Бучава од џамиите - се слуша сегде низ Скопје

Член од
10 декември 2014
Мислења
21
Поени од реакции
18
Не знам дали се глуви што им ги цепат ушите 5 пати на ден оџите од Чаир, а посебно Македонците што живеат таму и не се бунат. Се слуша овде во Центар деноноќно, не не оставаат на мир. Посебно ме иритира што веќе имаме закони за звучно загадување, а никој не ги применува.

Скопје дава импресија и звучи како град од блискиот исток, дали сме ние Европа или Саудиска Арабија? Без разлика што е одговорот овде ситуацијата е јасна а тоа што ни се дешава е ЗВУЧНО ЗАГАДУВАЊЕ. Ако кафана или сосед кај мене покачи звук му се појавува полиција на врата за 5 минути. Истото МОРА да се примени во ЧАИР. Или да платат казни оџите да не помислат да се приближат пак до звучник или да се стрпаат у затвор. Ако сакаат да станат мартери ќе им помогнеме. Мора да им покажеме дека овде владее закон и дека се во главен град на Европска држава, не Мека.

Како да започнеме петиција да почнат да се ПРИМЕНУВААТ ЗАКОНИ ЗА ЗВУЧНО ЗАГАДУВАЊЕ? Мора да дигнеме толку бука да се стави на приоритет за следните избори, ако не ветат дека ќе го решат тоа да не гласаме за нив. И за крај да заврша вака - перцепција е се: губиме на туризам и бизнис зашто се цивилизирано се плаши од Ислам. Законот мора да важи за сите. Ако не има тешки последици.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.077
Поени од реакции
3.234
Штипската џамија не се сеќавам некогаш да сум ја слушнал да рика,:unsure:
додека оние во Чаир се натпреваруваат која има појак звучник.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.637
Поени од реакции
81.579
Ние од другава страна на Вардар, поточно од Серава навикнавме на џамииве... Имаме албанец за градоначалник, гради на секои 2 метра верски објекти (сите џамии), а Коце не мрда со прст, Чаир не го смета за Скопска општина.

И навистина сте ми чудни (па дури и смешни) вие што пишувате од Карпош, Аеродром, Кисела Вода итн. како ви сметала буката од џамиите :toe:
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Што се однесува на ,од таа страна на Вардар,јас многу добро знам како е да се живее меѓу куќи и Џамии.До пред скоро 4 години живеев таму,и после сите јавувања и жалење да се регулираат звужниците и појачалата,не добив одговор:mad:
Од оп.Бутел добив одговор,да се јавам во Град Скоје,а Град Скопје ми одговори дека немаат инструменти да се испита јачината.
Ако може да биде утишително да ви кажам дека и во оп.Центар,од оваа страна на Вардар се слушаат џамиите:(:mad: ама не така јако како на таа страна на Вардар:lut:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom