Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Се живееше поубаво и се лежеше поубаво. Претпоставувам дека е вистина пошо сите забави паднаа на товар на новите генерации да ги отплатат.
Што ти како нова генерација или јас отплаќаш?
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
884
Поени од реакции
410
1479371_750117081684171_1814157989_n.jpg
--- надополнето: 1 јануари 2014 во 02:18 ---
1535567_657551280963977_1844929588_n.jpg
--- надополнето: 1 јануари 2014 во 02:48 ---
https://www.youtube.com/watch?v=abj7WstJmdM
--- надополнето: 1 јануари 2014 во 03:00 ---
Сакам 2014 да биде година во која ќе научиме дека кога мразиш, душата ти станува црна, кога лажеш носот ти расте, кога му го земаш некому лебот, остануваш духовно гладен, кога само зборуваш, забораваш да правиш, кога молчиш, друг ќе проговори во твое име, кога високо леташ ќе се изгориш ко Икар, кога му подметнуваш сопки на другиот, самиот во нив ќе паднеш, кога тепаш, кршиш коски, ама не и духот, кога не љубиш, очите гледаат матно. И сакам да биде година во која кога ќе напишеш нешто, никој нема да те затвори за тоа, кога ќе го шеташ детето во парк, никој нема да пука наоколу, кога ќе поминеш покрај контејнер нема гладни луге да бараат храна.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Што ти како нова генерација или јас отплаќаш?
Доволен е фактот што сме изгубени генерации. Тоа е цената што ја плаќаме. Генерации без перспектива и иднина.
(Не зборувам индивидуално или за исклучоци, зборувам колективно)
 
Член од
6 септември 2013
Мислења
23
Поени од реакции
6
znaci ostana uste odgovorot na prasanjeto:dali e podobro koga covek e sam ili koga se zaedno?

 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
884
Поени од реакции
410
http://www.youtube.com/watch?v=PF99r2jj0rY

Samo ogorceni desnicari i nazadnjaci i oni koji su kriminalnim aktivnostima u poslednje 23 godine stekli imetak mogu da kazu da pod Titom nije bilo bolje! Narod je jasan - bilo je bolje! Da imamo kampanju, medije i novac za pokrivanje svega toga, ne postoji republika u kojoj u prvom krugu ne bi prebacili 50% podrske!
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Нешто ми текна сега па да пишам и овде а треба во случки од детството.
Татко ми и мајка ми „не беа ништо“, таа чистачка 40г.тој чувар 40 г.
Ама мене и братми не праќале на летовање се сеќавам. Првото беше во Крушево во летувалиштето „Шула мина“ - мислам се викаше,тоа беше пред 50 и некоја година.
А неколку пати и на Плачковица на Џумајата (повеќе таму во друга тема), и тоа сами.
А и со школо не сме пропуштале екскурзии по неколку дена.
Тоа беше во онаа повоена слободна братство и единство Југославија. А тек каде ли тогаш ги праќале татковците својте деца на оние „ Буџите или Директорите“
Јас моите деца во почетокот на осумдесетите години па до опстанок на таа иста без маршалова Југославија до 90г. ги прошетав на сите околни мориња по одмори.
Работевме двајцата родители средна класа што се вели - работници.
Моите деца си створија пород во новата долгоочекувана своја држава Македонија.
Никогаш до сега не ги однеле или пуштиле децата на одмор. ( возраст од 1- 12 г. сега)
Да не ги однесев јас до нашите езера,ни вода нема да видеа до сега,освен во леген.
 
Член од
17 февруари 2013
Мислења
575
Поени од реакции
480
Колку само љуѓе од нашиве генерации ќе останат без пензии зато шо газдата не им палаќал осигурање то е страшно!
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Ај ај да не си се прајме многу наудрени, ние пишпирици со по двајсе години најдовме правди да делиме:D
Чим станувам сабајле морам да врзам 3-4 муабети со стари љуге од маалово, дедовци и баби нон стоп си дискутирам за теми од минатото, фала на Бог имало и убајна во то живеење имало и маани не било совршено, ама една реченица сите ми ја кажуваат постари "Синко во времето тогај фрижидерот полн ни беше".
Старци, дедовци, баби живеани во друга држава 40-50 години
 
Член од
11 март 2012
Мислења
109
Поени од реакции
101
Чим вујко ми во тоа време, слеп човек се вработил во фабрика што сакате повеќе.
 
Член од
16 март 2014
Мислења
118
Поени од реакции
174
Ги поздравувам носталгичарите со една пригодна музичка нумера

 

Kajgana Shop

На врв Bottom