Вакцина - измама или не?

  • Креатор на темата Само Човек
  • Време на започнување

Измама ?


  • Вкупно гласачи
    57
I

Iblis

Гостин
Океј, тогаш зошто не јадеш мрави , кучиња, змии, жирафи
Лично јас не сум пробал, инаку во Азија 3 од набројаниве 4 животни се јадат, со сигурнот тврдам.
Сеа јас лично јадам: риба(не бирам многу), лиѓни, октоподи, полжави, ракови, крави, свињи, јагниња, срни, сум пробал и мечка кога веќе се фалам, доста пилешко т.е. повеќе видови , а и досадно ми стана да набројувам.
П.С.
Пред да ми се јават борците за животински права,сите ги јадам мртви, соодветно припремени, досега не сум загризал живо животно.
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Вакцината ти обезбедува соодветни антитела против некоја болест и секако дека се прима со причина и тоа мора да е така, не е измама.
Некои болести како детска парализа, сипаници, дифтерија, тетанус, голема кашлица, туберколоза воопшто не се безопаснии многу често водат до фатални последици. Имунизацијата со соодветни антитела е задолжителна, велат се вакцинираше а пак се разболе и тоа е возможно ама разликата во прогресот на болеста кај вакциниран и невакциниран пациент е огромна. Ова се случува понекогаш затоа што титарот на антителата во организмот од соодветната вакцина не одржал задоволителна вредност. Затоа се врши ревакцинација, класичен пример вакцина за туберколоза, ти прават тест прво, после ако нема позитивна реакција на тестот се врши ревакцинација.
 
С

Само Човек

Гостин
~30% заштита има вакцината за сезонски грип, под услов да се предвиде точниот тип на грип кој ќе се појави.
~80% заштита кај вакцината против заушки(20% вакцинирани кои имаат инфекција, имаат значајно поблаги симптоми)
Сеа побарај кои се ефектите од вакцинација против Variola Vera, ако сакаш побарај и за Полио.
http://forum.burek.com/variola-vera-35-godina-posle-t206883.htmси помислил дека нешто е направено во лабараторија, или дека со јадење на месо се заразиле луѓето. СО ВАКЦИНИТЕ СЕ ПРАВИ ДЕПОПУЛАЦИЈА, лудак или не со ова завршуем
--- надополнето: 22 март 2012 во 15:40 ---
Лично јас не сум пробал, инаку во Азија 3 од набројаниве 4 животни се јадат, со сигурнот тврдам.
Сеа јас лично јадам: риба(не бирам многу), лиѓни, октоподи, полжави, ракови, крави, свињи, јагниња, срни, сум пробал и мечка кога веќе се фалам, доста пилешко т.е. повеќе видови , а и досадно ми стана да набројувам.
П.С.
Пред да ми се јават борците за животински права,сите ги јадам мртви, соодветно припремени, досега не сум загризал живо животно.
тоа животно незнаеме дали е здраво, ете така животиска болест настанува човечка
--- надополнето: 22 март 2012 во 15:45 ---
На исток ги јадат првите 3 што ги наброја а во Африка гарант јадат и жирафи.Да имаше и овде жирафи и јас би пробал еден бут да ти кажам.

Тоа селото од Африка на You Tube ако усепа слон за 20 мин до коска да го распарчи не гледам зошто не би го можеле истото и со жирафа.

Човекот да не требаше да јаде месо немаше да ги имаме 3ти и 4ките како заби.
Кога ќе имааш 60 години немој да се чудиш зошто имаш притисок, 3те 4ките се за кинење марула, зелка. кршење семки.Човекот измислил алати за тоа и сега тие заби демек за месо се
--- надополнето: 22 март 2012 во 15:46 ---
Вакцината ти обезбедува соодветни антитела против некоја болест и секако дека се прима со причина и тоа мора да е така, не е измама.
Некои болести како детска парализа, сипаници, дифтерија, тетанус, голема кашлица, туберколоза воопшто не се безопаснии многу често водат до фатални последици. Имунизацијата со соодветни антитела е задолжителна, велат се вакцинираше а пак се разболе и тоа е возможно ама разликата во прогресот на болеста кај вакциниран и невакциниран пациент е огромна. Ова се случува понекогаш затоа што титарот на антителата во организмот од соодветната вакцина не одржал задоволителна вредност. Затоа се врши ревакцинација, класичен пример вакцина за туберколоза, ти прават тест прво, после ако нема позитивна реакција на тестот се врши ревакцинација.
Човекот има свои антитела, што ќе му се повеќе
 
I

Iblis

Гостин
http://forum.burek.com/variola-vera-35-godina-posle-t206883.htmси помислил дека нешто е направено во лабараторија, или дека со јадење на месо се заразиле луѓето. СО ВАКЦИНИТЕ СЕ ПРАВИ ДЕПОПУЛАЦИЈА, лудак или не со ова завршуем
--- надополнето: 22 март 2012 во 15:40 ---

тоа животно незнаеме дали е здраво, ете така животиска болест настанува човечка
Јанко е докажан ловец на теории на заговор.
Месото се тестира за познати предизвикувачи на болест, термичката обработка помага значајно во најголем дел од случаите.
П.С.
Од домати можеш да фатиш Салмонела или Коли и ете пак сме на твоето, предлог да не се јаде ни овошје и зеленчук или било што друго од растителна природа? Дишејќи воздух може да се фатат низа болести, да не дишеме воздух? Изложеност на сонце предзвкува рак на кожата(меѓу другото), да се скриеме во темница? Недостаток на витамин Д води кон зголемен ризик од кардиоваскуларни болести, рак,интензивна астма, намалени когнитивни способности, да одиме на сонце? Ама сонцето убива....
Не е се така црни и бело во светот, да бидам попрецизен, скоро ништо не е црно и бело, средината, она сивото е онаму каде што ние живееме.
 
С

Само Човек

Гостин
Јанко е докажан ловец на теории на заговор.
Месото се тестира за познати предизвикувачи на болест, термичката обработка помага значајно во најголем дел од случаите.
П.С.
Од домати можеш да фатиш Салмонела или Коли и ете пак сме на твоето, предлог да не се јаде ни овошје и зеленчук или било што друго од растителна природа? Дишејќи воздух може да се фатат низа болести, да не дишеме воздух? Изложеност на сонце предзвкува рак на кожата(меѓу другото), да се скриеме во темница? Недостаток на витамин Д води кон зголемен ризик од кардиоваскуларни болести, рак,интензивна астма, намалени когнитивни способности, да одиме на сонце? Ама сонцето убива....
Не е се така црни и бело во светот, да бидам попрецизен, скоро ништо не е црно и бело, средината, она сивото е онаму каде што ние живееме.
не размислувате
--- надополнето: 22 март 2012 во 17:28 ---
една постара емисија http://www.youtube.com/watch?v=rYqpvBsxTBE&feature=youtu.be
 
B

Black Guard

Гостин
Вакцината ти обезбедува соодветни антитела против некоја болест и секако дека се прима со причина и тоа мора да е така, не е измама.
Некои болести како детска парализа, сипаници, дифтерија, тетанус, голема кашлица, туберколоза воопшто не се безопаснии многу често водат до фатални последици. Имунизацијата со соодветни антитела е задолжителна, велат се вакцинираше а пак се разболе и тоа е возможно ама разликата во прогресот на болеста кај вакциниран и невакциниран пациент е огромна. Ова се случува понекогаш затоа што титарот на антителата во организмот од соодветната вакцина не одржал задоволителна вредност. Затоа се врши ревакцинација, класичен пример вакцина за туберколоза, ти прават тест прво, после ако нема позитивна реакција на тестот се врши ревакцинација.

На кој објаснуваш едвард/.

Мислиш дека ќе разбере..


--- надополнето: 22 март 2012 во 19:56 ---
Човекот има свои антитела, што ќе му се повеќе
Шиш миш има разлика од антитела способни да анихилираат тетанус на пример и верувај добро е да ги имаш!!!
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.716
Поени од реакции
12.145
- Katrin de Silva - živela je 174 godine, a porodila se u 131. godini
на 130 години забременила ...што женска ќе беше ова, што човек ќе беше тој што му се дигнало на нејзе. Ете што ти значи здрав живот, лук, оцет и изворска вода :D
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.363
Поени од реакции
5.110
Наидов на интересни аргументи во врска со вакцините. Само ги поставувам тука и сум неутрален. Ради тоа што многу сум плукан ради моите мислења и аргументи
Vakcinacijata e edna od najgolemite izmami vo zapadnata medicina.Zdravje boze naskoro vo Skopje doaga za mene najdobrata i najhumanata doktorka na svetot Dr.Slagjana Velkov koja ima izleceno iljadnici pacienti sirum svetot od najteskite bolesti i seto toa besplatno i zatoa e najceneta.Doktorkata e makedonka izrasnata vo Skopje,zavrsila medicinski fakultet vo Skopje mazena vo Belgrad a zivee vo Saudijska arabija.Gostuvase na site nasi nacionalni televizii a ovaa godina poradi ogromen interes od graganite ke ima turneja vo poveke gradovi vo Makedonija.Ke dojdete na nejzinite predavanja i ke doznaete licno od nea za kakva izmama se raboti.Istite tvrdenja gi imate i tuka:
http://www.ivonazivkovic.net/UZASI-VAKCINACIJE.html
http://www.ivonazivkovic.net/istina o vakcinama.htm
 
С

Само Човек

Гостин
На кој објаснуваш едвард/.

Мислиш дека ќе разбере..


--- надополнето: 22 март 2012 во 19:56 ---


Шиш миш има разлика од антитела способни да анихилираат тетанус на пример и верувај добро е да ги имаш!!!
здрав организам создава антитела против секое страно тело , отвори книги читај.ВАКЦИНИТЕ СЕ ОТРОВ
Аутизмот кај децата е последица од вакцините, јас добро знам што велат дека се вакцините, но знам и како ги праваат и каакви отрови ставаат
--- надополнето: 22 март 2012 во 20:10 ---
Vakcinacijata e edna od najgolemite izmami vo zapadnata medicina.Zdravje boze naskoro vo Skopje doaga za mene najdobrata i najhumanata doktorka na svetot Dr.Slagjana Velkov koja ima izleceno iljadnici pacienti sirum svetot od najteskite bolesti i seto toa besplatno i zatoa e najceneta.Doktorkata e makedonka izrasnata vo Skopje,zavrsila medicinski fakultet vo Skopje mazena vo Belgrad a zivee vo Saudijska arabija.Gostuvase na site nasi nacionalni televizii a ovaa godina poradi ogromen interes od graganite ke ima turneja vo poveke gradovi vo Makedonija.Ke dojdete na nejzinite predavanja i ke doznaete licno od nea za kakva izmama se raboti.Istite tvrdenja gi imate i tuka:
http://www.ivonazivkovic.net/UZASI-VAKCINACIJE.html
http://www.ivonazivkovic.net/istina o vakcinama.htm
браво. кога доаѓа Велков точно знаеш?
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.363
Поени од реакции
5.110
здрав организам создава антитела против секое страно тело , отвори книги читај.ВАКЦИНИТЕ СЕ ОТРОВ
Аутизмот кај децата е последица од вакцините, јас добро знам што велат дека се вакцините, но знам и како ги праваат и каакви отрови ставаат
Licno i personalno Slagjana Velkov tvrdi deka Autizmot kaj decata e posledica isklucivo od dobiena vakcina i nisto drugo.Sega ke go pustam klipot kade gostuvase posledniot pat i tamu na toa predavanje ke slusnete za Autizmot:
http://www.youtube.com/watch?v=R39jBVv0zDo
--- надополнето: 22 март 2012 во 20:19 ---
здрав организам создава антитела против секое страно тело , отвори книги читај.ВАКЦИНИТЕ СЕ ОТРОВ
Аутизмот кај децата е последица од вакцините, јас добро знам што велат дека се вакцините, но знам и како ги праваат и каакви отрови ставаат
--- надополнето: 22 март 2012 во 20:10 ---

браво. кога доаѓа Велков точно знаеш?
Vo grupata Solarna Joga Makedonija na facebook kade kreator e Ivo Paskaliev ke doznaes bidejki ke bide objaveno za nejzinoto doaganje zatoa sto i ona e sangejzer i paralelno so ishranata ja preporacuva solarnata joga kako najsilno oruzje protiv site bolesti.Ako ne si clen pobaraj clenstvo i ke bides informiran za site slucuvanja.Za sekoj slucaj ke objavam i tuka koga ke doznam tocno koga doaga i kade ke ima predavanje.
 
С

Само Човек

Гостин
Licno i personalno Slagjana Velkov tvrdi deka Autizmot kaj decata e posledica isklucivo od dobiena vakcina i nisto drugo.Sega ke go pustam klipot kade gostuvase posledniot pat i tamu na toa predavanje ke slusnete za Autizmot:
http://www.youtube.com/watch?v=R39jBVv0zDo
--- надополнето: 22 март 2012 во 20:19 ---

Vo grupata Solarna Joga Makedonija na facebook kade kreator e Ivo Paskaliev ke doznaes bidejki ke bide objaveno za nejzinoto doaganje zatoa sto i ona e sangejzer i paralelno so ishranata ja preporacuva solarnata joga kako najsilno oruzje protiv site bolesti.Ako ne si clen pobaraj clenstvo i ke bides informiran za site slucuvanja.Za sekoj slucaj ke objavam i tuka koga ke doznam tocno koga doaga i kade ke ima predavanje.
Член сум фала ти многу.Инаку јас со соларна јога победив депресија.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.521
Поени од реакции
33.700
Jaс сум оставен без коментар.. обично имам нешто witty за располагање онака, ама сега единствено имам да прашам: Ве знаат од дома?
 
G

galaxy

Гостин
Licno i personalno Slagjana Velkov tvrdi deka Autizmot kaj decata e posledica isklucivo od dobiena vakcina i nisto drugo.Sega ke go pustam klipot kade gostuvase posledniot pat i tamu na toa predavanje ke slusnete za Autizmot:
http://www.youtube.com/watch?v=R39jBVv0zDo
...
Немам време да го гледам цело видео, ама од тие неколку минути што ги гледав не знам како некој кој има барем малку познавање од медицина може да верува во ставовите на оваа особа.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.363
Поени од реакции
5.110
Jaс сум оставен без коментар.. обично имам нешто witty за располагање онака, ама сега единствено имам да прашам: Ве знаат од дома?
Smetas deka sme nenormalni?Tvoe da si dades svoe mislenje za bilo koj covek no edna e vistinata a taa e deka nie sangejzerite poleka no sigurno kako smrtonosen maligen rak go unistuvame glavnoto tkivo sto go drzi kapitalizmot vo zivot a toa se zdravstvoto,farmacevtskata i prehrambenata industrija. Pravoproporcionalno kako se sgolemuva brojot na sangejzeri surum vo svetot a momentalnata brojka e okolu 1 milion taka poleka ke se zatvaraat fabriki za industriska hrana posebno onie najprofitabilnite kako Coca Cola i farmacevtski giganti kako IG Farben koi pravat milijardi na smetka na zdravjeto na lugeto. Normalno deka na ova ima kontrasi clenovi na forumov cii roditeli se ili lekari ili farmacevti pa vakvite slucuvanja ne im odat vo interes no realnosta e takva kakva sto e.
 
С

Само Човек

Гостин
Немам време да го гледам цело видео, ама од тие неколку минути што ги гледав не знам како некој кој има барем малку познавање од медицина може да верува во ставовите на оваа особа.
Има дипломирано медицина брее, докторка е. Само кога видела што се случува во системот, ја напушта работата. ТИ ИМАШ ПОГОЛЕМО ПОЗНАВАЊЕ ОД РЕНОМИРАН ДОКТОР:pos: Ако немаш време за нешто паметно да изгледаш не кометирај
 

Kajgana Shop

На врв Bottom