Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
2 јуни 2018
Мислења
19
Поени од реакции
42
Член од
3 февруари 2022
Мислења
2
Поени од реакции
1

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
"Udostvorenie za rodstveni vrski" sega je obavezno. Ako ne go odnese verovatno ce go stavat na dopuna.
Тоа го бараат само ако родителот го немал пријавено синот/ќерката во општина и Бугарите немаат никаква евиденција дека има деца.
 
Член од
27 јуни 2009
Мислења
194
Поени од реакции
89

Josef K

трагач
Член од
4 јануари 2014
Мислења
193
Поени од реакции
690
Лаичко прашање. Добивме статус Mолба с входјашт N:XXXX/2020 е прекратена с'с заповед ЛС-09-2. Претходно имаме добиено потврда за бугарско потекло, но поради наша неажурност немавме добиено број на молба и пин за проверка до денес и фактички не бевме во можност да ја пратиме апликацијата. Прашањето ми е што точно значи овој статус? Дали може да се поднесе жалба или во краен случај дали можеме да аплицираме пак за државјанство со истите документи?
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
36
Поени од реакции
48
Podnesov dokumeti preku ambasada. I denes se javiv vo ambasadata za pin za proverka na stranata. Pinot koga go vnesuvam mi vika takva prepiska ne postoi. Se javiv vo ambasada povtorno za da kaAm deka e gresn pinot. Me ubeduvase taa deka vlegla so toj pin i se e vo red so nego
Sto da napravam ?
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Podnesov dokumeti preku ambasada. I denes se javiv vo ambasadata za pin za proverka na stranata. Pinot koga go vnesuvam mi vika takva prepiska ne postoi. Se javiv vo ambasada povtorno za da kaAm deka e gresn pinot. Me ubeduvase taa deka vlegla so toj pin i se e vo red so nego
Sto da napravam ?
Да не го внесуваш во погрешно поле? Има посебно поле за преписки преку амбасада/конзулат а посебно за преписки од Софија.
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
522
Поени од реакции
672
Podnesov dokumeti preku ambasada. I denes se javiv vo ambasadata za pin za proverka na stranata. Pinot koga go vnesuvam mi vika takva prepiska ne postoi. Se javiv vo ambasada povtorno za da kaAm deka e gresn pinot. Me ubeduvase taa deka vlegla so toj pin i se e vo red so nego
Sto da napravam ?
Прво внесуваш како класичен пин и пасворд па после почнува да функционира со проверката преку амбасада. Пинот и пасвордот се исти.
 
Член од
13 март 2013
Мислења
22
Поени од реакции
10
Здраво денес од финална ми се смени статусот на
Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи В срок до 02.04.2022 г. следва да представите официални документи, издадени от б'лгарски или чуждестранни органи, с които да удостоверите, че имате родствена вр'зка с поне едно лице Ваш в'зходјашт до трета степен вклјучително, което е от б'лгарски произход. Документите трјабва да с'д'ржат информација за имената на в'зходјаштија и родствената Ви вр'зка с него. При непредставјане на документите в срок, преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 02.02.2022 г..
Јас сум со произход од ДАБЧ преку мојот брат
и имам поднесено и на интерввју исти документи како дополнување. но очигледно не е доволно. Што ли уште треба дали знае некој?
Ccc site ova ne ceka, probaj si ja srekata vo bugarskiot arhiv za nekakov original dokumenti. Ako ne napravi standard kako sto imaat napraveno Nekolku luge tuka dostavi gi povtorno istite dokumenti a ako imas nesto bratuced so bugarski lupni dokumenti od nego, spored zakon toa ne e validno ama ako, bi trebalo da te vratat na finalna pak, a posle toa Dali ke sledi Otkaz ili pak dopuna ne se znae. Ima I luge so ne dostavile dokumenti pa pak in se vratilo na finalna. Moze I sreka e u pitanje toa tetkite so proveruvaat da se zbunat I da te pustat I toa e vo igra. Gnasi nevideni 5 godini se ceka I u 95+ vidi gjubrinjava so praat.
 
Член од
3 април 2019
Мислења
19
Поени од реакции
15
Da,ne treba tuku samo vakcina ili pcr test ili prelezan kovid.
Автоматски споено мислење:


Da,ne treba tuku samo vakcina ili pcr test ili prelezan kovid.
izvini ama ne te razbiram , sakas da kazes deka ako NE sum vakciniran mozam da vlezam vo bg samo so pcr test ?
Автоматски споено мислење:

за ваков извештај е најдобро да се провери на министерството за надворешни работи мфа.гов.мк зашто они добиваат извештај од бг и одма објавуваат сега проверив
Автоматски споено мислење:

Дали знаете некој што преведува и заверува документи со нормални цени во Софија, по можност да им ги пратам по мејл да ги заверат за Четврток (тогаш е интервјуто)? Пишав на едни, бараат 250 лева за 3 документи.......
Автоматски споено мислење:

Од денес важи нова одлука за премин преку граница:


Не ми беше баш јасно, па се јавив во Амбасада, рекоа дека или 2 дози вакцина не постара од 9 месеци, или ПЦР не постар од 72 часа или Антиген не постар од 48 часа.
отиде ли друже? за кој четврток ? тек сега те читам 11лв по извод во елингуа позади хотел рила преведен и легализитан , праќаш по вибер плаќаш на лице место
Автоматски споено мислење:

Pozdrav, znae li nekoj koga se podnesuva dokumentot za RODSTVENI VRSKI za kolku vreme izleguva . Dali e gotov istiot den ako se podnese porano vo denot ili odma go davaat na salter ?
 
Последно уредено:
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
izvini ama ne te razbiram , sakas da kazes deka ako NE sum vakciniran mozam da vlezam vo bg samo so pcr test ?
Автоматски споено мислење:

за ваков извештај е најдобро да се провери на министерството за надворешни работи мфа.гов.мк зашто они добиваат извештај од бг и одма објавуваат сега проверив
Автоматски споено мислење:


отиде ли друже? за кој четврток ? тек сега те читам 11лв по извод во елингуа позади хотел рила преведен и легализитан , праќаш по вибер плаќаш на лице место
Автоматски споено мислење:

Pozdrav, znae li nekoj koga se podnesuva dokumentot za RODSTVENI VRSKI za kolku vreme izleguva . Dali e gotov istiot den ako se podnese porano vo denot ili odma go davaat na salter ?
Vlatce fala ti mnogu, zdravje sledniot pat tamu ke preveduvame obavezno, preveduvavme zgradata pred pravosudie vo Sivir 150 leva za 3 prevodi vo 2 primeroka, znaci 6 vkupno.

Malce skapo ama 5 do 12 bese rabotava.

A imalo 11 leva covece.... toa e golema razlika, ja nez kako tolku da varira, edni pa mi pobaraa 250 leva, moze tonerot na printerite im e dijamantski....

Ne sum siguren ama rodstveni vrski mislam deka vo opstina se podnesuva. So rezerva ova zemi go.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom