Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Dali postapkata preku ambasada kosta malu poveke za razlika od Sofija.Jas se slikav i go ocekuvam pasosot,no soprugata i dvete maloletni deca nemaat.Ne mi se brza i sakam da odam preku ambasada,no posrednikot mi rece deka pak isto ke me kosta.Mene do intervjuto vo Sofija me kostase 250 evra.
Баш пред малку во ПП ги пишував сите трошоци на друг член што ми имаше поставено такво прашање. Значи сите давачки во амбасада за происход, за државјанство + подоцна за давање на дополнителен документ сосе изводи да се поврзам до него + сите документи (броејки го и лекарското) да ги извадам од нашите институции + превод и легализација на истите тие документи ми искочи 215 евра. останува уште чекањето и потоа здравје боже сликање и подигнување на пасошот.

izvini drugar sakam samo da te prasam vo vrska so proizhodot kako ti izleze za dva meseci mnogu brzo,koga podnese dok za proizhod i sto dokumenti?
Едноставно така се погоди аплицирав средина на јули околу 20 септември го имав происходот во рака. Ама аплицирав во 2013 кога беше полесно. Дополнителни документи и слично давав дури мн подоцна кога имав поминато и интервју и се но сето тоа го направив пред да ме вратат на дополнителна проверка (не сум вратен и се надевам нема ни да ме вратат)
 
Член од
29 април 2015
Мислења
26
Поени од реакции
36
Dali treba povtorno da vadam lekarsko i potvrdi za neosuduvanost bidejki ednas dostaviv koga gi predavav dokumentie vo DABC toa bese na pocetokot. Da ne slucajno treba da vadam se odnovo ili ednas dostavuvas i ok e ?
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
198
Поени од реакции
119
Dali treba povtorno da vadam lekarsko i potvrdi za neosuduvanost bidejki ednas dostaviv koga gi predavav dokumentie vo DABC toa bese na pocetokot. Da ne slucajno treba da vadam se odnovo ili ednas dostavuvas i ok e ?
drugar za vo DABC ni baraat ni trebaat lekarsko i potvrdi,neznam koj ti rekol taka ama te izlazal tie dokumenti gi baraat vo ministerstvo na pravosudie koga poddavas za drzavjanstvo odnosno koga odis na intervju i netreba da bidat postari od sest meseci
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Некој носел потврда за неосудуваност и лекарско во ДАБЧ? Оф леле мајкоооо, умот на пасење ви е или што?
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Баш пред малку во ПП ги пишував сите трошоци на друг член што ми имаше поставено такво прашање. Значи сите давачки во амбасада за происход, за државјанство + подоцна за давање на дополнителен документ сосе изводи да се поврзам до него + сите документи (броејки го и лекарското) да ги извадам од нашите институции + превод и легализација на истите тие документи ми искочи 215 евра. останува уште чекањето и потоа здравје боже сликање и подигнување на пасошот.


Едноставно така се погоди аплицирав средина на јули околу 20 септември го имав происходот во рака. Ама аплицирав во 2013 кога беше полесно. Дополнителни документи и слично давав дури мн подоцна кога имав поминато и интервју и се но сето тоа го направив пред да ме вратат на дополнителна проверка (не сум вратен и се надевам нема ни да ме вратат)

Mnogu se ceka preku ambasada koj ima vreme i ne mu se mnogu brza ova e dobra opcija ...A sto dokument odnese ti prv pat a sto drug pat ??
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
ДАЛИ ИМА НЕШТО НОВО ВО ВРСКА СО ЗАКОНОТ????ДОКОЛКУ Е НЕКОЈ ВО МОЖНОСТ,,,МОЛАМ НЕКОЈ ДА ПРОВЕРИ...БЛАГОДАРАМ
 
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
ДАЛИ ИМА НЕШТО НОВО ВО ВРСКА СО ЗАКОНОТ????ДОКОЛКУ Е НЕКОЈ ВО МОЖНОСТ,,,МОЛАМ НЕКОЈ ДА ПРОВЕРИ...БЛАГОДАРАМ
Се чека на мислење од министерот за правда, Христов, кој треба да го даде во рок од месец дена. Значи, пред 15 јуни ништо од гласање во парламентот.
 
Член од
20 март 2010
Мислења
185
Поени од реакции
82
Се чека на мислење од министерот за правда, Христов, кој треба да го даде во рок од месец дена. Значи, пред 15 јуни ништо од гласање во парламентот.
Pa daj te go toj zakon da g vidime sto pisuva vo nego jas nemozam da go najdam na internet ako go imas ti ili nekoj neka go pusti.
 
Член од
7 мај 2015
Мислења
92
Поени од реакции
147
Се чека на мислење од министерот за правда, Христов, кој треба да го даде во рок од месец дена. Значи, пред 15 јуни ништо од гласање во парламентот.
Навистина сте невидена работа.Во парламент има прво читање,расправа,па оди кај претседателот на проверка,па после тоа ако е се во ред,ако не го врати, оди предлог законот на второ читање во парламент,па тек после тоа се оди на гласање,а тоа може и да потрае.Како се фаќате за датумите,здраво за готово.И според тебе како најдобар прогнозер кога ќе биде изгласан законот кажи ајде,на 16 јуни?!:cujte: законот е готов,всички по пасспортите!!!
 
Член од
6 мај 2007
Мислења
589
Поени од реакции
601
Ај наредно прашање од мене: Дали уверение за неосудуваност се вади во градот на живеење или исклучиво во Скопје? И колку ново треба да биде? Молам на прашањево да ми одговараат само луѓе кои поминале низ процедурата, а не гаталци. Може и да ми пишат во приватни пораки. Благодарам однапред.
Од грдадот од кај што си роден се вади и треба да е не постаро од 6 месеци,е сеа ако си живееел во некој град во Бг неколку години и си имал ЛНЧ или ЕГН може да извадиш и од таму за неосудуваност и од прокуратурата дека во моментот нема постапка против тебе и двете се чекааат 3 дена
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Од грдадот од кај што си роден се вади и треба да е не постаро од 6 месеци,е сеа ако си живееел во некој град во Бг неколку години и си имал ЛНЧ или ЕГН може да извадиш и од таму за неосудуваност и од прокуратурата дека во моментот нема постапка против тебе и двете се чекааат 3 дена
Фала многу.
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Некој носел потврда за неосудуваност и лекарско во ДАБЧ? Оф леле мајкоооо, умот на пасење ви е или што?
Не дека ни е на пасање, ама кога веќе плаќам посредник очекувам он да ги среди сите калкулации. Мене ме натера во септ. да му ги однесам пред да отидам во Дабч ( и јас верував дека се за во ДАБЧ ), ама заглавив со происходот, тек во февруари повторно подадов со дополнителни, што значи кога ќе поднесувам за датум за интервју, да им турам пепел на лекарското и за неосудуваност ???? Затоа може е подобро човек сам да си брка.....стварно не контам зошто тогаш не натера да му ги однесеме, а не кога ќе подигнуваме происход кога и самиот знаеше дека е заглавена процедурата.:mad:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom