Визи за Америка

Член од
26 август 2010
Мислења
23
Поени од реакции
0
па убаво ти кажале, ако бараш виза ти даваат работна виза, не е ова ворк енд травел.
da vo red e toa
no za da dobies rabotna viza denes ti treba sponzor
dali nekoj vo amabasada ke si rizikuva rabotno mesto za primer potkup od 150 dolari????
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
da vo red e toa
no za da dobies rabotna viza denes ti treba sponzor
dali nekoj vo amabasada ke si rizikuva rabotno mesto za primer potkup od 150 dolari????
хх е тоа нема шанси пошо само една посета таму е 200 долари, дали ќе ти даат или не виза не се знае, со сите документи, ама се плаќа 200 долари.
 
Член од
26 август 2010
Мислења
23
Поени од реакции
0
100 долари... не 200

--- надополнето ---



не ти треба спонзор туку џоб офер т.е работна понуда... спонзор е нешто друго и тој го бараат кога ти бараш исселеничка или државјанство...
Velam sponzor kako rabotodavec , ne moras bukvalno da gi razbiras rabotite
pod sponzor swe podrazbiraat poveke raboti i PLUS rabotna ponuda
otidi vo avstraliska amabasada za rabotna viza ke ti kazat sto se podrazbira pod sponzor :)
 
Член од
29 октомври 2010
Мислења
34
Поени од реакции
7
koga prasav sto e kako e za poveke informacii mi odgovorija vaka
"treba da imate validen makedonski pasos slika 35x45 so bela pozadina potvrda deka ne ste osuduvan i ke mora ednas da se vidime so prestavnik od ambasada,a sve ke ve cini 300 dolari i sve se plaka i site dokumenti se zaveruvaat na notar nisto nema na zbor ili ajde ke se dogovorime nema nisto bez notarski dogovor"

potoa im go prativ ova:
"normalno deka so notarski dogovor( moze ne se mnogu pari ama ke si gi sakam nazad ako nisto ne bide)
ostavete mi telefonski broj
i objasnete mi malku poveke okolu vasata ponuda
vie li mi naogate rabota tamu zagarantirana, a ne po 2-3 saati dnevno
smestuvanje????"

a tie mi vratija (ili taa Saska)
"gospodine mene mi izgleda kako da barate iselenicka viza.ako vi e toa potrebno togas vi se potrebni 800 dolari za takva viza a za rabotna nie samo vi zavrsuvame toa a rabota i smestuvanje si naogjate sami a so iselenicka toa e drugo i preku nas nema da imas nikakvo intervju samo viza ke vi se zalepe"

pa videte sega kolku ednostavno i eftino moze da se zamine za amerika i da se stane amerikanec
tetka mi cekase 7 godini za iselenicka viza so ogled deka roditelite i bea vo amerika i gi trckaa site raboti

inaku sesute cekam odgovor za tel. broj za da se javam
hahah
Vidi shto kje napraish pa pishi, ja togash ne se vidov, poshto mi zakazhuvashe sredba vo kafich i mi bese sumljivo. Ako dobiesh viza preku niv so srekja neka ti e, pa kazhi kako si proshol/la na razgovor, ako e se taka lesno kako shto vikaat da aplicirame i nie preku niv :))
 
Член од
2 ноември 2009
Мислења
24
Поени од реакции
2
Здраво, преваранти се сите, само по нет сам да си најдеш работа, е некој спомна за америка, има некои податоци за фирми што барат работници странци, мислам знае точен линк?!
Поздрав
 
Член од
26 август 2010
Мислења
23
Поени од реакции
0
im kazav na nekolku moi drugari da pratat e-mail za oglasov
i site gi dobivaa istite odgovori preku mail
i koga ke prasaa za telefonski broj i kade da se najdat so "Saska" poveke ne dobivaa povratni emailovi

samo edna rabota ne mi e jasna
notarskiot dogovor e verodostoen , da receme jas ke si go odberam notarot a ne tie
znam deka nema teoretski sansi da se dobie viza i deka se e prevara no
na koj nacin mislat deka ke ne zafrknat?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Ne se palete vise na taa rabota vo amerika celata americka ekonomija se rusi ko kula od karti, tek doprva ke doziveat ogromen krah amerikancite
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
turisticka bez pari znam kako se dobiva lugje ama rabotna ne hihiihiih :) samo ti trebaat pari i volja da ja posetis usa, se ostalo e na konzulot vo ambasada :) a toa deka ke go izbegnes intervjuto, nema teorija :)

--- надополнето ---

a za toa deka ke ti `zalepat` viza nemoj nikako da si prifatil dur ne otides u amb i od tamu ja zemes vizata, za lepenje i jas mozam da ti zalepam viza i op koga ke otides tamu ke te vratat od imigraciono, koga ke vidat deka e fake, ne se lazete sum imal slicno iskustvo za malce ke bev prelazan :)
 
Член од
20 март 2008
Мислења
107
Поени од реакции
12
Decki da prasam neso.. Dali e nekoj zapoznaet so dokumentive so se noset vo ambasada ko ce apliciras za turisticka viza ? Dali e pozelno vo dokumentite da imat i CV, poso pri posetata mozna e poseta vo osiguritelna kopanija isto taka ima i potvrda za posestata vo kompanijata!
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
druze u ambasada ides be kakvo cv, ne baras vrabotuvanje, viza baras :) a ako im kazes deka ides tamu za rabota da baras nekade, si go jadel uste od start!! eve sto ti treba za turisticka viza, znaci ke ides so potvrda od rabota, ako si vraboten, posle izvod od banka deka imas sredstva, stavi nekade 2000 dol ke ti zavrsat rabota, posle rezervacii za motel i karta avionska, dokolku prestojuvas kaj nekoj drugar pak, togas garantno pismo od tamu, isto ke ti treba imot nesto da pokazes ova ona, a moze i potvrda deka si neosuduvan, toa ke ti pomogne :) bitno ni pod razno deka ke ides tamu da rabotis, zoso ne samo sto nema viza, tuku i crn pecat mozes da zarabotis :)
 
Член од
20 март 2008
Мислења
107
Поени од реакции
12
ne ne... ne me razbra... ne odam jas... ke odi nekoj drug. toa ke e poseta na osiguritelna kompanija a ne rabota... znaci samo poseta .. tolku! ali vo red... fala na odgovoorot
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
turisticka bez pari znam kako se dobiva lugje ama rabotna ne hihiihiih :) samo ti trebaat pari i volja da ja posetis usa, se ostalo e na konzulot vo ambasada :) a toa deka ke go izbegnes intervjuto, nema teorija :)


Поентата ти е на место, ама теорија има и од лично искуство ти гарантирам. Три пати имам одено во САД со J1 виза и на интервју бев само првиот пат, следните 2 пати само испратив документи во амбасадата и добив виза. Со македонски пасош значи, ама во Америчка амбасада во Софија Бугарија.

А за прв пат, во право си без интервју не вервам дека може да се добие виза, особено не работна.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Ajde luge i tuka da spamiram so moive maki :)
Znaci vaka... Sakam da idam na Work and Travel, imam se sto treba, arno ama ke si imam mala maka so faksot... odnosno od DUT se selam na UKIM vo januari... spored toa ke dobijam nov index vo koj ke imam zavrseno 1 semestar - 1 ispit (zaso ne mi go priznavaat toj 1), a cel 2 semestar ne mi go priznavaat pa ke treba pak da si go slusam, pa posle nema da slusam 3 tuku direkno vo 4 odam... rabotata e sto - ne znam, kako ke mi bide sea so indexov, znaci pak ke bidam 1 god, a nemam kvadrat, - dali toa bi mozelo da mi bide problem? znaci jas na DUT prvi 2 semestri imam 100% iscisteno, ama na UKIM 2 ne mi go priznavaat - znaci ne e do mene!
Mislam deka nema da go znaat toa kade sto zosto kako - ednostavno ke bidam redoven student na UKIM (psihologija nema vonredno, i da sakam). Ke mi duskaat li po index i minato akademsko iskustvo ili ke bide dovolno potvrda za redoven student i broj na polozeni ispiti, sekako zavereni? kazete iskustva, sto vi barale kako.... a i cuv deka na studenti koi se 1 godina potesko davale vizi - a i mene ke mi fali 1 predmet.....
uff se nerviram, ama mnogu!
drugo, dali mozam sega primer da apliciram so indexot od DUT, odnosno da im se pojavam vo ambasada so ovoj index, samo sto ako pr. vo mart mi e intervjuto vo ambasada jas ke idam so index vo koj posleden zaveren semestar ke mi bide 3, a ne 4?
znam deka e epten glupa situacija, ali ako moze da mi kazete individualni iskustva so indexi i ambasadi americki - fala!! :)
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Ajde luge i tuka da spamiram so moive maki :)
Znaci vaka... Sakam da idam na Work and Travel, imam se sto treba, arno ama ke si imam mala maka so faksot... odnosno od DUT se selam na UKIM vo januari... spored toa ke dobijam nov index vo koj ke imam zavrseno 1 semestar - 1 ispit (zaso ne mi go priznavaat toj 1), a cel 2 semestar ne mi go priznavaat pa ke treba pak da si go slusam, pa posle nema da slusam 3 tuku direkno vo 4 odam... rabotata e sto - ne znam, kako ke mi bide sea so indexov, znaci pak ke bidam 1 god, a nemam kvadrat, - dali toa bi mozelo da mi bide problem? znaci jas na DUT prvi 2 semestri imam 100% iscisteno, ama na UKIM 2 ne mi go priznavaat - znaci ne e do mene!
Mislam deka nema da go znaat toa kade sto zosto kako - ednostavno ke bidam redoven student na UKIM (psihologija nema vonredno, i da sakam). Ke mi duskaat li po index i minato akademsko iskustvo ili ke bide dovolno potvrda za redoven student i broj na polozeni ispiti, sekako zavereni? kazete iskustva, sto vi barale kako.... a i cuv deka na studenti koi se 1 godina potesko davale vizi - a i mene ke mi fali 1 predmet.....
uff se nerviram, ama mnogu!
drugo, dali mozam sega primer da apliciram so indexot od DUT, odnosno da im se pojavam vo ambasada so ovoj index, samo sto ako pr. vo mart mi e intervjuto vo ambasada jas ke idam so index vo koj posleden zaveren semestar ke mi bide 3, a ne 4?
znam deka e epten glupa situacija, ali ako moze da mi kazete individualni iskustva so indexi i ambasadi americki - fala!! :)
Абе ти аплицирај си со индексот од факултетот кај шо тогаш ќе бидиш за време на интервјуто редовен студент. Не постои никакво специјално побарување за положени испити, ама во секој случај мора да имаш барем нешто положено, доволно за тие да одлучат дека си редовен студент шо нешто постигнал до сега и ќе се врати да дозаврши. Од амбасада можат да ти одбијат виза по секаков основ т.е. то си е нивно легитимно право. А ако ти фали само 1 испит јас ти гарантирам дека нема да има апсолутно никакво влијание то на нивната одлука.

Јас познавам само 1 другар накој му одбија виза од непознати причини, не беше баш најдобар студент можи заради то. Ама од друга страна пак познавам најмалку 30 луѓе кои добиле виза и многу од нив во специфични услови. Три примери ќе ти дам без проблем шо поминаја, а се релативно нестандардни кандидати.

Прво брачед ми доби виза како студент на технички во Битола на факултет со 3 години. Ја учеше 3та година по втор пат и положе само 2-3 испити. Доби виза и првиот пат кога учеше трета за прв пат, а му фалеја 5 испити и вториот пат кога ја учеше по втор пат и положи само 2-3 во цела година.

Второ едно другарче го имаа одбиено за туристичка виза за Америка ко беше средно зошто сакаше да оди кај некои роднини и сега доби виза како студент, а не беше најсолиден му фалеа многу испити. И тоа му спомнаа во амбасада, му рекоа ете ќе ти дадеме шанса. Иначе не се врате си остана кај роднините :))

Трето еден другар доби виза за прв пат во последна година на магистратура, значи немаше ни предавања во последниот семестар.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom