Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
9 април 2015
Мислења
11
Поени од реакции
12
Дечки до кај е законов има некој некаква информација ? :)
 
Член од
18 декември 2014
Мислења
106
Поени од реакции
16
дали некој знае од прилика колку време е преку амбасада за произход?
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
198
Поени од реакции
119
dali na nekoj sto odi preku ambasada konzulat mu ima stasano proizhod ovaj mesec,ili ako gi dobil sto odgovor mu dale ???
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
дали некој знае од прилика колку време е преку амбасада за произход?
Svrti nekolku strani nanazad I ke najdes potocen odgovor no bidi siguren deka preko ambasada e mnogu posporo I spored mene za 6/7 meseci mislam deka ke dobies proizhod
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
dali na nekoj sto odi preku ambasada konzulat mu ima stasano proizhod ovaj mesec,ili ako gi dobil sto odgovor mu dale ???
Колку што се сеќавам тие што аплицирачле од ноември преку амбасада, сеуште ја чекаат пратката да ја пратат од Софија....... али и преку Софија се чека прилично доста.......јас веќе 2.5 месеци чекам
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Ајде да резимираме нешто за целава постапка происход (дали преку амбасада или директно софија)
1. Дали можеш да одиш 2 пати до софија (може од работа да неможеш да отсуствуваш, може тие 2 идења да ти го оптеретуваат буџетот се си има свое)
Ако горново не те засега тогаш иди софија помали се нервозите не си во неизвесност така долго како преку амбасада (преку амбасада ќе чекаш дипломатска пошта и може ќе имаш среќа да завршиш за 3-4 месеци, а може да чекаш и 8-9 месеци))
2. Ако идеш преку софија одговорот ќе го добиеш за 1 месец (ретко се случува и подолго ако има некој застој ама тоа е ретко)

И на крај груба пресметка за тоа колку време ти е потребно за да го добиеш происходот
преку амбасада се јавуваш закажуваш за 2-3 дена од јавувањето ги носис документите и се убиваш од чекање ако немаш среќа = се вкупно може да биде и до 10 месеци додека да го имаш происходот во рака
директно во дабч
: закажуваш интервју 6-7 месеци унапред (нели сега за ноември закажувале) + чекаш 1-2 месеци за происходот = се вкупно 8-9 месеци додека да го имаш происходот во рака.
И доста прашувате кое е подобро еве ви убаво изџвакано одлучете си која опција на вас повеќе ви одговара.
 

UniqueM

dreamer
Член од
30 јули 2014
Мислења
71
Поени од реакции
20
Ве следам постојано и покрај тоа што не реплицирам, со некои од вас веќе стапив во некаква конверзација, но еве прашање за сите... Лесно е :P :D

Ги припремам документите за произход, веќе при крај ми се, имам оргинал воена книшка од дедо ми со кој ќе се поврзам преку изводи. Прв братучед веќе има извадено државјанство и пасош врз основа на овој документ, па сакам да земам и негови документи како дополнителни.
Прашањето ми е, дали ми треба само фотокопија од неговиот пасош, или и оригиналниот пасош, и извод од него и чичко ми за да се поврзам (исто презиме имаме). Дали е неопходно поврзување со нив...
Друг проблем ми е што дедо ми во воената книшка е заведен со друго презиме (од пра пра дедоми името како порано што ги давале презимињата), а на изводот од починати е со презиме од македонија кое и јас го имам. Како можам да докажам дека е истиот човек? На братучед ми не му направиле проблем бидејќи се поклопуваат датум на раѓање, име на родители и слично..

Фала ви на помошта. Ви посакувам успех на сите
 

Schhh87

schhh...
Член од
3 февруари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
16
фак, ме вратија на дополнителна проверка, од 2013 аплицирав,
Воена книшка на брат да на баба ми, поминува? друго АМА НИШТО немам бугарско. Совет?
 
S

Sukhoi-27

Гостин
фак, ме вратија на дополнителна проверка, од 2013 аплицирав,
Воена книшка на брат да на баба ми, поминува? друго АМА НИШТО немам бугарско. Совет?
Тоа што имаш тоа однеси.Прифаќаат се.Нормално поврзи се со изводи до роднината.
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
фак, ме вратија на дополнителна проверка, од 2013 аплицирав,
Воена книшка на брат да на баба ми, поминува? друго АМА НИШТО немам бугарско. Совет?
Nekoj veke dobile pozitiven odgovor na takov slucaj kako tvojot taka da ne cekaj I odnesigi dokumentite poloso ne veruvam deka ke bide moze samo podobro da bide pozdrav I so sreka :)
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
фак, ме вратија на дополнителна проверка, од 2013 аплицирав,
Воена книшка на брат да на баба ми, поминува? друго АМА НИШТО немам бугарско. Совет?
Ne trebalo volku da cekas i da te vratat za da ja podades kniskata . Da si ja podal kniskata tamn nemalo da te vratat i ke si zel drzavjanstvo . No sto e tuka e odi podavaj ja sega i ne cekaj so neja nema da imas problemi kazuvam ti od iskustvo veke imat zemeno taka. So sreka.
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
94
Поени од реакции
48
konecno ja zapocnaja 2014 ima brojcina koj se vrateni na dopolnitelna provera koj ne e bas dobra vest
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom