Волонтерска работа

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Волонтеризам, за едни работа без пари, за други собирање референци, за трети учење, за четврти добра забава...

Тие што највеќе беа привлечени од првите две од горенаведените, појма немаат што е тоа волонтер.

Кај нас волонтерството е сфатено најчесто како работење без пари. Но идеата на волонтерството е најмалку тоа.

Волонтер е човек кој на доброволна база работи нешто што го сака, без парична надокнада за работното време, а тука не спаѓаат патни трошоци или исхрана, сместување итн.

Јас бев волонтер 6 години во невладина. Но мал дел од тој период не беше волонтирање од погореопишаниот тип, него беше и некој вид приморано волонтирање. Секако дека другиот дел беше вистинско волонтирање, патував често со покритие на сите трошоци, единствено не на изгубеното време. Значи, единствен трошок ми беше џепарацот. Некогаш поретко, имаше и по некој хонорар.

Требаше да бидам ЕВС волонтер (европски волонтерски сервис) и да одам португалија на 6 месеци (платено сместување, храна, патни трошоци и плус месечен хонорар од 190 евра) ама поради нашата ни земја и визниот режим, ја немав таа среќа (виза) иако ја платив 12.000 денари (покриени трошоци). Од тој проект, кој беше и размена на волонтери, во мојата организација волонтираше французинка (која им направи многу кеиф на локалните младинци).

Значењето на волонтеризмот е во надоградбата, изложеноста на други култури, помагањето на општеството, помагање на хендикепираните и тн. вредни нешта.

Ако некој има прашања околу ова, слободно нека праша.
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
1.890
Поени од реакции
4
за , зш бев волонтер во една невладина ВАвилон (3 години) и уште постои таа а сега сум едукатор , закон искуство, нови луѓе, дружење итн
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Spored mene, nema nisto loso za volontiranje, zapoznavas novi luge koi utre ke ti pomognat vo zivotot, se educiras i ako ti e interesna rabotata vo isto vreme se zabavuvas. Neznam sto e celta na ovaa tema. Imam volontirano, da poveke vreme vo proekti od nevladini i poradi toa sega imam plus iskustvo koe momentalno mi koristi.
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Јас долги години работев во дом за самохрани мајки , најчесто жртви на трафикинг , многу се научив а и големо задоволство ми беше да можам да помогнам. Денес има ординација стоматолошка која работи за бездомници и таму помагам еден викенд годината , интересот на помаѓање е толку голем да ми се доделува само еден викенд
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Volonterstvoto e dobra rabota za eden mlad covek da se stekne so rabotni naviki i iskustva.
Sekoe leto koga sme na raspust,3 godini po red,volontiram vo prehranbena prodavnica.
 
Член од
27 февруари 2006
Мислења
1.356
Поени од реакции
9
Za volonterska rabota da, ama ne za sto bilo, ako mozam da rabotam za da mu pomognam na nekogo koj e sprecen od nekoi faktori, ili na pr. za cista sredina bi rabotel
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Nikad ne bi rabotela kako volonter..Zao mi je.. Ali mi e gjale za drugite.. Ke rabotam ako mi treba kesh.. Ako ne bolje ke skitam po ulici.. Pointeresno mi e
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
girlll напиша:
Nikad ne bi rabotela kako volonter..Zao mi je.. Ali mi e gjale za drugite.. Ke rabotam ako mi treba kesh.. Ako ne bolje ke skitam po ulici.. Pointeresno mi e
Ај може некогаш (не дај боже) и ти ќе бидеш социјален случај,па ќе ги пцуеш тие што размислуваат како тебе сега...
Што се нема да прочиташ по форум еј..:tapp:

Не сум имала шанса,ама кога ќе ми се укаже-би прифатила волонтерска работа.Зошто да не помогнам каде што можам?
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Zatoa sto sum socijalka ne bi rabotela volonterski :P
Od mojte nemozam da izvlecam mn pari.. Sfakas?
 

NIKA

F.B.I (Fausse Bonne Idée)
Член од
11 април 2006
Мислења
791
Поени од реакции
12
Работев една година волонтерски за Црквата(ги учев помалите генерации за основни работи околу компјутерите)не ми плаќа освен ако бесплатен одмор во зградата на Катедралата во Охрид се смета за плата...јас го сметам за благодарност...ако е за Црквата пак би работела волонтерски...кога бев по GMG - Светските денови на младите (Рим 2000 и Келн 2005) имаше милиони волонтери кои ни помагаа....се е до како дефинираш ВОЛОНТЕР и ВОЛОНТЕРСКА РАБОТА...мислам дека некои погрешно ја разбират!
А за да работиш само тоа не се согласувам...ако имаш веќе работа тогаш...може но да ти е само тоа..не јас не работам сеуште сум паразит на родителите....но кога ке завршам со студии и кога веке ке си имам работа тогаш може да помагам волонтерски...е овде се јавуват недоразбирањата....сите мислат дека ВОЛОНТЕР е професија...ми тогаш како ке живееш?....сепак треба да јадеш да се облечеш.....итн......и така.....ако не ви е јасно да објаснам хихихихи!!!!
Поздрав!!!!
 

Medea

Облинеса
Член од
25 април 2007
Мислења
2.973
Поени од реакции
3.269
Волонтирам сто години, по разноразни проекти, во служба на децата, младите ко јас,бабите, планетата земја, и арно ми е. Сега ќе одам на семинар во Босна, очекувам квалитетен активизам, и едноставно тоа ме прави жива, отворена кон светот.Биднав волонтер, зошто така ми се погоди во средно, имав желба нешто да правам надвор од школо и се случи волонтерството...не работам за пари, нормално, затоа и се викам волонтер, зошто го праам тоа по своја волја, а не за кеш, иако за секоја акција кога правам нешто, имам платен превоз и храна.Интересно ми е, не ми го одзема времето, и ме држи свесна.
 
Член од
11 април 2008
Мислења
73
Поени од реакции
6
Kaj nas skoro se donese zakon za volonterstvo i najcesto se odnesuva za onie koi nemaat nikakvo iskustvo, a bi sakale da go steknat, kako odskocna stica za apliciranje pri rabota. Toa e mn.vo red zatoa sto fakt e deka od klupa izleguvame so totalno prakticno nepoznavanje na rabotite. A pri apliciranje za nekoe rab.mesto prednost imaat tie so iskustvo. Najcesto tie sto volontiraat i se pokazat OK i gi vrabotuvaat.Pri toa, posto ti fakticki ne pridonesuvas za firmata, tuku naprotiv taa te uci, ne ti sleduva plata (ne si ja zarabotil,neli), no zatoa ti sleduva pokrivanje na trosocite kako hrana, prevoz, seminari i sl. Zatoa onie koi zemaat volonteri gi prijavuvaat vo Min.za trud i socijala.
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
Kaj nas skoro se donese zakon za volonterstvo i najcesto se odnesuva za onie koi nemaat nikakvo iskustvo, a bi sakale da go steknat, kako odskocna stica za apliciranje pri rabota. Toa e mn.vo red zatoa sto fakt e deka od klupa izleguvame so totalno prakticno nepoznavanje na rabotite. A pri apliciranje za nekoe rab.mesto prednost imaat tie so iskustvo. Najcesto tie sto volontiraat i se pokazat OK i gi vrabotuvaat.Pri toa, posto ti fakticki ne pridonesuvas za firmata, tuku naprotiv taa te uci, ne ti sleduva plata (ne si ja zarabotil,neli), no zatoa ti sleduva pokrivanje na trosocite kako hrana, prevoz, seminari i sl. Zatoa onie koi zemaat volonteri gi prijavuvaat vo Min.za trud i socijala.
Малку надвор од темата ќе отидам, ама ме интересира како тоа ги пријавуваат во Министерство за труд и социјална политика?
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Би волонитирала зашто да не ако знам дека тоа би ми се исплатило подоцна. Ете завршувам право и за да ме прими некој во адвокатска канцеларија, суд, нотар што и да е мора да волонтирам. Така да спремна сум на тоа. Но сигурно не би работела долг период без пари па и јас треба од нешто да егзистирам.
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
44
До сега отприлика имам волонирано околу 1год и тоа во повеќе клиники, а допрва ме очекува уште една цела година волонтирање како асистент лекар и притоа дури ни патните трошоци не ни ги плаќаат камоли нешто повеќе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom