Ветеринарно катче

Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
19
Иако сум против кастрирање.....има логика ова шо го збориш.
Раната не би требало да ја гризе, на почетокот може да ја лиже али тоа е нормално. Има некој негативни работи после како шо знам...може да се здебели, или кај некој раси крзното се мења(станува помеко). Побарај по интернетов прочитај шо е како е(Spaying Bitches е терминот, не е кастрирање туку скопење кај женките)
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
За некој саат треба да одам на ветеринар, ама срце ќе ми препукне, па реков да прашам тука, може ќе прочитам некое слично искуство што ќе ме смири.
Вчера вечерта излегов на кратко и кога се вратив го најдов кучето со едно око затворено. Малку му е потечено и постојано му тече нешто. Страв ми е да видам, а и не ми дозволува, но вака од страна гледано ми изгледа на крв.
Незнам што би можело да му се случи за толку малку време што не бев дома, па преплашена сум. Пред тоа бевме излезени, но само малку прошетавме и немаше никаква невообичаена акција од која би помислила дека му се случило тоа.
Сте поминале нешто слично? Лошо е? :(
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
За некој саат треба да одам на ветеринар, ама срце ќе ми препукне, па реков да прашам тука, може ќе прочитам некое слично искуство што ќе ме смири.
Вчера вечерта излегов на кратко и кога се вратив го најдов кучето со едно око затворено. Малку му е потечено и постојано му тече нешто. Страв ми е да видам, а и не ми дозволува, но вака од страна гледано ми изгледа на крв.
Незнам што би можело да му се случи за толку малку време што не бев дома, па преплашена сум. Пред тоа бевме излезени, но само малку прошетавме и немаше никаква невообичаена акција од која би помислила дека му се случило тоа.
Сте поминале нешто слично? Лошо е? :(
Сигурно не е ништо страшно и неизлечливо. Може да се удрило од нешто или да е инфекција. Повеќе влече накај инфекција чим му солзи.
Нема потреба од паника, бидејќи за 5 минути ќе го исчистат и ќе му се смири.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Сигурно не е ништо страшно и неизлечливо. Може да се удрило од нешто или да е инфекција. Повеќе влече накај инфекција чим му солзи.
Нема потреба од паника, бидејќи за 5 минути ќе го исчистат и ќе му се смири.
Само да испадне така и пресреќна ќе сум. Одам сега, па ќе пишам што било за да знаете и вие што би бил проблемот, при таква една несакана глетка.
Фала:smir:
 
Д

Демијан

Гостин
Кажете ми нешто повеќе за стерилизирање на кучка,некои искусва ако можете да поделите.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Кажете ми нешто повеќе за стерилизирање на кучка,некои искусва ако можете да поделите.
Сите ветеринари кажуваат дека не е некој страшен зафат, но имам читано дека кучето после тоа се менува. Станувало помирно, понезаинтересирано за ништо и на некој начин потажно. Поради тие причини јас не можам да се решам да го стерилизирам моето, иако има доста предности тој чин. Сепак одлуката треба да си ја донесеш сам, но најдобро прво да се консултираш со добар ветеринар, кој ќе ти ги каже сите позитивни и негативни последици.

Иначе во врска со тоа што пишав вчера, за окото на мажјаков мој. На сите коментари од сите луѓе дека може да е обична алергија или нешто слично и безначајно, испадна дека внатре имаше големо гранче од тие тревките што имаат бодликави врвови. Кога го извади ветеринарот, не можев да поверувам дека толкаво нешто можело да влезе и да стои внатре, а да не се гледа. Важно, ми кажа дека кучето би можело да се прости со окото доколку не сум реагирала веднаш.
Затоа најубаво е да не се практикуваат лечења на своја рака, како што и не практикувам.
А ова ваљда е честа појава сега кога повеќе ги шетаме кученцата, а тие па обожаваат да скокаат по треви. Додека бев таму имаше уште два исти случаи, со истите тие боцкави гранчиња. На едно од кученцата исти такви му беа влезени во ушите и кутрото се уби од цивкање додека му ги вадеа. Во таков случај кучето постојано ја тресе главата и со шепата се обидува да тргне нешто од ушите. Да си знаете за секој случај.
 

lady_QUEER

I love life.
Член од
28 март 2009
Мислења
521
Поени од реакции
28
Уште кога прочитав знаев дека нешто има закачено.На кучињата додека се тријат од земја,или во трева може да им влезе некое гранче,затоа се бира каде ќе се шета.Проверен терен е најбезбедно решение.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Уште кога прочитав знаев дека нешто има закачено.На кучињата додека се тријат од земја,или во трева може да им влезе некое гранче,затоа се бира каде ќе се шета.Проверен терен е најбезбедно решение.
Абе, секогаш сум параноична кога се пика баш во такви нараснати купови, ама па немам некој избор во моево маало, а на улица не ми моча:)
Вчера после тоа, со страв го шетав и пазев само во помеки и пониски треви да заглавува. Уште поголема параноја ќе ми е сега, ама нека е кога веќе со сигурност знам дека е опасно за него да го пуштам каде сака.
А чудо... додека го пуштав сам да се истрча, никогаш ништо лошо не му се случило, па затоа ваљда и не очекував дека нешто слично може сега, кога го носам со каиш. :(
Важно сега е многу подобро, а јас сум како препородена:)
 
Д

Демијан

Гостин
Еве најдов нешто во врска со стерилиразија.

Pricini za kastracija:

1) Zdravje
2) Odnesuvanje
3) Kontrola na razmnozuvanje



Pricini za kastracija - zdravje



1) ZDRAVJE

Statistikite pokazuvaat deka prosecen zivoten vek na kastriranite zivotni e podolg od nekastriranite za dve do tri godini i deka vo toj zivoten vek se so podobro zdravje.

So rana kastracija na zenkite znacajno se reducira pojavata na tumori na mlecnite zlezdi koi se cesti kaj kuckite (maligni se 60-70%), a nesto poredok kaj mackite (maligni se 95%). Statisticki gledano, karcinomot na mlecnite zlezdi iznesuva 50% od site maligni oboluvanja kaj kucinjata. Kastracijata pred prvoto teranje ostava minimalni 0,05% deka kuckata ke oboli od ovoj tumor. Kastracija posle prvoto teranje, no pred vtoroto, toj procent go zgolemuva na 8%. Posle vtoroto teranje, a pred tretoto, procentot raste na 26%. Posle toa kastracijata ne moze da vlijae na namaluvanje na zaboluvanje od tumor na mlecni zlezdi.

So kastracijata mozeme da ja sprecime cestata bolest kaj kuckite – gnojno vospalenie na matkata ili piometra. Terapijata za piometra e skapa i dolgotrajna i najcesto podrazbira odstranuvanje na jajnicite i matkata pod vospalenie (sto e mnogu porizicna operacija od elektivnata kastracija), hospitalizacija i dolgotrajno lecenje, a vo nekoi slucaevi krajot e fatalen. Piometrata se javuva po mesec i pol do dva posle teranjeto, a pocesta e kaj kuckite koi imale zacesteni lazni bremenosti. Najcesta e kaj kuckite okolu 6-7 godini starost, ama moze da se pojavi i kaj mnogu mladi kako i kaj mnogu stari kucki. Piometrata e mozna i kaj mackite, ama ne e tolku cesta kako kaj kuckite.

Postojat i nekoi drugi bolestu koi so kastracija mozat da se sprecat ili ublazat (npr. alergii, hormonski usloven dijabetes...).

Zenkite koi boluvaat od bolesti kako ste se na primer dijabetes, epilepsija, bolesti na stitnata zlezda…treba da se kastriraat kako del od tretmanot od ovie oboluvanja.
Kastriranjeto na mazjakot gi ponistuva rizikot za pojava na zlokuden tumor na testisite, a moze da spreci i bolesti na prostata (zgolemuvanje, adeinoma i karcinom)

Obavezno treba da se kastriraat mazjacite cii eden ili obata testisi ne se spustile vo skrotalnata vrekicka (ednostrani ili obostran kriptorhizam) poradi sklonosta da zaostanatite testisi razvijat tumori. Kastracijata sekako treba da se izvrsi i so cel na preventiva od oboluvanjata na cij razvoj imaat vlijanie maskite polovi hormoni (hepatoidni adenomi, perinealna hernija itd.). Isto taka, treba da se kastriraat mazjacite so oboluvanja na prostata ili so oboluvanje na samite testisi, kako i FIV pozitivnite mazjaci na mackata.

Problem koj moze mnogu retko (pomalku od 1%) da se pojavi po kastracijata na kuckite i toa pretezno kaj golemi i teski kucki e poradi toa sto nedostatokot na zenski polovi hormoni ponekogas doveduva do slabeenje na muskulot koj ja kontrolira uretrata, ama toa moze ednostavno da se resi so davanje na lekarstva. Drug problem kaj kastriranite zivotni, a poradi nesto poslab metabolizam, moze da bide debelenjeto, ama samo ako sopstvenikot ne gi prevzeme potrebnite cekori kako sto se primerena ishrana i dovolno dvizenje. Imeno, ne se debelee poradi kastracijata, tuku poradi prekumernoto zemanje na hrana i nedovolna fizicka aktivnost

И точно се нагласува дека кучката е многу повесела и поразуграна,јас решив веќе у понеделник ќе на носам на операција пошто уште малце ќе добие(прв пат),а горе е нагласено дека е најдобро пред прв циклус.

Малце имам страв дали ќе биде се добро,па да се надеваме дека ќе биде.

Zabludi za kastracijata

Megju sopstvenicite na domasnite milenici kruzat mnogu zabludi i netocnosti vo vrska so kastracijata. Zemajki vo predvid deka kastracijata na milenicite e odluka koja treba da se donese na osnova na fakti, eve nekolku karaktersiticni zabludi i fakti.

• ZABLUDA ---> Zenkata na mackata ili kuceto treba da imaat edno leglo pred kastracijata.
FAKT -> Sto porano go kastrirate svoeto zivotno, toa ke bide so podobro zdravje vo idnina. Denesnata veterinarna medicina preporacuva zdrastveno optimalna kastracija pred prvoto terenje.
• ZABLUDA ---> Kastracijata ke se odrazi negativno na karakterot na milenikot.
FAKT -> EventualnIte promeni ke bidat samo pozitivni. Kastriranite milenici stanuvaat poprivrzani i posposobni za pokvaliteten zivot so svoeto humano semejstvo.
• ZABLUDA ---> Milenikot po kastracijata ke stane debel i mrzliv.
FAKT-> Milenikot ke se zdebeli poradi prekumernoto zemanje na hrana i nedovolno dvizenje, a ne poradi kastracijata.
• ZABLUDA ---> Kastracija e opasna i bolna operacija za milenikot.
FAKT -> Kastracija e rutinska operativen zafat koj bara minimalna hospitalizacija. Milenikot vo potpolnost ke se opravi i ke prodolzi da zivee normalen zivot veke za nekolku denovi.
• ZABLUDA ---> Kastriranoto zivotno pati i ne e veke ni mazjak ni zenka.
FAKT-> Brojnite istrazuvanja dokazale deka kastriranoto zivotno ne prezivuva nikakva kriza na identitetot i deka operacijata ne vlijae na zaguba na oznakata na polot.
• ZABLUDA ---> Kastriranoto kuce e poagresivno.
FAKT -> Naprotiv, kastriranoto kuce pomalku ja izrazuva svojata dominantna agresivnost, iako ednakvo dobro go brani svoeto podracje. Poretko se stapuva vo konflikt so ostanatite kucinja zatoa sto ne ni doagja vo situacija da so skitanje da se nаjde na drugo poracje
 
Член од
23 јуни 2009
Мислења
8
Поени од реакции
0
Секакви проблеми поврзани зо здравјето на вашето милениче-тука!
neznam sto da pravam imam kuce staro 8ipol gogini 2 pati e pravena operacija imase tumor na mlecnite zlezdi sega povtorno i se pojavija takvi topcinja vtoriot pat dobi grcevi za vreme na operacijata neznam veke sto da pravam postojat li nekakvi lekovi bidejki rizicno e pak da se op0erira stara e dali ke izdrzi
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
neznam sto da pravam imam kuce staro 8ipol gogini 2 pati e pravena operacija imase tumor na mlecnite zlezdi sega povtorno i se pojavija takvi topcinja vtoriot pat dobi grcevi za vreme na operacijata neznam veke sto da pravam postojat li nekakvi lekovi bidejki rizicno e pak da se op0erira stara e dali ke izdrzi
Ако имало ефикасни лекови верувај дека немало да ја оперираат ни првиот а ни вториот пат, мора со операција да се отстрани тоа ткиво :toe:
 
Член од
23 јуни 2009
Мислења
8
Поени од реакции
0
Ако имало ефикасни лекови верувај дека немало да ја оперираат ни првиот а ни вториот пат, мора со операција да се отстрани тоа ткиво :toe:
da no premnogu e rizicno stara e dali ke ja izdrzi operacijata a kolku vreme bi mozela da zivee so toa tkivo

andrijana19 напиша:
da no premnogu e rizicno stara e dali ke ja izdrzi operacijata a kolku vreme bi mozela da zivee so toa tkivo
premnogu e pagaat vlaknata znam deka e normalno da pagaat no ova e preterano dosega ne i pagale tolku mnogu procitav deka biotinot bi mozel da pomogne protiv paganjeto dali e tocno toa
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
da no premnogu e rizicno stara e dali ke ja izdrzi operacijata a kolku vreme bi mozela da zivee so toa tkivo


premnogu e pagaat vlaknata znam deka e normalno da pagaat no ova e preterano dosega ne i pagale tolku mnogu procitav deka biotinot bi mozel da pomogne protiv paganjeto dali e tocno toa
Биотинот го намалува паѓањето на влакната, но во овој случај паѓаат поради болеста и нема да помогне.
За уште една операција е премногу стара и не верувам дека ќе ја издржи, чим уште на претходната имала грчење.
А уште колку време би можела да живее зависи од тоа колку брзо се шири болеста.

Мое мислење е да си ја чувате и сакате и да не ја мачите со операции и лекарства. Знам дека е тешко да си го гледаш кучето како умира, но кога нема друго решение... А не верувам дека би дозволила да ја успијат. Барем јас не би, доколку не се мачи.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
neznam sto da pravam imam kuce staro 8ipol gogini 2 pati e pravena operacija imase tumor na mlecnite zlezdi sega povtorno i se pojavija takvi topcinja vtoriot pat dobi grcevi za vreme na operacijata neznam veke sto da pravam postojat li nekakvi lekovi bidejki rizicno e pak da se op0erira stara e dali ke izdrzi
Консултирај се со повеќе ветеринари, дека секогаш секој е со различно мислење и совет. Тука, сигурно не можеме постручно да ти помогнеме. Ако треба оди и во друг град, доколку живееш во помал.
Многу ми е жал... се надевам ќе се изнајде начин да се спаси кучето.
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
19
neznam sto da pravam imam kuce staro 8ipol gogini 2 pati e pravena operacija imase tumor na mlecnite zlezdi sega povtorno i se pojavija takvi topcinja vtoriot pat dobi grcevi za vreme na operacijata neznam veke sto da pravam postojat li nekakvi lekovi bidejki rizicno e pak da se op0erira stara e dali ke izdrzi
Знаеш шо да напраиш....вака
Прво јави се ваму 070/342-903 и побарај го Владо, опиши му што се дешава и ке ти даде паметен совет, има многу искуство и знаење човекот.
После јави се и тука 070/234-323, тука ке го побараш Диме и пак истото ке му го кажеш и тој ке ти даде совет, исто така добар ветеринар.

Според мене овие се двата најдобри ветеринари тука, скоро сум сигурен дека ке ти дадат правилен совет. Заебана е работава, неможеш со сигурност ништо да знаеш, најдобро е некој со искуство да ти каже шо да праиш, таков ке најдеш на телефоните погоре.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom