Вакцина - измама или не?

  • Креатор на темата Само Човек
  • Време на започнување

Измама ?


  • Вкупно гласачи
    57
С

Само Човек

Гостин
Наидов на интересни аргументи во врска со вакцините. Само ги поставувам тука и сум неутрален. Ради тоа што многу сум плукан ради моите мислења и аргументи
 

Attachments

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.379
Поени од реакции
7.501
Никој не ве тера со сила, ако сакате арно ако не одете на бајач таму е посигурно ;)
 
С

Само Човек

Гостин
Никој не ве тера со сила, ако сакате арно ако не одете на бајач таму е посигурно ;)
50 евра е казна ако не се вакцинираш, за оние задолжителни што ги викаат. Вакцина бесплатна, а 50 евра ако не се вакцинираш. Ова ме подзамисли, но сепак не сум доволно упатен
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.379
Поени од реакции
7.501
50 евра е казна ако не се вакцинираш, за оние задолжителни што ги викаат. Вакцина бесплатна, а 50 евра ако не се вакцинираш. Ова ме подзамисли, но сепак не сум доволно упатен
Не си добро упатен
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Никој не ве тера со сила, ако сакате арно ако не одете на бајач таму е посигурно ;)

Не смееш децата да не си ги вакцинираш.Прво се добиваат огромни казни а после од социјално може и да ти ги одземат.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.379
Поени од реакции
7.501
Не смееш децата да не си ги вакцинираш.Прво се добиваат огромни казни а после од социјално може и да ти ги одземат.
А родител е тој што нема да сака да го заштити детето од болести?
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
50 евра е казна ако не се вакцинираш, за оние задолжителни што ги викаат. Вакцина бесплатна, а 50 евра ако не се вакцинираш. Ова ме подзамисли, но сепак не сум доволно упатен
Има одредени вакцини кои детето мора да ги прими за да си го развие имунитетот и да се одбрани од одредени типови на заболувања, затоа и се задолжителни тие вакцини, а мое мислење е дека се пожелни за здравјето.

Додека пак што се однесува до останатите вакцини кои доброволно на наше барање ги примаме во животот, нив не ги преферирам. Некако неиспитани ми се и сумливи и затоа никогаш не сум била заинтересирана за нив.

А дека има лажни вакцини- има, некои за бизнис, некои за други x-причини, ама тоа сигурно не се задолжителните.
 
С

Само Човек

Гостин
Има одредени вакцини кои детето мора да ги прими за да си го развие имунитетот и да се одбрани од одредени типови на заболувања, затоа и се задолжителни тие вакцини, а мое мислење е дека се пожелни за здравјето.

Додека пак што се однесува до останатите вакцини кои доброволно на наше барање ги примаме во животот, нив не ги преферирам. Некако неиспитани ми се и сумливи и затоа никогаш не сум била заинтересирана за нив.

А дека има лажни вакцини- има, некои за бизнис, некои за други x-причини, ама тоа сигурно не се задолжителните.
А имунитетот на нашите стари како се разивал? Дедо ми на 84 години немаше ни крвен притисок, а пиеше јаадење мрсно. Си умре од природна смрт. Имунитетот сам се развива не му е потребна надворешна хемија.
--- надополнето: 22 март 2012 во 14:29 ---
фала, ја затварам
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
А имунитетот на нашите стари како се разивал? Дедо ми на 84 години немаше ни крвен притисок, а пиеше јаадење мрсно. Си умре од природна смрт. Имунитетот сам се развива не му е потребна надворешна хемија.
А колку новороденчиња умирале во тоа време, знаеш?

Нејсе, и прадедо ми умре на 103 години здрав како дрен, ама ај размисли во какви услови живеле они а во какви живиме ние? Они јаделе строго овошје и зеленчук и пиеле чисто кравјо млеко, впрочем не ни имале што друго да јадат. Јас и ти денес јадеме хамбургери (брза храна), јадеме прскано овошје и вештачки добиен зеленчук, пиеме газирани сокови и прашковидни млека и живееме во релативно загадена средина... зарем мислиш дека нашиот имунитет и нивниот ќе бидат исти?
 
С

Само Човек

Гостин
А колку новороденчиња умирале во тоа време, знаеш?

Нејсе, и прадедо ми умре на 103 години здрав како дрен, ама ај размисли во какви услови живеле они а во какви живиме ние? Они јаделе строго овошје и зеленчук и пиеле чисто кравјо млеко, впрочем не ни имале што друго да јадат. Јас и ти денес јадеме хамбургери (брза храна), јадеме прскано овошје и вештачки добиен зеленчук, пиеме газирани сокови и прашковидни млека и живееме во релативно загадена средина... зарем мислиш дека нашиот имунитет и нивниот ќе бидат исти?
Никој не ти ја пика со сила брзата храна, не те тера да пиеш газиран сок. Значи сами сме криви за свето здравје. Инаку новороденчињата умирале зошто немало стерилизиран пораѓај немале услови, а не ради тоа што не биле вакцинирани.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
А имунитетот на нашите стари како се разивал? Дедо ми на 84 години немаше ни крвен притисок, а пиеше јаадење мрсно. Си умре од природна смрт. Имунитетот сам се развива не му е потребна надворешна хемија.
Сликава ја ставив на другата тема, еве, ќе ја ставам и тука

Не може главен аргумент да биде "како порано живееле без вакцини" од неколку многу едноставни факти. Еден факт пиша The Goddess. Друг факт - дали знаеш дека, на пример, во Стариот Рим просечен животен век бил не повеќе од 40 години? Сега колку е, 80? Да, имало луѓе што живееле и по 90 години, но колкав процент од вкупната популација биле тие, наспроти процентот новороденчиња и деца кои умреле од болести кои сега ги нема благодарение на вакцините и луѓе што умреле од заразни болести кои сега исто така ги нема заради вакцините?
 
С

Само Човек

Гостин
Сликава ја ставив на другата тема, еве, ќе ја ставам и тука

Не може главен аргумент да биде "како порано живееле без вакцини" од неколку многу едноставни факти. Еден факт пиша The Goddess. Друг факт - дали знаеш дека, на пример, во Стариот Рим просечен животен век бил не повеќе од 40 години? Сега колку е, 80? Да, имало луѓе што живееле и по 90 години, но колкав процент од вкупната популација биле тие, наспроти процентот новороденчиња и деца кои умреле од болести кои сега ги нема благодарение на вакцините и луѓе што умреле од заразни болести кои сега исто така ги нема заради вакцините?
Nije tačno da su ljudi ranije živeli kraće, tj. da je životni vek produžen zahvaljujući medicini. Ljudi su ranije živeli duže nego danas, navešću samo par primera:

- Li Čun Jun - živeo 252 godine
- Tomas Karnej - 207 god.
- Katrin de Silva - živela je 174 godine, a porodila se u 131. godini
- Janoš Rovin - živeo je 172 godine, a njegova supruga Sara 164 godine. U braku su živeli 147 godina
- Henr
i Dženkinson - živeo je 169 godina, posle smrti ostavio je dva sina od kojih je stariji imao 113, a mladji 109 godina
- Širali Muslimov - 168 godina
- Žan Torel - 143 godine
- Lena Jantjes - 136 godina
Od Jugoslovena najduže je živeo Trajko Smiljević, koji je umro u 131. godini.

Meni najdraži - Stojko Pešić iz Novog Gloga, kod Vranja, živeo je 121 godinu. Njegov stariji sin Doda Tasić živeo je 116 godina. Umro je 1948. godine. Mladji sin Andjel Tasić živeo je 96 godina. Umro je 1956. godine.

Точно дека умирале на 40 многу, но имаш насилна смрт, несреќа, и природн смрт. Еве од природна на колку години умирале
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Никој не ти ја пика со сила брзата храна, не те тера да пиеш газиран сок. Значи сами сме криви за свето здравје. Инаку новороденчињата умирале зошто немало стерилизиран пораѓај немале услови, а не ради тоа што не биле вакцинирани.
Под новороденчиња мислев и на бебиња и помали деца :).

Точно, никој не ме тера со сила да јадам таква храна, но приморана сум да живеам во загадена средина.

Ете дедо ти не примал вакцини и бил здрав, а исто и баба ми не примала вакцини па е болна од срце,притисок, има маснотии и слично, без да испие една кеса апчиња она не може да преживи... и кој ќе ти биде заклучокот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom