Виктор Карамарков од Скопје е серискиот убиец - бројот на убиени сеуште непознат!

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 март 2006
Мислења
17.714
Поени од реакции
12.136
На крај краева, можеби да ги убиеме сите различни од нас, оние кои се ниски, оние кои зборуваат на битолски акцент, и оние кои имаат долга коса. А да, и металците, маму им ебам наркоманска...
Ако отепаат некого на овој начин, тогаш да, закај не.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
И не знам како тоа не можеш да го сфатиш (и сите кои се сложуваат), дека психички растроената личност никаде во светот не се осудува како крив.
И кога викаш монструм, само да те потсетам дека секој еден кој го гледаш по улица, вклучувајќи го и твоето сопствено огледало, крие лик кој само чека да биде пуштен од ланец. Ние (луѓето) сме ѕверови, како волците, плус имаме бујна имагинација и неограничени можности за касапење. Општествените норми не држат да се толерираме малку од малку меѓусебно и да не се претвориме сите до еден во силувачи, убијци, и сите девијации кои ќе ти текнат, плус неколку за кои не си свесен.

Затоа, кога викаш монструм, само имај на ум дека тој е истиот човек како и ти, без онаа ронка разум и свест. Тој ја изгубил некаде по патот...
Oh... rly:icon_lol:. Можам да ти извадам листа од најмалку 1000 осудени за убиства, иако психички растроени. Законот си е еден те ист за сите. Овој си е сасвим нормалан, кога не е под дејствие на дрога. Нашиот лик што чека да биде пуштен од ланец, не секогаш го пуштаме од ланец затоа што се плашиме од санкции. И овој знаел дека му следи санкција, па сепак не му било битно. Типчево, ќе се самоутепа за месец максимум. Го држат жив под надзор зашто не знаат со сигурност дали убил само 4 жени. :smir:

Ги заборави средствата за информирање, телевизорот , интернетот, музиката која се слуша. Веќе не се внимава што се дава на ТВ, коа бев помал коа имаше бакнување или убивање на телевизија мајка ми ми ги затвораше очите. Неможе да се дозволи на телевизија да даваат насилни филмови, со силување девојки, луѓето да се диват на интелегенцијата на серискити убијци, па некој да посака да се испроба во тоа поле.Плус игрите со убивање, не дека не сум играл, ама она е претерано. Волци вс УЧК. Не само што децата се радуваат на убивање туку и омраза предизвикува. Овие што ги набројав, се повеќе земаат замав, тоа може да се забележи со таканаречената напредна денешна младина. Светот се менува па така и луѓето и приоритите, секако ништо неможе да го оправда делото на Виктор, кој ја "престави" Македонија низ весниците во нејзината темна страна. Ако е овде такво влијанието, можам да замислам како е на запад.

Се надевам не избегав многу од темата, но овој лик и симболичната поврзаност со Раскољников, ме натера да размислувам на оваа тема.
Морам да се убацам. Твојава теорија во книгите се нарекува ,,теорија на хиподермички шприц". Според неа, гледачите се пасивни консументи на теве програма, кои само седат пред телевизорот и апсорбираат се` што таа ќе им понуди, вклучително со идеи ставови и верувања. Публиката е наводно, немоќна маса која има малку избор пред да потпадне под влијание. Со други зборови, гледате нешто насилно, може да излезете и да сторите нешто насилно или гледате жена како пере на телевизија и ќе сакате да го сторите истото ако сте жена, а ако сте маж ќе очекувате жените да ви перат. Оваа теорија е особено популарна кога луѓето размислуваат за насилството во филмовите. Има филмови како Сламени кучиња и Злите мртви кои биле забранети делумно поради верувањето дека можат да ги охрабрат луѓето да ги имитираат злосторствата прикажани во нив, но од друга страна никој никогаш не тврдел дека тие ќе влијаат врз сите подеднакво. Ја сметам оваа теорија за површна бидејќи не ја зема предвид индивидуалноста на луѓето а е сепак многу популарна во општеството особено меѓу политичарите што бараат причини за зголеменото насилство во општеството, а притоа тие да не бидат обвинети за тоа. Типичен пример е серискиот убиец Џефри Дахмер(американски сериски уиец кој ѕверски убил 17 мажи и момчиња претежно од африканско и азиско потекло во периодот меѓу 1978 и 1991. Пред секое негово убиство гледал клип од својот омилен филм за да се возбуди. Филмот бил ,,Ѕвездени патеки". Никој до сега не предложил да се укине филмов, што докажува дека филмот за типот имал многу поразлично значење од она што го има за нас. Повеќе од доволен доказ да се тврди дека не се виновни медиумите, туку индивиудалноста на луѓето и нивниот пристап.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Oh... rly:icon_lol:. Можам да ти извадам листа од најмалку 1000 осудени за убиства, иако психички растроени. Законот си е еден те ист за сите. Овој си е сасвим нормалан, кога не е под дејствие на дрога. Нашиот лик што чека да биде пуштен од ланец, не секогаш го пуштаме од ланец затоа што се плашиме од санкции. И овој знаел дека му следи санкција, па сепак не му било битно. Типчево, ќе се самоутепа за месец максимум. Го држат жив под надзор зашто не знаат со сигурност дали убил само 4 жени. :smir:
А ти му живееш у глава да знаеш дали е нормален или не? Има начини за дознавање дали е или не е психички пореметен. И да, сите добиваат казна, ваква или таква, у лудница да седиш баш не е избегнување казна, може и полоша е, само што при процесот, ако зденеш ти 5 души со секира, пошто си била револтирана од нешто, и он кој тоа го напраил “додека ги гледа во очи“ нема исто да бидете осудени.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Напротив, баш би биле осудени подеднакво. Тврдам дека е апсолутно здрав коа е ненадроган, пошто е јако интелигентен, а едно време дури бил и реализирана особа. Едноставно, му требале пари, паднал у трип и во знак на слабост почнал да касапи. Чим искасапил еднаш, продужил даље.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
А ти му живееш у глава да знаеш дали е нормален или не? Има начини за дознавање дали е или не е психички пореметен. И да, сите добиваат казна, ваква или таква, у лудница да седиш баш не е избегнување казна, може и полоша е, само што при процесот, ако зденеш ти 5 души со секира, пошто си била револтирана од нешто, и он кој тоа го напраил “додека ги гледа во очи“ нема исто да бидете осудени.
Напротив, баш би биле осудени подеднакво. Тврдам дека е апсолутно здрав коа е ненадроган, пошто е јако интелигентен, а едно време дури бил и реализирана особа. Едноставно, му требале пари, паднал у трип и во знак на слабост почнал да касапи. Чим искасапил еднаш, продужил даље.
Виктор ГГ да не пишувам сеа за него,ама многу добро го знам дечкото и до пред дрогата да ја фати беше ептен фин дечко,не мислеше на лошо а камоли на некој да му стори лошо....останатиот дел...читај ја Новинарка.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.516
Поени од реакции
33.694
А ти му живееш у глава да знаеш дали е нормален или не? Има начини за дознавање дали е или не е психички пореметен. И да, сите добиваат казна, ваква или таква, у лудница да седиш баш не е избегнување казна, може и полоша е, само што при процесот, ако зденеш ти 5 души со секира, пошто си била револтирана од нешто, и он кој тоа го напраил “додека ги гледа во очи“ нема исто да бидете осудени.
Се стават во негова кожа, во една слика прикажана од медиумите иако е само мал фрагмент.
Глупа компарација каде губат објективност.

"Еи види го, убил 4 баби со секира и ги ограбил, јас никогаш под никакви околности не би сторил такво нешто. Еј, чекај. Јас сум здрав и нормален па спротивно на моите размислуња и ставови е Виктор (убиецот :icon_lol:). Мора да е болен и ненормален"

Очигледно околностите кај него извршиле поголем притисок за да се рефлектира неговото непочитување на законите, нормите на општеството. Тоа не го прави марсовец. Исто е човек. И за непочитување на општествените закони постојат општествени институции кои ќе го судат според законот кој важи за сите. Постои општествено уредување, пак да споменам. Не е ова анархија, кој да убива кој сака. Никој не го оправдува, крив е. Така и ќе му се суди.
 

Stre3T Danc@

The definition of #BFABB
Член од
10 април 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
146
Во принцип, во Македонија постојат 100 средни училишта, и во принцип секоја година излагаат по 100 првенци на генерација и во принцип само од `99, според тебе, до сега полуделе 1000 луѓе. Уууу, имаме илјадници сериски убијци во Македонија! :vozbud:
Луѓе, ве молам. Тоа што човекот се претворил во монструм е склоп на повеќе фактори што му влијаеле во животот: тешко детство, сиромаштија, несовесна мајка и пред се самиот негов карактер што бил доволно слаб да се оддаде дроги, а потоа и на вакви злосторства.
Не е потребно да влечеме некои некои глупи заклучоци и предрасуди, доволно е само да внимаваме на кого отвараме врата и веројатно да се зголемат мерките за справување со зависниците и ментално болните.
:uvo: Нигде не реков полудуваат, станале убијци, туку го губат разумот. Бил интелигентен и пристоен, а подоцна се претвора во монструм со психички проблем. А за останатите првенци спомнав од искуство, бидејќи имаше пример со таков кој беше првенец во основно училиште, доаѓа во средно, глуми некоја манга пред другарите, доаѓа на часови издрогиран и пијан.
А за да се справиме со ментално заболените немаме којзнае какви установи, а ни потребни средства. Со други зборови, никој не ги третира и перцепира нивните состојби на потребниот начин.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
И додека у подфорумот за хуманитарни акции не гледам нешо фреквентност, тука, за болен несреќник кој унесреќил други елоквентни сте до у пичку матер и назад.

И дали реков дека на некрофили/перверзни војаери личите?

Ебате ситните трачерски природи. За на средсело само.
Ми се гади.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Traurnite grozomorii se sekogas poprivlecni za sirOkite narodni masi otkolku aktuelnite nesta kade navistina se bara humanost!

Life as we know it.....reeks of major BS and conformity!
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Те читам цело време и морам да ти поставам индиректно прашање ти нормален ли си, 50 денари да ги дадеш не се многу али што к.. јас сум обврзан да давам на наркоман 50 денари за ништо онака рекетар да ми изиграва ? - Што има работа другите да им даваат.. има еден куп невработени па сите убиваат стари жени за да стигнат до пари ? - За овој само измачување, секој ден ќотек само тоа е лекот.
Немаш ама баш никаква одговорност ти да му даеш кеш.
Ама па не пекајте ондак дека он е ваков или таков, коа ти не си му дал 50 денари за помош, он не те тера, он те замолува. А ти, реално, незнаеш дали му се за фикс или за леб.

Он нема никакво оправдание за тоа шо го напраил, и тоа е факт. Али не го осудувај кога не го познаваш.

Уууу никако. Чим тој земал дрога мислејќи дека така ќе се извади да не биде осуден
Не ме сфати, а и ме мрзи да ти објаснувам...
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.326
Поени од реакции
7.789
Ја беф двократно првенец на генерација. :pipi:
Јас ниту еднаш Убајо беше кај нас првенец :icon_lol:.
Мислам дајте критериумиве за никаде се првенец, Достоевски, секира и дрога. Само по шема да се размислувало иако мое лично верување е дека никогаш нема да ги дознаеме вистинските причини.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
У основно на нас првенците-пет нула нулашите се сеќавам дека ни даваа некоја крофна и сок, сокот највероватно го испив крофната му ја дадов на еден со четворка што помина.
Средно трета година беше чинам правевме писмена на книгата Злосторство и Казна добив единица тоест не ни ја предадов писмената.
Од тогаш знаев за дејството на книгите на Достоевски затоа не си ни осудував да ги читам.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom