Вегетеријанство

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Сакам да го споделам моето искуство. После нова година почнав со полу-вегетаријанство. Јадев пилешко, риба, јајца, млечни производи и се друго од растителен свет. Не ми беше целта да слабеам ниту ништо, си сакав ете така си да си одржувам некој култ. Три ( 3) месеци го држев полу-вегетаријанството и се привикнав и ми беше премногу добро. После 3 месеци решив да отпочнам нови 3 месеци, каде што ќе сум ово-лакто-вегетаријанец. Не јадев пилешко и риба, ама конзумирав јајце и млечни производи како и се друго од растителен свет. Мислам дека био култ и продавницата за семиња спроти буњаковац ги испразнив целосно тој период. Поминаа и тие 3 месеци, ете веќе 1 недела сум веган ! Ги почнав тие нови 3 месеци кои што планирам да ги држам цел живот. Живеам на семиња, јадам соја за протеини, јадам зеленчук, овошје, понекогаш јадам тестенини. Обавезно примам минерали и додатни витамини како и л-карнитин во слаба форма кој е застапен само во месото а многу е потребен во организмот. Исто така си пијам омега-3 масни киселини оти и тие се многу потребни. Јас без намера, од 100 килограми станав 75кг моментално и веќе не личам на човек, костур сум бидејќи сум висок 185. Но, подобро ми е, навистина ми е подобро. Крвната слика што да кажам, 2 пати ја имам проверено и тоа пред да почнам со вегетаријанството и сега пред 2 недели пред да завршам со вегетаријанството и да го почнам веганизмот, докторот ме пофали, аритмија имав слаба ми флуктуираше срцето веќе се е во ред сега, имав крвен притисок 140/90 и 150/100 константен сега притисокот ми е 120/70 некогаш 130/80 а понекогаш ми опаѓа 100/60 и постојано ми се спие, имав секрет во белите дробови кој ми ствараше шлајмови, веќе немам благодарение на лукот кој има антибактериско дејство, кожата ми е сјајна, косата ми стана посветла и по цврста, ноктите ми се сјајни, првут скоро и да немам, сите акни и бубуљици ги снема а си го чистам лицето со виталија глина. Моментално јадам грав, грашок, леќа, ленено семе, чија семе , пченица, пченка, моркови, зелки, спанаќ, све од овошје, јадам соја бобинки како и пијам соино млеко и многу многу други работи. Јас се чувствувам прекрасно, но треба да се знае дека не за секој вегетаријанството е подносливо. Социјалниот живот се менува, ете летно време е, сите сакат скара да си направат покрај оган, а јас јадам патлиџани и пиперки и краставици. Сите сакаат алкохол да се напијат, јас пијам само по 1-2 чаши црвено вино. На мене ми е преубаво, и предлагам на секој кој сака да го проба овој начин на живеење, нема да се покае.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Живеам на семиња, јадам соја за протеини, јадам зеленчук, овошје, понекогаш јадам тестенини.
Внимателно со сојата, мене ми направи големи проблеми а и се повеќе луѓе запознавам со лоши искуства.

Јас воопшто не би ја конзумирал или исклучиво во ферментирана состојба и во многу мала количина (ако толку ти го прави меракот).

Инаку честитки за досегашниот успех (y).
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Внимателно со сојата, мене ми направи големи проблеми а и се повеќе луѓе запознавам со лоши искуства.

Јас воопшто не би ја конзумирал или исклучиво во ферментирана состојба и во многу мала количина (ако толку ти го прави меракот).

Инаку честитки за досегашниот успех (y).
Какви проблеми ти направи сојата?
Мора да примам протеини во спротива не сакам на стари години да доживеам атрофија на мускулите а освен во мешункастите зеленчуци каде ја има во исти сооднос со скробот, највеќе ја има во сојата. Од што друго да се црпи протеини ?
 
B

Bafra

Гостин
Какви проблеми ти направи сојата?
Мора да примам протеини во спротива не сакам на стари години да доживеам атрофија на мускулите а освен во мешункастите зеленчуци каде ја има во исти сооднос со скробот, највеќе ја има во сојата. Од што друго да се црпи протеини ?
Побарај на интернет да видиш колку е штетна сојата . Ти напишаа претходно, ферментирана е Ок.
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Побарај на интернет да видиш колку е штетна сојата . Ти напишаа претходно, ферментирана е Ок.
Дали сојата во Herbalife шејкот е ферментирана ?
 
B

Bafra

Гостин
Дали сојата во Herbalife шејкот е ферментирана ?
Незнам шефе, тоа треба да си провериш. Не верувам дека е ферментирана.

Воглавно сите житарки кои сакаш да ги конзумираш: треба да стојат во вода 24 ч после тоа се варат па се јадат.

Сојата не би ја препорачал на машки
 
Последно уредено од модератор:
S

Stef Bachatero

Гостин
Сојата е протеин изолат.
Термично преработена исто и хемиски процеси. Нема ништо лошо но не е магично.
 

baksterski

Националист тип 500
Член од
22 февруари 2010
Мислења
431
Поени од реакции
277
Во κој маρκети во МΚ се пρодава млеκо од соја и тофу?
 
Член од
4 ноември 2013
Мислења
113
Поени од реакции
20
Млекото од соја од виталиа е катастрофа, поточно тоа не е млеко туку е прашок за растворање со вода и е полно со вештачки засладувачи и ароми. Додека млекото од соја во тетрапак по продавниците се движи 150 ден литар што е прилично скапо.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
не купувајте млеко од соја....правете те го сами дома...по можност од домашно одгледана соја

инаку сојата не е препорачлива за честа конзумација....содржи многу фитоестроген

семето од коноп е добар извор на протеини, потоа печурки (не ги јадат веганите), мехунарките, јаткастите пллодови
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
не купувајте млеко од соја....правете те го сами дома...по можност од домашно одгледана соја

инаку сојата не е препорачлива за честа конзумација....содржи многу фитоестроген

семето од коноп е добар извор на протеини, потоа печурки (не ги јадат веганите), мехунарките, јаткастите пллодови
Зошто веганите не јадат печурки? Прв пат слушам/читам ова.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
Зошто веганите не јадат печурки? Прв пат слушам/читам ова.
затоа што печурките не се растенија...не создаваат сами храна...туку се хранат со разложување на органски материи, живеат полупаразитски[DOUBLEPOST=1409782770][/DOUBLEPOST]а не јадат ни мед затоа што е произведен од инсекти
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.867
Им предлагам на сите вегетаријанци, вегани, ултра вегани и сите подгрупи да ја размислат смислата на вегетаријанството а не да стануваат вегетаријанци за да бидат модерни или покажани со прст по секоја цена... Сум против јадењето месо но, тоа процес и ништо не смее да е насила додека млечните прозиводи апсолутно треба да се конзумираат исто така јадењето не обарен зеленчук може да направи проблеми на подолгорочен план обарувајте ги во топла вода зеленчуците како на истокот... Овошјето е друг принцип и нетреба да се обарува. Околу јадењето риба сеуште немам став.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom