Во борба против комарците,бубашвабите и останатите штеточини

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Во летниот период комарците знаат да бидат вистински накази човек неможе да отвори прозор од нив, за бубашвабите да не правам муабет ги има на секој чекор преку целата година.
За комарциве купив раид апаратче со течност (знам дека и аутанот е ефективен) за бубашвабите имаше еден лек само ја заборавив рецептата понекад ги користам и оние коцкиците ама и они не се баш најефективни.
Прашањето е како се справувате со изродиве?
 
Z

ZeroStyle

Гостин
Па у соба ми свети една голема лампа, и сите инсекти доаѓаат на светло и маме си ебаваат се пржат таму. А бубашваби кога се доселив тука имаше ама прскаа цел влез и од тогаш нема :pusk:
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.408
Поени од реакции
22.001
За комарците друже ја прскам пипс е да ти речам ефективен е..А за бубашвабите ствано незнам што да ти препорачам..
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
За бубашвабите во тајван имаат пиштоли на дијаболи модифицирани пошо бубашвабите досгигаат големини на стаорец :).. такда набави си еден таков и прави дупки по паркет :)
 

брицо

liverpool
Член од
22 мај 2009
Мислења
567
Поени од реакции
2
па за комарци користам пипс и си немам мака
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.714
Поени од реакции
12.135
Сега нема бубашваби ама кога имаше ги таманев со боракс. Додуша аптекарката ме праша за што ми е-бледо.. :) пошто е јак отров. Е сега не се сеќавам од пред 7-8 години, мислам дека со варен компир ги мешав или така нешто, ама која количина :toe:...
Неколку топчиња ставив кај што сметав дека се гнездат, а околу наоколу собите испрскав Бубакил, наводно не е штетно за луѓе. Кога се прска се ствара многу тенок филм од средството, се засушува и делува доста долго време. Така се справив со бубашвабите. Е сега...знае некоја да дотрча од надвор ама ретко. 2-3 случаи од тогаш наваму.

За комарци на сите врати и прозори кои треба да се стално отворени (значи горе балконите, долу врата и прозор) имам ставено мрежа, а тоа ми е и денски заштита од муви.

За мравки, нео-питроид, доста ефикасно од аспект на дејство и внатре во мравјалникот (со движење мравката прилепува дел од прашокот и го носи во мравјалникот. Дел по дел ...Kill :) ).
Пентагон заштита :vozbud:
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
Никако само комарци сум имал до сеа и нишо ќе ме касне и го чешам до смрт и крај.:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.689
Поени од реакции
4.825
Raid апаратче со "таблетки" .колку толку помага .. бетер се мувиве .. подосаден инсект здравје .. за нив тепалката .. некогаш прскам и со пипс .. генерално да се уништат инсектите .. али кога луфтирам .пак ке се протне нешто
 
Член од
23 јули 2009
Мислења
217
Поени од реакции
8
па за комарци има рајд електоник за молци има рајд исто а имаше и за бубашваби едно од рајд хахах абе шо сум запнала рајт та рајд како да сум менаџер на рајд :pos2:
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Комарци ме јадат али не ги бркам. Нема фајде од тоа. Бубашваби бркам со нож најчесто. Ранду прецизност...
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
anti mosquito програмче....сименете го и немајте гајле. Испробано е и делува. Луѓето не можат да го слушнат бидејќи работи на повисока фрекфенција, ама е УБИТАЧНО за комарците и другите разни створења.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
После толку мавања со влечки по швабите се уморив и сфатив: If you can't beat them, join them.
Шала настрана, прскањето со пипс по подот не помогна нешо посебно, пошо пак си шетаат по шкафчињата. Чаре?
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
Комарец...моето омилено животно :vozbud: не користам јас никакви хемикалии,строго раце,нозе а може и весник ако ми се најде на пат,па така ги правам постери на ѕидот...е сега бубашвабата е едно од најиздржливите животињи,за среќа до 5 ти спрат ретко се качуваат а ако случајно дојдат тогаш употребувам појака папуча,патики или кондура...фрлање строго во шоља да не ми се качи пак :toe:
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Еве до пред некое време имав проблеми со мравки и бубашваби по дома. :nerv:

Една стапица за мравки од Raid, налик на некоја просторија со полно отвори каде што влегуваат внатре и по излегувањето се полнат со отров доста помогна. После неколку саати од поставувањето покрај стапицата имаше масовно собиралиште на убиени мравки.

И за бубашвабите и за мравките нешто се прскаше, ама бубиве пак ми се појавуваат. :nerv:
Чаре некое?
 
Член од
2 април 2009
Мислења
1.405
Поени од реакции
177
За комарци лек - Raid [јас имам Raid таблетки,моите имаат Raid течност] ги користиме и двете,стварно помага.
За бубашвабите...хммм,не сме имале колку што се сеќавам некој проблем со овие,така да не ни знам што би било корисно за да се употреби против нив.
Инаку,знам дека кај баба ми еден период дома имаше ужасно многу мравки и знам дека купи од аптека едно како сапун беше и имаше на средина како отвор.Во отворот се ставаше нешто како храна,нешто што ќе ги привлече,влегуваат таму и умираат.Незнам точно како се викаше,ако некој го интересира нека праша,ќе пробам да дознаам.:helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom