Волонтерска работа

Lavanda

Модератор
Член од
18 април 2008
Мислења
676
Поени од реакции
66
До сега отприлика имам волонирано околу 1год и тоа во повеќе клиники, а допрва ме очекува уште една цела година волонтирање како асистент лекар и притоа дури ни патните трошоци не ни ги плаќаат камоли нешто повеќе.

На која клиника злобне?
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
44
На која клиника злобне?
4 месеци во Private chirurgische Klinik Mьnchen Bogenhausen, 2месеци пластична хирургија Скопје, 3 Месеци Неурологија на Klinikum Groјаhadern Mьnchen и уште 2месеци на универзитетската поликлиниката на одел Интерна и то.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Има многу слободни позиции за волонтери во државните институции во земјава.Се прашувам,кој ли ќе влезе?:)
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Има многу слободни позиции за волонтери во државните институции во земјава.Се прашувам,кој ли ќе влезе?:)
Па да искрено толку многу беа, малку сум скептик дека младиве се заинтересирани за волонтерска работа.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.135
Еве јас почнав веке неколку недели у гинекологија како волонтер за 5000 денари..
Храна и Превоз само,....
 
Член од
22 септември 2008
Мислења
38
Поени од реакции
0
ja си волонтирам интензивно во последниве катаљарда години, и не би престанала - незаменливо е чувството кога ќе помогнеш некому без да мислиш на својот профит, луѓето тоа го сфаќаат и можеш да ја почувстуваш нивната среќа во која ти си учествувал.. ма, прекрасно е кога ќе успееш да му донесеш насмевка на човек што заборавил да се смее...
 
Член од
22 јули 2007
Мислења
23
Поени од реакции
1
До сега немам волонтирано ама во блиска иднина ќе почнам,сега ќе дипломирам па сакам да стекнам работно искуство. Имам пратено барање за пракса до неколку банки па се надевам дека ќе ме повикаат. Поради тоа што ми е битно да имам какво такво практично работење ќе прифатам тоа да биде и без надоместок или со минимален надоместок за да имам нешто да пишам во CV.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Ако волонтирам ќе волонтирам во Црвен крст или во една слична организација на неа. А вака по државни институции не.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Баш сега планирам, односно сакам да аплицирам за волонтерска работа, треба cv да испратам, ама не верувам баш дека ќе ме примат. Инаку баш сум за волонтерски работи, колку што имаат они корист од мене, јас имам повеќе од нив, затоа што учам и тоа е огромно искуство за мене.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.704
Поени од реакции
22.134
Во секој случај за почетници е особено од важност поради стекнатото искуство, препораките што се добиваат од истата како и тоа што често знаело волонтерската работа да премине и во договор на дело како и во договор на неодредено време. Ама има едно ама волонтерите не ретко се "жртви" на работодавците со тоа што знаат да ги држат без или со минимални плати и придонеси подолго време од што реално треба со индиректен притисок народски кажано "Еве сега ти дадов прилика, уште па и неблагодарен си" и слични моменти. Така да совет до волонтерите, супер е за почеток и добивате многу само не трпете газење бидејќи колку сте покротки толку работодавците зимаат замав за поголема експлоатација на вашиот труд. Не е крај на свет и не треба да се плашите да заминете ако некој по некое извесно време не го цени вашиот труд.
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
Kaj nas skoro se donese zakon za volonterstvo i najcesto se odnesuva za onie koi nemaat nikakvo iskustvo, a bi sakale da go steknat, kako odskocna stica za apliciranje pri rabota. Toa e mn.vo red zatoa sto fakt e deka od klupa izleguvame so totalno prakticno nepoznavanje na rabotite. A pri apliciranje za nekoe rab.mesto prednost imaat tie so iskustvo. Najcesto tie sto volontiraat i se pokazat OK i gi vrabotuvaat.Pri toa, posto ti fakticki ne pridonesuvas za firmata, tuku naprotiv taa te uci, ne ti sleduva plata (ne si ja zarabotil,neli), no zatoa ti sleduva pokrivanje na trosocite kako hrana, prevoz, seminari i sl. Zatoa onie koi zemaat volonteri gi prijavuvaat vo Min.za trud i socijala.
Да и затоа истата таа фирма ке те држи на договор на дело повеќе години и ке си зема пари од државата,бидејки нели те обучува и те пријавува и одјавува секој 3 или шест месеци притоа хм незнам за кого е добар тој закон,погрешно е некој да не ти го плаќа трудот колку и да незнаеш колкуи да си неук во работата обуката е должна фирмата да ја изврши , а со волонтирање нема ама баш ништо
 

la

Член од
8 април 2009
Мислења
8
Поени од реакции
0
Gi citam komentarite za Volontiraweto i velam:
Dobro e da se volontira. Jas sum volonter so volontersko iskustvo od okolu edna godina vo Javna ustanova vo koja rabotev - volontirav kako socijalen rabotnik(trijazer) koj imase pravo i ovlastuvawe da raboti na site prava od oblasta na socijalnata zastita bez pravo na potpis zatoa sto ne bev vo raboten odnos vo istata ustanova.
Podocna potpisav Dogovor za delo bidejki nemozese nikako da se regulira mojot status a za polnoto rabotno vreme sto go rabotev da dobivam odreden paricen nadomest. rabotnoto vreme bese od 08 do 16 cast sekoj raboten den ili vkupno 40 casa rabotno vreme vo mesecot.
Koga se ovozmozija uslovi za regulirawe na statusot na moeto mest primija partiski clen so zavrseno isto obrazovanie, bez rabotno iskustvo i bez den volontiranje.
Ottuka , nemojte da volontirate za bezpari, vo denesno vreme nikoj ne go ceni trudot se ceni samo partiska kniska i pripadnost.
Sega se boram za vtoro rabotno mesto koe go dobiv po osnov na dokumentite sto gi imav prilozeno po Oglas za vrabotuvawe ama sto se sluci:
Liceto sto mu bilo obekano deka ke bide na toa rabotno mesto podnese necelosni i neseriozni dokumenti pa zatoa bev primena Jas a ne taa. po toj osnov taa tuzese vo Osnovniot sud i zamislete sudijata presudi da se ponisti mojot priem zatoa sto liceto sto tuzi ima primedba zosto sum jas a ne taa i pokraj toa sto nemala pravo na zalba poradi nekompletni dokumenti ....
sekoj komentar e dobredojden
 

Kajgana Shop

На врв Bottom