Бучава од џамиите - се слуша сегде низ Скопје

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
Abe ti ne bese najpatriotskio lik i najvmrovec na kajgana? Ili greska sum nesto ?
Грешка си. Тоа комуњарите или соросоидите на форумот ги оквалификуваат сите оние кои не мислат како нив. Знаеш онака или си бањат како нив или не си бањат. Трето нема и сето тоа во духот на демократијата. Онаа како тие ја замислуваат секако. Ех тие златни времиња кога господ( удба ) шеташе по земјата. Уште ги сонуваат кутрите.
Туку каква врска има патриотизмот со Македонците од друга религија. Само православните Македонци се прави Македонци , другите се што? Нешто како отпадок или ?
Каква врска има што религија е некој со националноста? Македноци има и католици и протестанти и пичке си материне. Знаеш што е заедничко за сите нив?
И кој здраворазумен човек во 21 век серизоно би ја сфатил било која религија. Тоа само закоравени верници од било која религија без исклучок би ја ставиле верата пред нацијата. Се е тоа болно и закржлавено во мозокот. Нив местото им е во средниот век не сега. Оди само тркни до форумот религија и се ке ти стани јасно, какви не пациенти има таму.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.072
Поени од реакции
11.057
abe ne ti rekov da mi drzis predavanje koj kako gi svakal religiite vo 21vek.
Te pomesav so drug clen valjda, koj sto pred 2-3 godini imase skros sprotivni stavovi od tvoive pa si rekov si se svrtil.
Inace makedonci, albanci, bugari.... ne mi menuva mnogu mene samo dase ima pocit eden kon drug.Ziveam so sekakvi jas ama kako sto gledas poveketo vo drzavava se bez gram mozok.
 
Член од
18 јануари 2012
Мислења
381
Поени од реакции
653
Особено е јако во лето. Во 5 сабајле слушаш оџа плус музика од некоја дискотека. Добро звучи миксот.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Не е само во Скопје оваа ситуација, тука скоро низ сите градови каде има повеќе џамии, но сепак да речеме ,,најкритична" е состојбата на Бит Пазар/Чаир. Толку џамии нема ни во Истанбул, па ни во некои други земји каде преовладува муслиманското население. Едноставно имам поминувано низ Бит Пазар околу 4 саатот по ручек и мислам дека ми се има слошено од силниот звук кој настанува кога во истиот момент започнуваат сите 300 џамии со дерење. Посебно лошо е кога пола од џамиите почнуваат со дерење, а по една минута останатата половина што касни со емитување. Просто осеќаш во главата притисок од толкава бучност. Они се побунија и ни ја срушија црквата на Кале, затоа и ние треба да се буниме, но ние сме такви што се плашиме од нив и повеќе го цениме туѓото од своето.

Ние од другава страна на Вардар, поточно од Серава навикнавме на џамииве... Имаме албанец за градоначалник, гради на секои 2 метра верски објекти (сите џамии), а Коце не мрда со прст, Чаир не го смета за Скопска општина.
Па кога ќе се реши некаде да се гради црква кажувате дека парите и не морално во тоа да се вложуваат, дека има доста цркви, но битно се навикнувате на џамии.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
Не е проблем галамата на Муслиманите,проблем се нивните други дела, по кои се познати по цел свет.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
abe ne ti rekov da mi drzis predavanje koj kako gi svakal religiite vo 21vek.
Te pomesav so drug clen valjda, koj sto pred 2-3 godini imase skros sprotivni stavovi od tvoive pa si rekov si se svrtil.
Inace makedonci, albanci, bugari.... ne mi menuva mnogu mene samo dase ima pocit eden kon drug.Ziveam so sekakvi jas ama kako sto gledas poveketo vo drzavava se bez gram mozok.
Не ти држам предавања,, далеку од тоа.
Впрочем повеќето од мојот пост се прашања.
 
Член од
12 јуни 2012
Мислења
9
Поени од реакции
2
Ne e samo bucavata problem,mnogu pogolem problem e muslimanskiot radikalizam koj zema mogu golem zamav, a site znaeme deka toj najveke se propoveda vo dzamiite
 
Член од
19 декември 2013
Мислења
236
Поени од реакции
152
Исто и во бт е премногу бучно.Јас каде што живеам фала богу нема ништо, али имам другарки кои живеат близу џамија и нон стоп се жалат дека не се наспани поради бучавата.Баш и пред некој ден од оваа главната џамија што е кај шехерезада, до саат кулата буквално ечеше, исто ко во некоја муслиманска земја да се наоѓаш.Како да сме должни да слушаме.Безвеза.Ајде и црквите нека стават звучници па супер ќе биди.Осет бе, осет.
 
Z

ziko bt

Гостин
Исто и во бт е премногу бучно.Јас каде што живеам фала богу нема ништо, али имам другарки кои живеат близу џамија и нон стоп се жалат дека не се наспани поради бучавата.Баш и пред некој ден од оваа главната џамија што е кај шехерезада, до саат кулата буквално ечеше, исто ко во некоја муслиманска земја да се наоѓаш.Како да сме должни да слушаме.Безвеза.Ајде и црквите нека стават звучници па супер ќе биди.Осет бе, осет.
Па и во Богоројца имат клаено. Секоја недела посабајлечки и таму се рика.:pos:
 
Член од
26 ноември 2014
Мислења
834
Поени од реакции
1.368
Интересна работа, звучниците се забранети во некои градови како што се Мумбаи, Каиро и некои градови во Саудиска Арабија.

Извор
 
Член од
19 декември 2013
Мислења
236
Поени од реакции
152
Па и во Богоројца имат клаено. Секоја недела посабајлечки и таму се рика.:pos:
Озбилно? Еве не знаев повлеквам збор.:ROFLMAO:
Океј пак поприфатливо е само еден ден, отколку секој ден по неколку пати.А и поарно да се слушаат звуци од црква барем знам кај се наоѓам и шо сум, вака ко во блискиот исток да сум.:place:
 

RomanistaRIM

ASR1927
Член од
6 октомври 2014
Мислења
1.380
Поени од реакции
1.776
Види сеа има закон за децибели, али кога џамиите се финансирани од Саудиска Арабија нема бегање.
Во Источна Македонија џамиите се градени од страна на Турција.Исто се случува, но при првите поплака со Турците се наоѓа некаков заеднички јазик па ги намалуват децибелите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom