Војна во Украина општа тема

Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.776
Инаку не знам дали знаете денес е годишнина (82 години) од нападот на нацистичка Германија на Советскиот Сојуз или операцијата позната како Барбароса.
Карта на која се прикажани плановите на нацистите за СССР :


На сликата се прикаѓани и двата рајхкомесаријати, Остланд (Балтичките држави) и Украина (дел од денешна Украина).
Во план биле да се создадат уште 3 рајхкомесаријата, Кавказ, Москва (предходно наречен рајхкомесаријат Русија) и Туркестан (централно - азиските советски републики).
Денес новиве нацисти балтичкиот комесаријат го бапнаа во Нато, украинскиот почнаа да го создаваат, кавказскиот одамна русите го уништија.

Два пати на иста фора не паѓаат Русите.

Сите знаеме како завршија нацистите.
Здравје, да си дочекаме сега наместо Берлин да ги снајде истото на Брисел, Лондон и Вашингтон.
Не очекувам руски тенкови во западните престолнини ама граѓанска војна е многу веројатна.
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.093
Поени од реакции
163
Има нешто што се вика карма, и сигурен сум дека на британците и останатиот русофобен олош ова еден ден ќе им се врати со камата. Можеби доаѓа споро, но кога ќе дојде, ѓаволскиот остров ќе плати за се!
Американско-англиска војна. Веќе редно е. Од кога требаше да се спукат. Последно се спукале 1812, значи сега треба пак.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.332
Поени од реакции
22.635
И зависи што ќе остане од неа.
povise koj ke ostane vo nea... ovde so sekoj ukr sto sum zborel se smee koga ke im spomnat vrakanje nazad, bukvalno spremni se na crno da ostanat vo aus, nikogas da ne ja napustat zemjata, da projdat cel zivot u krienje i rabotenje na crno ama nazad ne se vrakaat...

nikoj nema da se vrati a doprva i ke begaat u prv moment stom imaat moznost ke kidne sekoj polunormalen od tamu a doprva ke im se prakaat pari za toa od tie sto veke se nadvor i se snasle... na kraj dali 20 mil ke ostanat.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.776
povise koj ke ostane vo nea... ovde so sekoj ukr sto sum zborel se smee koga ke im spomnat vrakanje nazad, bukvalno spremni se na crno da ostanat vo aus, nikogas da ne ja napustat zemjata, da projdat cel zivot u krienje i rabotenje na crno ama nazad ne se vrakaat...

nikoj nema da se vrati a doprva i ke begaat u prv moment stom imaat moznost ke kidne sekoj polunormalen od tamu a doprva ke im se prakaat pari za toa od tie sto veke se nadvor i se snasle... na kraj dali 20 mil ke ostanat.
Таа држава ќе се претвори во една црна дупка. И ништо повеќе. Кој некогаш ја посетил Босна и Херцеговина ќе му биде многу појасно. Уништени куќи, минирани полиња, неексплодирана муниција, народ избркан ос своите родни огништа.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.332
Поени од реакции
22.635
Таа држава ќе се претвори во една црна дупка. И ништо повеќе. Кој некогаш ја посетил Босна и Херцеговина ќе му биде многу појасно. Уништени куќи, минирани полиња, неексплодирана муниција, народ избркан ос своите родни огништа.
beter... bosna e sepak mala i evropa moze da ja i ja sredi do nekade... ova nema sansi. bosna e i u centar na evropa pak narod proaga niz nea da dojde do jadran a u ukraina nikoj ne ide a i tie sto idat letaat... nikogas nema da se sredi provincijata tamu, najloso e sto polinjata ke gi napumpaat so uranium a potoa taa pcenica ke zavrsi vo siromasnite delovi na evropa i afrika...
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.776
beter... bosna e sepak mala i evropa moze da ja i ja sredi do nekade... ova nema sansi. bosna e i u centar na evropa pak narod proaga niz nea da dojde do jadran a u ukraina nikoj ne ide a i tie sto idat letaat... nikogas nema da se sredi provincijata tamu, najloso e sto polinjata ke gi napumpaat so uranium a potoa taa pcenica ke zavrsi vo siromasnite delovi na evropa i afrika...
Го заболе некој однадвор за Босна. Ниту некој планира да се заебава низ Босна да вози 70 на саат за да оди на море. Скоро 30 години по војната сеуште има нерасчистени мински полиња и напуштени села. Оди во Мостар на пример, сеуште има разрушени куќи од војната на сред град.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.504
Поени од реакции
1.721
Редно беше да почне мобилизација и во западните делови на Украина со ист интензитет како и во источните.

И самите дали знаат колку луѓе им испоумреа додека ги оправдуваат средствата дадени од Запад.

Ова е навистина болно.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.970
Поени од реакции
35.608
Мене да ме мобилизираат на сила, само да земам пушка ќе се распукам по генерали и шо ти знам какви и претпоставени да имаат од страната шо ме мобилизирала.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.294
Мене да ме мобилизираат на сила, само да земам пушка ќе се распукам по генерали и шо ти знам какви и претпоставени да имаат од страната шо ме мобилизирала.
Па и тоа се дешаваше…
Мада поголема веројатност да останеш жив, е да се предадеш некако…

едит: имав прилика да слушнам и видам еден оригинален северЏан, комуњар до трето колено назад што само цицале од државава, како објаснуваше дека (пази)
-русите со митраљези од позади ги пукале присилно мобилизираните руси да се борат и да не се повлекуваат! Илјадници мртви… кај да е Русите сами ќе го собореле Путин :facepalm: :popce:
Па се сетив на едни ликови од форумов…
И така фино си пиев пиво… јебеш га, не сум платен да изигравам психијатар на секоја будала со IQ двоцифрен…
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.820
images - 2023-06-23T002601.525.jpeg

... уривањето на браната Нова Каховка во јужна Украина би била една од најголемите индустриски и еколошки катастрофи во Европа при што биле уништи цели села, обработливо земјиште, илјади луѓе без електрична енергија и чиста вода и огромна еколошка штета.

cc20f14d-9759-4221-9c74-bdaa156dc41a.jpeg

... сè уште не можело да се каже дали браната се урнала затоа што била намерна цел или дали пробивањето можело да биде предизвикано од структурен дефект.

... браната и хидроцентралата биле под руска контрола и затоа биле недостапни за независните истражители, оставајќи ги експертите ширум светот да се обидат да претпостават што се случило врз основа на ограничени визуелни докази.

... неколку западни функционери ја обвиниле Русија за катастрофата, или директно обвинувајќи ја Москва дека целта на браната била само РФ само затоа што била агресор во војната против Украина.

... војската на Украина и НАТО ја обвиниле Русија за кревање на браната во воздух, додека Русија ја обвинила Украина.

... илјадници луѓе биле евакуирани од ниските области од двете страни на реката Днепар.

_130009651_nova_hakovka_dam_before_after2_2x640-nc.png

...осудувањето на РФ било за уривањето на браната поради намерната еколошка катастрофа и влевање на голема количина ,,блага,, вода во солена морска вода со што дошло до десализација на морето при што дошло до изумирање и промена на биосветот, па нагло почнале да се размножуваат патогени бактерии, па и опција на можност на присуство на колера во водите на Црно Море.

2120186.jpg

...арно ама, после таа напумпана набедувачка еуфорија, кога увиделе државите околу Црно Море дека туристичката сезона ќе ја изгубат, поради тој факт или фејк на појава на колера, туристите па дури и домашните ја избегавале таа дестинација, набрзо дале демант за сето тоа и дека немало појава на колера и загадени морски води на туристичките плажи.

ukraine_mines-mtlxzx.jpg

...арно ама сега нов момент на опасност што официјален претставник на Обединетите нации изјавил дека мините што биле отстранети од приливот на водата од браната Каховка во Украина, ПМФ-1, познати биле како мини „пеперутки“, биле доволно лесни за да лебдат низводно на големо растојание, па би можеле да испливаат низводно стигнувајќи до плажите на Црното Море.

images - 2023-06-23T002649.194.jpeg

...толку од туризмот покрај Црно Море, макар поминале секое утро со детектор за мини по плажите.
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.294
Прегледај го приврзокот 382293

... уривањето на браната Нова Каховка во јужна Украина би била една од најголемите индустриски и еколошки катастрофи во Европа при што биле уништи цели села, обработливо земјиште, илјади луѓе без електрична енергија и чиста вода и огромна еколошка штета.

Прегледај го приврзокот 382295

... сè уште не можело да се каже дали браната се урнала затоа што била намерна цел или дали пробивањето можело да биде предизвикано од структурен дефект.

... браната и хидроцентралата биле под руска контрола и затоа се недостапни за независните истражители, оставајќи ги експертите ширум светот да се обидат да претпостават што се случило врз основа на ограничени визуелни докази.

... неколку западни функционери ја обвинија Русија за катастрофата, или директно обвинувајќи ја Москва дека целта на браната е или велејќи дека Русија е одговорна само затоа што е агресор во војната против Украина.

... војската на Украина и НАТО ја обвиниле Русија за кревање на браната во воздух, додека Русија ја обвиниле Украина.

... илјадници луѓе се евакуирани од ниските области од двете страни на реката Днепар.

Прегледај го приврзокот 382296

...осудувањето на РФ било за уривањето на браната поради намерната еколошка катастрофа и влевање на голема количина ,,блага,, вода во солена морска вода со што дошло до десализација на морето при што дошло до изумирање и промена на биосветот, па нагло почнале да се размножуваат патогени бактерии, па и опција на можност на присуство на колера во водите на Црно Море.

...арно ама, после таа напумпана набедувачка еуфорија, кога увиделе државите околу Црно Море дека туристичката сезона ќе ја изгубат, поради тој факт или фејк на појава на колера, туристите па дури и домашните ја избегавале таа дестинација, набрзо дале демант за сето тоа и дека немало појава на колера и загадени морски води на туристичките плажи.

Прегледај го приврзокот 382297

...арно ама сега нов момент на опасност што официјален претставник на Обединетите нации изјавил дека мините што биле отстранети од приливот на водата од браната Каховка во Украина, ПМФ-1, познати биле како мини „пеперутки“, биле доволно лесни за да лебдат низводно на големо растојание, па би можеле да испливаат низводно стигнувајќи до плажите на Црното Море.

Прегледај го приврзокот 382298

...толку од туризмот покрај Црно Море, макар поминале секое утро со детектор за мини по плажите.
Ништо од ова не е битно, колку што е голема опасноста за Запорижња АЕЦ!
Русите мора да знаеле штом месеци пред време ги исклучиле реакторите!
Ама дури и исклучени, нив им треба вода за ладење, а исто и на базените со потрошеното гориво..
Многу голема улога што само историјата од дистанца ќе ја суди!

А тоа што ИАЕА и сите нацистички про-нато организации ќутеа, или дури ја префрлаа вината на РФ, за жал ќе остане неказнето..
Премногу е благ Путин според мене..

Заборавив да кажам, не сме ни свесни каква благодарност им должиме на русите за ова!
Европа цела ја спасија од нов Чернобил!
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.820
Ништо од ова не е битно, колку што е голема опасноста за Запорижња АЕЦ!
Русите мора да знаеле штом месеци пред време ги исклучиле реакторите!
Ама дури и исклучени, нив им треба вода за ладење, а исто и на базените со потрошеното гориво..
Многу голема улога што само историјата од дистанца ќе ја суди!

А тоа што ИАЕА и сите нацистички про-нато организации ќутеа, или дури ја префрлаа вината на РФ, за жал ќе остане неказнето..
Премногу е благ Путин според мене..

Заборавив да кажам, не сме ни свесни каква благодарност им должиме на русите за ова!
Европа цела ја спасија од нов Чернобил!
_130010755_dnipro_dams-2x-nc.png

...експлозијата во хидроцентралата Нова Каховка, која изгледа тешко дека ќе може да се поправи ќе придонесе за намалување на нивото на водата надводно точно дека може да ја загрози безбедноста на нуклеарната централа Запорожје.

UkraineDamExplosionMap_v04_DP_1686062508330_hpEmbed_1x1_992.jpg

... велат ако нивото на водата ќе паднела под 12,7 метри, повеќе не ќе можело да се пумпа вода од резервоарот за да ги надополни, но поради сеуште непозната стапка на загубата на вода која варирала, не било можно точно да се предвиди кога тоа би можело да се случи, но горе доле велат дека имале резерви за два месеци без разлика на моментално ниво на водата.

71810577-12163585-image-a-36_1686038828528.jpg

...така да два месеци се точно летниот годишен период кој треба сите да го искористиме, оти од септември не очекуваат можни турбуленци со ковид слична пандемија и наметнати бустери, нуклеарна катастрофа, уставни промени, предвремени избори и што уште не!
 
Последно уредено:
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.743
Поени од реакции
2.665
Ништо од ова не е битно, колку што е голема опасноста за Запорижња АЕЦ!
Русите мора да знаеле штом месеци пред време ги исклучиле реакторите!
Ама дури и исклучени, нив им треба вода за ладење, а исто и на базените со потрошеното гориво..
Многу голема улога што само историјата од дистанца ќе ја суди!

А тоа што ИАЕА и сите нацистички про-нато организации ќутеа, или дури ја префрлаа вината на РФ, за жал ќе остане неказнето..
Премногу е благ Путин според мене..

Заборавив да кажам, не сме ни свесни каква благодарност им должиме на русите за ова!
Европа цела ја спасија од нов Чернобил!
Ќе ја рокнат нуклеарката како што тргнала работата...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom