Вондреден ученик во средно медицинско училиште?

goodman_91

Бубалица
Член од
2 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
29
Edit: И каде реков дека планирам да се префрлам? Реков дека сакам да се запишам вондредно медицина, затоа што редовно сум к.т.а. ...
Сакам да завршам средно медицина затоа што ги разледував можностите да одам на молекуларна биологија на факултет.

И ај.. другото што е напишано е... мн погрешно.
Никој не рече дека сакаш да се префрлаш, јас добро те разбрав, не се секирај.
Па тоа е проблемот, што се запишуваат вонредно медицина оние кои што не знаат „м“ од медицина, а можат само поради тоа што имаат пари. Можеби ти не си еден од нив, но 90 % од случаевите се запишуваат поради тоа што не можеле редовно да се запишат во некое средно медицинско или не се/биле способни да го завршат тоа школо, а знаат дека секогаш ќе постои работа за медицинари. На пример, повеќето болничари кои немаат ни средно завршено (иако и за болничар треба да има школо), отидоа во Тетово на вонредно и за 5 месеца завршија за медицински техничари. И сега, поранешните боничари кои завршија вонредно, ги ставаат под исти кош со оние кои бубале 4 години како редовни ученици.

Оф леле.. абе каков лаборант.. ќе се убијам... ( рачунај дека фрст/примарна/прва/главна и.т.н. професија ми е ова што го учам, медицината ме интересира поради љубопитност.... инаку ќе се запишев редовен во медицина. )
Кога даваш примери, пиши дека се примери.
А за кој отсек ќе полагаш? Физиотерапевт, лаборант, фармацевт, медицински техничар, акушер?
И читај меѓу редови.....
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Никој ( Некој:
Напишано од Foxy`BuTTerFLY
Како можеш од средно за компјутерска техника и автоматика да се префрлиш на медицина? зар не ти делува малку нелогично?
не рече дека сакаш да се префрлаш, јас добро те разбрав, не се секирај.
Па тоа е проблемот, што се запишуваат вонредно медицина оние кои што не знаат „м“ од медицина, а можат само поради тоа што имаат пари. Можеби ти не си еден од нив, но 90 % од случаевите се запишуваат поради тоа што не можеле редовно да се запишат во некое средно медицинско или не се/биле способни да го завршат тоа школо, а знаат дека секогаш ќе постои работа за медицинари. На пример, повеќето болничари кои немаат ни средно завршено (иако и за болничар треба да има школо), отидоа во Тетово на вонредно и за 5 месеца завршија за медицински техничари. И сега, поранешните боничари кои завршија вонредно, ги ставаат под исти кош со оние кои бубале 4 години како редовни ученици.


А за кој отсек ќе полагаш? Физиотерапевт, лаборант, фармацевт, медицински техничар, акушер?
И читај меѓу редови.....
Ако би знаел се`од медицина.. зошто тогаш би се запишувал да УЧАМ медицина?
Имаат пари? Не мислиш дека ако имав пари немаше да барам работа за да можам да се запишам на медицина..?
Е не зборуваме на темава за тие 90%.

Е тоа сеуште немам одлучено. Најпрво ќе соберам повеќе информации како можам да се запишам...

А .. мора на уписен рок да се запишам? ...

бтв... пишувај во „редови“, тие ги читам, а не меѓу нив.
 

goodman_91

Бубалица
Член од
2 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
29
Појаснување: Мислам на истражување кое е ..„спојување“ ( нешто како што биохемијате е „спојување“ на биологијата со хемијата ) на тоа што јас го учам, со тоа што сакам да го учам вондредно...
Еве еден пример... http://en.wikipedia.org/wiki/Biochip
Добро, те разбрав какви ти се идеите. Во факултетите кај развиените земји во светот постојат посебни отсеци на медицински факултет од типот на медицина поврзана со роботиката и електроника, доста интересна работа каде што има спој на биологија и хемија и физика и математика. Ама тоа во Македонија нема да го видиме, барем не наредните десетина години.

Е не зборуваме на темава за тие 90%.

Е тоа сеуште немам одлучено. Најпрво ќе соберам повеќе информации како можам да се запишам...
А .. мора на уписен рок да се запишам? ...
Да бидам искрен, ти јасно не ги постави своите цели за запишување како вонреден ученик во средно медицинско и затоа јас те разбрав поинаку. Инаку во врска со вонредните полагања одамна сакав да пишам која би била главната причина за распаѓањето на средните медицински школи во Македонија, чиишто вакви видови на школи нема во Европа и пошироко.
А јас би ти предложил да отидеш во медицинското и да прашаш некој од таму, па види што ќе ти каже. Мислам имаше посебна табла пред влезот на школото каде што има ставено информации за вонредно учење. Зборувам за медицинсконо во Скопје, ако мислиш на школото во Тетово, не знам.

И ти пожелувам многу среќа, ваквите твои идеи за во иднина (ако се вистински) да се остварат и еден совет од мене да не се откажуваш од она што го целиш и сакаш да го правиш во животот. Само немој да бидеш бадијалџија. ;)

Можеби моите постови ти изгледаат некако лути, но што да правам кога сум роден под знакот Овен :)
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Добро, те разбрав какви ти се идеите. Во факултетите кај развиените земји во светот постојат посебни отсеци на медицински факултет од типот на медицина поврзана со роботиката и електроника, доста интересна работа каде што има спој на биологија и хемија и физика и математика. Ама тоа во Македонија нема да го видиме, барем не наредните десетина години.



Да бидам искрен, ти јасно не ги постави своите цели за запишување како вонреден ученик во средно медицинско и затоа јас те разбрав поинаку. Инаку во врска со вонредните полагања одамна сакав да пишам која би била главната причина за распаѓањето на средните медицински школи во Македонија, чиишто вакви видови на школи нема во Европа и пошироко.
А јас би ти предложил да отидеш во медицинското и да прашаш некој од таму, па види што ќе ти каже. Мислам имаше посебна табла пред влезот на школото каде што има ставено информации за вонредно учење. Зборувам за медицинсконо во Скопје, ако мислиш на школото во Тетово, не знам.

И ти пожелувам многу среќа, ваквите твои идеи за во иднина (ако се вистински) да се остварат и еден совет од мене да не се откажуваш од она што го целиш и сакаш да го правиш во животот. Само немој да бидеш бадијалџија. ;)

Можеби моите постови ти изгледаат некако лути, но што да правам кога сум роден под знакот Овен :)
Хехе.. затоа планирам прво да завршам некој македонски факс што го има во мк, да се вработам во таа струка, се запишувам на ваков факс... а пред тоа, земам бугарски пасош...

Ако бидеме искрени, целите на темава беа да соберам информации за ова запишување, а не да ги објаснам моите цели зошто сакам да се запишам ваму...

Не беа идеји.. туку цели. Фала на тоа окоолу среќата/



:smir:
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Не е воопшто нелогично. Да прецизирам уште еднаш дека вонредно завршуваат деца кои што не се способни да завршат средно медицинско како редовни ученици и истовремено, кои што мама и тато имаат роднински, пријателски врски во некоја болница за да можат да ги бутнат своите деца (па макар да учеле и во АСУЦ) и истите да имаат колку-толку плата, скоро иста колку оние кои 4 години ја тупеле главата за анатомија, невропсихијатрија, физиологија, хирургија и разни други глупости, за кои што некои претрпеле многу трауми поради обемното учење во медицинското, конкретно за СМУГС Др. Панче Караѓозов.
И зошто стварно постои средно медицинско училиште во кое тупиш глава како ненормален 4 години, кога можеш да завршиш за 5 месеца?? Колку што знам, во ниедна земја во Европа нема средно медицинско. На пример, за медицинска сестра се завршуваат курсеви, или пак се иде на виша медицинска школа, каква што има сега на медицинскиот факултет.

Мислам дека средните медицински училишта во Македонија одамна немаше да постојат, да имавме квалитетно образование и квалитетно здравство. Средното медицинско постои само заради албанците и оние кои чии што деца врска си немаат од медицина, па сакаат по секоја цена да ги бутнат по болниците преку некоја врска.

едит: AgOrA , не ти мислам ништо лошо, работата е во тоа што мразам неправди и сакам да ги кажам работите онакви какви што навистина се...
е ама не си во право....секаде има средно медицинско.јас учев средно медицинско редовно и една моја другарка се пресели во италија каде што се запиша во повторно во средно медицинско и и беа признаени сведителствата од тука
а според тебе не треба да постои ни едно стручно училиште? средното медицинско е исто како и другите стручни училишта и во никој случај некој курс не може да го замени образованието и знаењето што се добива за време на редовната настава.А па да не зборувам за праксата.....
но во конкретниот случај..паметен потег е вонредното запишување во средно медицинско доколку навистина размислуваш за молекуларна биологија
мислам дека не треба да се запишеш во уписен рок.кај нас се запишуваа и во текот на целата година.
 

~BlueBerry~

*I love my dreams*
Член од
8 јануари 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
63
е ама не си во право....секаде има средно медицинско.јас учев средно медицинско редовно и една моја другарка се пресели во италија каде што се запиша во повторно во средно медицинско и и беа признаени сведителствата од тука
а според тебе не треба да постои ни едно стручно училиште? средното медицинско е исто како и другите стручни училишта и во никој случај некој курс не може да го замени образованието и знаењето што се добива за време на редовната настава.А па да не зборувам за праксата.....
но во конкретниот случај..паметен потег е вонредното запишување во средно медицинско доколку навистина размислуваш за молекуларна биологија
мислам дека не треба да се запишеш во уписен рок.кај нас се запишуваа и во текот на целата година.


ја мислам џабе зборете за колку вреде стручното средно... кој си се определил за медицина у живото ке си ое и средно и факс... е има такви и отпосле шо им текне дека сакат лекари да бидат па од гимназија одат на медицина... нишо страшно... и тие и тие ќе учат 5 години исто...
 

goodman_91

Бубалица
Член од
2 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
29
е ама не си во право....секаде има средно медицинско.јас учев средно медицинско редовно и една моја другарка се пресели во италија каде што се запиша во повторно во средно медицинско и и беа признаени сведителствата од тука
а според тебе не треба да постои ни едно стручно училиште? средното медицинско е исто како и другите стручни училишта и во никој случај некој курс не може да го замени образованието и знаењето што се добива за време на редовната настава.А па да не зборувам за праксата.....
но во конкретниот случај..паметен потег е вонредното запишување во средно медицинско доколку навистина размислуваш за молекуларна биологија
Епа секаде нема . Знам дека постои само во Србија и Хрватска,дај ми сајтови каде што пишува за средни медицински училишта, па ќе ти поверувам. И не треба да постои средно медицинско училиште, не знам за другите стручни, токму поради вонредното тестирање. Прочитај поназад што имам пишувано.
Вонредно=курс. Дури на курс можеш да научиш нешто повеќе. Кажи ми тогаш зошто постои редовно учење во средно медицинско, кога можеш да ја завршиш истата струка за 5 месеци и да бидеш под иста капа со оние кои 4 години поминале за да завршат некоја медицинска струка?

ја мислам џабе зборете за колку вреде стручното средно... кој си се определил за медицина у живото ке си ое и средно и факс... е има такви и отпосле шо им текне дека сакат лекари да бидат па од гимназија одат на медицина... нишо страшно... и тие и тие ќе учат 5 години исто...
Делумно си во право, но кога ќе го прашаш гимназијалецот како се мери притисок, како се зема крв, како се припрема терапија, нема да ти каже. Тие што идат од средно медицинско (редовно) и се запишуваат на мед. факултет имаат некое предзнаење, кое што ќе им донесе каква-таква предност во понатамошното студирање, но како и да е, ќе кажам уште еднаш, не треба да постои средно медицинско токму поради вонредното тестирање....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom