Влашко-Аромански удел во генетиката на Македонците

Член од
13 јануари 2015
Мислења
1.044
Поени од реакции
983
Чек малку, Дарко Панчев по мајка е од Св.Николе. Неговиот дедо и баба се дојдени од Павлешенци. Многу работи не знам, ама сигурно знам дека во Овчеполието (посебно Которлакот) немало ама никакво мешање со турците и арнаутите. За едно грабење во Немањици маме им расплакале на турците, не па да биде зачестена појава која ќе доведе до етничко мешање.
Арнаутите се новодоселени во светиниколско после Втора светска војна од Косово. Со нив сигурно не се мешале, али со турците има (според мене) баш поради физономијата на македонците како Панчев од тој крај. А има и други. пола по потекло сум од тој крај, и знам дека во мојата фамилија има косооки, вклучувајќи ме и мене. Порано на шала ме викаа Кинез. Се знае од каде се старите Турци и тоа мешање не е од пред 100-200 години туку и многу порано. Сега дали било тоа силување, или доброволно мешање, никогаш нема да дознаеме точно. А мнозинството од балканските Турци се уствари тукашни исламизирани. Елиф Елмас не е Турчин (како што пишува на википедија) туку е Македонец-Муслиман. Ова го имам слушнато. а по потекло е од Јеловјане на Шар Планина. Сите знаеме дека пола Торбеши се пишуваат како Турци, иако не се воопшто Турци, и генетски не се поврзани со турците.

За Панчев знаев дека е од светиниколско, али не знаев точно од кое место.
 
Член од
29 декември 2007
Мислења
559
Поени од реакции
1.297
Многу малку имало мешање со Османлиски Турци, да. Но има друг вид на Турци.
Малку малку се зема во предвид разните народи кои се населени од Византија. На пример 10 век имаш Вардариоти кои се населени во Повардаријето, користени како елитна војска, тоа е христијанизиран народ по една верзија од Унгарија (оригинални Маџари) или од Персија, а можеби и Селџучки Турци а можеби се заедно. Сите знаат за Ерменци, делумно затоа што цар Самуил имал мајка Ерменка а и затоа што во 19 век има нов бран, но има многу други примери кои се денес заборавени.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.292
Поени од реакции
27.807
Мила Царовска кога ќе ја видиш одма се приметува азијатска физиономија. Каролина Гочева исто, а и Тоше Проески имаше азијатски црти. Јас имам видено и други луѓе во Македонија со азијатски црти, така што сигурно турците се имаат мешано со нас.
А и јас лично имам азијатски црти.
Znaci, ne se azijatski.
Tie crti na takanareceno hooded eye se javuvaat vo site luge, crnci, belci, indijanci, aborigini.
Imas najgolem procent na takvi oci vo island i norveska, so sini ochi.

Monolids se specificna aziska karakteristika sho ja nema kaj drugi.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Многу малку имало мешање со Османлиски Турци, да. Но има друг вид на Турци.
Малку малку се зема во предвид разните народи кои се населени од Византија. На пример 10 век имаш Вардариоти кои се населени во Повардаријето, користени како елитна војска, тоа е христијанизиран народ по една верзија од Унгарија (оригинални Маџари) или од Персија, а можеби и Селџучки Турци а можеби се заедно. Сите знаат за Ерменци, делумно затоа што цар Самуил имал мајка Ерменка а и затоа што во 19 век има нов бран, но има многу други примери кои се денес заборавени.
Верзијата со Ерменците е поверојатна, што од историски што од религиски причини! Плус мнооогу азијати протрчале тука, Печенези, Черкези ......Сарматија со која сме имале развиена комуникација уствари била генетска турлитава. Така да не се чудете на азијатските физиономии, не се турски, пошто и самите турци не се косооки!
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.257
Поени од реакции
3.191
Мила Царовска кога ќе ја видиш одма се приметува азијатска физиономија. Каролина Гочева исто, а и Тоше Проески имаше азијатски црти. Јас имам видено и други луѓе во Македонија со азијатски црти, така што сигурно турците се имаат мешано со нас.
А и јас лично имам азијатски црти.
Малку ако има замижани очи одма азијатски црти. Еве ти слика од жена припадник на афричко племе кое има најмалку заеднички гени со другите народи. Азиска генетика нема, ама ти и оваа турчинка ќе ја направиш.
1597241067636.png
 
Последно уредено:
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
Да, ептен е дискутабилно ова со коси очи и турско племе. Веројатно може да го објасни некој ептен стручен за генетика кај одделни групи, а вака е само нагаѓање. Теоретски ако ги испоубиле черкезите во тоа селото во И.Македонија, а дел избегале за Дебар, нема никаква логика во тие ситуации да мажите биле словенизирани и христијанизирани и да сега имаат потомци етнички македонци. Нормално, треба да се истражи тоа, но не ми е воопшто верно.
Поверојатно е таа ,,турска" црта кај македонците(ако воопшто може да им се препише строго на турски племиња, што е исто така ептен дискутаблно) да влече корени од средновековието кога тука се населувале татари, авари, маџари и други турски племиња, кои со текот на времето преземале ист јазик и религија како словените па потоа почнувале да се мешаат.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Македонците не се мешани со Турците. Тоа е урбана легенда измислена за да се релативизираме како народ. Доколку некоја жена се омажела за Турчин - нејзините деца ќе биле “Турци“, никогаш немало да се пишат Македонци (проста логика). Доколку некој Турчин обљубел некоја Македонка (дури и само да се обидел) му следувала смртна казна од страна на семејството на силуваната, а често и самата девојка била убивана (доколку самата не се фрлела од некоја карпа или во вода). Слободно заљубување не постоело тогаш, поготово што жените не се одвојувале сами од семејството, а најчесто и не го ни напуштале селото целиот свој живот (сигурно не оделе по кафиЧи или на факултети). Можеле да појдат само на селската чешма да наполнат вода и дури и тогаш не биле сами, или и ако биле сами - по сокаците и на чешмата имало други луѓе. Стапувањето во брак било договорен настан - се знаело точно која мома со кое момче ќе стапи во брак. Немало ниту многу мешање на богати со сиромашни, а не пак една вера и раса со друга. Настрана тоа што во едно село и без интернет се' се знае, па така и за евентуалните неверства.
П.С. Првите векови од турското ропство, поготово кога ги освоиле овие предели Турците биле луѓе со многу строг религиски морал. Не се мешале со Христијани и не ги ни погледнувале, а камо ли допирале Христијанките. За тоа допринесувало тоа што тие биле строг војнички и верски народ (таквите проблеми настанале кога многу Христијани се потурчувале - па проблемите се појавувале од потурчените аги и бегови, макар што и тие се плашеле од револтот на Христијаните Македонци, бунтовите и нивната освета).
Пет века Турците тука владееле, палеле, колеле, убивале, силувале. Не може да нема нивни гени. Силувани девојки, силувани жени... За некои се знае, други мудро премолчале.
Познавам потомци на една Ромка која била слугинка кај некој бег. Малку личат на Роми. А бегот на слугинката и куќата и ја оставил како подарок. За неговите деца...
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.292
Поени од реакции
27.807
Да, ептен е дискутабилно ова со коси очи и турско племе. Веројатно може да го објасни некој ептен стручен за генетика кај одделни групи, а вака е само нагаѓање.
Pa ne e genetika, distribucija na masno tkivo na podvegjata e.
Isto kako sho nekoj ima golemi cicki nekoj mali, nekoj ima obrazi, nekoj nema.
Ako covekot ima mala nosna koska, ili nosen most, toa pa uste poveke doprinesuva ocite da izgledaat pozakoseni.

Kako za vizuelno, ova e Björk, od Island
e2bc4199ee1c2f94ea124931843a92c0.jpg

Jens Biggymark
jens.gif


A ova se karakteristicni aziski ochi. Mozete da primetite deka voopsto ne moze da se najde linijata na ocniot kapak
SmartSelect_20200812-175605_Brave.jpg


Isto taka, ova se javuva i kaj mnogu vrodeni sindromi kako daunov, wardenburg glavno poradi niskiot nos.
 
Последно уредено:
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568
Јас насобрав од моите машки роднини и луѓето околу мене ДНК за анализа во Белград (бесплатна е), ама почна короната, па ништо не испратив ... Не знам дали уште бесплатно е тестирањето таму, ако е и ако примаат материјали, пак ќе пробам. Мене ме интересираат моите корени, ама не прават тестирање на женски лица.
Освен ако не си Србинка не би ти препорачал да са тестириш преку Белград. Тестирањето е во организација на Српскиот ДНК Проект-Порекло кое на големо ги србизира Македонците.
Еве ја почетната објава на тоа бесплатно днк тестирање:


На сликата нема ни м од македонско, се е во знакот на србијанството, па дури и српските четниците ги ставиле шо вршеле злосторства врз македонското население.

Инаку Порекло имаше организирано и бесплатно тестирање на племињата Мијаци и Брсјаци кои што на големо се србизираат од Србите дали на интернет дали во печатени книги:


Еве ги четничките кољачи повторно во преден план.

А еве и еден 'шлаг' од нивниот форум:

Резултатите од Македонците Порекло ќе ги употреби за своите пропагандни цели во вид на пишување книги, дигитални содржини и др. А многу убаво може да се види од нивниот портал која е нивната пропаганда.

Мене ако ме прашуваш, Не Благодарам. Секој искрен во срцето Македонец би чувствувал гнев доколку неговата ДНК се тестира од организација која што го објавува ова тестирање со почетна слика од четници кои шо убивале Македонци.
Автоматски споено мислење:

Незнам дали си слушнал. Во близина на Врбјани во 19ти век се населиле луѓе од племето Черкези (туркиско племе). Живееле во Петрчани, сега не постои. Според тоа што сум го слушнал македонците од околните села убиле многу Черкези, а тие што се спасиле пребегнале во дебарско. Но интересна работа е што во Врбјани има две родови со муслимански имиња, Ќемаловци и Муратовци. А постојат и косооки врбјанци и врбјанки. Сега мислам дека најлогично е да се поврзе со мешање со черкезите. Иако за потврда треба да се направи дна тест, кој ќе разјасни се.
Черкезите биле населувани не само таму туку и во др. делови на Македонија. Тоа била најгадната раса која некогаш стапнала нога во Македонија. Избркани се кути кучиња од Кавказот и спас од Русите барале во Отоманската империја. Своите кавказки нарави и омраза кон христијаните ги донеле овде и почнале да вршат многу злосторства. Има доста материјал за злосторствата што ги правеле, биле далеку полоши и од Турци или Арнаути. Буквално гледале кон христијаните како кон животни и убивале, пљачкале, силувале каде ќе стигнат па морале и Отоманските власти да реагираат за да го заштитат христијанското население. Но Македонците не чекале од Турците заштита туку само почнале да се организираат. Знам дека многу пресметки имало и Черкезите биле убивани буквално како кучиња.
 
Последно уредено:
Член од
13 јануари 2015
Мислења
1.044
Поени од реакции
983
Освен ако не си Србинка не би ти препорачал да са тестириш преку Белград. Тестирањето е во организација на Српскиот ДНК Проект-Порекло кое на големо ги србизира Македонците.
Еве ја почетната објава на тоа бесплатно днк тестирање:


На сликата нема ни м од македонско, се е во знакот на србијанството, па дури и српските четниците ги ставиле шо вршеле злосторства врз македонското население.

Инаку Порекло имаше организирано и бесплатно тестирање на племињата Мијаци и Брсјаци кои што на големо се србизираат од Србите дали на интернет дали во печатени книги:


Еве ги четничките кољачи повторно во преден план.

А еве и еден 'шлаг' од нивниот форум:

Резултатите од Македонците Порекло ќе ги употреби за своите пропагандни цели во вид на пишување книги, дигитални содржини и др. А многу убаво може да се види од нивниот портал која е нивната пропаганда.

Мене ако ме прашуваш, Не Благодарам. Секој искрен во срцето Македонец би чувствувал гнев доколку неговата ДНК се тестира од организација која што го објавува ова тестирање со почетна слика од четници кои шо убивале Македонци.
Автоматски споено мислење:



Черкезите биле населувани не само таму туку и во др. делови на Македонија. Тоа била најгадната раса која некогаш стапнала нога во Македонија. Избркани се кути кучиња од Кавказот и спас од Русите барале во Отоманската империја. Своите кавказки нарави и омраза кон христијаните ги донеле овде и почнале да вршат многу злосторства. Има доста материјал за злосторствата што ги правеле, биле далеку полоши и од Турци или Арнаути. Буквално гледале кон христијаните како кон животни и убивале, пљачкале каде ќе стигнат па морале и Отоманските власти да реагираат за да го заштитат христијанското население. Но Македонците не чекале од Турците заштита туку само почнале да се организираат. Знам дека многу пресметки имало и Черкезите биле убивани буквално како кучиња.
јас да одговорам
Јас бев дел од форумот. А се логирав зошто ми требаше да најдам едно дело за западна Македонија, а немаше од каде па мораше преку нив. Јас лично никогаш не би се тестирал преку нив. Ич не ги сакам, и одвратни се.

Еднаш од еден од администраторите добив предупредување, да не постирам пробугарски за мијаците. А само напишав дека мнозинството од мијаците никогаш не биле просрпски. Тоа е факт, скоро сите села биле мнозински егзархиски. Во многу од селата немало ни една патријаршиска куќа. Добар дел се иселени и во Бугарија
А за брсјаците си постојат записи и се спомнати оделно од другите словенски племиња (вклучително и србите).
Тие срби може да бидат само во ретардираните српски националистички глави.

Македонците од западна Македонија кои припаѓаат на R1a може да се потомци на брсјаците (дел).
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Арнаутите се новодоселени во светиниколско после Втора светска војна од Косово.
Арнаути имало за турско во Милино и полските села! Сега арнаути во Овчеполието само во Сабота на сточен пазар можеш да најдеш :D
Автоматски споено мислење:

Пет века Турците тука владееле, палеле, колеле, убивале, силувале. Не може да нема нивни гени. Силувани девојки, силувани жени... За некои се знае, други мудро премолчале.
Познавам потомци на една Ромка која била слугинка кај некој бег. Малку личат на Роми. А бегот на слугинката и куќата и ја оставил како подарок. За неговите деца...
Друже !!! За времето на Балканските војни, меѓу војните и во втора светска војна, ако некоја жена остане бремена од окупаторски војник или се фрлала од највисоката карпа во атарот на местото или ја убивале соселаните(обично роднините). Многу малку дочекале да родат и да го фрлат детето после раѓањето. На прсти можеш да ги изброиш тие кои куртулиле од таа судбина, најчесто тие се отселувале со војникот. Збориме за слични народи со иста религија(срби, бугари, грци ..) и за 20 век. Одземи 300-400 години, додај сосема друг народ што генетски што религиски, па прај слика( оќеш родова, оќеш генетска)
Така барем било во Овче Поле, Кочанско,Радовишко и Струмичко. Не верувам дека на други места било поинаку.
 
Последно уредено:
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Освен ако не си Србинка не би ти препорачал да са тестириш преку Белград.
...
Инаку Порекло имаше организирано и бесплатно тестирање на племињата Мијаци и Брсјаци
...
Резултатите од Македонците Порекло ќе ги употреби за своите пропагандни цели
А за брсјаците си постојат записи и се спомнати оделно од другите словенски племиња (вклучително и србите).
Тие срби може да бидат само во ретардираните српски националистички глави.
Брсјачки корени имам, не сум Србинка. Фино значи што поради пандемијава не ги испратив ДНК материјалите ... Мислев дека се професионални при одредување на хаплогрупите. Јас па кај нив читав други информации, што ми личеа на научно издржани, не сум ги загледала ни форумот ни сликите со српските четници ...
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
1.044
Поени од реакции
983
Арнаути имало за турско во Милино и полските села! Сега арнаути во Овчеполието само во Сабота на сточен пазар можеш да најдеш :D
Е не сум знаел за ова. На википедија за родовите види што пишува.
Брсјачки корени имам, не сум Србинка. Фино значи што поради пандемијава не ги испратив ДНК материјалите ... Мислев дека се професионални при одредување на хаплогрупите. Јас па кај нив читав други информации, што ми личеа на научно издржани, не сум ги загледала ни форумот ни сликите со српските четници ...
Пари да ми дадат не се тестирам. И јас сум полу Брсјак (додуша треба да се потврди со дна тестирање :D )
Брсјаците се посебно словенско племе, не Бугари, уште помалку Срби.
Доселени се од тромеѓето на Полска, Чешка и Германија. Еден дел од племето се иселило во Белорусија, каде го основале градот Брест.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Е не сум знаел за ова. На википедија за родовите види што пишува.

Пари да ми дадат не се тестирам. И јас сум полу Брсјак (додуша треба да се потврди со дна тестирање :D )
Брсјаците се посебно словенско племе, не Бугари, уште помалку Срби.
Доселени се од тромеѓето на Полска, Чешка и Германија. Еден дел од племето се иселило во Белорусија, каде го основале градот Брест.
Јас па тогаш (февруари-март) разбрав дека Порекло се единствените во светот кои имаат подетални податоци за хаплогрупите на Балканот. Освен ако намерно излажат која хаплогрупа сме ... многу ненаучно би било тоа
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Косооките фенотипи се должат на оние моми кои ги влечкале Александровите војници од целиот освоен свет (тие биле млади војничиња, далеку од дома со години и не е чудно ако земале жени од Азија и северна Африка :) ) . Сепак се тоа гени и кога да е некој од тие гени ќе излезе на видело.
Другото (посериозно) мешање настанало во периодот на Византија кога многу азијатски народи со Христијанска вероисповест доаѓале во Византија од економски причини или безбедносни (периферијата на Византија никогаш не била безбедна и постојано преоѓала од едни во други раце). Понтијците се на пример, Христијани Турци и нив ги населија во Грција на местото на исеелените Македонци. Видливо е дека се тие помургави со подруг фенотип.
Поради тоа што имале иста религија, можно е тие доселеници да се мешале со домородните после некое време откако ќе поминеле неколку генерации и доселениците ќе се вклопеле во средината и ќе постигнеле некој социјален статус. Религијата играла многу битна улога во склучување на браковите. Во Србија скоро сите Роми се Христијани, па не е чудно доколку на некој му се смени социјалниот и образовниот статус да се меша со Србите.
Кај нас тоа е очигледно кај Власите кои се толку измешани со Македонското население така да едвај и да останале гените од вистинските Власи. Мое мислење е дека оригинерно Власите се Ерменци по потекло. Од таму доаѓа и името Армени, Армани - од Ермени. Дури и другото име со кое се идентификуваат Власите на јужен Балкан - Арвани, Арванити може да произлегува од ерменската покраина (и денес главен град) Ереван. Нивниот фенотип е типичен Кавкаски фенотип (за разлика на пример од Динаридскиот фенотип) за што можете да го земете за типичен пример градоначелникот на Солун. Издолжено лице, светлокафеави очи (поретко - потемно кафени или зелени) и малку, за нијанса, потемен тен на кожата. Тие се доселеници најчесто во првите векови од н.е. а поготово под притисок на монголските племиња (Хуните, а подоцна и Татарите, Булгарите...). Затоа и Власите биле најчесто овчари, Римски војници и евентуално трговци и поретко занаетчии - затоа што не поседувале земјиште за обработка (тоа си имало веќе сопственици). Подоцна се стекнуваат со имот (ако ништо друго војниците во Римската војска наместо пензија добивале земјиште) и се збогатувале, но сепак не толку многу и н толку брзо (дали на пример нашите доселеници во Германија можат да станат богати како староседелците Германци? Сигурно дека не, или после многу, многу генерации, а прашање е дали и тогаш).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom