Виктор Карамарков од Скопје е серискиот убиец - бројот на убиени сеуште непознат!

Статус
Затворена за нови мислења.
А

Ајсшутер

Гостин
Ја не ги глеам на поимите како тебе. На поимите "осудување" и "оправдание".
Човеков ќе биде Осуден. Од Суд. Од оние од кој треба! За она гнасно дело што го направил! Причините точни ние не ги знаеме!
Дали има оправдување за такво убиство?!
Нема.
Дали смееме ти и ја да го осудуваме за тоа?! Не. Не знаеме ни зошто, ни како, а што е нај битно, ич кур не ни чуе, да бидеме реални.
Дали ми е жал за бабите? Да!
Дали ми мења нешо у живот? Не!
Кој сум ја да го осудувам момакот? Не го Оправдувам она што го направил! Али немам никакво право да го осудувам, со оглед дека не сум ни пробал да го спречам!
Па уше горе ме прашуваат, ЗАШО ДА МУ ДАДАМ ПАРИ КОА НЕМОРАМ?!
Супер, немораш, никој не те тера, само молим те, не се чуствувај компетентен да осудуваш некој кого не познаваш.
Што има да познавам, човекот (монструм) убил жени и за тоа ќе одговара кривично пред законот.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Што има да познавам, човекот (монструм) убил жени и за тоа ќе одговара кривично пред законот.
Супер, ај сеа избриши 20 страни, стај го постов после воведниов, и закључи ја темава.
Зашо секој глуп муабет се сведува на Ова што го пиша.
Што е точно. И Нема шо тука да драпате мадиња у 20 страни.
Ве заболе вас курот за 2 мртви баби. Шо не ги жалевте жртвите на катрина ебате?
Дискусијата е Без цел и без поента, разбирам да развиваш мозок и логика на теми кој немаат одговор, у филозофија и психологија, ама темава, шпѓ?
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Новинарка напиша:
Напротив, баш би биле осудени подеднакво. Тврдам дека е апсолутно здрав коа е ненадроган, пошто е јако интелигентен, а едно време дури бил и реализирана особа. Едноставно, му требале пари, паднал у трип и во знак на слабост почнал да касапи. Чим искасапил еднаш, продужил даље.
Ја тврдам дека е апсолутно нездрав у секое доба од денот. И коа спие и сонуе блонд шмизли со розеви чадори како берат кокичиња у рана пролет. Знак на слабост се покажуе пред немоќна баба, пошто педерките имаат лош здив од кој се умира ако го вдишиш еднаш, бетер од свинскиот грип е. Иам чуено за тоа.
Се стават во негова кожа, во една слика прикажана од медиумите иако е само мал фрагмент.
Глупа компарација каде губат објективност.

"Еи види го, убил 4 баби со секира и ги ограбил, јас никогаш под никакви околности не би сторил такво нешто. Еј, чекај. Јас сум здрав и нормален па спротивно на моите размислуња и ставови е Виктор (убиецот :icon_lol:). Мора да е болен и ненормален"
Токму тоа ми е поентата, и на друга една тема истиот муабет се тераше, кажал Латас нешто и аутомацки он ти е месајата и мора да е така. Сериски убиец за телевизија ти е рудник.
ada напиша:
И додека у подфорумот за хуманитарни акции не гледам нешо фреквентност, тука, за болен несреќник кој унесреќил други елоквентни сте до у пичку матер и назад.

И дали реков дека на некрофили/перверзни војаери личите?

Ебате ситните трачерски природи. За на средсело само.
Ми се гади.
Ада, број на постови во темава - 3. Број на прегледи, не знам. Допринесуваш, без разлика на коментарите, читаш.
Гладиус напиша:
Виктор, ако некаде во светот викаат дека психички растроените треба да бидат ослободени од вината не значи дека јас лично треба да го прифатам тоа.
Ликот кој е врзан со ланец, да, знам дека постои во секој. Ама прочитај Новинарка што убаво ти објасни за тоа.
Не гледам поента да коментирам на темава веќе.
Па не коментирај, не ти стаив секира на глава. :toe:

А Новинарка објасни курац ко шо можеш да приметиш. Иначе, ти не мораш да прифатиш ни облечен да одиш по улица, save the planet go naked, али џандари ќе те уапсат сто отсто. And ur not gonna be arrested for being to sexy. Just for being naked. :nenene:
GoD.HateUSaLL напиша:
Па уше горе ме прашуваат, ЗАШО ДА МУ ДАДАМ ПАРИ КОА НЕМОРАМ?!
Супер, немораш, никој не те тера, само молим те, не се чуствувај компетентен да осудуваш некој кого не познаваш.
Ајсшутер напиша:
Што има да познавам, човекот (монструм) убил жени и за тоа ќе одговара кривично пред законот.
Ама GoD.HateUSaLL човекот е монструм, Ајсшутер знае. :jaj:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ја не ги глеам на поимите како тебе. На поимите "осудување" и "оправдание".
Човеков ќе биде Осуден. Од Суд. Од оние од кој треба! За она гнасно дело што го направил! Причините точни ние не ги знаеме!
Дали има оправдување за такво убиство?!
Нема.
Дали смееме ти и ја да го осудуваме за тоа?! Не. Не знаеме ни зошто, ни како, а што е нај битно, ич кур не ни чуе, да бидеме реални.
Дали ми е жал за бабите? Да!
Дали ми мења нешо у живот? Не!
Кој сум ја да го осудувам момакот? Не го Оправдувам она што го направил! Али немам никакво право да го осудувам, со оглед дека не сум ни пробал да го спречам!
Па уше горе ме прашуваат, ЗАШО ДА МУ ДАДАМ ПАРИ КОА НЕМОРАМ?!
Супер, немораш, никој не те тера, само молим те, не се чуствувај компетентен да осудуваш некој кого не познаваш.
Ние како народ,поединци,членови на општеството имаме право да осудиме човек кој нанел смрт на други лица.Имаме право бидејќи на тој начин тој уништува дел од нас (создава страв).Судот ќе го осуди за делото,а ние како народ ќе го осудиме за самиот чин,грозоморноста и преку тоа ќе дадеме глас против вакви убиства и дела.Нешто слично како на избори,ние сме небитни овци додека не дојде ден на избори,тогаш сите не гледаат со други очи,не гушкаат,се поздравуваат,не слушаат.Осудуваме во надеж никогаш да не се повтори и тоа да стигне до оние кој имаат мотиви,желба или психа за насилства.
А вакви дела и те како менуваат во животот кој што го живееме.Сега прашај некој дали ќе отвори врата на непознат.Јас,ти и тој не сме го познавале и не сме можеле да го спречиме,потфрлиле и институции и семејство и сите оние фигури околу него.Но тој убил наши сограѓани,тие можеле да бидат наши блиски.
И не го осудуваме како лик кој згрешил или работел по свои ноти,го осудуваме како лик кој нанел штета со убиства.Либералноста има граници,системот има закони,општеството има форми преку кои може суди,осудува и казнува.Ние сме дел од него,ние го сочинуваме.

Со други зборови,неможе да не боли тит ако некој касапи по улици,неможеме да бидеме рамнодушни.Секој со своето оружје,народот преку осуда,државата преку закони и казни.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.253
Поени од реакции
41.670
Де бе де, не смее да се постираат слики кои се аналогни на темава за Виктор ?
На крај краева имаше слика од негово друго издание, нема потреба од цензура, нит прекршувам правило нит одам офтопик, или мора експерт да се правам и да го глумам Грисом у комбинација со Хорацио . . . епа нема бе нема .

ОНТОПИК е for god sake .

Second attempt

 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Ние како народ,поединци,членови на општеството имаме право да осудиме човек кој нанел смрт на други лица.Имаме право бидејќи на тој начин тој уништува дел од нас (создава страв).Судот ќе го осуди за делото,а ние како народ ќе го осудиме за самиот чин,грозоморноста и преку тоа ќе дадеме глас против вакви убиства и дела.Нешто слично како на избори,ние сме небитни овци додека не дојде ден на избори,тогаш сите не гледаат со други очи,не гушкаат,се поздравуваат,не слушаат.Осудуваме во надеж никогаш да не се повтори и тоа да стигне до оние кој имаат мотиви,желба или психа за насилства.
А вакви дела и те како менуваат во животот кој што го живееме.Сега прашај некој дали ќе отвори врата на непознат.Јас,ти и тој не сме го познавале и не сме можеле да го спречиме,потфрлиле и институции и семејство и сите оние фигури околу него.Но тој убил наши сограѓани,тие можеле да бидат наши блиски.
И не го осудуваме како лик кој згрешил или работел по свои ноти,го осудуваме како лик кој нанел штета со убиства.Либералноста има граници,системот има закони,општеството има форми преку кои може суди,осудува и казнува.Ние сме дел од него,ние го сочинуваме.

Со други зборови,неможе да не боли тит ако некој касапи по улици,неможеме да бидеме рамнодушни.Секој со своето оружје,народот преку осуда,државата преку закони и казни.
Јасно.
Час по социологија.
Со кој, нормално, ја немора да се сложам.
Општеството си има свои морални норми и правила. Секој оној кој ќе ги прекрши, до некоја мера, ќе биде казнет.
Има 2 типа на казни, морална осуда и санкција.
Санкција, јасно ни е.
Е сеа, морална осуда. Кога некој прави нешто во мојата животна средина, во која има прилично јасно зацртани морални одгворности, а тој ги прекршува, јас го осудувам, бидејќи она што го прави е погрешно.
Пример, ако комшијава мој, ја бенга комшиката, со чиви деца ја си играм у маало, а комшика ми е мажена за друг чоек, секако дека ја ќе го осудуем фраерот пошо, ја лично се чуствувам повреден.
Ја него ќе го гледам со други очи, со глев/потсмев, шо и да е. Ќе го казнувам со моето однесување. Тоа е морална казна.
Осудувањето е морална казна.
А човек смее да казнува само кога е лично поврзан со нешто. Во сите останати случаи, смее само да се слага, или да не се слага, односно да оправдува нечие дело, или не.
Дибеков да ми наштетеше на мене, недај боже, ќе смеев да го осудувам. Сега, неам такво право, можам само да не го одобрувам неговото понашање.

Пример, седам на слава, со постари луѓе околу мене и првенствено со моите родители. Да речеме, не почитувам бон-тон на трпеза. Татко ми, ќе ме осуди, со поглед. И смее да ме осудува, затоа што срамам негово име.
А доколку ја пред непознати луѓе и на другиот крај од светот далеку од татко ми, јадам у маалска сендвичара и си чепкам заби без да ставам рака, татко ми може само да не го оправдува тоа некултурно понашање, дали смее да ме осудува? Не. Не го засега него тоа.

bobanmacedonia напиша:
Дали човеков заслужува да се дискутира за него?
Шотреба да напраи за да заслужи?

@ Викторгг
 

Attachments

M

Mario Gómez

Гостин
And the main question?

Дали човеков заслужува да се дискутира за него?

Може во глобала да се зема неговите, мотиви, живот, психата, растроеноста, но од психолошка гледна точка.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Незнам како да ти објаснам дека не зборам за осуда на секојдневни ситуации,туку зборам за човек кој цепи глави како ќе му дојде при рака.А бидејќи ми се спие,не ни ми иде мисла како да споредам и објаснам,да бидам искрена :)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Nema objasnenija.

Lud ubica! Kraj. Psihijatriski zatvor!

A prison, life in prison for the criminally unstable and insane!
 

saman

Раскажувачот
Член од
1 август 2009
Мислења
367
Поени од реакции
91
Имав еден пост и пак ќе се повторам неверувам дека убивал за пари. Зависник може да убие за пари но во одредена ситуација пр : ногу пари еден човек темна улица сам осамен во куќа богат. Ова е друго имал спремно оруже со кое убивал и откако ќе убие не пребарувал по собите што е чудно бидејќи бил познат како крадец имал извршено неколку кражби. Има не логичности во некој постови убивал за пари оти е зависник а се соживувал со лик од делото на Достоевски две различни работи.
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.403
Поени од реакции
6.024
Смртна казна ?-не,не е пропишана со закон затоа што небила хумана.А "дечково" бил многу хуман према бабите и затоа ке го издржува(храна,кревет итнт) државата доживотно во затвор.
 

Golube

неам појма
Член од
9 ноември 2009
Мислења
116
Поени од реакции
5
Ako vi kazam deka Viktor e namesten,deka ne e toj ubiecot ke poveruvatE?
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.403
Поени од реакции
6.024
Ako vi kazam deka Viktor e namesten,deka ne e toj ubiecot ke poveruvatE?
Што ти да не си убиецот ? пФф.А зошто да е наместен -заради неефикасноста на полицијава? после 8 убиства го фатија? Како Радески во охрид,требаше од Скопје единици да дојдат да го фатат пошто многу јаки полицајци имаме во охрид
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom