Верската полиција забрани прослава на Нова година у САУДИСКА АРАБИЈА

Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
А дали тоа важи и за тие шо во Македонија не ги почитуваат законите? Ние кога ви викаме вака вие одма рипате ѓоа од оса уапани
А кои сте вие за да го викате тоа?
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Не е баш така како што си напишал,подобро сум запознаен барем со тоа но не му е местото на тоа на кајгана.
--- надополнето: 2 јануари 2014 во 15:08 ---


ех.. :)
па добро еве наброј ми поважни политички партии во саудиска арабија, кој од нив колку места има во парламентот саудиски која година е напишпан саудискиот устав и која година се одржани последните парламентарни и претседателски избори во Саудиска Арабија. Кратко само не треба образложување... да научам и јас нешто...
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
Ah, prekrasno... lugjeto koi sami si napisaa Kuran... lugjeto koi gi pogazuvaat sopstvenite zakoni, sopstvenata religija.. pa sto ocekuvavte za drugive?!
Deka ke ja pocituvaat poveke?? hahaha pa tie si brisat, dodavaat, izmenuvaat delovi od nesto sto za muslimanskiot svet e tolku sveto... sto treba da prestavuva najgolem grev.. a nekoi se cudat za vakvata odluka.. :D

Taznoto e sto odredeni muslimani, ne se svesni za toa sto go pravat nivnite brakja vo Saudiska Arabija... uste pomalku se svesni deka da ziveat tamu, nema da imaat ni pola od toa sto go imaat niz zemjive vo Evropa, nema da izdrzat ni godina dena zivot tamu...
A tie sto se svesni.. ne gi komentiraat ovie raboti, ali ne gi ni poddrzuvaat..

Kako velat.. pocituvaj go drugiot, za toj tebe da te pocituva...
Nema pocit za nas?!... epa nema ni za vas..
i ne.. voa ne e govor na omraza... voa e fer odgovor na toa sto go pravat odredeni muslimani..
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
па добро еве наброј ми поважни политички партии во саудиска арабија, кој од нив колку места има во парламентот саудиски која година е напишпан саудискиот устав и која година се одржани последните парламентарни и претседателски избори во Саудиска Арабија. Кратко само не треба образложување... да научам и јас нешто...
Од мене,за оваа тема.. на Кајгана форум,толку :)
Имајте убав ден.
Јас заминав на една кафица,убаво е времето :)
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
976
Верската полиција забрани прослава на Нова година у САУДИСКА АРАБИЈА
.

А бе месечарите од љубомора не само да забрануваат, копираат и фалцифицираат, туку да можат и таквиите ќе си ги загризаат, зошто светот да се ориентира и дури времето да се брои според Светлината БОЖЈА чиста, отелотворена - под верното срце на мома еврејка - во Исуса Христа!


едитирано од мод.
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
А зошто некому да се одземе правото на избор кога ќе слави и што ќе слави?
Што се однесува до мене, ако сака некој нека слави Нова година и на 1 септември, негов ИЗБОР, ко што и тука реално за Стара Нова година си се собираат луѓе онака да си ја прослават симболично, ајде ако не, да ја забраниме оваа на 31 декември и само “нашата“ да ја славиме.
Не знам како може да се дава поддршка на забрана за нешто што е (или треба да биде) личен избор. Ако забраниш нешто, не значи автоматски дека истото и другите ќе го почитуваат. Почитување на своето не значи забранување на туѓото.
И ова хипстериве со “лееелееее Нова година тапааа, идиоти само ја слават“ се подосадни од оние што прашуваат “Каде за Нова година?“. И јас не паѓам во трансови за Нова година, си се собираме секоја година истото друштво во викендица или кај некој по дома, си мезиме, си јадеме, пиеме и пееме. Лелеее колку сме ние затуцани и забегани, мислам свашта...:rolleyes:
Пример ќе дадам, јас го презирам паѓањето у трансови за Валентајн, пошто ете православно имаме ден на љубов, вера, надеж (30ти септември) и никогаш нема да го славам, јас на тој ден наздравувам со чаша вино за бериќетна и плодна година, ама никогаш не би поддржала забранување на славење на Валентајн. Секој нека слави што му се слави, некој не мора уопште ништо да слави, секој како си се осеќа и крај на приказната. Не треба да се забранува избор, особено за работи кои нему причинуваат среќа и задоволство, а притоа не штети никому.
Саудиска Арабија е апсолутна монархија, законодавна, извршна, духовна е фокусирана во рацете на монархот. Уставен закон е Курнаот, највискока форма на закон е Шеријатот, закон врз основа на Куранот. Нема признати политички партии и избори освен на изборите во 2005 на кои право на глас имаа само мажи. Кралската власт теоретски е ограничена со Шеријатот и некои си локални традиции, имаа поддршка од остатокот од Саудиското Семејство, Верскиот Лидер и други повлијателни друштва.

Водечките луге на кралското семејсто го бираат кралот стрикно само од нивните редови. Исламот е доминантна религија и единствено само таа е призната никоја друга, колевка е на Исламот и ги има двете најголеми светилишта Мека и Медина.
Сега пак го прифатија и муслиманскиот календар, за разлика од другите земји во заливот кои се водат под грегоријанскоит календар.
Забрането е славење на нова година, забрането е славење на валентајн забранета продажба на црвени рози и сите предмети поврзани со тоа празнување забрането е носење на црвено обележје и сето тоа најстрого се казнува, забрането е славењето на хеловин ден на вештерките или како сакате наречете го, забранети се продажби на маски и секакви предмети исто и тоа најстрого се казнува.
Дека немаат избор е јасно, дека не им чини уредувањето тие си знаат, дека се племе се сложувам дека имаат луди закони и забрани се сложувам. Се муслиманско братство и се строго против следењето на западните трендови.
На крај краева ме заболе тулево мене за СА, си имаат свои начини на покажување љубов, славење итн...
Бидеќи ние сме си парламетарна република и демократска земја се е дозволено, дека голем дел од населението ги следи трендовите од западот и тоа е точно затоа придржување строго на нашите православни празнувања, не ни се потребни никакви западњачки срања.

Не те напаѓам не ме сваќај погрешно но ето морав од негде да се надоврзам на темава.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Од мене,за оваа тема.. на Кајгана форум,толку :)
Имајте убав ден.
Јас заминав на една кафица,убаво е времето :)
Ajde be,poleka no sigurno od site temi begas so krokodilski solzi. Nego brac`ata tvoi vo Saudiska korsitat li internet kako tebe tuka?

PS:Nego ostaj taa kazi kade bese za nova godina i kolku petardi ispuka? Za majonez (ruska pravoslavna) salata ne te ni prasuvam dal si jadel :)
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Немаш одговор, не кафица, затоа уште си онлајн.:icon_lol:
Na mob :)
--- надополнето: 2 јануари 2014 во 15:44 ---
Ajde be,poleka no sigurno od site temi begas so krokodilski solzi. Nego brac`ata tvoi vo Saudiska korsitat li internet kako tebe tuka?

PS:Nego ostaj taa kazi kade bese za nova godina i kolku petardi ispuka? Za majonez (ruska pravoslavna) salata ne te ni prasuvam dal si jadel :)
Ne sakam za drzavni ureduvanja da zboram na forum.
Koristat.
PS. Za nova kako i sekoja druga normalna nokj, duri i na forum dojdov ama nemase nikoj.
--- надополнето: 2 јануари 2014 во 15:46 ---
Најдобар. Аргумент. Напишан. Некогаш.
E aj sea ke se objasnuvam so nego koj sum i sto sum :D
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Во право е Хатаб, тие во Сауди Арабија, нек си прават како знат или умеат, али ако саудиец или друг појде во друга земја и почне да малтретира жители на таа земја врз основа на саудиски закони кои таму не важат - тоа е за секоја осуда. Секој нека почитува закон и права на земјата во која живее, во Сауди арабија нека не пие алкохол, нека не се крсти слави Нова година, но во Скопје, Лондон, Берлин... нека не повикуваат на шеријатски закони кои таму не важат и напаѓаат други народи и вери ради тоа.
 
M

mordekaj

Гостин
Na mob :)
--- надополнето: 2 јануари 2014 во 15:44 ---


Ne sakam za drzavni ureduvanja da zboram na forum.
Koristat.
PS. Za nova kako i sekoja druga normalna nokj, duri i na forum dojdov ama nemase nikoj.
--- надополнето: 2 јануари 2014 во 15:46 ---


E aj sea ke se objasnuvam so nego koj sum i sto sum :D

:tapp:
И тоа шо викаш. Кој сум па јас мене да ми објаснуваш.:facepalm:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom