Верската полиција забрани прослава на Нова година у САУДИСКА АРАБИЈА

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
А капи во зима смееме да носиме?
Јас би сакал да прочитам за тој закон,да видам :)
Ех :D
Колку што знам смееш, се додека под капа подразбираш капа, а не фантомка која ќе те направи фереџе блек нинџа.
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
А што тебе државата не ти исполнила?
А што Арабија не исполнила од тоа што стои во уставот :D

Не е муабетот што овде државата исполнила или не исполнила туку зошто во Уставот го нема тоа.
Во Арабија уставот си е тоа и пријатно,и неможеш ти сега да ми набиваш на нос тоа што можам овде јас слободно да си ја исполам религија а во арабија не може.
Бидејќи во уставот на Р.Македонија стои:

Член 19
(1) Се гарантира слободата на вероисповеста.
(2) Се гарантира слободно и јавно,поединечно или во заедница со други,изразување на верата

Јас не барам повеќе од ова.
--- надополнето: 2 јануари 2014 во 21:28 ---
Колку што знам смееш, се додека под капа подразбираш капа, а не фантомка која ќе те направи фереџе блек нинџа.
Тоа е релативна работа,за мене можеби капата представува фантомка.
Ако имаш некој член од закон да пишеш бујрум,не пишувај напразно.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Најголем проблем е што демократското опшество преставува одлична подлога за ширење на недемократски (под)опшества.
Нож со две оштрици, а можеби и алатка на капитализмот за справување со интересна проблематика.
Ќе видиме во иднина...
Типична ситуација на паразит и "домаќин" (host).
Општествата како Саудиското се Зло за човештвото, тоталитаристички режим кој луѓето ги смета за сопственост, за инвентар......а не за слободни и самостојни индивидуи.
Тоа што мене ме чуди, е зошто се толерираат ликови како Hatab, не само на форумов, туку воопшто во државава?! Зошто им се дозволува да отвараат преставништва, да врбуваат луѓе кои отворено го подржуваат овој репресионистички и декадентен режим на злото....ако нацизмот е забранет со причина, тогаш истото треба да се стори и со сите негови клонови кои носат поинаква "етикета". Фундаменталистичкиот ислам не е ништо друго освен нацизам во друга амбалажа, зло со поинаква етикета.
--- надополнето: 2 јануари 2014 во 21:31 ---
Бидејќи во уставот на Р.Македонија стои:

Член 19
(1) Се гарантира слободата на вероисповеста.
(2) Се гарантира слободно и јавно,поединечно или во заедница со други,изразување на верата

Јас не барам повеќе од ова.
И кој и каде ти го забранил тоа?
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Тоа е релативна работа,за мене можеби капата представува фантомка.
Ако имаш некој член од закон да пишеш бујрум,не пишувај напразно.
:вонзем:
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Еве ви и доказ дека оние кои го донесле законот,први тие не го почитуваат.
Пазете што вели уставот:

Член 20
(1) На граѓаните им се гарантира слободата на здружување заради остварување и заштита на нивните политички,економски,социјални,културни и други права и уверувања.

Но во реалност,ќе бидеш уапсен бидејќи си опасност за националната безбедност :)
--- надополнето: 2 јануари 2014 во 21:35 ---
Тоа што мене ме чуди, е зошто се толерираат ликови како Hatab, не само на форумов, туку воопшто во државава?! Зошто им се дозволува да отвараат преставништва, да врбуваат луѓе кои отворено го подржуваат овој репресионистички и декадентен режим на злото....ако нацизмот е забранет со причина, тогаш истото треба да се стори и со сите негови клонови кои носат поинаква "етикета". Фундаменталистичкиот ислам не е ништо друго освен нацизам во друга амбалажа, зло со поинаква етикета.

Ipsi и неговата слободна воља да биде закон иде контра уставот на Р. Македонија
Член 20
(1) На граѓаните им се гарантира слободата на здружување заради остварување и заштита на нивните политички,економски,социјални,културни и други права и уверувања.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Еве ви и доказ дека оние кои го донесле законот,први тие не го почитуваат.
Пазете што вели уставот:

Член 20
(1) На граѓаните им се гарантира слободата на здружување заради остварување и заштита на нивните политички,економски,социјални,културни и други права и уверувања.

Но во реалност,ќе бидеш уапсен бидејќи си опасност за националната безбедност :)
Не ми одговори! Кој, кога и каде тебе ти забранил да се здружуваш заради политички, економски, културни и други цели?
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Не ми одговори! Кој, кога и каде тебе ти забранил да се здружуваш заради политички, економски, културни и други цели?

Тоа што мене ме чуди, е зошто се толерираат ликови како Hatab, не само на форумов, туку воопшто во државава?! Зошто им се дозволува да отвараат преставништва, да врбуваат луѓе кои отворено го подржуваат овој репресионистички и декадентен режим на злото....ако нацизмот е забранет со причина, тогаш истото треба да се стори и со сите негови клонови кои носат поинаква "етикета". Фундаменталистичкиот ислам не е ништо друго освен нацизам во друга амбалажа, зло со поинаква етикета.
Никој,ама ете ти кога би можел би ми забранил :D
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Ipsi и неговата слободна воља да биде закон иде контра уставот на Р. Македонија
Член 20
(1) На граѓаните им се гарантира слободата на здружување заради остварување и заштита на нивните политички,економски,социјални,културни и други права и уверувања.
Да се прашував јас, немаше да може да поддржуваш и оправдуваш тоталитаристички режим кој забранува на други да веруваат и дејствуваат како што одлучиле тие, а од друга страна да се повикуваш на демократија! Ако пропагираш тези дека демократијата е погрешна, тогаш е лицемерие да се повикуваш на истата. Да, секогаш ќе бидам со тој став! Неможе да биде применет на тебе закон кој не го прифаќаш! Ако сакаш демократски третман, неможе да поддржуваш Саудиски режим кој луѓето ги третира како добиток!
--- надополнето: 2 јануари 2014 во 21:45 ---
Никој,ама ете ти кога би можел би ми забранил :D
Точно, затоа што твоите ставови се дволични - лицемерни. Плукаш по демократските општества, а оправдуваш режим кој поединецот го третира како сопственост на државата.
Ако се повикуваш на демократија, што мајка оправдуваш шеријат? Како не би ти забранил? Лицемер!
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Да се прашував јас, немаше да може да поддржуваш и оправдуваш тоталитаристички режим кој забранува на други да веруваат и дејствуваат како што одлучиле тие, а о друга страна да се повикуваш на демократија! Ако пропагираш тези дека демократијата е погрешна, тогаш е лицемерие да се повикуваш на истата. Да, секогаш ќе бидам со тој став! Неможе да биде применет на тебе закон кој не го прифаќаш! Ако сакаш демократски третман, неможе да поддржуваш Саудиски режим кој луѓето ги третира како добиток!

Не може,од твоја гледна точка, но така го кршиш уставот на Р.Македонија кој вели:

Член 24
(2) Граѓанинот не може да биде повикан на одговорност,ниту да трпи штетни последици за ставовите изнесени во претставките,освен ако со нив не сторил кривично дело.

А јас до сега не сум сторил кривично дело :)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Не може,од твоја гледна точка, но така го кршиш уставот на Р.Македонија кој вели:

Член 24
(2) Граѓанинот не може да биде повикан на одговорност,ниту да трпи штетни последици за ставовите изнесени во претставките,освен ако со нив не сторил кривично дело.

А јас до сега не сум сторил кривично дело :)
Јас не зборувам во име на уставот на Македонија, туку во мое име! Дека демократијата не би требало да се применува на тие што не ја сметаат за добар општествен модел. Кога тоа би било случај, не би можеле да ја користите паразитски, како што сега го правите тоа.
И не само за демократијата, туку за сите општествени системи тоа би било најправедно.
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Јас не зборувам во име на уставот на Македонија, туку во мое име! Дека демократијата не би требало да се применува на тие што не ја сметаат за добар општествен модел. Кога тоа би било случај, не би можеле да ја користите паразитски, како што сега го правите тоа.
И не само за демократијата, туку за сите општествени системи тоа би било најправедно.
Ама штета што ти не се прашуваш за ништо во државава :)
Јас знам дека со ниедна постапка не го прекршувам уставот,а тоа што тебе не ти одговара...
чекај го еон да дојде па жали му се. :)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Ама штета што ти не се прашуваш за ништо во државава :)
Јас знам дека со ниедна постапка не го прекршувам уставот,а тоа што тебе не ти одговара...
чекај го еон да дојде па жали му се. :)
А од кај знаеш ти дали се прашувам јас или не? Ти ниту знаеш, ниту ќе знаеш кој сум и на кој начини делувам во ова општрество! :tapp:

П.С. Еон е термин кој означува временски интервал, а не "некој" што треба да дојде. Подобро за тебе да е сарказам, оти ако не е, кажува доволно за твојот интелектуален капацитет. И не треба да дојде, дојден е! Цели 11 децении како светот живее според неговиот закон. ;)
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
А од кај знаеш ти дали се прашувам јас или не? Ти ниту знаеш, ниту ќе знаеш кој сум и на кој начини делувам во ова општрество! :tapp:

П.С. Еон е термин кој означува временски интервал, а не "некој" што треба да дојде. Подобро да е сарказам, оти ако не е, кажува доволно за твојот интелектуален капацитет. И не треба да дојде, дојден е! Цели 11 децении. ;)
Типови кои си играат држава не ме ни интересираат,искрено :)
П.С мислам дека ти е јасно дека се зезам. :)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Типови кои си играат држава не ме ни интересираат,искрено :)
П.С мислам дека ти е јасно дека се зезам. :)
Кога сме кај искреност. Не те фаќа помалку срам....непријатност, кога браниш дебили како што се саудијците? Мислам....искрено?
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Кога сме кај искреност. Не те фаќа помалку срам....непријатност, кога браниш дебили како што се саудијците? Мислам....искрено?
Da bese prasanjeto od nekoj drug clen veruvaj deka ke odgovorev, ama ne vredi tebe da ti odgovoram.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom