Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
мојот посредник прашал и му рекле дека ќе има на 20 - 22 март
Daj boze mislam deka redno ke e mesec vreme dosta cekavme da ne bideme samo rekorderite od 3 meseci cekanje hahhha a kako I da e jas mislam ke bidi naskoro sekogas imam pozitivno mislenje na nestata zatoa I taka se odvivat rabotite :)
 
Член од
21 август 2010
Мислења
139
Поени од реакции
210
Daj boze mislam deka redno ke e mesec vreme dosta cekavme da ne bideme samo rekorderite od 3 meseci cekanje hahhha a kako I da e jas mislam ke bidi naskoro sekogas imam pozitivno mislenje na nestata zatoa I taka se odvivat rabotite :)
сега за сега сите институции во бугарија функционираат феноменално, редовно има одобрено бројчиња, происходи и сл., така да нема причина да ме затапкааат :)
 
Последно уредено:
Член од
11 мај 2015
Мислења
13
Поени од реакции
29
Jas ne znam kako ima nekoi od januari 2016 podneseno dokumenti so veke zemen proizhod, a ima i kako mene od dekemvri 2015 sto uste cekame. Tocno do denes jas cekam 3 meseci i odgovor nema. Uste stoi: izchakva finalen status
Jas sum od 21 Januar 2016, denes mi se smena , Izdadeno udostoverenie a pred 3 dena Iscakva finalen status ,so sreka i kaj tebe ke bidi.

Sent from my D5103 using Tapatalk
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Aма Пепи зашо се нервираш и револтираш? Не беше за така постот. Види само колку глупи постови има наназад, без везе прашања и сл.

Затоа и напишав дека твоите постови ми доаѓаат како освежување.
Скоро сите се позитивни, а и често споделуваш вести од лично искуство.
Така да не се замарај превише со напишаното.

А за џипот да серозно сфатив. Знам дека не сакаш мерцедес, бмв, пошо тогаш спомна имаш хонда, ама веќе стара ти била, сакаш да ја смениш па ќе си извадиш пасошче и ете ти џип по поволна цена. Нели сум у право?

Не се замарај ајде, као шо кажав не ми е целта да те дискредитирам туку те подржувам да останеш позитивен и активен на форумов.
Поздрав и секое добро Пепи. (y)[DOUBLEPOST=1458321308][/DOUBLEPOST]

Ок е човекот не го чепкај непотребно ;)
ЈАВНО,,,,,,,,,,,,,,,ти се извинувам.................не те сватив,,,,,цела зима не сум спиен(работим само навечер) плус посредников (терористот мој од ИСИС) неможам никако да го натерам да подадам за интервју иако происхот добив пред три недели,,,,да бев помлад за некоја година ке чекав без проблем,требаше да подадам октомври 1ви сега ке имав и интервку ноември се оваа година НО МЕ МАТКАШЕ БАЕГИ ВРЕМЕ лут сум нервозен и незадоволен од него,,,ми го препорача некој од овде...патем овде во охрид паркинг за џип и мерцедес тешко ке најдеш,и да го најдеш ем ке го ПЛАТИШ или ем ке бидеш ОГРАБЕН,навистина не ги сакам БЕМВИЊАТА И МЕРЦЕДЕСИТЕ изгледаат навистина супериодно но кога ке влезам внатре како да сум влегол во ФИЧО или СТОЕДЕН,, рамна глупава табла...поздрав до тебе и сречно[DOUBLEPOST=1458351939][/DOUBLEPOST]
Imam edno prasanje .Momcinja dali koga ke zemis Proizhod .e sigurno da zemis drzavljanstvo?
како што повекето ми кажале,,,,,,ДА,,,,,,,,,,,по ново сега,ако происхот добиеш 90%посто си го добил и пасошот,,министерството нема да ти бараат дополнителни документи за доказ на корени бидејки веке си го доказал,,,,,,или ме излажале или точно е,како и да е ке ти одговорам со сигурност за година/две,,поз[DOUBLEPOST=1458352463][/DOUBLEPOST]
колку чека најстарата екипа за указ/потпис? 5 недели до денес или грешка сум?
незнам дали сте од вчера на форумов или ако сте стари членови ке видите дека нокој не одвиле за потпис,,сте чекале толку почекајте уште малу што ви е проблемот џабе се потресувате,треба да СЛАВИТЕ а не да висите и плачите тука,,ЛУГЕ вие што чекате потпис,мур,печат или што и да е,,ЧЕСТИТО,европа не ви бега рака под рака со сирицине и ирачаните и среќно,но ако ме прашате мислење ке ви кажам од европа не остана ништо,само не верувајте на ништо на никого одете таму и сами уверетесе.....
 
Последно уредено:
Член од
20 декември 2009
Мислења
445
Поени од реакции
341
ЈАВНО,,,,,,,,,,,,,,,ти се извинувам.................не те сватив,,,,,цела зима не сум спиен(работим само навечер) плус посредников (терористот мој од ИСИС) неможам никако да го натерам да подадам за интервју иако происхот добив пред три недели,,,,да бев помлад за некоја година ке чекав без проблем,требаше да подадам октомври 1ви сега ке имав и интервку ноември се оваа година НО МЕ МАТКАШЕ БАЕГИ ВРЕМЕ лут сум нервозен и незадоволен од него,,,ми го препорача некој од овде...патем овде во охрид паркинг за џип и мерцедес тешко ке најдеш,и да го најдеш ем ке го ПЛАТИШ или ем ке бидеш ОГРАБЕН,навистина не ги сакам БЕМВИЊАТА И МЕРЦЕДЕСИТЕ изгледаат навистина супериодно но кога ке влезам внатре како да сум влегол во ФИЧО или СТОЕДЕН,, рамна глупава табла...поздрав до тебе и сречно[DOUBLEPOST=1458351939][/DOUBLEPOST]
како што повекето ми кажале,,,,,,ДА,,,,,,,,,,,по ново сега,ако происхот добиеш 90%посто си го добил и пасошот,,министерството нема да ти бараат дополнителни документи за доказ на корени бидејки веке си го доказал,,,,,,или ме излажале или точно е,како и да е ке ти одговорам со сигурност за година/две,,поз[DOUBLEPOST=1458352463][/DOUBLEPOST]
незнам дали сте од вчера на форумов или ако сте стари членови ке видите дека нокој не одвиле за потпис,,сте чекале толку почекајте уште малу што ви е проблемот џабе се потресувате,треба да СЛАВИТЕ а не да висите и плачите тука,,ЛУГЕ вие што чекате потпис,мур,печат или што и да е,,ЧЕСТИТО,европа не ви бега рака под рака со сирицине и ирачаните и среќно,но ако ме прашате мислење ке ви кажам од европа не остана ништо,само не верувајте на ништо на никого одете таму и сами уверетесе.....
Пепи ти му плаќаш на посредникот, кај тебе е оружјето. Не давај посредникот да те држи во залог. Инаку происходот можеш да си го подигнеш и сам. Веројатно су му дал полномошно на посредникот, но сепак можеш да го земеш и сам. Ако се сеќавам добро ја го подигнав сам, само пасошот го покажав како средство за идентификација и отидов после 3 саат (доле во ДАБЧ, одма на првиот шалтер кога влезеш). А ако го земеш можеш и да го смениш посредникот ништо страшно.
Интервјуата ги закажуваат веќе за март 2017 па нема смисла да го чекаш и молиш. За твои пари.
Позз и со среќа понатака.
П.С нема потреба од извинување, се е ОК.[DOUBLEPOST=1458353790][/DOUBLEPOST]
ЈАВНО,,,,,,,,,,,,,,,ти се извинувам.................не те сватив,,,,,цела зима не сум спиен(работим само навечер) плус посредников (терористот мој од ИСИС) неможам никако да го натерам да подадам за интервју иако происхот добив пред три недели,,,,да бев помлад за некоја година ке чекав без проблем,требаше да подадам октомври 1ви сега ке имав и интервку ноември се оваа година НО МЕ МАТКАШЕ БАЕГИ ВРЕМЕ лут сум нервозен и незадоволен од него,,,ми го препорача некој од овде...патем овде во охрид паркинг за џип и мерцедес тешко ке најдеш,и да го најдеш ем ке го ПЛАТИШ или ем ке бидеш ОГРАБЕН,навистина не ги сакам БЕМВИЊАТА И МЕРЦЕДЕСИТЕ изгледаат навистина супериодно но кога ке влезам внатре како да сум влегол во ФИЧО или СТОЕДЕН,, рамна глупава табла...поздрав до тебе и сречно[DOUBLEPOST=1458351939][/DOUBLEPOST]
како што повекето ми кажале,,,,,,ДА,,,,,,,,,,,по ново сега,ако происхот добиеш 90%посто си го добил и пасошот,,министерството нема да ти бараат дополнителни документи за доказ на корени бидејки веке си го доказал,,,,,,или ме излажале или точно е,како и да е ке ти одговорам со сигурност за година/две,,поз[DOUBLEPOST=1458352463][/DOUBLEPOST]
незнам дали сте од вчера на форумов или ако сте стари членови ке видите дека нокој не одвиле за потпис,,сте чекале толку почекајте уште малу што ви е проблемот џабе се потресувате,треба да СЛАВИТЕ а не да висите и плачите тука,,ЛУГЕ вие што чекате потпис,мур,печат или што и да е,,ЧЕСТИТО,европа не ви бега рака под рака со сирицине и ирачаните и среќно,но ако ме прашате мислење ке ви кажам од европа не остана ништо,само не верувајте на ништо на никого одете таму и сами уверетесе.....
Пепи ти му плаќаш на посредникот, кај тебе е оружјето. Не давај посредникот да те држи во залог. Инаку происходот можеш да си го подигнеш и сам. Веројатно су му дал полномошно на посредникот, но сепак можеш да го земеш и сам. Ако се сеќавам добро ја го подигнав сам, само пасошот го покажав како средство за идентификација и отидов после 3 саат (доле во ДАБЧ, одма на првиот шалтер кога влезеш). А ако го земеш можеш и да го смениш посредникот ништо страшно.
Интервјуата ги закажуваат веќе за март 2017 па нема смисла да го чекаш и молиш. За твои пари.
Позз и со среќа понатака.
П.С нема потреба од извинување, се е ОК.
 
Член од
28 јануари 2016
Мислења
18
Поени од реакции
16
Na koja data e podneseno?
Verojatno e otkriena misterijata
Dokumentite sto se davaat direktno vo dabc i tie sto se davaat preku ambasada gi raboti razlicen oddel vo dabc.
I verijatno tie sto dale vo dabc imaat nekakva prednost :confused:

Ајде ке видиме ,ако е така еве ние пуштивме за происход во Дабч да видиме за колку време ќе излезе ни рекоа да провериме за2-3 месеци дека ќе е завршено само што сме од покасно од почеток на Март сега ,во системот за проверка стои се обработува
 
Член од
11 јуни 2011
Мислења
249
Поени од реакции
166
Сакам да поддавам документи за бг пасош каде е најдобро во конзулатот во битола или во Софија?
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Сакам да поддавам документи за бг пасош каде е најдобро во конзулатот во битола или во Софија?
Ако е за происход горе доле исто ќе те фати временски. Ако закажеш преку конзулат ќе ти закажат за поднесување во септември2016, а во ДАБЧ закажуваат за март 2017.Значи додека отидат документи во Софија и ти одобрат рачунај дека до април ,мај2017 би требало да стигне во Конзулатот. А ако преку софија пред јуни нема да добиеш. Ова е одприлика.
 
Член од
11 јуни 2011
Мислења
249
Поени од реакции
166
Ако е за происход горе доле исто ќе те фати временски. Ако закажеш преку конзулат ќе ти закажат за поднесување во септември2016, а во ДАБЧ закажуваат за март 2017.Значи додека отидат документи во Софија и ти одобрат рачунај дека до април ,мај2017 би требало да стигне во Конзулатот. А ако преку софија пред јуни нема да добиеш. Ова е одприлика.
Фала многу и дали има предност што имам роднините Бугарија и баба ми и дедо ми се родени и венчани таму
 
Последно уредено:
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
ЈАВНО,,,,,,,,,,,,,,,ти се извинувам.................не те сватив,,,,,цела зима не сум спиен(работим само навечер) плус посредников (терористот мој од ИСИС) неможам никако да го натерам да подадам за интервју иако происхот добив пред три недели,,,,да бев помлад за некоја година ке чекав без проблем,требаше да подадам октомври 1ви сега ке имав и интервку ноември се оваа година НО МЕ МАТКАШЕ БАЕГИ ВРЕМЕ лут сум нервозен и незадоволен од него,,,ми го препорача некој од овде...патем овде во охрид паркинг за џип и мерцедес тешко ке најдеш,и да го најдеш ем ке го ПЛАТИШ или ем ке бидеш ОГРАБЕН,навистина не ги сакам БЕМВИЊАТА И МЕРЦЕДЕСИТЕ изгледаат навистина супериодно но кога ке влезам внатре како да сум влегол во ФИЧО или СТОЕДЕН,, рамна глупава табла...поздрав до тебе и сречно[DOUBLEPOST=1458351939][/DOUBLEPOST]
како што повекето ми кажале,,,,,,ДА,,,,,,,,,,,по ново сега,ако происхот добиеш 90%посто си го добил и пасошот,,министерството нема да ти бараат дополнителни документи за доказ на корени бидејки веке си го доказал,,,,,,или ме излажале или точно е,како и да е ке ти одговорам со сигурност за година/две,,поз[DOUBLEPOST=1458352463][/DOUBLEPOST]
незнам дали сте од вчера на форумов или ако сте стари членови ке видите дека нокој не одвиле за потпис,,сте чекале толку почекајте уште малу што ви е проблемот џабе се потресувате,треба да СЛАВИТЕ а не да висите и плачите тука,,ЛУГЕ вие што чекате потпис,мур,печат или што и да е,,ЧЕСТИТО,европа не ви бега рака под рака со сирицине и ирачаните и среќно,но ако ме прашате мислење ке ви кажам од европа не остана ништо,само не верувајте на ништо на никого одете таму и сами уверетесе.....
Dobro veli @asterix77 . Menjaj go toj pod itno! Ima super posrednici. Dajte decki, predlozete mu na @Pepibe nekoj spored vase odlicno iskustvo so nekoj!
 
Член од
28 јануари 2016
Мислења
18
Поени од реакции
16
Фала многу и дали има предност што имам роднините Бугарија и баба ми и дедо ми се родени и венчани таму
Временска предност не знам,а за потеклото имаш убедливи документи и само треба да си ја изодиш процедурата. Стрпливост и сигурно ќе добиеш. Ако не престојуваше во Бугарија оправи си работа за преку амбасада прашај таму од што да почнеш и никој не ти треба никакви посредници да те маткаат и да те тераат да правиш и што треба и што не треба само од амбасада што ќе ти речат исполни си и со време се ќе си биде ,ти треба само добар преведувач ако си од Скопје ја препорач.Асија
Ова е само мое мислење ,се извинувам ако некој мисли дека има пократок или поскап начин со посредници
И секако следи ја темава овде Има многу корисни инфо
 
Член од
11 јуни 2011
Мислења
249
Поени од реакции
166
Временска предност не знам,а за потеклото имаш убедливи документи и само треба да си ја изодиш процедурата. Стрпливост и сигурно ќе добиеш. Ако не престојуваше во Бугарија оправи си работа за преку амбасада прашај таму од што да почнеш и никој не ти треба никакви посредници да те маткаат и да те тераат да правиш и што треба и што не треба само од амбасада што ќе ти речат исполни си и со време се ќе си биде ,ти треба само добар преведувач ако си од Скопје ја препорач.Асија
Ова е само мое мислење ,се извинувам ако некој мисли дека има пократок или поскап начин со посредници
И секако следи ја темава овде Има многу корисни инфо
Фала друже
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom