Ветеринарно катче

Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Незнам дали е за овде мислењево но се надевам дека ќе добијам совет.Последниве 3-4 месеци кучево воопшто несака да се дружи со други кучиња.Дали ќе дојде некој со куче кај мене или ќе го однесам кај друго куче постојано ги одбегнува и се крие,а доколку му се доближи понекогаш почнува да р'жи.Нема никаков проблем во однесувањето према луѓе.Пред тоа немаше ваков проблем и беше доста дружељубиво куче но сега...
 
Д

Дамјан_Amstaff

Гостин
Му се појавија на градите и од внатрешноста на предните нозе едни како брумчиња ,точки, ,исушени се. Досега во боксот имаше камен (плочки) ,но му го сменив со ситен песок. Е сега не знам дали е од песокот ,дали е од топлото ,или е од мрсното ,во изминативе 2 недели ептен го дував со батаци па можеби е од тоа.

Чаре некој....?
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
moeto milenice veke podolgo vreme kasla i navistina nz so e problemot so nego i sakam da znam kakov lek da mu dadam:drk:
Милениче може да биде:куче,мачка,папагал,зајак,риба,змија,игуана,хрчак,морско прасе.....
Кажи шо животно е да му ебам мајката
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Му се појавија на градите и од внатрешноста на предните нозе едни како брумчиња ,точки, ,исушени се. Досега во боксот имаше камен (плочки) ,но му го сменив со ситен песок. Е сега не знам дали е од песокот ,дали е од топлото ,или е од мрсното ,во изминативе 2 недели ептен го дував со батаци па можеби е од тоа.

Чаре некој....?
Гледај да не се прошируваат, изгледа од мрсното е, намали со таа храна 3-4 дена давај му исклучиво храна за кучиња, од сувата и конзервираните и види дали ќе му се изгубат, ако не иди до ветеринар и нека не те лажат со некои ампули да го бањаш што се по 500-600 или такви некои чуда.

Има една маст добра од хумана аптека се купува и им помага или ќе му земаат брисче и ќе видат дали е габична инфекција или нешто друго :)
 

Belle

A Jedi
Член од
12 април 2009
Мислења
1.006
Поени од реакции
552
Кои се симптомите на температура на куче?
 

Belle

A Jedi
Член од
12 април 2009
Мислења
1.006
Поени од реакции
552
суво носе, пролив, за сигурно пробај сама да му измериш :) Нормална температура е од 37-39 отприлика
Да знам ама страв ми е да му измерам, а и на мајка ми и е па сакав да знам дали има потреба воопшто. Веќе неколку дена е без воља, ни јаде , ни пие, ни се движи, само спие по цел ден. И мислам дека му е ладно ( сега не можам да знам со сигурност) а до пред 2/3 беше ептен енергично, по сите скокаше, само си играше со сите и по сите кучиња одеше и сега најмногу тоа ме зачуди што по ниедно куче не оди. Надвор едвај се шета , а кога ќе стигнеме во паркчето само ќе си легне. Дури не си ни игра со кучето на другарка ми , порано мојата ја замараше , а сега обратно. Ко во депресија ми е o_O
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285
од топлото е,изгледа има доживеано топлотен удар......гледај свежа вода нон стоп да има и прави му лесни прошетки(навечер),со паѓањето на температурите ќе ти се врати “старото“ куче.....возраст и раса ?(ако е мешанче ако е како дифтиче сигурно врие одвнатре :))
 

Belle

A Jedi
Член од
12 април 2009
Мислења
1.006
Поени од реакции
552
Мешанче со лабрадор, 3 месеци. Ама еве вечер му е некако подобро и по игриво е, мислам дека утре ќе биде добро :)
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285
Мешанче со лабрадор, 3 месеци. Ама еве вечер му е некако подобро и по игриво е, мислам дека утре ќе биде добро :)
сигурно од топлото.....не ни се диши не да ни се игра моментално :) за 2-3 недели да спласни ова ќе си го имаш “старото“ кученце,гледај свежа вода да има цело време
 

Belle

A Jedi
Член од
12 април 2009
Мислења
1.006
Поени од реакции
552
Ете готово се опорави :) ми беше чудно затоа си прашав, може малце температура кренало, може стварно од топлото, ама важно сега добро е
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285
Ете готово се опорави :) ми беше чудно затоа си прашав, може малце температура кренало, може стварно од топлото, ама важно сега добро е
одлично,не го замарај во жешкото туку обезбеди му дебела сенка.....прошетки само навечер,барем уште некој ден
 

Kajgana Shop

На врв Bottom