Војна во Украина општа тема

Член од
31 март 2008
Мислења
2.504
Поени од реакции
1.721
Нова тема за да не се загадува воената тема.

Од кога им почна офанзивата некако ептен издишија.

Али војнава е далеку од готова. Западот не се дава.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.120
Нова тема за да не се загадува воената тема.

Од кога им почна офанзивата некако ептен издишија.

Али војнава е далеку од готова. Западот не се дава.
Наизглед многу имаат загуби, мислам дека првиот бран од офанзивата им помина скроз лошо. Мислам дека почнаа многу препотентно. Си мислеа дека новата техника што ја имаат ќе е чудотворна. И не мислам дека беше диверзија првиот бран на офанзивата. Сега направија оперативна пауза и како што прочитав бајаги разместувања на силите. Според Руски извори, најголемата концентрација им е во потегот кај Орехов, на поширок фронт и горе кај Лисичанск, на многу покомпактна фронтална линија.

Според мене ако пробаат да удрат према Северодоњецк, таму ќе им се деси покољ, пошто линијата е многу мала, па мислам дека таму го бранат фронтот. Главниот напад би требало да се случи на линија Орехов према Југ на неколку места. Мислам дека нападите ќе бидат многу посериозни одколку што беа и дека барем ќе стигнат во длабочина до првата одбранбена линија околу 10 километри. Мада јас не би се кладел на тоа, пошто немаат сериозни резерви да ја одржат таа линија (или барем јас незнам дека имаат). Ништо чудно во следниот бран да видиме и авијација некаква и некаква посериозна ПВО, мислам ако сакаат некаков си успех, пошто веќе ф16ките е прашање на време кога ќе дојдат, за што ќе им се ако не дојдат сега, за да изградат нова армија ќе им треба уште најмалку 6 месеци. Јас мислам дека нема да успеат да изградат нова армија кога ќе завршат со оваа. Моралот им е веќе паднат, жртвите веќе и неможат да ги кријат, можно е и вооружен бунт да им се случи во армијата.

Јас да сум на местото на Украина би се подготвил за активна одбрана на добро утврдени стратешки места. Попут Бахмут.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.504
Поени од реакции
1.721
Наизглед многу имаат загуби, мислам дека првиот бран од офанзивата им помина скроз лошо. Мислам дека почнаа многу препотентно. Си мислеа дека новата техника што ја имаат ќе е чудотворна. И не мислам дека беше диверзија првиот бран на офанзивата. Сега направија оперативна пауза и како што прочитав бајаги разместувања на силите. Според Руски извори, најголемата концентрација им е во потегот кај Орехов, на поширок фронт и горе кај Лисичанск, на многу покомпактна фронтална линија.

Според мене ако пробаат да удрат према Северодоњецк, таму ќе им се деси покољ, пошто линијата е многу мала, па мислам дека таму го бранат фронтот. Главниот напад би требало да се случи на линија Орехов према Југ на неколку места. Мислам дека нападите ќе бидат многу посериозни одколку што беа и дека барем ќе стигнат во длабочина до првата одбранбена линија околу 10 километри. Мада јас не би се кладел на тоа, пошто немаат сериозни резерви да ја одржат таа линија (или барем јас незнам дека имаат). Ништо чудно во следниот бран да видиме и авијација некаква и некаква посериозна ПВО, мислам ако сакаат некаков си успех, пошто веќе ф16ките е прашање на време кога ќе дојдат, за што ќе им се ако не дојдат сега, за да изградат нова армија ќе им треба уште најмалку 6 месеци. Јас мислам дека нема да успеат да изградат нова армија кога ќе завршат со оваа. Моралот им е веќе паднат, жртвите веќе и неможат да ги кријат, можно е и вооружен бунт да им се случи во армијата.

Јас да сум на местото на Украина би се подготвил за активна одбрана на добро утврдени стратешки места. Попут Бахмут.
Не знам дали се издишија, ама дефинитивно кога вака ги ловат луѓето за во војска од најмладо до најстаро значи дека имаат веќе голем проблем со човечки бројчан фактор во војната.

President Volodymyr Zelensky has acknowledged battlefield progress has been "slower than desired", weeks into Ukraine's military offensive to recapture areas occupied by Russia.

На БИБИСИ ако не сум грешка, втор пат гледам веќе негативен наслов за Украинската офанзива.

Во Франција стиши известувањето на војната дури и на БЕ ЕФ ЕМ кои се најгледани вести.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.285
Поени од реакции
22.570
Кај нас исто скоро ништо нема официјални известувања на вести. Кај Србине и Хрватине само 1-2 реченици има нешто општо и тоа е се.
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.743
Поени од реакции
2.665
Не знам дали се издишија, ама дефинитивно кога вака ги ловат луѓето за во војска од најмладо до најстаро значи дека имаат веќе голем проблем со човечки бројчан фактор во војната.

President Volodymyr Zelensky has acknowledged battlefield progress has been "slower than desired", weeks into Ukraine's military offensive to recapture areas occupied by Russia.

На БИБИСИ ако не сум грешка, втор пат гледам веќе негативен наслов за Украинската офанзива.

Во Франција стиши известувањето на војната дури и на БЕ ЕФ ЕМ кои се најгледани вести.
Нормално дека нема да сакаат да војуваат, кој е луд да оди во сигурна смрт за интересите на Зеленски, или Русите за интересите на Путин. :toe:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.120
Кај нас исто скоро ништо нема официјални известувања на вести. Кај Србине и Хрватине само 1-2 реченици има нешто општо и тоа е се.
Да немаше интернет, ќе очекувавме Москва да падне секој ден.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.285
Поени од реакции
22.570
Да немаше интернет, ќе очекувавме Москва да падне секој ден.
"Ama kako vaka sega ?" - омиленото прашање на секој рандом заинтересиран или одработувач на нечија кауза

Кога почна Специјалнава Операција на сите телевизии кај нас прва ударна вест на сите вести беше војната што е на 3000 км наместо да бидат домашниве локални проблеми.
На секоја телевизија имаше специјални емисии со некој наводни и самонаречени експерти што дебатираа и објаснуваа за војнава како вонземјани да имаат извршено инвазија на земјава.

Сега после скоро година ипол тотално небитни се ни Русија ни Украина. Башка во меѓувреме се што имавме од воена помош дадовме. Дури и тоа штандовите за донации што ги имаше на плоштад, од есента уште ги нема.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.643
Поени од реакции
5.317

Како и да заврши војната, на Украина ќе и требаат минимум 50 години да се врати на она ниво кое беше пред војната. А за напредок, стотче.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.330
Поени од реакции
22.633

Како и да заврши војната, на Украина ќе и требаат минимум 50 години да се врати на она ниво кое беше пред војната. А за напредок, стотче.
mnogu optmistcki gledas ti fali bar po edna 0
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.285
Поени од реакции
22.570
Ова за Нато ни малце не ме чуди. Види ти каква пропаганда има на социјалниве мрежи за да се мрзат русите како народ заради Путин, Лавров, Сталин , Ленин...
Никој (од тие загубените во свемир или незапознаените со случувањата пред војнава ,што ги има доста на темава) не сака да се соочи со фактот дека Украинците се изманипулирани и дека секој Русин не е 100% за војна.

Антони и Локвани се веќе додјени со смислена агенда така што многу добро знаат зошто треба да се оцрнува рускиот народ и руската култура и цивилизација. Стрикото затоа е тука да ни сподели некоја карикатура предходно нацртана од антоните и локваните кои многу добро знаат ваквите излапени да ги манипулираат за своја корист.
 
Член од
9 август 2012
Мислења
283
Поени од реакции
1.297
Има нешто што се вика карма, и сигурен сум дека на британците и останатиот русофобен олош ова еден ден ќе им се врати со камата. Можеби доаѓа споро, но кога ќе дојде, ѓаволскиот остров ќе плати за се!
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.285
Поени од реакции
22.570
Инаку не знам дали знаете денес е годишнина (82 години) од нападот на нацистичка Германија на Советскиот Сојуз или операцијата позната како Барбароса.
Карта на која се прикажани плановите на нацистите за СССР :


На сликата се прикаѓани и двата рајхкомесаријати, Остланд (Балтичките држави) и Украина (дел од денешна Украина).
Во план биле да се создадат уште 3 рајхкомесаријата, Кавказ, Москва (предходно наречен рајхкомесаријат Русија) и Туркестан (централно - азиските советски републики).
Денес новиве нацисти балтичкиот комесаријат го бапнаа во Нато, украинскиот почнаа да го создаваат, кавказскиот одамна русите го уништија.

Два пати на иста фора не паѓаат Русите.

Сите знаеме како завршија нацистите.
Здравје, да си дочекаме сега наместо Берлин да ги снајде истото на Брисел, Лондон и Вашингтон.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom