Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Здраво. Ако може некој да ми каже дали е процедурата за пасош побрза доколку едниот родител поседува државјанство а и баба ми е родена во Софија.Поконкретно мајка ми има аплицирано за пасош пред повеќе од 4 години само се плаши да не ја изгуби пензијата тука што ја зима ( ја наполнија главата дека ке и ја укинат) па ме интересира дали ако го земе пасошот јас и брат ми ке извадиме документи побрзо или ке чекаме стандарна процедура
Dokolku edniot roditel ti ima drzavjanstvo prednosta za drzavjansvo za pobrzo ja imas vo toa sto ne celas prishod od 7do 9 meseci plus tuku odis bez proishod eve da ti kazam prost primer ako cekas proisbod 7 meseci ili neznam bas kolku e tocno plus osle intervju godina i nesto toa ti se dve godini treba da cekas za drzavjanstvo a ako majkati ima drzavjanstvo pdis pravo intervju i cekas godina i nekoj mesec.
А зашто да е пречка името,тоа е негово демократско право како ке се вика или презива.Зар Бугарите немаат некој имиња кој за нас се непознати ко на пример Гери,што име е ова според тебе?
Pa mozno e imas pravo mozebi jas sum greska.
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
А зашто да е пречка името,тоа е негово демократско право како ке се вика или презива.Зар Бугарите немаат некој имиња кој за нас се непознати ко на пример Гери,што име е ова според тебе?
гери не е име!
гергана-гери
петар-пешо
борислав-борко
владислав-владо
станислав-слави
и т.н
не е проблем немско име ако има бугарско потекло :cool:
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Dokolku edniot roditel ti ima drzavjanstvo prednosta za drzavjansvo za pobrzo ja imas vo toa sto ne celas prishod od 7do 9 meseci plus tuku odis bez proishod eve da ti kazam prost primer ako cekas proisbod 7 meseci ili neznam bas kolku e tocno plus osle intervju godina i nesto toa ti se dve godini treba da cekas za drzavjanstvo a ako majkati ima drzavjanstvo pdis pravo intervju i cekas godina i nekoj mesec.

Pa mozno e imas pravo mozebi jas sum greska.
So znam jas cekav proizhod 2 ipol meseci a mi bese odobren uste pri predavajneto na dokumentite no cekav podpis samo a intervjuto migo zakazaa za Edna nedela mozebi see do srekata na koj kako zosto site se razlicno :)
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
So znam jas cekav proizhod 2 ipol meseci a mi bese odobren uste pri predavajneto na dokumentite no cekav podpis samo a intervjuto migo zakazaa za Edna nedela mozebi see do srekata na koj kako zosto site se razlicno :)
Jas pisav znaci neznam kolku e proishodot vcera procitav tuka nekoj bese rekol za 7 do 9 odi ponazad ke vidis i vrz osnova na toa pisav kolku se ceka i rekov baska oti ne sum sigurna ama imas pravo nekoj go zema mn brzo a nekoj ceka mnogu prasanje e sreka ili neznam sto.
Kako i da e i proishod se ceka a tuka nie dobivame nekoj mesec minus sto sme so roditeli.
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Jas pisav znaci neznam kolku e proishodot vcera procitav tuka nekoj bese rekol za 7 do 9 odi ponazad ke vidis i vrz osnova na toa pisav kolku se ceka i rekov baska oti ne sum sigurna ama imas pravo nekoj go zema mn brzo a nekoj ceka mnogu prasanje e sreka ili neznam sto.
Kako i da e i proishod se ceka a tuka nie dobivame nekoj mesec minus sto sme so roditeli.
Toa e tocno I imas pravo sekoj mesec I eden mesec da e vo ovoj slucaj sekoj den e biten :)
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
гери не е име!
гергана-гери
петар-пешо
борислав-борко
владислав-владо
станислав-слави
и т.н
не е проблем немско име ако има бугарско потекло :cool:
Ок нека биде и Гергана,Ананија,Герас ова на што имиња Ви личат на грчки ,румунски,затоа и казав што ти и го потврди не се фаќаат они за имињата и презимињата па за корењата.Јас утре ке се прекрстам во Џејк и што тоа е мое право,кој никој неможе да ми го ускрати,затоа Zuko аплицирај ако имаш стар документ ако не чекај ги ова измениве пашто биде нека биде.На крај и азиланти ке се пишеме ,:) шала.
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Одлично е ова за Канада, но дали ќе важи и доколку си добил неимигрантска виза ко Македонец, а сега патуваш со бугарски пасош... мора да се истражи :)))
 
Член од
18 декември 2014
Мислења
106
Поени од реакции
16
фала на сите за одговорите.

@Honkonk вели да аплицирам во ДАБЧ со латинска азбука, другите викаат со бугарска азбука, сега што е точно?

Не не, на латиница е строго како во пасошот (македонскиот) со кој аплицираш. Значи Jovan Pejachevski.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.312
Поени од реакции
4.732
wiksa koga doadja diplomatska posta dali znaes ???
Не, пред некој месец имав информација за кога ќе праќаат за Бугарија кој беше споделена информација од вработените таму си кажаа дека им се собрале голем број на преписки кои ги немале претено а имало и примени документи пред повеќе од 5 месеци. За одговор кога би добиле и они самите незнаат зависи кога ќе им ги испратат назад од Бугарија
 
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
фала на сите за одговорите.

@Honkonk вели да аплицирам во ДАБЧ со латинска азбука, другите викаат со бугарска азбука, сега што е точно?
Погрешно си ме разбрал. Ти реков таму кадешто треба да пополниш на латиница (ако има потреба), да пополниш како што ти е напишано на латиница во пасошот. Ако нема таква потреба, тогаш дефинитивно со бугарска азбука, проучи малце со буквите ако не ти е сосема јасно.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom