несакам ни да ги коментирам!
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.957
Па подобра беше ЈУ за многу бедните, за благонадежните и највеќе за Љочките (не си помислил дека имало и други кои тоа не се!?)... на секој втор Тито ви беше кум, 90% од вас користевте детски додатоци, социјална помош, разни бенифиции, добивавте вие по правило највеќе социјални - општествени станови за кои сите двоевме 7-8% од платата 35-40 години (и мажот и жената во фамилијата), а најголемиот број од нас не доби ништо .... во судските спорови за мир у куќа и за политика према неврзаните (читај Муслиманите) на кои Тито им се вовлекуваше у анус за евтина нафта, ги добивавте судските спорови и на Косово и во Македонија во 90% од случаевите доколку беа спорови на Албанец против Србин или Македонец..... ти си најверојатно ‘‘објективен‘‘ од овие причини а со сила се правиш или ова е твојата (друга причина) да се правиш будала, па со една реченица да ги навредуваш оние кои не мислат како тебе!?
Прочитај малку од постовите тука.... Одговори си на прашањата на пример, еден систем што е заснован патерналистички те на редистрибуција од центарот (партијата) успеал?
Оној режим на Сев Кореа, на Куба, на СССР.....
Ако бил успешен проект зошто не опстанал, тој или било кој друг....!?
За репресиите во таквите системи за милион-те жртви во Ју, за 50 милиони во Кина за 30-40 милиони во СССР....
Да, подобро се живееше цела една деценија од 1970-1980... и јас тоа неколкупати го имам кажано и потврдено на форумов.... кредити, неповратна помош од САД која ги загрози резервите нивни во износ од 100-200 тогашни милијарди Амерички долари...
Но каде тогаш не се живееше подобро? Во Германија тогаш се живееше подобро или сега се живее? Во ЕУ тогаш или сега? Во грција тогаш или сега? Шпанија? Многу е лесно да се одговори! Америка го градеше Америчкиот сон во 70-тите, ској од нив можеше да има куќа од 200 квадрати, сместена на двор колку фудбалско игралиште со базен и две гаражи, со кујна колку нашите станови... денес во САД има 30 мил бездомници, 100 милиони неосигурани....секој Американец должи во просек 25 К $, IT инженери работат на градилишта зашто таму се повеќе платени....
Ај сега кажи кога се живеело во САД подобро тогаш или сега?
Кога во Германија.... во Данска Шведска Финска!?
Инаку пред или околу 70-тите овде (во ЈУ) се вршела конфискација на имоти куќи станови... се пљачкало на велико!
Пред или околу 60-та се умирало во логори и зандани....
Пред 50 се умирало од политички причини и од глад! Да не ни ги дадеше Труман јајцата да му ги изедеме и сладок грав ќе имаше снопици мртви од глад!
Тоа веројатно ти е јасно!?
Хипер инфлацијата од 80-тите, девастираната економија и крвавиот крај кој е дело на учениците и генералите на Маршалот (ама сите од ред освен изгубениот Изетбеговиќ) кој заврши со урнисани држави и 300,000 жртви несакам ни да ги коментирам!
Онда докторе, сва среќа што поминаа тие тешки времиња. Конечно дочекавме раат да видиме. Радуј се и ќути!
:tapp:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Јес да има и сиромаштија но во далеку помал процент од оние проценти што на ТВ се кажуваат ... 30% сиромаштија, ако е сиромаштијата во МКД 30% тогаш до сега тука тони крв ќе течеа а собранието и владата досега неколкукратно ќе гореа, ќе летаа глави на политичари и ред други ствари, според мое лично мислење или имаме тука во државава огромна сива економија каде што институциите немаат никаков или многу мал увид или незнам што ќе да е друго !
Сиромаштија е кога не можеш да си дозволиш основни работи. На пример една потрошувачка кошничка во Македонија е некаде 32.000 денари, а просечна плата 23.000 денари. Во таа потрошувачка кошничка фалат уште сметки (струја, телефон ТВ вода....) фалат семејни расходи за алишта, школувања, превоз... така да отпилика 45-50.000 денари треба да има едно четричлено семејство за да не биде сиромашно, за да не речи не ми стигаат за сметки, не ми стига за школување, не ми стига за месо, не можам да појдам охриднедела дена на одмор.... Плата на доктор специјалист е 30-35.000 денари, е тој човек може да си земе се шо му треба месечно на едно 4 члено семејство за јадење, ако има жена која работи ете за 20.000 денари, ќе имаат и за сметки и алишпта и превоз и кола па и на одмор да појдат. Така да народот опстанува како на пример во време на војна, елеменбтарна непогода, кога се нема кога е криза. Друг извор на приходи на овој кутар народ се парите од странство кои печалбарите им ги праќаат на своите најмили да опстанат. Преку банки слт тој однос секоја година околу 2 милијарди евра, сигурно уште тполку одат мимо банки (при посети или пратени по некој) Тоа го знае и државата и зато удира високи глоби и казни за да собере дел и од тие пари. Ќе се јавиш кај брат ти или татко или син “Аман 300 евра казна ми пишаа ме упропастија...“
Поголем процент на население (околу 60+ % ) према заводот земаат плата над 23000 енари. Значи околу 30+% земаат под 23.000. Треба да има во секое семејство по двајца вработени со просечна плата па да кажеш - не живеат сиромашно, има и такви али не толку многу за да намалат проценторт на сиромашните, најголем број на семејства се со 1 - 2 вработени со подпросечни плати од 10, 15 па и 18.000 денари, и заедно не можат да стигнат ни до потрошувачка кошничка и тие живеат вака - на одмор се оди в село кај дедо или баба, се купува половна кола, се клава појќе соја и лебни трошки во меленото, кило удина се дели на 4 оброци - колку да замириса манџата, се купуваат аргентински и бразилски замрзнати џигери, копани, растителен кашкавал, посебна пилешка пиво во пластика, ракија 150 денари литар.... се вози неатестиран плин... значи во најголем број домаќинства се штеди и гледа на секој денар. Тоа е сиромаштија во 21 век. Погледни само колку блокирани сметки има, читај за речиси секојдневни рации на УЈП, пазарни трудови инспекции, и спореди каков е односот на објавени “успешни“ резултати од владата и број на иселени лица од македонија. Што поголеми успеси - то поголемо иселување имаме.
Ко сме кај иселувањето, Битола (од каде сум) е познат печалбарски крај и во време на СФРЈ печалбарите идеа на лето и си градеа овде куќи, викендици купуваа станови, имаа план да кога ќе опостарат - се вратат во таа “мрачна диктатура“
Денес с обратно, луѓето продаваат се овде и станови и куќи и имоти за да се иселат засекогаш. Ни на ум не им паѓа идеја дека еден ден ќе се вратат да уживаат во ова “благосостојба“

ПС
Јас можам да ти кажам како се живееше СФРЈ и сега, и во двата системи и работев и имав семејство. Надвор и од партии и од повластици бев и во двата системи.
 
Последно уредено:
Член од
6 септември 2013
Мислења
23
Поени од реакции
6
Samo bi zabelezal deka mi se dopagjaat brojkite so milionite....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom